Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 31 Mai 2019, 18:43

Nu trebe sa te bucuri ca nu s-a schimbat nimic. Deocamdata! Aceste alegeri europarlamentare au fost câștigate pe o minciună ( ca de altfel toate alegerile) si o emoție colectivă, speculată de politicieni lipsiti de orice scrupule. Ca sa fiu mai clar, mai la firu' ierbii, io nu pricep de ce sa ne suduim noi doi , sa ne uram, pentru că o sleahta de ' teletuali va merge sa faca curu' mare cinci ani, prin tarile calde, în timp ce noi, bastinosii, ne vom duce traiul zilnic pe baza unor cunostinte avansate de contabilitate, de exemplu, împărțind două paie la trei măgari, fără ca acestia sa se certe, între ei ori cu noi. Nu am nici o treaba cu orientarea politică a nimănui si nu tin partea nici unui partid politic .Eu voiesc să vă arăt ca, uneori, împăratul, este gol. Si de haine si de minte! Uite de exemplu, pe fb, am gasit o postare cu imagini ă USL, de pe vremea lor, cand cacarau mulțumea din inima si-i promitea credința veșnică lu Dracnea, iar in poza o grămadă de pnl-iști care acum se dau lucrători la mănăstirea neprihanita. Nu am salvat-o dar apoi nu am gasit-o ca o postam aici. Dar este deja prea mult si pentru mine. Mă apuca scârba!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 31 Mai 2019, 19:51

Asa e! Te apuca scarba cand te uiti in latrina si trebuie sa incepi sa o cureti. Dar de undeva trebuie inceput asa ca hai la vot, prezenta maxima! ;)
O halca buna din populatie a inteles in sfarsit forta mobilizarii! Nicidecum emotie. Calm, rabdare si perseverenta, cam asta e in general cheia succesului.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 31 Mai 2019, 19:54

Ioan Guist scrie:Bravo Caline.
Salutări de la școală.:))

Uite și o prognoză de adevărați jurnaliști
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0027101940
O dovadă cel puțin clara despre manipulare crasa


Gruss zurueck! :P

Asta ar fi prognoza pentru cei lipiti cu neuronul de sticla, de unde-si iau singura sursa de lumina.
Pentru ceilalti se vine cu sablonul strategului Shreck. Adica, sa moara bibi, toti sunt la fel, si oricum lumea sa nu vina la vot :D
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 31 Mai 2019, 20:29

Bambu,

Eu am înțeles demult cei cu ăștia ce...nu sunt cu nimenea. Nici macar împotriva mafiei. Sunt cu lingura'n smântână, dar le e tarasala sa știe lumea.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 31 Mai 2019, 21:24

Vad ca tat ii dai cu lupta împotriva mafiei, bage Ioane. Sa intelegem ca in ultima perioada ai fost la rând la....moara? Daca-i asa, nu poate fi " decat" din cauza proiectelor, asa i? Si presupun ca proiectele alea tat pa la Sibiu le-ai facut. Inseamna ca si...uiumu' tot p-acolo l-ai dat. Sau l-au luat, ca la moara. Cum ar zice nenea Iancu, din două una! Ori la voi este la putere psd, deci niste hoti care trebuie "puscati", ori sunt de alta... "religie "si tat trebe "puscati. Cum o dai, ca dracu' vine! Sa-ti dau un nr. de la DNA?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 01 Iun 2019, 08:41

Mă scufunzi prietene. Afară de sotie nu am a da uium nimănui.
Proiectele au curs conform... birocrației. Nicidecum conform legilor mafiote.
Dar nu te agita că nu ajuta. Votul...e dat, parnaiasii sunt la loc, alții urmează, mutul mănâncă untul, PSD taman ce a intrat în pubela istoriei, pubela neagra de nereciclabile. Alia cu rahații de la caine și limaxii de sezon.

Deci..., Șezi tranchilo, nu va mai agitați că se strânge lațul mai tare.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 01 Iun 2019, 09:10

Ihi...... si marmota invelea ciocolata in staniol! Daca ceea ce ai spus este si adevarat, nu pot decat sa te felicit! Esti beneficiarul unei....minuni contemporane! Doar este vremea papei!
Dar chiar, cu atâția catolici ( româno si greco) in tara si nici o stire despre vizita Sf. Părinte?
Ultima oară modificat de Shrek pe 01 Iun 2019, 09:13, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 01 Iun 2019, 09:11

Ups! Eroare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 01 Iun 2019, 09:16

Ioane, asta-i un topic deschis de tine in care invitai colegii de forum sa-si dea cu parerea despre politichie, la fel ca odinioara cei care se adunau in poiana fierarului Iocan. Acolo, la fel ca si aici erau pareri divergente ... Nu inteleg de ce se coboara atat de jos discutiile si mai ales de se ajunge la atacuri la persoana ? ;)
Shreck, la fel ca toti care si-au dat cu parerea pe aici are dreptul la propria opinie, opinie cu care ceilalti participanti la discutii pot fi de acord sau nu iar daca cineva doreste sa combata opinia o poate face cu argumente si nu cu atacuri la persoana ! ;)
Shrek a aratat si cealalta fata a monedei. A aratat goliciunea imparatului. A aratat masura dublului standard si chiar tu ai confirmat ca acum psd si alde sunt in malaxor. Adica ... cine nu sare, ia condamnare, in traducere libera. Ti se pare onest, etic, moral,si de ce nu, in acord cu morala crestina ? Corect ar fi sa plateasca toti care au gresit si nu doar unii . ;)
In concluzie, nu inteleg ce vi s-a casunat pe Shreck ! Ca nu si-a exprimat in clar optiunea politica, e dreptul lui !
Uita-te putin pe platforma Romania Curata . Ai sa vezi acolo ce probleme de integritate au pesedistii, penelistii, aldistii si mai ales ... tinerii frumosi si liberi ! Sa-l vezi acolo pe grizonatul Pislaru care mai deunazi sarea in ploaie, cum facea afaceri cu Consiliul Judetean Teleorman condus de Dragnea ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 01 Iun 2019, 09:46

De la "a vrea" si " a pute" nu mai e, demult, cale lunga!
Put toti, se vede de la o posta...
Partea si mai proasta e ca nu au ce pune in loc, fie ca-s ciuma rosie, fie ca-s tot ciuma rosie vopsita cu alte culori!

Inainte de a veni cu "pareri pertinente" si de netagaduit, activati serios intr-un partid si veti vedea totalitarism si "pumn in gura" mai ceva ca la PCR.
Daca pe la PSD se mai da impresia ca se admite "tehnica criticii si autocriticii", la PNL e DICTATURA groaznica! Cine cracneste, este redus instantaneu la tacere.

S-auzim de bine, noi intre noi si de la noi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 01 Iun 2019, 09:49

Când ești făcut prost în direct și în plină Poiana, că te bucuri de răsplată data unui mafiot sadea, a unor imorali, a unor tâlhari de drumul mare, se cheamă că ori nu au apucat ...lot, ori ai prea multe luate pe sub lege.
Încă o dată. Țara e bolnava. Cronic. Lupul roșu are împrăștiată cangrena până în prăselele ființei românești.curatenia incepe cu un început nu cu finalul.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 01 Iun 2019, 10:11

paul scrie:Uita-te putin pe platforma Romania Curata . :oops:


Personal m-am uitat destul de mult, de multa vreme, ba chiar am si incercat sa las cateva comentarii pe platforma politica smantanita cu merdeneaua pesedista. Ce sa vezi, curat cenzurat!!! Exact ca si curatenia actuala din Ro. :oops:
Adica ne injectam veninul pe te miri pe unde, ne dam politologi cu "inalta tinuta morala" de prostit 'telectualii, in schimb nu acceptam nici macar o minima critica, sau macar sa mimam un dialog. Curat murdar, coane Fanica! :lol:

Ps: nu mai tine strategia asta! hai cu ceva nou!
https://adevarul.ro/news/politica/alina ... index.html :oops:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 01 Iun 2019, 10:18

Ioan Guist scrie:Când ești făcut prost în direct și în plină Poiana, că te bucuri de răsplată data unui mafiot sadea, a unor imorali, a unor tâlhari de drumul mare, se cheamă că ori nu au apucat ...lot, ori ai prea multe luate pe sub lege........

Aha, deci asta era supărarea matale! Faptul ca am reprodus o zicala românească, te-a deranjat asa tare?! Eu nu am făcut nici o afirmație, doar am reprodus! Daca acest lucru ă făcut sa te simti.....bucuros, nu-i vina mea! Asta dovedește intolerantă la...lactoza! Sa te mai necajesc spunând că precinu' matale ă devenit fan...delaco? Stii sloganul lor : mare brânză, mare caracter, pardon, mare gust!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 01 Iun 2019, 10:29

ignatov andrei scrie:
Inainte de a veni cu "pareri pertinente" si de netagaduit, activati serios intr-un partid si veti vedea totalitarism si "pumn in gura" mai ceva ca la PCR.
Daca pe la PSD se mai da impresia ca se admite "tehnica criticii si autocriticii", la PNL e DICTATURA groaznica! Cine cracneste, este redus instantaneu la tacere.

S-auzim de bine, noi intre noi si de la noi!


Intamplator exista alternativa, si vorbesc serios. Cati dintre noi am incercat sa tinem corespondenta cu parlamentarul ce ne reprezinta?
Eu am facut-o, am urmarit inclusiv discursurile, si mai mult decat atat chiar initiativele din parlament.
Ca la ministerul mediului, sta ditamai purcelusa de la Alde, cu interese diverse financiare, cu directa reprezentare a mafiilor si a grupurilor infractionale organizate, a ramas totul la dorinta deocamdata....Noi cetatenii trebuie sa mai suportam insa inca un an toata poluarea pestinentiala a gropii de gunoi. Atat fizic cat si psihic.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 01 Iun 2019, 11:27

Cand cei admonestati de popor se repliaza, la numai 24 de ore dupa o tranteala istorica, nu poti sa nu te gandesti la cei ce aveau Planul B, pregatit pentru o asemenea eventualitate. Marele Urs, “ prietenul” istoric al Romaniei, care spera sa faca din tara asta, ceea ce a fost timp de sute de ani, respective o zona tampon, gri, nu renunta la visul sau nebunesc. De aceea si-a reactivat rapid conservele pentru a submina speranta si viitorul romanilor. Disciplinati, au iesit la spurcat cele doua punti puternice spre Europa: PNL si presedintele Iohanis. Cu capul spart printre sughituri, striga cat ii tine gura : Am castigat! Am castigat! Caldarile cu zoaie sunt aruncate cu harnicie in tot ce ar putea sa consolideze proaspata emancipare a romanilor de sub obrocul secularului blestem oriental , intemeiat exclusive pe ura si calomnie. Drumul este fara intoarcere. Trimiterea spre oala de noapte pe care scrie Romania curata, a tucalistei Pipidii, vesnicele insulte adresate presedintelui, diabolizarea ultimului partid istoric, arata disperarea si frica fata de stapan si fata de viitorul personal. Daca a-ti insulta presedintele ales democratic cu tot ce iti iese din gura si din cugetul murdar, este un drept democratic, atunci le spun si eu ca denigratorii respectivi sunt lefegii ai puterii straine care nu accepta nazad. Grija fata de Pnl seamana cu cea a betivului caruia i-a luat foc casa, dar care trimite pompierii in curtea vecinului. Este teroare in PNL! Nu va faceti griji , cei terorizati si-au gasit salas caldut la haznaua 3 , la PSD si in alde, careia tocmai i s-a facut loc pe faras. Toti sunt acolo unde le este locul.
S-a pus o intrebare : ce se pune in loc? Iti spunem daca mai intai ne spui tu, cum se pot armoniza : Salariile si pensile supradimensionate, pomenile sociale de tot felul, cu posibilitatile de finantare de la buget si cu necesitatea investitiilor, de exemplu autostrada Moldovei care doare atat. Este o capcana planuita in afara tarii, cu efect mai grav decat o invazie armata. Orice cale va fi distrugatoare pentru cineva. Acesta este pretul naivitatiii si relei credinte a votantilor din dec '16. Iar cei ce au pus la cale un asemenea dezechilibru cu intentia clara de subminare a securitatii si independentei tarii trebuie sa raspunda in fata legii.
Prieteni ai MU treziti-va . Tocmai ati primit un ciomag in moalele capului. Nu mai citati hoti in favoarea unei ipotetice mizerii din curtea altuia. Istoria recenta este despre voi avortonii comunisti nu despre altii. Uitati-va la voi cat timp mai puteti si admirati-va cum deveniti compost.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 01 Iun 2019, 12:22

Bambucha scrie:
Ps: nu mai tine strategia asta! hai cu ceva nou!
https://adevarul.ro/news/politica/alina ... index.html :oops:

Mie mi se pare o analiza onesta !
Pe Alina Mungiu o puteti acuza de orice, numai de partizanat politic pro psd, nu !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori