Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 02 Dec 2019, 22:27

Hopa. A face curat....Unde? Glumeam. În mure.Știu.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 03 Dec 2019, 12:41

Bezna Zorilor scrie: ...putin concubina si nu prea ma obisnuiesc cu a face curat.


pai ... felicitari, e loc sub soare pentru toata lumea .... asta pentru ca te "lauzi" singura
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 03 Dec 2019, 21:09

Ralu propagheaza :? ... Romania Educata ! https://www.facebook.com/RalucaTurcan/p ... 8880251781
Stie ea ce stie ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 05 Dec 2019, 19:58

Am inceput greva foamei?! :lol: :lol:
Fişiere ataşate
79084222_2604900449579085_1137423037809819648_o.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2019, 11:16

https://realitateafinanciara.net/bmw-fa ... n-ungaria/

Da. Ungurii au si au respectat partea lor din intelegere, au adus autostrada la granita cu Romania.
Aparent parea asa o strada infundata, traficul catre vest fiind preponderent catre Timisoara si dupa Szeged etc.

Insa iata care e rezultatul, vine un fabricant de top care investeste 1 miliard de euro intr o uzina ultramoderna unde va produce 150 000 de masini / an, o valoare uriasa super eficient cu 1000 de angajati.

Alaturi de alte fabrici cum ar fi Audi, care produce in Ungaria cele mai performante motoare ale grupului VAG.
Alaturi de Mercedes Benz care a ales Ungaria in defavoarea Romaniei ticmai din considerente de infrastructura. Infrastructura de toate felurile.

Sa nu uitam ca Grupul renault a cumparat uzina Dacia cu 50 milione de euro si investitia totala e doar o fractiune din cea care fa fi efectuat de BMW in Debrecen.
Bineinteles ca noi nici acum nu am putut face o autostrada din Pitesti pana in Sibiu.

Asa nu va merge, pana la urma si Grupul Renault se va reorienta, costurile de transport din si inspre fabrica joaca un rol important.

Statul Ungar in afara de acea autostrada va investi in infrastructura in jurul Debrecenului 350 de milione de euro!!!!!!!!!! Tocmai ot a favoriza aceasta investitie.
Noi nu avem o centura de ocolire in Bucuresti. (La ei au 2-3 centuri concentrice la nivel.de autostrada inca de acum 20-30 de ani)

Pe langa asta, statul ungar dezvolta o infrastructura educationala speciala pt a dezvolta forta de munca pt uzina pe care cheltuie inca vreo 80 milione de dolari.

Oare politicienii nostrii gandesc asa strategic, sau doar se uita cum sa mai ciordeasca ( scuze de expresie), ceva de la niste borduri, asfaltari de cacialma, si ulterior stau cu sufletul la gura cand oare for fi chemati la dna.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 09 Dec 2019, 12:10

Rezultatele testului Pisa versus mămăligă imburdata.....
In urma cu cinci ani, după preluarea primului mandat , președintele ne lua fata , anunțând un proiect cu impact " devastator" asupra românilor prosti( dar multi) si anume " România educata"! La vremea aceea, era ceva normalul sa afli ca un fost dascăl ( nu stie nima cât a profesat), va revolutiona sistemul de învățământ românesc, astfel încât să nu mai avem analfabeti. Bine, analfabeti complet, nu erau nici atunci, semn că si cel mai sarantoc roman avea un " smartfoane" cu abonament " ful", pe numele lu' bunica si, chiar dacă era suficient să pui destui pe ecran, tot trebuie sa stii cifrele pentru a debloca ecranul, ori sa citesti numele prietenilor din " agenda"! Problema de atunci, ca si acum, era numărul mare de ...analfabeti funcționari ( suna sofisticat, nu?) Sau , cum se spune in popor, prosti cu carte! Adica, cu carte, fără carte, esti la fel. De ...prost! Revolutionarea sistemului de învățământ, în special cel liceal si superior, presupunea ca absolvenții sa fie capabili să gandeasca, nu numai sa reproducă si mai apoi sa rostogoleasca, noțiuni bagate pe gât de dascăli cu staif, noțiuni care de cele mai multe ori nu mai au corespondent în viața reală. Pentru cei trecuți de prima tinerețe, acest " proiect" , România educata", este frectie la picior de lemn. Creierul nostru este ca Gara de nord: trenurile se formeaza greu,nu pleacă la timp, sunt goale si se întorc cu intarziere! Dar mai ales este plin de...idei care se plimba de colo colo, fără nici un rost.
Dar tineretul, cel care mai este in tara, este supus la un proces de indobitocire, aceeași pe care comuniștii o numeau îndoctrinare. Trebuie să memoreze nus' ce curs si ,daca nu te duce capul, cel puțin trebuie sa cumperi cartea celui care tine cursul eventual sa mai iei niste ore , ori pur si simplu, calea simplă, dai șpagă si iei o notă buna! Aceasta " regulă nescrisa" din învățământ, o găsim transpusă în societate, corupția fiind generalizată, la toate niveluri, dublată însă de o incompetenta crasă, promovată în funcții de conducere.
Rezultatul proiectului de tara " România educata" , l-am văzut zilele acestea, cand un teste extrem de banal, făcut însă corect, fără " cosmetizari", ne arata locul nostru in eu. Cam pe la coada! Ma intreb însă, după al doilea mandat si la finalul proiectului "România normala", unde vom fi? Vom mai încape în...eu? Sau vom fi in afara ei? Intreb pentru niste prieteni?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2019, 15:11

Nu are atributii in asa ceva.
Tot ce spune ca va face orice candidat e in ipoteza in care va iesi si un guvern din aceeasi forte politice care l au sustinut.

Poate face presiuni etc, dar in cazul psd nu erau vremuri de fineturi.
Erau lucruri mai abrupte de rezolvat cu ei, si oricum pe retorica " noi avem majoritatea facrm ce vrem", e mai greu de relationat.

Chiar in domenii in care presedintele avea atributii ( neclar reglementate insa), au legiferat astfel incat sa clarifice lucrurile in favoarea lor bineinteles.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2019, 15:24

Anul acesta ma uit la orarul baiatului in clasa a saptea.
Ore zilnic de la 8 la 15 cu pauzele de rigoare resp cele de 10 min si una de 20 min.
Vineri de la 7 pana la 15.

Avand antrenamente la fotbal, si ambitii de note mari, stiam ca vor fi probleme.
Nervos, sun la inspectorat si am cerut sa vorbesc cu inspectorul responsabil cu scoala noastra si relatez sitiatia.
Reactia lui era ca copii stau pana la ora 15 fiindca au program prelungit, cu masa calda si ore pt facut temele.
Era total pe dinafara, un habarnist.
Ce asteptari sa avem? 000000
Copilul meu invata in 4 limbi deodata, are ore de religie, desen, muzica, tehnologie, intr o scoala cu profil real pronuntat si cu traditii.
Asta e primul lucru care trebuie facut.
4-5 ore pe zii pana in clasa a noua, 6 ore in liceu.
In timpul meu asa era in sistemul nereformat, ala comunist si ce a urmat in anii 90.
Dar tocmai Iohannis a retrimis legea care limita orele in parlament, acum cred ca s a adoptat pana la urma.

Ce rost are sa inveti maghiara, romana, engleza, germana, intro clasa cu profil real?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 09 Dec 2019, 17:39

Asa era, 4-5 ore pe zi, dar se mergea la scoala si sambata.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Balian » 09 Dec 2019, 17:42

Vasile_Bucovineanu scrie:Asa era, 4-5 ore pe zi, dar se mergea la scoala si sambata.

Exact!!! Cu care azi nu se calculează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 10 Dec 2019, 07:55

kovacslg scrie:Nu are atributii in asa ceva.
Tot ce spune ca va face orice candidat e in ipoteza in care va iesi si un guvern din aceeasi forte politice care l au sustinut.

Poate face presiuni etc, dar in cazul psd nu erau vremuri de fineturi.
Erau lucruri mai abrupte de rezolvat cu ei, si oricum pe retorica " noi avem majoritatea facrm ce vrem", e mai greu de relationat.

Chiar in domenii in care presedintele avea atributii ( neclar reglementate insa), au legiferat astfel incat sa clarifice lucrurile in favoarea lor bineinteles.


Eh, nu cred ca al nostru coleg nu stie acest lucru, mai ales ca l-au atentionat si altii, el intreaba pentru niste prieteni de la ... ferma de troli. Aia sunt mai greu de cap si nu pricep ca somnul ratiunii naste monstrii. :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2019, 10:28

Balian scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Asa era, 4-5 ore pe zi, dar se mergea la scoala si sambata.

Exact!!! Cu care azi nu se calculează.


Pai sa calculam. Clasa 7
In zilele noastre 5x7 ore zilnic = 35, plus vineri are opt ore. Total 36.
Anii 90 5-6 ore zilnic, sambata nu era scoala.
4x6=24 plus o zi cu 5 ore. Total 29
In comunism.
Eu am petrecut clasele 1-5.
In clasa 5 program de la 8 - 13 4 zile, program 8-12 o zi, plus Sambata 8-12 inca 4.
Total 28 ore
Nu stiu cum era inainte de 89 in clasele 7-8, dar chiar daca erau 4 zile cu cate 6 ore, Tot 32 de ore erau in total fata de 36 acum

Eu nu sustin ca era mai bine atunci, cu pozele domnitorilor in fata, insa programul nu era atat de incarcat.
Copii ajungeau acasa la o ora normala pt un pranz.
Cei de acum stau pe sandvich de la 7.30 pana la ora 16 dupa masa.
Eu nu cred ca e normal la copii de 13 ani.

Altfel spus au 7 ore zilnic, plus inca 2-3 pt studiu acasa.
Adica 9-10 ore zilnic. Pare mult, nu?

E bine sa faca sport. Cand?
Pana mananca e 16.30, chiar daca se apuca de teme imediat (ca un robot), le termina la 19.30.
Un dus o cina si e ora 20.30.
Unde sa mai mearga?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2019, 10:39

Parerea mea pt clasele 5-8, maxim 5 ore pe zi, plus 2 ore studiu acasa.
La aceste varste un copil sa se concentreze 7 ore pe invatatura ajunge.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde yuonyuon » 10 Dec 2019, 10:45

deaia ies numa rebuturi din scoli ....ce mi se pare interesant ca nu se preda nimic despre lucrurile cele mai de pret ....si anume
sanatate ..stil de viata si gestionarea banilor ..chestii elementare intr o afacere sau chiar si in viata de zi cu zi...

dar ce sanatate daca zici ca programu e pana la 16 .....

oare cine a facut programa ...? :)))
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2019, 11:50

Au ore de la 8 pana la 15.
Ajunge acasa fix la ora 16. Cu entuziasm sa se reapuce de invatat pana la ora 8 seara.

Noi mergem la fotbal 3 zile pe saptamana.
In acele zile invata pana la ora 11 seara.
E in regula? In lunile cu tezele nici vorba de sport.

Din fericire nu mergem la ore suplimentare.
Dau meditatii gratis la matematica fizica, sotia la altele.

Au multe materii aparent lejere, cum ar fi sport, muzica, desen, etc, dar din exces de zel, frustrare, unii profesori( probabil si programa scolara) reusesc sa imprime un stres si la aceste materii.

Ele ar trebui sa fie optionale si gestionate intr o alta forma, in orice caz fara note si mai mult pliat de afinitatile copiilor.

Daca nu, atunci subtiate drastic cerintele la materiile de baza, din care au examene de capacitate, bac etc
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2019, 11:58

E simplu.
La scoala e atent 3-4 ore restul, sta cumva in banca si asteapta sa vina pauza.
Apoi vine acasa obosit cu o foame sanatoasa si se apuca de tocit, invata multe lucruri pe de rost, frustrat ca nu intelege mai nimic din lucrurile complexe predate, ca intr o luna sa uite tot.
Dupa care se streseaza tot timpul ca va primii note mici la materiile grele, tocind cu sarguinta la toate materiile de umplutura pentru o medie buna.
Se streseaza ca nu va intra in clasa a noua in liceul la care este acum, e speriat zilnic de profesori ca la diferite simulari, examene nu va reusi sa treaca, si se sugereaza tot timpul ca el (elevul) e de vina, ca nu invata destul.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori