Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 17 Iun 2019, 22:40

Sau cand or spus că legea referendumului ie buna ( modificarea pragului de validare), da' nu se aplica lu' baselu! Numa' după ce își termină mandatul. Atunci ccr-ul era corect, nu?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 18 Iun 2019, 07:05

Shrek scrie:Sau cand or spus că legea referendumului ie buna ( modificarea pragului de validare), da' nu se aplica lu' baselu! Numa' după ce își termină mandatul. Atunci ccr-ul era corect, nu?


DA, a fost singura institutie inca ramasa libera pe vremea aia, ce a indraznit sa se opuna tavalugului miselesc de capturare a Romaniei! Conseciintele valului de marsavii din 2012 le traim/simtim si azi. Este ireal sa te lupti dupa 30 de ani pentru libertate/ separarea puterilor in stat, este insuportabil ca totul sa atarne de un fir de ata!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 18 Iun 2019, 10:04

paul scrie:LE 2 ... n-am inteles-o pe asta cu ... voi, adica si eu ? Despre ce privilegii de care as fi beneficiat vorbesti ? :oops:

In Romania cultura drepturilor speciale a intrat in normalitate, astfel incat diferentele de tratament din partea societatii sunt considerate o banalitate. Privilegiile pot fi mai putin vizibile sau mai extinse, in functie de aspiratii si de pozitionarea sociala. Cel mai des intalnit privilegiu- care nu implica neaparat si o vina personala- este cel al unui post intr-o institutie de stat, cu garantia stabilitatii, a unui program de lucru acceptabil, cu salariu sigur , cu pensie asigurata si o prestanta sociala deosebita. Slujba la stat reprezinta visul secular al romanului, vesnic aspirant la statutul de “amploaiat”. Ingrozit de posibilitatea de a lucra efectiv intr-un domeniu productive , uneori si in schimburi, romanul isi indruma copiii spre domenii care le pot oferi un loc cu avantaje ulterioare, fara eforturi initiale prea mari. Se explica astfel apetitul pentru carierele in uniforme ale unor intregi zone geografice. La fel cum se explica inghesuiala de 10; 15 candidati pe loc la scoala de militie.
Asa se explica si privilegiul minor de a putea posta pe Stuparitul in timpul programului de lucru in timp ce altii sunt coplesiti de munca, ba mai si raman dupa program. Si atunci aceste privilegii , de la mic la mare trebuie aparate.
Gresit?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 18 Iun 2019, 12:35

feederman scrie:Asa se explica si privilegiul minor de a putea posta pe Stuparitul in timpul programului de lucru in timp ce altii sunt coplesiti de munca, ba mai si raman dupa program. Si atunci aceste privilegii , de la mic la mare trebuie aparate.
Gresit?

Total gresit, ca de obicei ! :lol: Rationamentul e corect, premisa e gresita. ;)
Ca sa ne lamurim ... nu lucrez la stat ! Referitor la postari, sunt in concediu de odihna de vreo 3 saptamani si mai am si saptamana asta . In rest, postez dupa ora 18 si apropos ... eu sunt primul care deschide institutia ( cheia e la mine :lol: ) si raman ultimul, tot din acelasi motiv.
Ce privilegii apar eu ? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 18 Iun 2019, 13:30

Ciudată intervenția lui Federer, cu trimitere la cât de " linistiti" si plin de " privilegii"sunt cei angajați la stat( unii sunt atat de privilegiați încât devin subiectul unor hit-uri)! Fata de cei angajați la privat, sa fim bine înțeleși! O cultură a urii promovată si întreținută fățiș de unii care se dau educați si plini de principii. Ca sa nu uitam prea repede, ce a însemnat cultivarea unei astfel de rupturi sociale, va reamintesc domnu' slujbaș la privat, ca in anii '90, între studențime si " clasa muncitoare" a fost promovată o atitudine prin care " proletariatul" ( in speță bucureștenii de la imgb si minerii din Valea Jiului) își clama dreptul de a " educa cu paru' si chilavita, pe studenții rebeli, cărora, nu-i asa, ei le plăteau studiile. Ce a urmat? Episodul 13-15 iunie 1990, cand România, a fost trimisă de niste iresponsabili in evul mediu. Uite un articol , la întâmplare scris cu talent de un " privilegiat" al anilor 90!
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0437106461
Articolul este oleacă mai vechi, dar se intelege.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 18 Iun 2019, 17:22

Luptatorii impotriva statului parallel au o verstilitate deosebita, ce se manifesta de decenii, dupa tipare de ipocrizie verificate. Dupa ce l –au fugarit pe Coposu si i-au dat foc casei, comunistii democrati au deplans disparitia sa, dupa ce l-au scuipat pe rege, batranele deşce comuniste s-au aliniat cu flori in mana la capataiul sau, derbedeul din Alexandria refugiat la Rahova, pretinde un loc de onoare langa Maniu, iar coana VV de la Videle , intre doua perle antologice, isi da cu pumnul in sutienu-i de arama, invocand cu patetism, in numele statului de drept neparalel, Comisia de la Venetia , Comisia Europeana , comisia de la Pristina si pe cea . Nu este, astfel, de mirare ca un epigon al valorilor PSD, pune semnul de egalitate intre cei cu capul spart din piata universitatii anului ‘90 si prezumptivele victime ale dezbinarii prezente. Pana astazi nu a sesizat oare suporterul unitatii de neam si aspiratii, indemnurile brutale de ura impotriva, multinationalelor straine, impotriva liftelor pagane- din afara bineinteles- impotriva unuia Soros, chintesenta a strainatatii, impotriva bancilor vampiri, impotriva ROBOR-ului si a lui Isarescu impotriva pestelui indopat cu mercur destinat sa inmoaie potenta masculuilor romani si sa festeleasca frumusetea cadanelor guvernamentale, impotriva bietelor rosiilor ce avura ghinionul sa nu aiba ţugui . Ne amintim cu drag de indemnul la iubire al derbedeilor la chiolhanul Psd : ne pi… am pe diaspora. Dar mai cu seama ne aducem aminte de cei doi ani in care” zurbagii” din # REZIST au fost inecati in zoaiele propagandei de toate gradele, prin toate mijloacele , de toti trepadusii si trolii gastii uzurpatoare. Comparatia intre GOLANII din piata si victimele dihoniei de azi este cat se poate de binevenita, deoarece #REZIST de azi sunt urmasii in atitudine si aspiratii ai GOLANILOR de atunci. Si o spune unul ce are continuitate. Invocarea situatiei de acum 30 de ani este cu atat mai greţoasa cu cat indignatul opinent , a aruncat de zor cu noroi si bale in MAMA si COPIL simbolul sperantelor unei natiuni mereu batjocorite. Apelul la retinere si jena nu are sens.
Doar recitirea cu atentie a urmatorului fragment:

feederman scrie: Cel mai des intalnit privilegiu- care nu implica neaparat si o vina personala- este cel al unui post intr-o institutie de stat
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 18 Iun 2019, 17:51

Nu, nu, nu.....
Nu despre ceea ce scrieti dumneavoastra, acum, este vorba. Deși sunt sigur că ați inteles perfect ceea ce am vrut sa spun, ii puneti barba lui Alibaba sa para ca este moș crăciun. Domnia voastra sugerati ca niste oameni sunt" mai superiori decât altii", doar pentru că lucra in privat , fata de altii ce lucra la stat. Oare asa sa fie? Cu ce este " mai superior" un # rezistent fata de un profesor universitar, ori un medic celebru celebru sau nu? Nu vorbim de optiuni politice, vorbim despre oameni. Sau,cei de la privat sunt îndreptățiți să scandeze" noi muncim, nu gandim" ori "imgb( sau alta " multinationala") face ordine"?
Deși la începuturi, eram convins că sunteti un om educat, pe măsură ce timpul trece, imi dau seama că nu sunteti decât un mic" scrib", ale cărui principii au suferit mutații genetice, transformandu-se in " trăsături " rasiste! Chiar imi pare rau pentru schimbare! O săptămână buna!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2019, 18:28

Shrek scrie:Nu, nu, nu.....
Nu despre ceea ce scrieti dumneavoastra, acum, este vorba. Deși sunt sigur că ați inteles perfect ceea ce am vrut sa spun, ii puneti barba lui Alibaba sa para ca este moș crăciun. Domnia voastra sugerati ca niste oameni sunt" mai superiori decât altii", doar pentru că lucra in privat , fata de altii ce lucra la stat. Oare asa sa fie? Cu ce este " mai superior" un # rezistent fata de un profesor universitar, ori un medic celebru celebru sau nu? Nu vorbim de optiuni politice, vorbim despre oameni. Sau,cei de la privat sunt îndreptățiți să scandeze" noi muncim, nu gandim" ori "imgb( sau alta " multinationala") face ordine"?
Deși la începuturi, eram convins că sunteti un om educat, pe măsură ce timpul trece, imi dau seama că nu sunteti decât un mic" scrib", ale cărui principii au suferit mutații genetice, transformandu-se in " trăsături " rasiste! Chiar imi pare rau pentru schimbare! O săptămână buna!

nu....nu..adică ba da ba da
O persoană angajată apăra instinctiv, logic și de înțeles brendul și produsul ieșit de sub mânuța lui.

La particular, teoretic și de regulă, în majoritatea cazurilor angajarea e pe ...bune. Avansarea încărcarea cu responsabilitate vine la pachet cu bănuții rânduiți si chibzuiți.

Vrem nu vrem , în administrație lucrurile nu doar că au scăpări de elemente tăietoare de frunze, dar pe Dâmbovița intra in zona patologica. Cangrenă.
Că sunt poziții și birouri dedicate de musai unor specialiști, titani ai jobului, e necesar și oblije. Că se răstoarnă căruța'n drum.

No...amu...ăștia ce stau claie peste grămadă în căruță, ce sa apere? Ce să susțină? Privilegiile și bine înțeles pe neica Feudul zonei. Care nu-i așa , știe și cunoaște și are el grije de noi toți.

Iară afirmațiile de genul...te credeam om finuț și cu cărți citite sau cu educație aleasă și dastept, dar ...de fapt ești viceversa, scot in evidenta doar sacul gol în argumente..

Apropos, va știam un tip glumeț și rațional. Ați dărâmat și desființat orice apreciere in ceea ce va privește:))
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2019, 18:38

Încă una și mă duc.
Avem 500 de pagini în care nimeni nu convinge pe nimeni de nimic. Gem paginile de contre. Fiecare cum vine așa ... pleacă.

Deci...cam apa,n piuă bătută am,boulea.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 18 Iun 2019, 19:38

Ioan Guist scrie:.........
Vrem nu vrem , în administrație lucrurile nu doar că au scăpări de elemente tăietoare de frunze, dar pe Dâmbovița intra in zona patologica. Cangrenă.
Că sunt poziții și birouri dedicate de musai unor specialiști, titani ai jobului, e necesar și oblije. Că se răstoarnă căruța'n drum.
No...amu...ăștia ce stau claie peste grămadă în căruță, ce sa apere? Ce să susțină? Privilegiile și bine înțeles pe neica Feudul zonei. Care nu-i așa , știe și cunoaște și are el grije de noi toți.
........

Stai rau de tot cu geografia......prostiei! Cocia cu.....inteligenti s-o ' nburdat la Caracal, iar asta nu-i pe maluri dambovitene!
Acum in logica dumitale , inseamna ca toți bugetarii trebe sa-i cânte osanale sfinxului da la Cotroceni? Ca si ala-i bugetar! Sau " unora" este permis sa "bugeteze" dar in acelas timp sa # reziste?!Si el pare a fi un mic freud,feud, pardon, investitor, mare ctitor de nimic.
In ceea ce priveste " aprecierea" de care mă bucur din partea dumitale, nu-mi fac griji. Exista cineva care mă " apreciaza" mult mai mult! Sa fii sănătos!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2019, 19:53

Sunteți fix pe lângă. Daca e o stare conștienta e ..grav.
1. Că stau rău, nu doar in geografia prostiei ci în cu mult mai multe domenii e un fapt cunoscut. Important zic eu, e că sunt conștient.Cand ești prost, primul remediu este conștientizarea.
2. Ioha, nu e bugetarul băgat prin ușa din dos. E ales de 6 000 000 de bizoni cu drept de decizie. Dreptul lor de a fi " conduși" de mutul secolului. Fiecare elector e PRIVAT!!! in decizia lui. ( În comparație cu NUMITII PE FUNCTIE.)Starea asta este efectiv paralela cu angajarea unui individ pe un post născut ieri.
3 faptul că sunteți apreciat, mă încântă. Dar mă și intriga.chiar exista cineva?:))
Hai că am glumit.
Sau hi sănătos, împreună cu familia.
Ultima oară modificat de Ioan Guist pe 18 Iun 2019, 20:04, modificat 1 dată în total.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 18 Iun 2019, 20:03

Deci nu numai " nebugetarii" sunt " mai superiori", dar si bugetarii între ei sunt "mai superiori"decât altii!a
Aha, acum am inteles! Dar ce crezi ca " st Ion nemtesc" o venit pe lume altfel decât toți " muritorii"? Crezi ca pe dansu' l-o adus barza....pe usa din fata?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2019, 20:09

Nimeni nu e superior nimănui.
Situația în care aparatul bugetar e supradimensionat pe criterii de...rubedenii și interese, pune societatea într-o situație ingrată.
Aceștia, bugetarii tăieturi de frunze, vor tine cu dinții de privilegiile ...moca.
Punct.

PS Rolul de imparțial jucat de dumneata , se face ferfeniță. E mai mult decât clar părtinirea in care va scăldați.
Sa fiți sănătoși in continuare!

PS. Doi. președintele nu e numit. E ales de majoritatea persoanelor private dintr-o țară. E mai clar acum? Deci, da aceasta e ușa din față. Numiții pe funcție de stampilar sef sau președinte la Senat ori portar la gradina de flori a primăriei, sunt numiți de către persoane bugetate.Adica persoane instituționalizate.nicidecum private. Adică ușa din dos. Capish ??
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 18 Iun 2019, 20:58

Ioan Guist scrie:
PS. Doi. președintele nu e numit. E ales de majoritatea persoanelor private dintr-o țară. E mai clar acum? Deci, da aceasta e ușa din față. Numiții pe funcție de stampilar sef sau președinte la Senat ori portar la gradina de flori a primăriei, sunt numiți de către persoane bugetate.Adica persoane instituționalizate.nicidecum private. Adică ușa din dos. Capish ??

Nu-i asa !
La fel ca si trantorul solemn, primarul este ales de majoritatea persoanelor private dintr-o comunitate ! Ca el angajeaza portarul la gradina de flori, este in virtutea puterii dobandite de la persoane private ! ;)
Parlamentarii sunt alesi, chiar daca pe liste, tot de persoane private. Presedintele Senatului este ales cu votul majoritatii senatorilor, adica cu votul milioanelor de persoane private care au votat listele partidelor respective ! ;)
Astia de mai sus, alaturi de trantorul solemn, sunt intrati pe usa din fata !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 18 Iun 2019, 21:08

Da.
E corect Paul. Ai dreptate.
De aici trebuie sa dezbatem.
Bugetarul stampilar sef, pus sa încaseze salarul și să răspundă la salut, va avea grije de acest status. Privatul însă,angajatul la privat adică, micul întreprinzător care va să zică, nu-și permite meseria de tăietori de frunze. Că o venit statul cu o soluție să angajezi trei șomeri și plătesc ei parte din contribuție...e tichili.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 18 Iun 2019, 21:30

Ioan Guist scrie:Da.
E corect Paul. Ai dreptate.
De aici trebuie sa dezbatem.
Bugetarul stampilar sef, pus sa încaseze salarul și să răspundă la salut, va avea grije de acest status. Privatul însă,angajatul la privat adică, micul întreprinzător care va să zică, nu-și permite meseria de tăietori de frunze. Că o venit statul cu o soluție să angajezi trei șomeri și plătesc ei parte din contribuție...e tichili.


Referitor la ce spui mai sus ca stampilarul sef va avea grija de status, mie-mi da cu virgula un lucru ... sunt peste 1000000 de bugetari in tara asta, cu familii, macar cu consortul, sunt 2000000 si vreo 5000000 de pensionari. Cum mama ma-sii i-au votat pe actualii doar putin peste 2000000 la actualele alegeri ? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori