Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moldovenii

Mesajde cristian bh » 08 Iun 2019, 00:02

jonny_it scrie:
Ioan Guist scrie:Daca mă întrebați personal, cred că o unire eșuată, plasa Transilvania în zona Vest europeană timp de 100 de ani. Astfel, bunicii mei, părinții și generația mea eram... scutiți de epoca măreață, de tranziție de ...tumultul actual.
Dar. Astea sunt datele și " tragem " de ai noștrii de după munți sa ... înțeleagă lucruri.


Aia 100 de ani cu Transilvania independenta ar fi dus ori la un razboi civil ori la o unire cu Ungaria si o asimilare a romanilor. Acum te numeai Janos :lol:
Romanii de nationalitate maghiara poate nu ar fi comentat nimic, insa Ungaria intotdeauna s-a bagat unde nu trebuie si ar fi agitat putin spiritele, ca mai apoi sa intervina salvator in "rezolvarea" situatiei.

Sa inteleg ca Jonny-ii s-ar fi razboit cu Janosii numa de dragul Ionilor?:?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 08 Iun 2019, 01:08

Ioane, tare bine ar fi ca lucrurile sa fie asa simple cum zici ca sunt si sa-si gaseasca rezolvarea. Numai ca nu este asa.
Nu conteaza unde te nasti, conteaza doar ce aluat de om esti , cum nu conteaza cata prosperitate este in jurul tau, contand doar cat te chivernisesti tu cu viata (ma refer in general, nu la tine).

Unirea Moldovei cu Muntenia, a fost pentru Moldova o necesitate, o chestiune de viata si de moarte si ceva firesc . La vremea aia Moldova era rupta in bucati, 1775 nordul , denumit ulterior de austrieci Bucovina si jumatatea de dincolo de Prut luata de rusi la 1812 , numita Basarabia, de fapt o viclenie ruseasca, Basarabia fiind alta. Ce a mai ramas intre Carpati si Prut s-a unit cu Muntenia, formand Romania .

Ce reproseaza astazi ardelenii celor de dincoace de Carpati, sunt in primul rand chestiuni de ordin economic .
Dar hai sa spun ceva despre Bacau, sa inteleaga tot omul ca viata unui sat, oras, a unei regiuni, a unei tari nu este chiar asa simpla si ca are urcusuri si coborasuri, uneori independente de vointa oamenilor .

Judetul Bacau a fost unul dintre cele mai bogate locuri din tara asta, spun a fost nu pentru ca acum nu ar mai fi, pentru ca resurse inca mai are, ci pentru ca nu mai este cum a fost . Cand spun judetul Bacau , spun petrol, carbune, lemn . Incepand cu 1900 regiunea a devenit un fel de Eldorado, pentru multe natii din Europa asta, acum atat de aroganta . Dupa anii 50 comunistii au dezvoltat puternic zona . Cateva exemple , sa va faceti o parere , 2 rafinarii (Onesti si Darmanesti), mine cu carbune de calitate la Comanesti la care se adauga o imensa fabrica de mobila, extractie de petrol la Moinesti si Zemes . Sa va mai spun de orasul Bacau, fabrica de avioane, fabrica de masini unelte, fabrica de robineti industriali, fabrica de incaltaminte, fabrica de stofe, fabrica de confectii, fabrica de hartie, fabrica de centrale termice, fabrica de mobila, fabrica de contactoare electrice, combinat de ingrasaminte chimice, o imensa avicola , baraje pe Siret si Bistrita, plus alte fabricute mici, cine dracu le mai stie cate au fost. Usor, dar foarte usor pana prin 2000, judetul Bacau a fost una dintre cele mai dezvoltate regiuni ale Romaniei, clasandu-e ca PIB pe locurile 4-5-6 .

De ce va spun toate astea ?....al cui a fost meritul, al oamenilor din zona ?....eu spun ca meritul a fost in primul rand al tuturor romanilor care prin munca lor si suferinta din vremea aia , au facut ca investitiile in zona sa fie imense si ca totul a depins de o decizie politica si de niste resurse date de Dumnezeu . La fel ca Bacaul de acum ceva vreme si unele regiuni din Ardeal (regiuni dezvoltate si in trecutul mai indepartat) au beneficiat atunci de investitii masive in detrimentul altora, adica toate imprumuturile alea a lui Ceausescu, au fost dirijate preferential, dar au fost platite de toti romanii cu foame, munca, mizerie si frig . Asta referitor la trecutul apropiat , arogantele actuale si necesitatea unei Romanii unite.

Despre altele....altadata .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 08 Iun 2019, 16:30

Unirea este facuta de elite, cu vointa maselor care trece oarecum intr-un plan secundar, dar este decisiva . Asta peste tot in lume si in orice timp istoric. iar Unirea Mare din 1918 nu face exceptie .O alta spaima a banatenilor si ardelenilor, in afara de spaima economica a fost spaima ca o data cu unirea o sa patrunda peste ei orientalismul .

Clar, ardelenii si banatenii apartineau unei alte lumi, unei lumi de granita dar totusi puternic ancorata in occident . O lume administrata mai riguros, cu alte obiceiuri, mai dezvoltata economic si ancorata altor valori . In mare parte asa si era , dar cum in toate vorbim despre avantaje si dezavantaje, iar avantajele erau mai multe , unirea s-a intamplat. Ce au sperat romanii de dincoace de Carpati ? Au sperat in preluare acelor valori , in aplatizarea diferentelor, in ridicarea generala a tarii din toate punctele de vedere .

Peste tot in lume sau cel putin in Europa, o tara mare inseamna o tara puternica si tendinta este de a acapara si domina in primul rand economic ( a se vedea constructia europeana) .

Sunt sigur ca ati inteles ce am vrut sa spun asa ca nu mai insist, mai spun doar ca daca cineva vine si imi canta cat de frumos si destept sunt eu si ce prost si urat este frate-miu, ma gandesc de o mie de ori ce vrea asta de la mine .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde peterneamt » 08 Iun 2019, 17:53


Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 08 Iun 2019, 18:30

Peter, hai sa lasam lucrurile astea pentru ca alta este discutia .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde peterneamt » 08 Iun 2019, 21:59

Trebuie să avem grije ce ne dorim fiindcă......istoria se poate repeta !
ps. am înțeles !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Moldovenii

Mesajde ignatov andrei » 09 Iun 2019, 08:01

mircea scrie:Unirea este facuta de elite, cu vointa maselor care trece oarecum intr-un plan secundar, dar este decisiva . Asta peste tot in lume si in orice timp istoric. iar Unirea Mare din 1918 nu face exceptie .O alta spaima a banatenilor si ardelenilor, in afara de spaima economica a fost spaima ca o data cu unirea o sa patrunda peste ei orientalismul .

Clar, ardelenii si banatenii apartineau unei alte lumi, unei lumi de granita dar totusi puternic ancorata in occident . O lume administrata mai riguros, cu alte obiceiuri, mai dezvoltata economic si ancorata altor valori . In mare parte asa si era , dar cum in toate vorbim despre avantaje si dezavantaje, iar avantajele erau mai multe , unirea s-a intamplat. Ce au sperat romanii de dincoace de Carpati ? Au sperat in preluare acelor valori , in aplatizarea diferentelor, in ridicarea generala a tarii din toate punctele de vedere .

Peste tot in lume sau cel putin in Europa, o tara mare inseamna o tara puternica si tendinta este de a acapara si domina in primul rand economic ( a se vedea constructia europeana) .

Sunt sigur ca ati inteles ce am vrut sa spun asa ca nu mai insist, mai spun doar ca daca cineva vine si imi canta cat de frumos si destept sunt eu si ce prost si urat este frate-miu, ma gandesc de o mie de ori ce vrea asta de la mine .


N-am cum sa nu ma simt mandru ca m-am nascut in Bacau!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moldovenii

Mesajde feederman » 11 Iun 2019, 13:13

Ceea ce se intampla acum in Moldova de peste... , confirma politicile echilibrului de putere si a securizarii granitelor marilor puteri, care au marcat Europa in ultimele sute de ani. Contrar opiniei lui Funar , Sergiu Nicolaescu si Dan Puric, UngroVlahia si Moldova au inceput ca marci de aparare ale Ungariei, in fata migratorilor asiatici si a puterii otomane emergente. Ulterior imperiul ottoman a acceptat si si-a insusit aceasta politica de asigurare prin intermediul zonelor tampon, la care ulterior a adaugat Ungaria centrala- pasalacul de la Buda- si Principatul vassal al Transilvaniei. Nimic mai efficient. Dupa 1683 Imperiul habsburgic a acceptat si el echilibrul de putere in zona nord dunareana . Retragerea din Oltenia confirma acesta strategie. Dupa 1700 cand Rusia a ajuns la Marea Neagra si la Nistru, sistemul de aliante si de interese au inceput sa fluctueze. Tinta Rusiei era Constantinopolul cu stramtorile sale. In fata ambitiilor Rusiei sistemul de aliante s-a modificat, astfel ca in 1956 razboiul Crimeei a marcat blocarea temporara a Rusiei. Se impunea consolidarea acestei situatii. Solutia s-a gasit in formarea unui stat mai puternic, tampon, intre popoarele balcanice revendicate de Rusia in numele panslavismului si al panortodoxismului si de asemenea intre o Rusie imperialista si imperiul ottoman , paznic acceptat al stramtorilor spre Mediterana. Cosmarul sirian de astazi a debutat in acei ani. Fara dorinta si voia Europei, unirea nu ar fi fost posibila. Meritul elitelor a fost acela ca au sesizat si au folosit oportunitatea momentului. Poate ca daca nu foloseau clipa aceea, unii vorbeam turceste iar ceilalti ruseste.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Moldovenii

Mesajde jonny_it » 11 Iun 2019, 13:43

cristian bh scrie:Sa inteleg ca Jonny-ii s-ar fi razboit cu Janosii numa de dragul Ionilor?:?


Nu, dupa mine daca ar fi nu ar mai exista razboaie, dar din pacate ele inca mai exista, unii nu incap pe bucatica lor de pamant si o vor si pe a vecinilor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Moldovenii

Mesajde Ioan Guist » 11 Iun 2019, 19:21

In lume sunt multe discrepanțe. Multe inegalități. Multă nedreptate. Istoria abunda d e tâmpenii.
Strigător la cer e că nu ești somalia sau Siria , nu ai război, ai loc de creștere și forța calificată dar te cardasesti 30 de ani cu hoții și tâlharii. In gura Europei. Bou incaltat să fi și nu o dai de pământ în halul asta.
Daca e sa le storc lămâia moldovenilor, e taman asta:
De la revoluție încoace nu au încercat, nu au îndrăznit și nu au gândit o secundă. Au votat pe roșu permanent. Adică pe social și mocalitate.pe vrăjeală naționalistă și ...zgândărirea orgoliului.
După investițiile și ridicarea industriei, educație și asfalt, din vremea comunismului,nu ești în stare tu Moldova care ești, sa produci mai mult de doua trei voci îndrăznețe. Oprișan? Firea? Buzatu? Ba ești prost? Ba ești nebun?
Puneți niste soc și miere la lămâia asta, amu e gata sicata.

PS. Noroc cu Dedeman și ..." Și eu" că altfel...
PS 2. Noroc cu stuparitu :))
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 11 Iun 2019, 20:19

Ioan Guist scrie:După investițiile și ridicarea industriei, educație și asfalt, din vremea comunismului,nu ești în stare tu Moldova care ești, sa produci mai mult de doua trei voci îndrăznețe. Oprișan? Firea? Buzatu? Ba ești prost? Ba ești nebun?
Puneți niste soc și miere la lămâia asta, amu e gata sicata.

Nu as putea spune ca nu ai dreptate , in privinta vocilor.
Insa...ca o panarama de partid sa se duca spre 50 este nevoie de un concurs mult mai larg de capsomani interesati si cum s-ar zice, unirea a avut loc pentru a doua oara in complicitati vinovate..... moldova, ardealul si tara romaneasca....si nici banatul nu s-a lasat mai prejos.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde teinegru64 » 11 Iun 2019, 21:20

Ioan Guist scrie:In lume sunt multe discrepanțe. Multe inegalități. Multă nedreptate. Istoria abunda d e tâmpenii.
Strigător la cer e că nu ești somalia sau Siria , nu ai război, ai loc de creștere și forța calificată dar te cardasesti 30 de ani cu hoții și tâlharii. In gura Europei. Bou incaltat să fi și nu o dai de pământ în halul asta.
Daca e sa le storc lămâia moldovenilor, e taman asta:
De la revoluție încoace nu au încercat, nu au îndrăznit și nu au gândit o secundă. Au votat pe roșu permanent. Adică pe social și mocalitate.pe vrăjeală naționalistă și ...zgândărirea orgoliului.
După investițiile și ridicarea industriei, educație și asfalt, din vremea comunismului,nu ești în stare tu Moldova care ești, sa produci mai mult de doua trei voci îndrăznețe. Oprișan? Firea? Buzatu? Ba ești prost? Ba ești nebun?
Puneți niste soc și miere la lămâia asta, amu e gata sicata.

PS. Noroc cu Dedeman și ..." Și eu" că altfel...
PS 2. Noroc cu stuparitu :))

Si putzin de tei .Batut de ghiata. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Iun 2019, 23:33

Sunt putin in urma cu ce se scrie.
Am citit pe un topic o lista cu 'ai de i'a votat Paul de'a lungul anilor.
Paule, te credeam baiat destept...dar acu' sunt profund dezamagita.

Mircea, inca te postez pe feisbuc.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde paul » 12 Iun 2019, 00:08

Bezna Zorilor scrie:Am citit pe un topic o lista cu 'ai de i'a votat Paul de'a lungul anilor.
Paule, te credeam baiat destept...dar acu' sunt profund dezamagita.

Am si eu limitarile mele . Atat m-o dus capul, atat am votat ! ;)
Daca te incalzeste cu ceva, dar, nu cred, am o lista lunga de ... dezamagite ! ;)
LE ... macar eu am aratat cinstit votul meu de-a lungul anilor. Vot care a fost justificat. Depinde in ce cheie il citesti. Altii si nu-s putini, au votat de-a lungul istoriei celor trei decenii cu Iliescu si fesene-ul ( toate formulele) si acum se revendica mari ... hastagisti ! ;)
LE 2 ... daca as fi fost destept asa cum in mod eronat ai crezut, cu cine ar fi trebuit sa votez ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Moldovenii

Mesajde cristian bh » 12 Iun 2019, 00:19

Mai mereu,sau oridecateori vine ocazia,ni se arunca bau-bauu inaintea ochilor,noua ardelenilor,de catre confratii de limba ca de neam nu vad de unde si cum am fi,........ca ungurii in sus,ca in jos iara ca bonus asigurari peste asigurari,cum ca ,ei cat vor vorbi aceiasi limba cu noi,nu ne vor lasa pe mana lui Atilla,...
chiar cu pretul....aci la pret,inca nu s-a sabilit care ce si cat!
Pana una alta,....ungurii si romanii convietuiesc pe aceste meleaguri de secole bune,...doar ca mereu apar niste dezaxati care cred ca singurul lor atu e limba lor,de altfel ambele niste pocitanii de limbi.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde paul » 12 Iun 2019, 00:26

Ioan Guist scrie:După investițiile și ridicarea industriei, educație și asfalt, din vremea comunismului,nu ești în stare tu Moldova care ești, sa produci mai mult de doua trei voci îndrăznețe. Oprișan? Firea? Buzatu? Ba ești prost? Ba ești nebun?


PS. Noroc cu Dedeman și ..." Și eu" că altfel...
PS 2. Noroc cu stuparitu :))

In aceeasi retorica, nu esti tu in stare Ardeal sa produci mai mult decat Rus, Dincu, asa zisul grup de la Cluj, care a girat perioada autocratiei pesede-ului in Romania sub Adrian Nastase si Ion Iliescu ? Asta daca tot ne referim la pesede . Nu esti in stare tu Sibiu decat sa produci un primar care prin meditatii si-a insusit ... 6 case, care-i pupa mana varanului si pe care-l plimbau in lesa pesedistii ca sa-l faca ... premier ? Ba, esti prost? Ba, esti nebun ? :)
P.S. Noroc cu ... # nu stiu ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori