Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Shrek » 17 Mai 2019, 11:02

Am studiat cu atenție, inclusiv cele spuse printre rânduri. Am pus în practică ad litteram sfaturile de aici. Da' cand te pregătești ca la carte, vine timpul probabil( de fapt , prognoza sigura) si iți fu..... una de nu stii cum s-o scoti la capăt!
Acu' , după ce vedem ca salcamu-i gata( s-o gatat înainte de a incepe), intreb si io : cum pregatim stupii după salcam ( la condițiile de anul asta)? Intreb pentru un precin!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 17 Mai 2019, 13:39

Bine punctat dl Shrek....i-am pregatit anul asta la salcam..pana ce am ajuns la concluzia ca trebuie sa-i hranim...sau sa prindem roii de prin copaci.. :lol:
Dar atentie...pentru Moldova salcamul nu s-a gatat,salcamul de acum infloreste...mai avem o speranta...si SPERANTA asa face parte din frumusetile apiculturii....cum sa zic, e la fel ca pescuitul,vanatoarea sau..jocurile de noroc....e mai mult de atat..e PASIUNE curata....

PS.In 1991,dupa aproape 10 zile de ploi in timpul infloririi salcamului,am fost multumit ca nu a murit nici un stup de foame..desi spectru foamei plana printre ei...
2003..seceta in mai.....inceput de cules slab,apoi vine o ploaie calda fara furtuna, in timpul noptii ,urmata de 4...5 zile caldute,favorabile culesului....TOATE caturile au fost umplute in acest interval..minim 15kg miere salcam extrasa.....de la fiecare familie de albine....!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 17 Mai 2019, 18:04

cum sa moara stupii de foame...cand ei sunt administrati de cineva exact pentru acest lucru....:lol:
valabil si in cazul roitului...

si daca nu e cules si stupii sunt pe 20 de rame , se pot face si roi ...


edit"
un stup = 600lei
20 kg de zahar = 50 lei

Sper ca v am convins sa nu lasati stupii sa moara de foame!!!(in caz ca nu da salcamul......) :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 19 Mai 2019, 10:01

in judetu bacau se lasa asteptat slcamul....dupa 22 crec ca incepe ceva.....
pana atunci tre sa iau rame cu puiet si albina ,ca se urca in cap.......

"riscu " albinei carpatine ca se dezvolta exploziv cum cresc temperaturile nocturne....
am trecut de data de 15 mai , si ma uit pe tabelul acela , si nu vad mare diferenta
daca aprilie ar fi fost un pic mai cald ...atunci anul era "an roitor" ;) , deci tiparul merge "ceas" :D

deja la toti am luat cate 1-2 rame puiet si cred ca va trebuii sa i mai slabesc
majoritatea fiind pe 8-9 rame de puiet ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 20 Mai 2019, 09:05

yuonyuon scrie:in judetu bacau se lasa asteptat slcamul....dupa 22 crec ca incepe ceva.....
pana atunci tre sa iau rame cu puiet si albina ,ca se urca in cap.......

"riscu " albinei carpatine ca se dezvolta exploziv cum cresc temperaturile nocturne....
am trecut de data de 15 mai , si ma uit pe tabelul acela , si nu vad mare diferenta
daca aprilie ar fi fost un pic mai cald ...atunci anul era "an roitor" ;) , deci tiparul merge "ceas" :D

deja la toti am luat cate 1-2 rame puiet si cred ca va trebuii sa i mai slabesc
majoritatea fiind pe 8-9 rame de puiet ....


1.Doua observatii foarte pertinente,exacte....care o data "descoperite",pot transforma albina carpatine intr-un mare atu....
2.Ce faceti cu atatea rame de puiet acum?Le vindeti :roll:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 20 Mai 2019, 09:17

tiih scrie:
yuonyuon scrie:in judetu bacau se lasa asteptat slcamul....dupa 22 crec ca incepe ceva.....
pana atunci tre sa iau rame cu puiet si albina ,ca se urca in cap.......

"riscu " albinei carpatine ca se dezvolta exploziv cum cresc temperaturile nocturne....
am trecut de data de 15 mai , si ma uit pe tabelul acela , si nu vad mare diferenta
daca aprilie ar fi fost un pic mai cald ...atunci anul era "an roitor" ;) , deci tiparul merge "ceas" :D

deja la toti am luat cate 1-2 rame puiet si cred ca va trebuii sa i mai slabesc
majoritatea fiind pe 8-9 rame de puiet ....


1.Doua observatii foarte pertinente,exacte....care o data "descoperite",pot transforma albina carpatine intr-un mare atu....
2.Ce faceti cu atatea rame de puiet acum?Le vindeti :roll:
eu am si stupi slabi fostii "matci de rezerva " din iarna care au iernat pe 1-2 rame la interior ....acum sunt pe 6-7 rame si cred ca pe 22 mai, le dau cate o rama cu puiet capacit si ii fac pe 10 ... :D

care nu are ce sa faca cu ele ...e treaba lor ..ca vb aia" cum iti asterni asa dormi...."
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 20 Mai 2019, 09:19

observ ca mi s au sters 3 comentarii unde am incercat sa dau niste explicatii .....????!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 20 Mai 2019, 09:29

Am inteles...eu nu am asa ceva...iar la mine notiunea de roi dispare dupa 1 ianuarie a anului urmator...toti roii 2018.devin ...."fost roi" in 2019.. iar puterea lor trebuie se apropie de a stupilor care nu au roit...la intrarea in iarna...
PS.Matcile "le fac"numai dupa culesul de la salcam...de la familiile de albine care au indeplinit criteriile de selectie urmarite de mine:rezistenta la iernare,dezvoltare exploziva...miere extrasa la salcam...etc...etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 20 Mai 2019, 09:33

Nea ignatov zicea sa "ingradesti matca " adica sa nu ii mai dai rame la ouat ...dar ce potii....??? fara sa nu bagi stupul in roit ...

eu nu pot...i dau fagurii ..si in 2 zile is "table"....probabil ca bate 4000 oua pe zi ...salcamul se amana ..calduri sunt....etc

probabil la iasi e mai frig....

singura solutie pe care am gasito e sa "fur" rame......si sa mentin stupul activ
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 20 Mai 2019, 09:38

tiih scrie:Am inteles...eu nu am asa ceva...iar la mine notiunea de roi dispare dupa 1 ianuarie a anului urmator...toti roii 2018.devin ...."fost roi" in 2019.. iar puterea lor trebuie se apropie de a stupilor care nu au roit...la intrarea in iarna...
PS.Matcile "le fac"numai dupa culesul de la salcam...de la familiile de albine care au indeplinit criteriile de selectie urmarite de mine:rezistenta la iernare,dezvoltare exploziva...miere extrasa la salcam...etc...etc
nu aveti ...si cum procedati? puiet este foarte mult..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 20 Mai 2019, 09:54

Lupt din rasputeri sa nu imi roiasca pana la salcam...sa imi roiasca cat mai tarziu.Apoi dintre cei mai buni,care au indeplinit criteriile fac roi..cam 5...6 de fiecare stup pe 2...3rame...pe urma fur puiet de la ceilalti ptr a-i opri din roit si intaresc roisorii...cresc ca Fat -Frumos din povesti ..chiar le pun catul la floarea soarelui..

PS.1.O singura data nu am reusit.... in 2014...am mai zis..cand mi-au intrat aproape toti in roit pana la mijlocul infloririi salcamului :oops:
2.Stiu ca e o metoda riscanta..dar numai asa poti face o selectie adevarata.Multi de pe forum sau You tube fac in realitate doar.. :!: .multiplicare..zic eu...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 22 Mai 2019, 22:46

tiih scrie:Lupt din rasputeri sa nu imi roiasca pana la salcam...sa imi roiasca cat mai tarziu.Apoi dintre cei mai buni,care au indeplinit criteriile fac roi..cam 5...6 de fiecare stup pe 2...3rame...pe urma fur puiet de la ceilalti ptr a-i opri din roit si intaresc roisorii...cresc ca Fat -Frumos din povesti ..chiar le pun catul la floarea soarelui..

PS.1.O singura data nu am reusit.... in 2014...am mai zis..cand mi-au intrat aproape toti in roit pana la mijlocul infloririi salcamului :oops:
2.Stiu ca e o metoda riscanta..dar numai asa poti face o selectie adevarata.Multi de pe forum sau You tube fac in realitate doar.. :!: .multiplicare..zic eu...
stupii daca si au facut datoria la salcam ...nu mai roiesc 2 saptamani dupa ..garantat!! si atunci numa daca asta intentionezi....

riscul de roire este mai mare la dezvoltarea de primavara ( daca o ia prea tare) ...decat dupa salcam ...cand ii mentii in forma ..(adica ii tii la punctu mort )

anu asta mai ca is la limita ...mam, trezit cu ditamai stupii si nici nu a inflorit salcamul(bacau) ....debia a zi a inceput
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2019, 13:31

yuonyuon scrie:Nea ignatov zicea sa "ingradesti matca " adica sa nu ii mai dai rame la ouat ...


E grea chineza lui Ignatov... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2019, 23:28

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:Nea ignatov zicea sa "ingradesti matca " adica sa nu ii mai dai rame la ouat ...


E grea chineza lui Ignatov... :lol:
grea rau....

inca nu m am impacat cu ideea daca un stup "cu detoate"(echilibrat/si puiet echilibrat) aduce mai multa miere decat un stup "modificat" (luat puiet/izolat matci etc)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2019, 23:34

yuonyuon scrie:
ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:Nea ignatov zicea sa "ingradesti matca " adica sa nu ii mai dai rame la ouat ...


E grea chineza lui Ignatov... :lol:
grea rau....

inca nu m am impacat cu ideea daca un stup "cu detoate"(echilibrat/si puiet echilibrat) aduce mai multa miere decat un stup "modificat" (luat puiet/izolat matci etc)


Depinde cand "tragi linia": dupa fiecare cules, sau la sfarsit de sezon... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2019, 23:45

daca era salcamul la sfarsit de sezon ...... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori