Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 02 Iun 2019, 20:14

paul scrie:
Ioan Guist scrie:Că sa repari ce au stricat tâlharii, trebuie un referendum pe zi, timp de câțiva ani.

Dar e multai ușor să arăți cu degetul spre cei ce trebuie sa repare ,decât să schimbi demolatorii.


Inteleg !
Prioritatea de grad zero in ceea ce priveste pericolul social il constituie cei care cica au intervenit pentru angajarea a doua femei intr-o institutie a statului, cei care au chemat oamenii la un referendum ... ;) Da ! Grad ridicat de pericol social ! Sa putrezeasca in puscarii, mama lor de penali ! :oops:

Tu faci mișto?

Referendumul e pe intervenția politicului în justiție. Pe demersul prin ordonanțe. E împotriva deciziilor partinice.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 20:42

Ioan Guist scrie: Tu faci mișto?

Referendumul e pe intervenția politicului în justiție. Pe demersul prin ordonanțe. E împotriva deciziilor partinice.

Nu fac misto deloc, fata de tine nu mi-as permite !
Prima intrebare de la referendum nu se referea cumva la excluderea persoanelor condamnate pentru infractiuni de coruptie de la beneficiul amnistiei sau gratierii ? De ce nu a formulat intrebarea astfel incat sa cuprinda si persoanele condamnate pentru infractiuni care pun in pericol viata si integritatea persoanei ? Probabil ca era prea greu de tinut minte . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 22:14

Shrek scrie:Referitor la constatarea dumitale, domnule Limbucea ( interesant cum se pronunță de o gură stirba"), vreau sa iti spun ca esti pe lângă subiect. La fel ca multi alti ( cu excepția lui Federer), te repezi sa-ti dai cu parerea fără să fii in stare sa rumegi textul. Expresia " generatia gurilor stirbe", a fost promovată de un " ilustru" flozof, insinuînd ca pensionarii care nu il tzuca in dos pe un alt ilustru cărturar, sunt niste oameni inferiori, adică saraci( n-au bani sa-si cumpere proteze),urmați ( schimnositi de lipsa dintilor) si vorbesc " prostii" ( altfel se aud cuvintele, cand este rupt gardul din gura). Dincolo de urâțenia expresiei, a pune eticheta unei întregi generații doar pentru că unii fac galerie unui partid de stanga, mie imi pare o formă de rasism. Atunci urmează să îi condamnat la moarte, pe cei bătrâni, stirbi, singuri, neputincioși, bolnavi, saraci, care in tinerețe au lucrat cum se lucra atunci : program de 8-9-10 ore, sâmbătă, de cele mai multe ori si duminica, din ale căror taxe si impozite plătite la vremea respectivă, statul a finanțat educația unora, care acum se cred detinatori ai adevărului absolut. Din aceste considerente tin parte acestei categorii sociale si nu neaparat ca as fi de stanga.Sau ca as fi fan psd.
Si inca ceva. Nimeni nu poate fi neutru perfect. Tine de educația si caracterul fiecaruia sa aiba afinități politice ( sa nu) , pentru simplul fapt ca traieste intr-o societate. Dar asta nu inseamna ca eu fac politica si incep sa-ti dau la gioale dumitale sau altuia, pentru simplul fapt ca nu avem aceeași părere despre un partid sau altul. În rest, sa fii sănătos! Papa, în predica lui, ne îndemna să mergem înainte, împreună, cu toleranță. Sa schimbam neînțelegerile dintre noi in lucruri pozitive. Dar cine sa il asculte?!


Bine, acum ca te-ai descarcat... vroiam sa subliniez ca nu sunt pe langa subiect si ca am inteles exact contextul, daca te uiti bine la o paranteza chiar ti-am dat dreptate ;) in sensul ca nu poti generaliza si stampila un intreg segment de oameni, exista printre ei unii de o coerenta si o luciditate remarcabila chiar si la varsta senectutii, cum nu gasesti de exemplu la generatia FB. A relativiza aici este un pacat, ca tot ai pomenit de Papa.

Este bine ca iesi din "neutralitate" chiar si imperfecta, fiindca de acum incolo subiectvitatea/obiectivitatea capata contur in dezbaterea noastra, eu insa n-am sa uit cum ai infierat-o pe mamica cu pruncul ei iesita sa apere in lapovita Romania de marsavia si cancerul PSD+ALDE. De iertat poate mai greu sau mai usor, dar de uitat nu, fiindca am fost si eu acolo langa ea, la un metru de ea. Toata Romania este cangrenata si pesedizata pana in maduva oaselor si tie ti-a casunat pe acea mamica.

Eu am avut o clipa sa-l ascult pe papa, desi nu sunt foarte religios. Printre mesaje am receptionat beatificarea celor 7 martiri anticomunisti asupriti de un sistem al raului absolut ( ce ar trebui dupa mine condamnat inclusiv prin constitutie, nu numai prin "reculegere" la al 15 lea congres al partidului). Chiar daca nu a exprimat-o in clartext am receptionat si mesajul condamnarii coruptiei si in general coruperea sufleteasca a celor din jur. Un pacat major al epocii noastre moderne, poate ar trebui ridicata la a 11-a porunca... sa nu corupi! Si nu in ultimul rand fericirea umana cea mai mare este sa-ti faci aproapele fericit! Ar mai fi si altele visavis de toleranta si iertare, dar le-am extras pe unele din cele mai importante vazute prin ingusta mea viziune teologica!.

Shrek scrie:In timp ce politicienii fac bai de multime, " slugoii" se sting intr-un anonimat absolut........
https://www.facebook.com/12135302719966 ... 075652281/


Trist, si oare de ce acceptam ca o secretara din videle sa se cocoate in fruntea ditamai ministerului de interne? De ce acceptam sa fim gazati? De ce? De ce, nene Shreck?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 22:33

paul scrie:
Ioan Guist scrie: Tu faci mișto?

Referendumul e pe intervenția politicului în justiție. Pe demersul prin ordonanțe. E împotriva deciziilor partinice.

Nu fac misto deloc, fata de tine nu mi-as permite !
Prima intrebare de la referendum nu se referea cumva la excluderea persoanelor condamnate pentru infractiuni de coruptie de la beneficiul amnistiei sau gratierii ? De ce nu a formulat intrebarea astfel incat sa cuprinda si persoanele condamnate pentru infractiuni care pun in pericol viata si integritatea persoanei ? Probabil ca era prea greu de tinut minte . ;)



Atat putregai si cancer s-a adunat incat trebuie sa incepi de undeva, pe mine insa ma mira cum de te incearca intrebarea asta, in timp ce recursul compesatoriu in urma caruia au iesit din puscarii zeci de mii de infractori (criminali, violatori, talhari) scos pe maneca de 2dorel nu-ti starneste nici cel mai mic semn de indignare.
Ultima oară modificat de Bambucha pe 02 Iun 2019, 22:34, modificat 1 dată în total.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 22:33

Bambucha scrie: eu insa n-am sa uit cum ai infierat-o pe mamica cu pruncul ei iesita sa apere in lapovita Romania de marsavia si cancerul PSD+ALDE. De iertat poate mai greu sau mai usor, dar de uitat nu, fiindca am fost si eu acolo langa ea, la un metru de ea.

Caline, pana iti raspunde Shreck ... la fel ca el condamn si eu iresponsabilitatea acelei femei .
Lasati-o naibii cu povestea asta ! Nu-ti poti expune bebelusul nici macar riscului unei raceli, daramite unei situatii care i-ar fi putut pune in pericol viata, doar asa ca sa dam bine pe facebook si sa adunam o caruta de laicuri, sau ca, vezi Doamne, era cotropita de penali. :oops:
Stiu ca e o imagine de impact, stiu ca-i o imagine care poate provoca o emotie colectiva, dar, pana aici, nu scoateti cu manutele copiilor castanele fierbinti pe care trebuie sa le scoata altii !
Asta-i cel mai bun exemplu de iresponsabilitate materna !
Nicio situatie, indiferent cat ar fi de complicata, nu justifica expunerea copiilor ! Protectia copilului n-a vazut acele imagini ? :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 22:37

Erau 0 grade, Paul!
Tu la 0 grade nu-ti scoti copilul din casa? Lasa protectia copilului in pace, in alte parti ale lumii prunci de cateva luni dorm afara la -15 grade si nu se isterizeaza nimeni de cat de rau le merge.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 22:39

Bambucha scrie:

Atat putregai si cancer s-a adunat incat trebuie sa incepi de undeva, pe mine insa ma mira cum de te incearca intrebarea asta, insa recursul compesatoriu in urma caruia au iesit din puscarii zeci de mii de infractori (criminali, violatori, talhari) scos pe maneca de 2dorel nu-ti starneste nici cel mai mic semn de indignare.

Ai vazut in vreo postare a mea sa sustin recursul compensatoriu ?
Recursul compensatoriu a fost dat datorita faptului ca alegerea completurilor de 5 a fost nelegala ! Adica, dreptii, aia care trebuie sa aplice legea, n-au fost in stare nici macar sa o respecte ! :oops: Ca datorita acestei ilegalitati au beneficiat si infractorii periculosi, ar trebui ca cei care n-au fost in stare sa constituie legal acele completuri sa fie trasi la raspundere . Penala !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 22:42

Bambucha scrie:Erau 0 grade, Paul!
Tu la 0 grade nu-ti scoti copilul din casa? Lasa protectia copilului in pace, in alte parti ale lumii prunci de cateva luni dorm afara la -15 grade si nu se isterizeaza nimeni de cat de rau le merge.

Nu conteaza ! Puteau fi si 30 cu plus cum au fost in august !
Nu expui niciun copil si cu atat mai mult propriul copil la situatii pe care nu le poti controla si pot deveni periculoase !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 22:44

Aici nu sunt de acord cu tine. Intr-o societate libera care respecta cetateanul, acesta se bucura de respect, de drept de vot, de drept de exprimare libera, si nu in ultimul rand de drept la viata!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 22:44

Legat de recursul compensatoriu ... neputand da Ordonanta 13 si riscand amenzi uriase din partea CEDO, s-a ajuns si la aceasta solutie imorala ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 22:47

paul scrie:
Bambucha scrie:

Atat putregai si cancer s-a adunat incat trebuie sa incepi de undeva, pe mine insa ma mira cum de te incearca intrebarea asta, insa recursul compesatoriu in urma caruia au iesit din puscarii zeci de mii de infractori (criminali, violatori, talhari) scos pe maneca de 2dorel nu-ti starneste nici cel mai mic semn de indignare.

Ai vazut in vreo postare a mea sa sustin recursul compensatoriu ?
Recursul compensatoriu a fost dat datorita faptului ca alegerea completurilor de 5 a fost nelegala ! Adica, dreptii, aia care trebuie sa aplice legea, n-au fost in stare nici macar sa o respecte ! :oops: Ca datorita acestei ilegalitati au beneficiat si infractorii periculosi, ar trebui ca cei care n-au fost in stare sa constituie legal acele completuri sa fie trasi la raspundere . Penala !


Si nelegalitatea a stabilit-o cine? Cumva PSD prin CCR? Poate si aici ar trebui lucrat un pic... nu crezi?

LE: Vezi cum se extind ticalosiile pana cand in cele din urma nu mai poti sa zici nici Mu1e PSD? :lol:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 02 Iun 2019, 22:58

Bambucha scrie:
Si nelegalitatea a stabilit-o cine? Cumva PSD prin CCR? Poate si aici ar trebui lucrat un pic... nu crezi?

Nelegalitatea a stabilit-o CSM-ul cred, nu sunt sigur ! CCR-ul se pronunta in spete legate de constitutionalitate !
Legea e foarte clara ... completurile se aleg aleatoriu si nu se compun ad-hoc ! ;)
In CCR sunt reprezentati in mod egal Parlamentul cu ambele camere si Presedintia, cate 3 de fiecare . Judecatorii au un mandat de 9 ani, deci, acopera doua mandate parlamentare si inca ceva. Cei aflati la conducere in acel moment numesc judecatorii CCR. La fel de bine poate fi PSD, PNL ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 02 Iun 2019, 23:11

paul scrie:
Bambucha scrie:
Si nelegalitatea a stabilit-o cine? Cumva PSD prin CCR? Poate si aici ar trebui lucrat un pic... nu crezi?

Nelegalitatea a stabilit-o CSM-ul cred, nu sunt sigur ! CCR-ul se pronunta in spete legate de constitutionalitate !


https://adevarul.ro/news/eveniment/docu ... index.html

Pentru o informare corecta :!:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 11:40

De fapt ce am vrut sa zic.
http://mobile.hotnews.ro/stire/23181450
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 03 Iun 2019, 13:05

Daca ar fi adevarat, ar fi lăudabil. O notă buna pentru cetățenii din Transilvania, civilizati, educați, organizați si care păstrează mediul curat, bla, bla, bla....
Dar , da-mi voie sa fiu " umpic" rezervat in privinta fotografiilor ce însoțesc stirea, cel puțin în privința peluzei. Ca sa fiu mai explicit, adu-ti aminte cum arata un
gazonul unui teren de fotbal, folosit după o ploaie, pe care au alergat 22 de narozi si apoi înmulțește rezultatul cu 50 ori 100. O fi terenul liber de gunoaie, dar va fi o imensa mocirla. În rest, cu toții știm că se încearcă să se facă diferența între românii aflati in arcul carpatic si cei din afara lui, mai ales acum , cand " istoricul" L Boia, a recunoscut că a...cantat in orchestra filarmonicii de la secu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 15:47

Și cum de fapt nu e nimic adevărat, cum de altfel știm cu toții de la A3 că nu sunt diferente intre regiuni, poți să-ți mănânci micul la fel și la Sibiu Cluj Timișoara Alba Carolina,dar la fel și la Giurgiu, Călărași,slobozia, Vaslui, Alexandria etc. Și mai știm cu toții că struguri sunt acri in Ardeal.
Daca exista o diferență, aceasta a există din cauze de subjugare de milenii a civilizațiilor băștinașe.
Faptul că prima școală în limba română a fost înființată de sași (pe banii lor) la Sibiu ai nu la Drobeta, sau târgul lui Bucur ,e că numai și numai ca forța de muncă să fie mai ușor de exploatat. Sau saturat de scris un mileniu și a sosit timpul să-i pună pe alții.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori