Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 25 Apr 2019, 10:56

Alexandru2018 scrie:Bună ziua, am venit cu alte intrebări şi probleme care incep să mă sâcâie, de câteva zile incoace am mers la stupină si albinele au inceput să fie foarte rele le-am dat apa cu sare la punga in stup de 2 ori si fara nici un rezultata si au inceput sa aiba si diaree, acuma la distantă de 15-20 de metri nu poti să te apropi mai ales dacă esti in fata lor, ce as putea să fac?
trebuie sa i intrebi pe cei ce te a invatat sa dai apa cu sare la pungi.......? banuiesc ca nu de pe forum ai "furat " metoda/smecheria asta ??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 15:12

Dacă tu asta crezi ca e problema o sa merg cu găleata...
Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă la pungă pentru puiet... poate pe timpul veri e bună solutia dar acumă nu e asa de avantajos.
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 25 Apr 2019, 15:22

Alexandru2018 scrie:Dacă tu asta crezi ca e problema o sa merg cu găleata...
Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă la pungă pentru puiet... poate pe timpul veri e bună solutia dar acumă nu e asa de avantajos.


Albinele isi iau apa de unde considera ele ca este ok nu trebuie sa le dai in pungi. Daca nu mai este acolo nu inseamna ca au consumat-o.
Pune un adapator cu 1-2 grame de sare si gata. Diaree au de la prostiile bagate de apicultor in stup.
Sunt rele? Sigur nu ai rapita prin zona? Curenti de aer?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 16:28

Aşa am făcut am pus un adăpător in fata lor la 10 metri de stup, rapita nu avem in zona dar curent am foarte mare
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 25 Apr 2019, 17:03

Alexandru2018 scrie:Aşa am făcut am pus un adăpător in fata lor la 10 metri de stup, rapita nu avem in zona dar curent am foarte mare


Daca ai curenti de aer o sa fie cam tot timpul agitate putin. Combinezon + manusi ;)
Sau cauti regine carpatine mai blande. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Shrek » 25 Apr 2019, 20:02

jonny_it scrie:Cineva de pe youtube zicea ca e bine sa dai apă ......
Pune un adapator cu 1-2 grame de sare si gata. .....

Doamne câte am mai aflat de pe forumul asta!? Auzi, sa le dai apă la punga?! Sa pun si ceva nitrolac? Oare mai trag din punga....la salcam? Si cu sarea daca le-o dau glod , are ceva? Crezi ca le vine de monta ca la vite?! Ce de noutăți dom'le?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 25 Apr 2019, 21:44

Mersi jonny o să incerc sa fac un scut in spatele lor,
Shrek dacă nu ai auzit pân acuma de youtube intra si o sa vezi si tu câte sunt pe acolo ...suntem in 2019.. lumea face tot felu de prosti nu doar eu am gresit.
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde ignatov andrei » 05 Mai 2019, 12:55

Alexandru2018 scrie:
Shrek dacă nu ai auzit pân acuma de youtube intra si o sa vezi si tu câte sunt pe acolo ...suntem in 2019.. lumea face tot felu de prosti nu doar eu am gresit.


"Scuza" asta (vaaai... era sa zic PROSTIA asta :oops: ) te face sa dormi foarte linistit, sunt ferm convins...!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 13 Mai 2019, 18:00

Mă bucur că funcționează si la tine :D :lol:
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 27 Mai 2019, 22:49

Dan Pescarul multumesc pentru sfaturile dvs mi-au fost de mare ajutor,
Multumesc si celorlalți ce mai ajutat cu sfaturi.
Am pus în data de 25 mai, 9 marci la crescut din care 6 au fost luate la crescut, am luat 2 rame cu albina puiet si cateva botci am mai pus 2 rame pe lângă si am facut un mic roi sper ca o sa fie bine, Multumesc
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde teodor.soare15 » 30 Mai 2019, 15:32

Va salut. Am si eu un stup in care am lasat 6 7 botci de roire ouate in data de 13.05.2019. Cu matca batrana am mai format un stup. Intrebarea este următoarea : cand trebuie sa verific daca a ramas o singura regina si daca aceea este teafara. Practic ele ar fi trebuit sa eclozeze ieri pe 29.05 si am auzit ca e periculos ca poate zbura de pe rama. Sugestii?
teodor.soare15
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Apr 2019, 20:51

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Closcutz » 31 Mai 2019, 01:42

Niste sugestii: într-adevăr ai fost sfătuit corect, in sensul că există anumite riscuri daca deranjezi des roii că să cauți mătcile virgine(pot zbura, o pot lua la fuga pe rame și albinele din roi sa le strângă în ghem până le omoară, etc). Alta problema ar fi că un apicultor începător foarte greu găsește matca nefecundata. Un semn că totul este bine ar fi că albinele din roi sa fie liniștite. De obicei regina se apuca de ouat in aprox 7-10 zile (in roii mari mai greu).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde DoarEu » 01 Iun 2019, 00:03

teodor.soare15 scrie:Va salut. Am si eu un stup in care am lasat 6 7 botci de roire ouate in data de 13.05.2019. Cu matca batrana am mai format un stup. Intrebarea este următoarea : cand trebuie sa verific daca a ramas o singura regina si daca aceea este teafara. Practic ele ar fi trebuit sa eclozeze ieri pe 29.05 si am auzit ca e periculos ca poate zbura de pe rama. Sugestii?

Un sfat:Faci roii cu 1 zi inainte sa fie capacite botcile de roire,si sa iti spun si de ce.Daca faci roii mai devreme,stupul care a ramas doar cu matca batrana,o sa traga botci din rama-astea fiind de salvare,calitate cat se poate de slaba- si fiind din larve de 1-2 poate 3 zile or sa iasa primele si o sa iti intepe botcile de roire.Asta daca lasi botci foarte tinere.(sau cum ai facut tu,botci cu oua-am inteles bine?)Sau, daca are mai multe botci de roire,nu mai trage altele de salvare si te alegi cu roi secundari,tertiari.De obicei,cea mai buna varianta*destul de riscanta totusi*e sa lasi o singura botca de roire,capacita,iar in urmatoarele 2 zile sa vii sa rupi botcile nou formate pe rama.Sau mai ai o varianta:Iei frumos botcile astea necapacite,faci o rama cu 2 hanemann si formezi un finisor intr-un stup puternic,urmand sa faci roii cu cate o botca din finisor.(daca mai ai 2-3 nuclee e perfect)Asa daca nu ti-o accepta sau nu iese matca sau se pierde la imperechere ai rezerve.Sunt stupi asa de incapatanati care daca au o botca de roire lasata,trage altele de salvare,iese una dintre regine si pleaca pe craca(Stan Patitul :? :? :? )
Bafta!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 21 Iun 2019, 22:56

Closcutz
Deci asa am pățit eu am facut din 5 familie 11 roi si la 4 din ei caut matca si nu o gasesc mentionez ca nu am luat in serios comentariul dvs dar acuma am realizat ce ati zis :D ce as putea sa fac sa stiu daca am matca in stup sau nu ?
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Closcutz » 22 Iun 2019, 03:11

In primul rand trebuie sa te uiți cu atenție pe rame sa vezi daca există oua și larve este un semn că în unitatea respectivă oua o regină sau este bezmetic și ouă albina. Daca exista un singur ou in fiecare celulă și oul este situat in fundul celulei este semn bun, daca sunt mai multe oua și ele sunt pe pereții celulelor este nasol(bezmetic). Daca nu există oua, larve dar albinele sunt liniștite au o regină de obicei neîmperecheată. Daca albinele sunt agitate, agresive și ventilează puternic, oua nu sunt înseamnă că nu au regina deloc. Depinde și de cât timp au fost făcuți roii , cu cât stau mai mult fără matca împerecheată cu atât riscul de bezmeticire este mai crescut.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 22 Iun 2019, 10:14

Deci ouă nu au pentrucă mărcile sunt puse de 4-5 zile albinele sunt cuminți nu dau din aripi ca si cum nu ar avea matca si isi păzesc cuibul, de fiecare dată când cautam matca nu o găseam sper pana la urma sa fie acolo. Mersi
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori