Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2019, 12:50

Publicat pe 10 sept. 2018
O recapitulare a alimentelor de tip Top Hive cu uleiurile esentiale pe care le folosesc pentru a impulsiona un roi nou invadat. Rapidul alimentator rotund În interiorul stupului reduce jafurile și acest design nu va scăpa în cadre. Functioneaza.

Adaptor de alunecare rapidă rapidă: https://amzn.to/2Nvqp9I
Brodiile de bază ale broderilor de bază: https://amzn.to/2NyQWmD
Bugzooka Bug Sucker: https://amzn.to/2NDJp6c
BeeSmart Cover Hive: https://amzn.to/2Qkz1yq


Au colectat un roi de albine, acum aproape o saptamana, si au facut minunat pana au venit ploile si temperatura a scazut. A trebuit să-i iau un alimentator cât mai repede. Deoarece stupul nu este perfect la nivel, aveam nevoie de un alimentator care să nu se varsă sau să scurgă în corpul stup. Modulul Rapid Bee Feeder Round Hive Unitatea superioară pare a fi un design frumos. Nu se va scurge pe albine și în stup, indiferent de fluctuațiile de temperatură. Unele alimentatoare cu stil inversat se scurge sau scurg în mod constant când corpul stupului se încălzește cu soarele.
Am adăugat, de asemenea, Brood Booster la apa de zahăr de 50/50, astfel încât aceasta să dureze mai mult în timp ce albinele o folosesc. 50/50 apă de zahăr va începe să se stingă într-o perioadă scurtă de timp fără a adăuga uleiuri esențiale.
Vă recomandăm Honey-B-Healthy, Pro-Health sau Brood Booster pe care îl testez în prezent.
Este posibil ca omul să nu "stimuleze puii", nu există știință care să-l susțină până acum. Gândurile despre uleiurile esențiale în furajele pentru albine sunt că "nu pot face rău", dar nu neapărat de ajutor. Se păstrează apa de zahăr, deci motivația mea aici.
Râul pe care l-am instalat era de aproximativ 3-4 lbs de albine, așa că au cu siguranță numerele pentru a merge înainte de sosirea iernii. Trebuie să le monitorizez îndeaproape și să țin furajele.
Același alimentator de vârf poate fi utilizat pentru hrănirea cu fondant și alte hrane uscate în timpul iernii.
Cred că este subțire și subțire, dar designul este la fața locului, așa că îmi place cu certitudine aspectele practice.
Ventilarea prin zona superioară este importantă în opinia mea, precum și permiterea albinelor să păstreze întreaga cutie de alimentare pentru a ține afară furnici, gândaci de stup și alte crawlere înspăimântătoare care pot folosi acea zonă pentru siguranță sau ca intrare care nu este supravegheată.

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: roi artificiali

Mesajde puiuws » 07 Iul 2019, 12:53

Buna ziua ! Un roi care si-a tras botci de salvare mai prima
este o regina imperecheata?
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: roi artificiali

Mesajde marco68 » 08 Iul 2019, 07:59

Da, dar inainte rupi toate botcile de pe rame, poti sa le scuturi, asa gasesti mai usor toate botcile, iar la doua zile (mai verifici de botci) pui matca naclaita putin si usor cu miere din roi....Daca matca este imperecheata o primesc fara probleme.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: roi artificiali

Mesajde taipan » 05 Mai 2023, 08:05

Vreau să fac aşa: după salcâm rup familia de albine în două părți egale şi le duc la distanță. După 3 zile verific şi acolo unde nu găsesc regina distrug botcile şi pun regine împerecheate introduse în cuşti de plasă ( pe ramă ), după 4-5 zile verific stupul şi eliberez regina.
Întrebarea mea este: ce şanse sunt să nu-mi omoare reginele având în vedere faptul că sunt albine de toate vârstele în ladă şi din aceeaşi familie.
Cam ce procent de acceptare pot avea?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: roi artificiali

Mesajde Balian » 05 Mai 2023, 08:25

Șansa de acceptare depinde de existența botcilor rămase. Va arăta roiul că nu are
dacă plânge și dă în aripi. Și un cules moderat sau hrănire ajută mult în acceptare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: roi artificiali

Mesajde BMihai » 05 Mai 2023, 10:36

Eu folosesc modelul ăsta de colivie.

Când fac un roi rupând o familie în două, caut matca din stup, o mut în ladă nouă și pleacă automat de pe vatră. În lada care ramâne bag direct o matcă împerecheată (fără albina însoțitoare) cu ușița mică ruptă, fără șerbet, cu acces direct al albinelor la matcă. În 48 de ore îi dau drumul mătcii pe o ramă cu puiet. Albinele nu o pot omorî în colivie că nu au loc, dar se freacă de ea și duc mirosul în toată familia foarte repede și nu trag botci niciodată.

Nu am pierdut nici o matcă cu metoda asta, am învățat asta de la un crescător de mătci. La fel fac cand înlocuiesc mătci bătrâne.
Fişiere ataşate
colivie-matca-lyson.jpg
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: roi artificiali

Mesajde yuonyuon » 05 Mai 2023, 23:53

eu am cutiute facute din plase antivaroa din aluminiu...nu cred ca am avut vreo matca pierduta cu asa cva....
ideea e sa nu fi e botci ...
e bine cand imparti stupul sa pui si matca tot odata si gata ...matca din cutie v a oua 10x10 cm si la 2-3 zile scoti cusca sau daca uiti rod albinele pe sub ceara...si o scotu cand tre sa dai rama la ouat... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: roi artificiali

Mesajde taipan » 06 Mai 2023, 02:57

Domnu yuonyuon, atunci când împarți stupii, aceştia rămân pe vatră? Dacă da atunci o acceptă mai uşor.
Eu vreau să împart mulți stupi şi nu vreau să mai caut reginele. Îi despart şi mut la distanță iar în ladă găsim albine de toate vârstele din aceeaşi familie.
Dau drumul reginei din cuşca de plasă atunci când nu mai sunt botci. Le primesc acum după salcâm?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: roi artificiali

Mesajde BMihai » 06 Mai 2023, 07:31

Dacă vrei să rămână stupii echilibrați ca populație, îi muți, altfel culegatoare pleacă pe poziția veche. Eu îi rup în două cât de târziu seara, și plec cu ei acasă pe când se întunecă. După 2 săptămâni îi aduc înapoi plini.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: roi artificiali

Mesajde yuonyuon » 06 Mai 2023, 08:15

taipan scrie:Domnu yuonyuon, atunci când împarți stupii, aceştia rămân pe vatră? Dacă da atunci o acceptă mai uşor.
Eu vreau să împart mulți stupi şi nu vreau să mai caut reginele. Îi despart şi mut la distanță iar în ladă găsim albine de toate vârstele din aceeaşi familie.
Dau drumul reginei din cuşca de plasă atunci când nu mai sunt botci. Le primesc acum după salcâm?
e mai bine sa cautati matcile inainte sau sa cautati botcile dupa?asta e o intrebare referitor la eficienta....

albinele nu trebuie sa aiba posibiitatea sa isi faca alta matca. deci daca nu sunt botci le primesc..si matca ponteaza in cusca de plasa atunci e deja acceptata...se vede daca albinele stau gramada pe cusca sau nu...
daca albina e linistita si matca a pontat atunci poti lua cusca
daca sunt agitate inseamna ca mai sunt botci ascunse...
matca trebuie montata pe o rama cu puiet undeva departe de ramele cu miere si polen..orcum la acest sistem matcile sunt acceptate 100% cu conditia ca apicultorul sa fie atent la botci...
dupa 2-3 zile se pot elibera...

eu fac roii pe aceiasi vatra cu botci si pun matca in cusca dupa ce ponteaza o rama.... pentru ca de la 1-2 rame ii fac pe 6 direct cu adaos de rame...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: roi artificiali

Mesajde yuonyuon » 06 Mai 2023, 08:16

BMihai scrie:Dacă vrei să rămână stupii echilibrați ca populație, îi muți, altfel culegatoare pleacă pe poziția veche. Eu îi rup în două cât de târziu seara, și plec cu ei acasă pe când se întunecă. După 2 săptămâni îi aduc înapoi plini.
asa as fi vrut eu sa fac dar nu am posibilitatea...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: roi artificiali

Mesajde Balian » 06 Mai 2023, 11:40

De asta folosesc:
https://www.viitorsanatos.ro/dispozitiv ... otund.html
şi metoda descrisā de @yuonyuon. Le duc pe altā vatrā. Acceptare apeoape 100%.
(aveți şi video de folosire)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: roi artificiali

Mesajde cristi_vidican » 07 Mai 2023, 06:31

O cușmă mai potrivită e asta.
https://www.onomeus.ro/cumpara/cusca-de ... u-ace-2311
La colivia capac trebuie avut grijă pt că albina poate roade ceara foarte ușor ca să ajungă la regina, de aceea se recomandă o colivie care este înfiptă mai bine.

Am văzut recent o metodă interesantă de schimbare a reginei ...
Se ia regina bătrână, se freacă bine de degere. apoi se ia cea nouă din cușcă și se atinge ușor cu degetele cu care am frecat regina bătrână.
Și se eliberează direct pe rame în stup.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi artificiali

Mesajde mausica » 07 Mai 2023, 11:05

eu foloesec modelul asta si merge perfect
Fişiere ataşate
cusca-pentru-acceptare-matca-ap446-3743_1371.jpg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: roi artificiali

Mesajde cristi_vidican » 08 Mai 2023, 21:06

Pune un link să vedem mai în detaliu
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi artificiali

Mesajde Balian » 08 Mai 2023, 21:16

MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori