Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde kovacslg » 07 Sep 2019, 10:20

Mai este puiet, chiar destul de mult pt eceasta perioada.
Se pot face egalizari tarzii, in perioada fara puiet prin sacrificarea unei familii populate dar cu matca batrana, impartind albina la 3-4 roi.
In orice caz si utilizand orice metoda, e important sa nu ramana nici o famile sau roi cu o populatie mica, care face iernarea riscanta.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde vdingo11 » 10 Sep 2019, 10:39

cornelioandanciu scrie: In plus trebuie tinut cont ca inca nu s-a facut total schimbarea de albine, adica nu toate sint de iernare

Cum iti dai seama ca s-a facut total schimbarea de albine si sunt cele de iernare?
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 10 Sep 2019, 20:50

vdingo11 scrie:
cornelioandanciu scrie: In plus trebuie tinut cont ca inca nu s-a facut total schimbarea de albine, adica nu toate sint de iernare

Cum iti dai seama ca s-a facut total schimbarea de albine si sunt cele de iernare?


In ianuarie, cand iti moare juma' din familie! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde 5rame » 10 Sep 2019, 21:50

ignatov andrei scrie:
vdingo11 scrie:
cornelioandanciu scrie: In plus trebuie tinut cont ca inca nu s-a facut total schimbarea de albine, adica nu toate sint de iernare

Cum iti dai seama ca s-a facut total schimbarea de albine si sunt cele de iernare?


In ianuarie, cand iti moare juma' din familie! :lol:



ignatov andrei scrie:Cand albinele nu inteapa toamna (in pragul iernii) inseamna ca avem "albina de iarna", adevarata, iar "cea de sezon activ" a disparut!
Bafta!


Domnul Ignatov sper ca nu va supar pentru citat.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 11 Sep 2019, 08:49

Eu cred ca puneti problema gresit...nu eglizarea puterii familiilor de albine trebuie sa ne preocupe la sfarsit de vara...toamna ,ci cum sa facem ca la inceputul perioadei de iernare(noiembrie) sa avem cat mai putine familii de albine pe minim 5 intervale foarte populate..adica minim 12000-14000 albine sanatoase,viguroase,avand corpul gras umplut la maxim..(sacul ala de grasimi si proteine care sa o ajuta pe albina sa traiasaca minim 6 luni in conditii vitrege...
Media ar trebui sa fie minim 16000-18000 albine...adica 7 rame 1/1 pline cu albine...
Mortii cu mortii,vii cu vii..caci ceva nu e in regula daca nu am ajuns la aceasta stacheta...ori i-am neglijat in perioada pregatirii ptr iarna(august in cazul dumitale)ori sant atinsi de boli "ascunse" gen nosema,viroze,LE,infestatie mare de paduchi..ori calitatea matcii e sub orice critica...

PS1.Poate ca la un nr mic de stupi..pana in 20.. ne putem permite si aceata egalizare,dar la peste 50...100 stupi e total neproductiva metoda fie si pentru simplu motiv ca egalizand, nu mai putem face o selecti adevarata in timp. :idea: ...
PS.2.Orice unificare "de necesitate" inseamna implicit recunoasterea tacita a unui esec in pregatirea familiilor de albine in vederea iernarii,fie ca ne place sau nu sa recunoastem :!:
Parerea mea!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde yuonyuon » 11 Sep 2019, 09:47

Dupa ce nu mai oua matca ..ramele cu albina se pot lua si amesteca exact ca la un pachet de carti.

in timpul sezonului activ se egalizeaza doar puietu ...maxim o rama si acolo cu atentie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 11 Sep 2019, 11:33

tiih scrie:Eu cred ca puneti problema gresit...nu eglizarea puterii familiilor de albine trebuie sa ne preocupe la sfarsit de vara...toamna ,ci cum sa facem ca la inceputul perioadei de iernare(noiembrie) sa avem cat mai putine familii de albine pe minim 5 intervale foarte populate..adica minim 12000-14000 albine sanatoase,viguroase,avand corpul gras umplut la maxim..(sacul ala de grasimi si proteine care sa o ajuta pe albina sa traiasaca minim 6 luni in conditii vitrege...
Media ar trebui sa fie minim 16000-18000 albine...adica 7 rame 1/1 pline cu albine...
Mortii cu mortii,vii cu vii..caci ceva nu e in regula daca nu am ajuns la aceasta stacheta...ori i-am neglijat in perioada pregatirii ptr iarna(august in cazul dumitale)ori sant atinsi de boli "ascunse" gen nosema,viroze,LE,infestatie mare de paduchi..ori calitatea matcii e sub orice critica...

PS1.Poate ca la un nr mic de stupi..pana in 20.. ne putem permite si aceata egalizare,dar la peste 50...100 stupi e total neproductiva metoda fie si pentru simplu motiv ca egalizand, nu mai putem face o selecti adevarata in timp. :idea: ...
PS.2.Orice unificare "de necesitate" inseamna implicit recunoasterea tacita a unui esec in pregatirea familiilor de albine in vederea iernarii,fie ca ne place sau nu sa recunoastem :!:
Parerea mea!


Aveți perfectă dreptate!
Părerea mea!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde varza » 11 Sep 2019, 14:00

Salutari din nou. Nu am reușit sa pregătesc roi suficient de bine anul acesta întrucât au fost formați târziu și nici timp nu prea am avut anul acesta sa fac stimulari. După experienta mea vor ierna și în modul curent ok dar as prefera sa transfer albină de la stupii care au în acest moment peste 8 rame de albina la aceștia mai slabi. În cazul meu nu am cules de intensitate primavara pana la tei datorita zonei......
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2019, 14:54

varza scrie:Salutari din nou. Nu am reușit sa pregătesc roi suficient de bine anul acesta întrucât au fost formați târziu și nici timp nu prea am avut anul acesta sa fac stimulari. După experienta mea vor ierna și în modul curent ok dar as prefera sa transfer albină de la stupii care au în acest moment peste 8 rame de albina la aceștia mai slabi. În cazul meu nu am cules de intensitate primavara pana la tei datorita zonei......


Varza, nu mai persista in greseli, greseli pe care le fac TOTI stuparii, adica ierneaza matci tinere in roi slabi si mentin matci batrane in familii puternice! :lol:
Ierneaza familii puternice cu matci tinere si lasa-le pe cele cu matci mai batrane mai slabe, sau le desfiintezi!
O familie care a facut productie record... urmatorul an e codasa!
Orice exceptie confirma regula!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2019, 15:34

ignatov andrei scrie:Varza, nu mai persista in greseli, greseli pe care le fac TOTI stuparii, adica ierneaza matci tinere in roi slabi si mentin matci batrane in familii puternice! :lol:
Ierneaza familii puternice cu matci tinere si lasa-le pe cele cu matci mai batrane mai slabe, sau le desfiintezi!
O familie care a facut productie record... urmatorul an e codasa!
Orice exceptie confirma regula!


Intr-o stupina unde nu se produc regine pentru vanzare cel mai simplu este sa faca apicultorul 1-2 starteri, transvazeaza tot atatea larve cate familii are si le imperecheaza in micronuclee sau nuclee pe rama normala. La final raman 50-90% regine numai bune pentru schimbat reginele batrane incepand cu luna august, sau si mai repede. Am zis 50-90% pentru ca este recomandat sa se faca si o selectie a reginelor. Nu este cea mai buna idee sa dai unei familii puternice dar cu regina batrana o alta regina care in 2 celule depune ou si in 3 uita, ca nu rezolvam nimic. :)

Toti isi aduc aminte ca au regine batrane in noiembrie sau decembrie :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde yuonyuon » 11 Sep 2019, 20:00

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Varza, nu mai persista in greseli, greseli pe care le fac TOTI stuparii, adica ierneaza matci tinere in roi slabi si mentin matci batrane in familii puternice! :lol:
Ierneaza familii puternice cu matci tinere si lasa-le pe cele cu matci mai batrane mai slabe, sau le desfiintezi!
O familie care a facut productie record... urmatorul an e codasa!
Orice exceptie confirma regula!


Intr-o stupina unde nu se produc regine pentru vanzare cel mai simplu este sa faca apicultorul 1-2 starteri, transvazeaza tot atatea larve cate familii are si le imperecheaza in micronuclee sau nuclee pe rama normala. La final raman 50-90% regine numai bune pentru schimbat reginele batrane incepand cu luna august, sau si mai repede. Am zis 50-90% pentru ca este recomandat sa se faca si o selectie a reginelor. Nu este cea mai buna idee sa dai unei familii puternice dar cu regina batrana o alta regina care in 2 celule depune ou si in 3 uita, ca nu rezolvam nimic. :)

Toti isi aduc aminte ca au regine batrane in noiembrie sau decembrie :lol:
jony tu ii dai sfaturi lui Ignatov?? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2019, 11:01

yuonyuon scrie:jony tu ii dai sfaturi lui Ignatov?? :lol:


NU. Doar imi spuneam parerea. Acum am vazut ca l-am citat :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde ignatov andrei » 12 Sep 2019, 14:19

yuonyuon scrie:jony tu ii dai sfaturi lui Ignatov?? :lol:


Are tupeu, inseamna ca e, carevasazica, barbat....! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2019, 15:01

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:jony tu ii dai sfaturi lui Ignatov?? :lol:


Are tupeu, inseamna ca e, carevasazica, barbat....! :lol:


yuonyuon crede ca Ignatov nu are nevoie de sfaturi? Are si el nevoie, in special la prepararea siropului de muguri de brad! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde tiih » 13 Sep 2019, 09:40

cornelioandanciu scrie:
ignatov andrei scrie:
vdingo11 scrie:
cornelioandanciu scrie: In plus trebuie tinut cont ca inca nu s-a facut total schimbarea de albine, adica nu toate sint de iernare

Cum iti dai seama ca s-a facut total schimbarea de albine si sunt cele de iernare?


In ianuarie, cand iti moare juma' din familie! :lol:

Corect !



Total incorect!In ianuarie toate albinele sunt albine de iarna!...jumatatea aia care a murit nu inseamna altceva decat faptul ca a murit jumatatea aia de albine uzate prematur.... ;)

PS.De stiut....albina de vara nu traieste mai mult de 45...50 zile in conditii normale...
Iar existenta puietului in unele familii in noiembrei -decembrie...trebuie incadrata la conditii "total anormale"!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Egalare putere stupi în acesta perioada

Mesajde Balian » 13 Sep 2019, 11:56

tiih scrie:...PS.De stiut....albina de vara nu traieste mai mult de 45...50 zile in conditii normale...
Iar existenta puietului in unele familii in noiembrei -decembrie...trebuie incadrata la conditii "total anormale"!


În condiții normale 45-50 zile trăiesc. În condiții ”total anormale” cam câte zile trăiesc? :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori