Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Oare se poate si altfel?

Mesajde kiloz » 18 Oct 2019, 06:30

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2019, 08:09

Întrebare: de ce ar subvenționa statul apicultura? Când e o așa inflație de stupi.
Doar dacă e vreo campanie electorală, cum e în acest an. Altfel, nu văd niciun motiv.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kovacslg » 18 Oct 2019, 21:44

Cei doi apicultori ( din loc Borla jud Salaj), cu care ma duc la Valea lui Mihai spun ca in ultimii ani au fost cei mai putini apucultori in padure, din 82 incoace.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kovacslg » 18 Oct 2019, 21:52

La noi se masluiesc cifre la nivel inalt.
Bugetul general, rata somaj, etc cu metode originale de calcul etc.
Noi pe hartie avem productii similare cu Ungaria, insa cu 40000 apicultori in loc de 20000.
Eu cred insa ca noi nu producem nici jumatate din cantitatile vehiculate oficial.
Nu cred ca avem nici volumul de familii de albine vehiculate oficial.
Cifra aceea a fost inventata, mentinuta pentru a primi buget la PNA.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kovacslg » 18 Oct 2019, 21:56

Daca ne raportam efectiv la realitati palpabile, eu cred ca atat numarul de familii, cat si productia de miere e in scadere.

Ce creste e importul de miere din Ucraina, China, cantitati justificate, acoperite cu facturi de achizitii autohtone nereale.

De acord, am avut un varf de crestere a efectivelor acum cativa ani, cauzat de niste finantari complet ineficiente, banii ajungand in case masini etc nu in dezvoltarea reala de ferme apicole.

Dar ce efective...
Un apicultor are 60 de familii.
Face proiect dansul, copilul, nepotul, vecinul...
Si incepe distractia.
Face din 60 de stupi (de productie) 180 - 200 de focare de boli, cu care nu mai produce nimic in anii proiectului, tot efortul fiind concetrat pe divizari.
In multe cazuri urmat de dezastru, pierderi masive de efective cauzate de incapacitatea de a gestiona un numar atat de mare de familii.
Insa in statistici titularul proiectului are tot 200 de familii.
Mai mult emite facturi pt cateva tone de miere anual ca sa respecte planul de afaceri.
Deci in statistici avem si productii record.
In acest timp 70 %din bani s au dus pe.cheltuieli domestice, casa, masina etc, 30% pe un storcator, descapacitor etc, care dupa 5 ani sunt scoase la vanzare pe olx, sigur nefolosite.

Din pacate s a investit f putin in apicultura efectiv.
Avem un sector in declin, slab tehnologizat, cu efective relativ slabite, profitabilitate mica, un sector neatractiv pentru tineri, unde este loc de mai bine.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kiloz » 19 Oct 2019, 08:09

kovacslg scrie:Cei doi apicultori ( din loc Borla jud Salaj), cu care ma duc la Valea lui Mihai spun ca in ultimii ani au fost cei mai putini apucultori in padure, din 82 incoace.

Au mai fost asemenea.fenomene.
Cauze multiple.
Acces la informatii, cu credibilitate. Au fost ani în care fiind culesul calamitat de ingheti, tot sau ingramadit apicultorii la zona respectiva.. Altii ani informatii false , nu au mai venit.
2019 a fost un an calamitat.
Pierderii pe perioada bine determinata. Ani in care nu vedei apicultori la padure km intregi.
Fluctuatii în timp si pe zone. Suprapunerea.infloritului , 1/2/3.
Productii? Cu familii fantome ce poti produce?
Cristi. Finantare ? Credd ca suntem înca in stadiu de sifonat banii. Ce se intâmpla numai finantare nu se numeste.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kovacslg » 20 Oct 2019, 09:31

In acest an in VM, daca era vreme buna eea productie.
In 12 zile numai o zi era de cules si o dupamasa.
In rest erau si zile cand aveam 12gr toata ziua cu vreme inchisa ploi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Oare se poate si altfel?

Mesajde kovacslg » 20 Oct 2019, 09:38

Salcamul in unele locuri era calamitat 90%, in altele era mai multa floare.
Secretie era. In singura zi prielnica culesului era cantar similar cu anul trecut.
Eu am facut acolo 5kg/fam si in aceste conditii fara a stoarce marginasele, ci doar ramele din magazii.

Insa revenind la subiect.
La noi va fi altfel cand din ue se va impune altceva.
Pana atunci noi nu reusim sa depasim faza pna, si altele unde banii se scurg ineficient.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu


Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori