Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

penstrep

Mesajde marianstavar » 27 Mai 2019, 17:25

am avut o impresie ca am o loca europeana in stupina , anul acesta am trimis analize la idsa proba de puiet , semnele clinice apar ca si cum ar fi vorba de loca europane , dar la analize a reiseit ca nu este chiar asa , este puiet in sac ,, ( curios caci nu se ajunge in stadiul de a se produce saculetul niciodata ), albinele scot mai repede mortaciunea , nu miroase deloc , si nu se schimba in acel galbui-maroniu. am mai dat anul trecut antibiotice fara sa schimb fagurii ( am ajuns la conculia ca uzeaza extrem de repede albina , pierzi cate 2 rame de albine la fiecare tura de antibiotic data ) , cand a inceput problema era vreo 190 familii , acum sunt pe la 140 , nu dau inainte absolut deloc , chiar inapoi .. nu se dezvolta prea tare , 15 rame maxim ... cand dau cu apivirol , salveaza puietul ,apare f frumos , dar dupa 10 zile iar apar GAURILE ieri am cumparat septol sa dau cte 1 ml in sirop , nu pot cumpara la nesfarsit apivirol , nu este deloc ieftin ..un sfat va rog , daca se poate !
marianstavar
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2019, 11:21

Re: penstrep

Mesajde marianstavar » 27 Mai 2019, 17:35

cate zile opreste matca ponta la penstrep ? cu oxi cateva zile bune
marianstavar
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2019, 11:21

Re: penstrep

Mesajde tiih » 28 Mai 2019, 10:53

Puietul in sac e o boala produsa de un virus foarte contagios....antibioticul are foarte putin efect iar apivirol nu e un antibiotic...
Orice ai folosi ,fara schimbarea fagurilor vechi in care au fost crescute generatii de puiet si fara eliminarea cauzelor care au dus la aparitia bolii(hrana energetica si proteica deficitara,umezeala sau ....stupina vecinului"atinsa") nu vei reusi...decat pentru scurte perioade...
Oprirea pontei matcii e lucrul cel mai putin dintre rele....problema cea mai mare e faptul ca avand o stupina asa mare si infectarea sa zicem cam la 25% din efectiv...totul devine foarte greu ptr ca boala e foarte "molipsitoare"...
Ar trebui spre exemplu sa consideram toti stupii suspecti....caci virusul se transmite prin albina,trantori..matci...ceara.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: penstrep

Mesajde tiih » 28 Mai 2019, 14:17

Si ca sa nu inchei in ton foarte pesimist,puietul in sac ,la fel ca puietul varos sau aspergiloza -desi sant boli de natura diferita(virotica sau micotica la ultimele doua) care afecteaza puietul-nu sant nici pe departe la fel de periculoase ca loca americana sau loca europeana spre exemplu....Nu poti pierde o stupina intreaga cu astfel de boli...dar nici nu poti ajunge "campion olimpic" cu asemenea stupi... :!: .
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: penstrep

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2019, 16:14

marianstavar scrie: cand a inceput problema era vreo 190 familii , acum sunt pe la 140 , nu dau inainte absolut deloc , chiar inapoi .. nu se dezvolta prea tare , 15 rame maxim ... cand dau cu apivirol , salveaza puietul ,apare f frumos , dar dupa 10 zile iar apar GAURILE ieri am cumparat septol sa dau cte 1 ml in sirop , nu pot cumpara la nesfarsit apivirol , nu este deloc ieftin ..un sfat va rog , daca se poate !


Creste regine din alea 50 de familii rezistente si scapi de boala. Testul suprem dar riscant ar fi sa faci schimb cu rame de puiet de la familile bolnave la cele sanatoase, sau aparent sanatoase. Asa se scapa si de nosemoza. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: penstrep

Mesajde ignatov andrei » 28 Mai 2019, 22:20

marianstavar scrie:( am ajuns la conculia ca uzeaza extrem de repede albina , pierzi cate 2 rame de albine la fiecare tura de antibiotic data )


Total gresit si FALS!

Undeva gresesti foarte grav! Daca nu-ti revizuiesti stilul, vei ramane doar o sperantza...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: penstrep

Mesajde ignatov andrei » 28 Mai 2019, 22:22

jonny_it scrie:
marianstavar scrie: cand a inceput problema era vreo 190 familii , acum sunt pe la 140 , nu dau inainte absolut deloc , chiar inapoi .. nu se dezvolta prea tare , 15 rame maxim ... cand dau cu apivirol , salveaza puietul ,apare f frumos , dar dupa 10 zile iar apar GAURILE ieri am cumparat septol sa dau cte 1 ml in sirop , nu pot cumpara la nesfarsit apivirol , nu este deloc ieftin ..un sfat va rog , daca se poate !


Creste regine din alea 50 de familii rezistente si scapi de boala. Testul suprem dar riscant ar fi sa faci schimb cu rame de puiet de la familile bolnave la cele sanatoase, sau aparent sanatoase. Asa se scapa si de nosemoza. :)


Ai "mancarimi", nu...?!? :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: penstrep

Mesajde marianstavar » 28 Mai 2019, 22:29

ignatov andrei scrie:
marianstavar scrie:( am ajuns la conculia ca uzeaza extrem de repede albina , pierzi cate 2 rame de albine la fiecare tura de antibiotic data )


Total gresit si FALS!

Undeva gresesti foarte grav! Daca nu-ti revizuiesti stilul, vei ramane doar o sperantza...



unde crezi ca gresesc ? oxi 0,5 -1 mg / litru sirop
marianstavar
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2019, 11:21

Re: penstrep

Mesajde ignatov andrei » 28 Mai 2019, 22:38

marianstavar scrie:
ignatov andrei scrie:
marianstavar scrie:( am ajuns la conculia ca uzeaza extrem de repede albina , pierzi cate 2 rame de albine la fiecare tura de antibiotic data )


Total gresit si FALS!

Undeva gresesti foarte grav! Daca nu-ti revizuiesti stilul, vei ramane doar o sperantza...



unde crezi ca gresesc ? oxi 0,5 -1 mg / litru sirop



"total gresit si fals" se referea la faptul ca antibioticul nu uzeaza asa cum afirmi.

Nu m-am referit la dozajul de medicament, m-am referit la managementul stupinei.
Acolo e ceva gresit din partea ta, iar acest lucru il stii numai tu.
Cu rabdare si cu sfaturi utile din partea unuia priceput (la care sa te spovedesti mai ceva ca la popa) o scoti la capat.
Nu faci nimic cu cocktail de sfaturi de pe net!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: penstrep

Mesajde tiih » 29 Mai 2019, 10:21

jonny_it scrie:
marianstavar scrie: cand a inceput problema era vreo 190 familii , acum sunt pe la 140 , nu dau inainte absolut deloc , chiar inapoi .. nu se dezvolta prea tare , 15 rame maxim ... cand dau cu apivirol , salveaza puietul ,apare f frumos , dar dupa 10 zile iar apar GAURILE ieri am cumparat septol sa dau cte 1 ml in sirop , nu pot cumpara la nesfarsit apivirol , nu este deloc ieftin ..un sfat va rog , daca se poate !


Creste regine din alea 50 de familii rezistente si scapi de boala. Testul suprem dar riscant ar fi sa faci schimb cu rame de puiet de la familile bolnave la cele sanatoase, sau aparent sanatoase. Asa se scapa si de nosemoza. :)


Iata un sfat la care nu m-as fi gandit si care contine o mare doza de adevar si de risc..Ce mai conteaza riscul,puteti obtine in 3..4 ani ,niste matci selectionate,rezistente la boala,fara urma de puiet in sac si extrem de valoroase ,care nu se compara nici cu cele din strainatate ca pret...sute de euro bucata!
PS.Ce mai conteaza ca in acesti 3..4 ani "ajutat" fiind si de niste ierni adevarate,nu ca ultimele doua ierni,poti ajunge de la..140 familii de albine..100 familii de albine...70... cel mult 30 famili de albine ..ca numar??? :lol: :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: penstrep

Mesajde yuonyuon » 29 Mai 2019, 14:47

nustiu de unde scoateti voi bolile astea , ca eu nu am mai avut la mine in stupina de ani buni......probabil modul defectuos de lucru ..in special spart cuiburi ......lucrari defectuase in martie aprilie se vad mai tarziu
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori