Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:36

Shrek scrie:După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.

Shrek, decat sa ma duc doar cu 7 rame de puiet in culesurile din aprilie -mai... mai bine stau acasa ! :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Impiedicare roit

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 21:39

alt stupar scrie:
Shrek scrie:După ce am luat-o in freza , am constatat ca daca te apropii de a saptea rama de puiet in stup, inainte de cules, cel mai bine scoți o rama cu albine cu tot si faci un roi ( din mai multe rame bineinteles), la care dai regina imperecheata cumpărata de la " producatori" verificați. Adaugi " tehnologia" cu spatiu si " ocupatie" pentru albine si reduci roirea spre minim.

Shrek, decat sa ma duc doar cu 7 rame de puiet in culesurile din aprilie -mai... mai bine stau acasa ! :oops:


la 7 rame cu puiet ar trebui sa aveti aproape 3 box-uri cu albine
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Impiedicare roit

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:57

am
doar ca aici ME-ul e mai rar, se lucreaza pe alt stas
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Impiedicare roit

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:09

alt stupar scrie:am
doar ca aici ME-ul e mai rar, se lucreaza pe alt stas


Me = langstroth?
in Illinois prin langstroth aia inteleg rame de 6,25 inch / 16centimetri :)
eu folosesc rame de 23 si de 10 dar nu are importanta prea mare, doar la extras conteaza si depinde de sistem.
langstroth este si sistemul cu box-uri suprapuse si rame de 30 cm inaltime, doar ca nu este rama folosita de Lorenzo Langstroth
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Impiedicare roit

Mesajde Balian » 20 Feb 2018, 22:44

Deci Langstroth poate avea înălțime de 10-16-23 și 30?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 23:21

Balian scrie:Deci Langstroth poate avea înălțime de 10-16-23 și 30?


Cat vrea muschii tai, mai Balian...
N-ai auzit ca Dadant si Layens erau copiii nelegitimi, dar luati in custodie, ai lui "nenea ala"...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 30 Mai 2019, 14:03

Am un prieten care e disperat din cauza roilor.
În fiecare zi, când ajunge la stupină, are 2-3 roi pe cracă.
Și apoi mai ies 2-3.
În anii trecuți, ieșea cu stupii un pic mai slăbuți decât ar trebui și, la rapiță nu făcea mare lucru, dar la salcâm erau numa buni de cules. Avea 3-4 stupi cu botci, în rest ... parfum.
Vreo 2-3 ani a mers așa.
Anul trecut l-am învățat să facă tratamentele antivarroa mai bine și în primăvară s-a văzut deja diferența.
A ieșit cu stupii foarte frumoși.
Doar că el încă nu știe să țină o stupină de 60 de stupi în frâu când stupii ies frumoși în primăvară.

Azi mi-a zis: voi reveni la tratamentele vechi antivarroa :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde nicu68 » 30 Mai 2019, 14:58

spunene si mie Cristi cum faci tu tratamentele intr-un an apicol? :lol:
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Impiedicare roit

Mesajde Closcutz » 30 Mai 2019, 16:54

cristi_vidican scrie:Am un prieten care e disperat din cauza roilor.
În fiecare zi, când ajunge la stupină, are 2-3 roi pe cracă.
Și apoi mai ies 2-3.
În anii trecuți, ieșea cu stupii un pic mai slăbuți decât ar trebui și, la rapiță nu făcea mare lucru, dar la salcâm erau numa buni de cules. Avea 3-4 stupi cu botci, în rest ... parfum.
Vreo 2-3 ani a mers așa.
Anul trecut l-am învățat să facă tratamentele antivarroa mai bine și în primăvară s-a văzut deja diferența.
A ieșit cu stupii foarte frumoși.
Doar că el încă nu știe să țină o stupină de 60 de stupi în frâu când stupii ies frumoși în primăvară.

Azi mi-a zis: voi reveni la tratamentele vechi antivarroa :lol:
Spune-i prietenului că nu doar tratamentele eficiente contra varroa sunt cauza pt care îi roiesc stupii. Cauzele sunt multiple: perioadele lungi cu vreme nefavorabilă zborului, lipsa spatiu, regine bătrâne, lipsa cules după perioada lunga cu un cules mai mult de întreținere, lipsa de control din partea apicultorului. Apropia ce schema de tratamente aplici Cristi?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 30 Mai 2019, 21:01

Closcutz scrie:Apropia ce schema de tratamente aplici Cristi?

Anul acesta, benzi varostop în august, apoi 3 fumuri de VF sau combinat cu AO prin sublimare
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde Shrek » 26 Iun 2020, 19:46

Revin cu o intrebare: cam până când roiesc stupii? Ieri dimineață, am cosit iarbă dintre stupi iar după amiază, cand sa bag mana in ei, hop unu' pe creanga! Ușor de dat jos, cam 3-4 rame pline de albina, dar nu inteleg: ce drac au de roiesc taman acum? Este drept ca am gasit stupul cu probleme i-am lăsat două botci, dar mâncare si spatiu avea berechet, iar de lucru, putea sa cladeasca ramele puse la crescut. Albina ramasa suficienta pentru un cât și totuși...... Eu stiam ca luna mai este de root, dar uite ca se mai gaseste unul mai cu mot!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Impiedicare roit

Mesajde jonny_it » 26 Iun 2020, 19:56

Shrek scrie:Revin cu o intrebare: cam până când roiesc stupii? Ieri dimineață, am cosit iarbă dintre stupi iar după amiază, cand sa bag mana in ei, hop unu' pe creanga! Ușor de dat jos, cam 3-4 rame pline de albina, dar nu inteleg: ce drac au de roiesc taman acum? Este drept ca am gasit stupul cu probleme i-am lăsat două botci, dar mâncare si spatiu avea berechet, iar de lucru, putea sa cladeasca ramele puse la crescut. Albina ramasa suficienta pentru un cât și totuși...... Eu stiam ca luna mai este de root, dar uite ca se mai gaseste unul mai cu mot!


Crezi ca albinele au calendar? :lol: Roiesc si in iulie daca nu au de ales...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Impiedicare roit

Mesajde Shrek » 26 Iun 2020, 23:31

jonny_it scrie:....... Roiesc si in iulie daca nu au de ales...

Acu' ce sa inteleg? Daca.....alegerile sunt in septembrie, trebe sa ma pregătesc cu cutii si toate cele? O sa fie un valu' II, ca la covid?!
Cat ziceai ca face o...libelula d'aia d-a dumitale? Poate schimb cateva " nervoase" si ..."dromomane "?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 27 Iun 2020, 09:12

Shrek scrie:Revin cu o intrebare: cam până când roiesc stupii?

Cu mulți ani în urmă, aveam un stup care roia la FS. A făcut-o în doi ani la rând.
După ce umplea o magazie și o puneam pe a doua, când era de extras caturile erau goale de albină.
Era singurul care roia atunci. În primăvară mă bucuram că nu aveam de lucru cu el.

Sunt cazuri și cazuri. Dar, de regulă există o perioadă propice roirii.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2020, 10:53

La mine anu asta ..iar nu au roit.....nustiu ce sa ma mai fac!


In schimb am prins patru bucati de la vecini....la vreo 4-5 rame....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde marius_sl » 27 Iun 2020, 21:26

Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori