Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 04 Iun 2019, 17:34

O tehnologie pusă la punct.
Magaziiler sunt luate la un moment stabilit de stupar.
Dacă umiditatea mierii este potrivită se extrage imediat. Dacă nu se pune la dezumidificare.
Te uiți la umidometru când ajunge umiditatea aerului camerei la cca. 30% extragi mierea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde unincepator » 06 Iun 2019, 20:47

Balian scrie:O tehnologie pusă la punct.
Magaziiler sunt luate la un moment stabilit de stupar.
Dacă umiditatea mierii este potrivită se extrage imediat. Dacă nu se pune la dezumidificare.
Te uiți la umidometru când ajunge umiditatea aerului camerei la cca. 30% extragi mierea. :)

de unde se poate face rost de umidometru?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 06 Iun 2019, 21:57

unincepator scrie:de unde se poate face rost de umidometru?.

Pentru verificare umidității din aer, sunt aparate simple care indică temperatura și umiditatea din aer.
https://www.emag.ro/search/termohigrome ... utosuggest
Pentru umiditatea din miere sunt refractometre
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 07 Iun 2019, 06:16

unincepator scrie:...de unde se poate face rost de umidometru?.

Sau de aici, găsești și mai ieftine :)
https://www.tehnoelectric.ro/251-ceasur ... igrometre1
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Cristian IONITA » 18 Iun 2019, 11:24

cristi_vidican scrie:
Closcutz scrie:Paul nu cred ca ar da acelasi randament. Cristi poti da te rog niste detalii despre agregatele pentru dezumidificare? Ce parametri au, ce pret, cat este camera de mare. cum faci caldura in camera?

1. Ventilator puternic, care să bage mii de mc/h. Al meu bagă vreo 4-5 mii, dacă nu mă înșel. - costul 850-1100 lei și tot așa în sus. Eu am cumpărat uscător de podea/mochetă. Sunt 2-3 firme care aduc în România așa ceva.
2. Dezumidificator - Al meu e Trotc 171 ECO. A costat 2500 lei. Am avut mai slab, dar nu face față. Nu merge cu acelea de uscat rufe.
3. Căldură. Dezumidificatorul meu face și ceva căldură. în cameră sunt 25 de grade, fără radiator. Dar, dacă ridici temperatura la 30 grade, dezumidificarea e mult mai rapidă.

Cel mai profi e să ai camera cu încălzire în pardosea.
Camera să fie cât mai mică, pentru randament, dar cât mai mare, pentru a putea depozita. La mine e o cameră de 3,5/4,5 și îmi ajunge pentru o stupină de 70 de stupi.
Dacă aș face o cameră de la zero, aș gândi puțin diferit, să pot restrânge spațiul pentru dezumidificare.

Problema dezumidificării a fost una mare pentru mine și a trebuit să găsesc soluții. Sunt costisitoare, dar merită.


ma gandesc .... daca in loc de toate aceste echipamente un aparat de aer conditionat (cu functie de incalzire si de dezumidificare) nu ar fi suficient?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 18 Iun 2019, 11:40

Cristian IONITA scrie:ma gandesc .... daca in loc de toate aceste echipamente un aparat de aer conditionat (cu functie de incalzire si de dezumidificare) nu ar fi suficient?

S-ar putea să funcționeze.
și aparatele de aer condiționat scot umiditatea din aer, dar nu știu cum sunt în comparație cu un dezumidificator.
Te uiți și la debitul de aer care-l bagă și compari cu un dezumidificator bun. eu l-am cumpărat pe acesta și sunt f mulțumit
https://alecoair.ro/dezumidificator-pro ... tk-171-eco

Dar, îți trebuie și ventilație bună, care nu o poate face doar un AC.

Eu zic să încerci și să ne spui. Și eu tot am încercat și am ajuns la soluții mai bune și încă le îmbunătățesc.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde peterneamt » 19 Iun 2019, 21:36

Paul Kelly, director de cercetare și apicultură, oferă sfaturi despre cum să reducă conținutul de umiditate al mierei și să prevină fermentația.

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 29 Dec 2021, 20:14

Referitor la masurarea procentului de apa din miere. Daca se masoara miere luata din rama scoasa din cuib, miere care este la temperatura cuibului si temperatura exterioara este de obicei mai mica, masuratoarea va fi eronata. E posibil ca rezultatul sa fie undeva in jur de 17% si dupa extractie si dupa ce mierea ajunge la temperatura mediului, umiditatea masurata sa treaca de 20%.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 29 Dec 2021, 20:29

Eu știam invers. Refractometrul indică mai mult la o miere mai caldă. Asta am văzut chiar cu ochii mei
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 29 Dec 2021, 21:03

Ceea ce am scris mai sus am patit anul acesta. S-a masurat cu un refractometru profesional miere din 2 rame, atat din zona capacita cat si din zona necapacita. S-a gasit un procent de 17%. Am extras in ziua respectiva, dar vizual mierea parea cam subtire. Masurata a doua zi, cea extrasa si amestecata avea umiditatea peste 20%. Norocul meu ca nu am continuat extractia.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 29 Dec 2021, 21:13

Aici avem alte probleme:
1. După extracție, umiditatea e cea generală, nu cea particulară. Eu sondez în mai multe rame și imediat îmi dau seama de situația generală. Plus că mă uit și văd și cum a fost culesul în ultima vreme. Și cum stăm cu umiditatea în sol. Au fost ani când mierea la rapiță a fost perfectă, pe la 17%. Alteori a fost nasol, când a trebuie să facem la greu dezumidificare.
2. După extracție, în partea superioară a vasului, mierea are mai multă umiditate. Când am astfel de probleme, las gălețile deschise și în cameră fac căldură mare, ventilare și dezumidificator. În 24 de ore coboară cel puțin 1%.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 29 Dec 2021, 23:38

Pana in acest an am extras fara sa masor umiditatea inainte de extras si nu am avut probleme. Anul acesta am fost pacalit de sondajul facut.
E normal ca mierea cu umiditate mai mica se aduna spre fundul vaslui fiind mai densa, iar cea care are mai multa apa se ridica spre suprafata fiind mai usoara. Daca umiditatea nu e mult peste procentul limita de 20%, se poate lua o cantitate de miere de la suprafata vaselor si ce ramane sa fie OK.
Sunt obligat sa extrag numai dupa ce mierea este bine "coapta" deoarece nu o dau la procesatori si trebuie sa poata fi pastrata fara sa o incalzesc.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde Balian » 30 Dec 2021, 01:06

Mierea de rapiță este mai sensibilă la umiditate.
Peste 18% e problemă cu ea. Momentul extracției
este strâns de salcâm. Separarea lăsată să se
stratifice funcționează. Pentru a scădea 1-2 % se
mai poate proceda şi amestecând permanent cu
un agitator şi suflând cu aer cald suprafața de sus.
Fără dezumificarea aerului procedeul e anevoios
depinde mult de umiditatea camerei.
(un refractometru profesional are compensare
termică, nu depinde de mărimea temperaturii)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2021, 08:09

Vasile_Bucovineanu scrie:Sunt obligat sa extrag numai dupa ce mierea este bine "coapta" deoarece nu o dau la procesatori si trebuie sa poata fi pastrata fara sa o incalzesc.


Chiar și procesatorii mai fac gură la umiditate. Am pățit că nu mi-a luat-o la 19% umiditate. Probabil aveau marfă la discreție. În alte ocazii au luat și la 20%, nu a contat. Au ei scule pentru dezumidificat.

Salcâmul nu are probleme nici la 20% umiditate.
Floarea soarelui duce în primul an și 19% fără probleme.
Rapița nu are ce căuta peste 18%
Rapița e cea mai păcătoasă și de regulă trebuie scoasă, cum zice Balian, repede că vine salcâmul
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dezumidificarea mierii

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2021, 08:12

[quote="Balian"Pentru a scădea 1-2 % se
mai poate proceda şi amestecând permanent cu
un agitator şi suflând cu aer cald suprafața de sus.
[/quote]

Și eu am făcut așa până m-am întrebat de ce?
Dacă mierea mai umedă se alege sus, de ce să o amestec cu cea mai uscată?

Ce am văzut că funcționează la mine ... uneori extrag și am 18,5%. O pun în găleți de 20 l, pe care le las descoperite, fac cald ca în saună, dezumidificator bun și ventilator care să bată peste. Peste noapte se evaporă cel puțin 0,5 %. Când iau umiditatea, amestec bine mierea în găleți, ca să fie cât mai uniformă mierea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori