Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Neafiliatul » 15 Oct 2016, 16:48

05-06 noiembrie 2016 -Târgul Apicultorilor Buzoieni - BUZĂU - zona Sala Sporturilor
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Donbazil » 22 Noi 2016, 01:35

Salut!

Pentru cei din vest -si nu numai: :lol: :lol: :lol:


Gyula- festivalul mierii si a turtei dulci
Data de plecare:10.12.2016
Oras plecare:Timişoara
Tara:Ungaria
Gyula
Tip transport:autocar

Răspândeşte| Email



Detalii
Gyula! Doua zile în care totul se învârte în jurul mierii: figurine din turtă dulce, cosmetice din miere, concursuri de miere, concurs de turtă dulce! Aici ar fi impresionaţi chiar şi Hansel şi Gretel! O plimbare pe străzile pietonale nu e nici ea de neglijat, mai ales spre Kossuth Square, unde vei putea să te localizezi pe Ceasul Lumii. Dacă va plac colecţiile de obiecte vechi poate faci o vizită şi la Muzeul Radioului, iar dacă eşti amator de dulce, nu trebuie să ratezi vizita la cofetăria de 100 de ani, locul în care veti fi încântat atât de produse, cât şi de interioare sau de un mic muzeu al cofetăriei.
Băile Cetăţii Gyula – complex unic în Ungaria, calificat cu cinci stele în categoria ştrand, wellness şi băi termale – deschise tot timpul anului, se află în parcul Castelului Almásy extins pe o suprafaţă de 8,5 hectare, declarată rezervaţie naturală. Staţiunea balneară şi de agrement are o atmosferă aparte, în fiecare anotimp oferă posibilităţi de tratament, odihnă şi recreere pentru familii şi tineri. Lărgit cu Palatul Aqua, cele 21 de bazine satisfac toate
gusturile şi nevoile vizitatorilor de diferite vârste. Apa termală de 72 °C cu conţinut de cloruri, bicarbonat de sodiu şi potasiu, izvorâte de la 2005 metri adâncime, este recomandată întratamentul bolilor neurologice cronice, a bolilor aparatului locomotor şi digestiv, a bolilor cronice ginecologice, a durerilor musculare, la tratamente de reabilitare după accidente şi operaţii. Tratamentele sunt asistate de medici specialişti reumatologi.
Castello Wellness şi Saunapark oferă vizitatorilor servicii îmbietoare atăt în interiorul clădirii cât şi în aer liber.

Ziua 1. Plecare dimineata, pe ruta: Timisoara- Arad- Gyula- Timisoara. Timp liber pentru a participa la festival sau la bai. Spre seara, cazare la hotel 3*.
Ziua 2. Mic dejun, timp liber. Spre seara, plecam spre casa!

http://www.ultramarintm.ro/d1098/weeken ... dulci.html
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Donbazil » 13 Mar 2017, 23:14

Salut!

A fost un targ apicol "beton" la Ghiroda - langa Timisoara....Expozanti din tara si de prin vecini, invitati asisderea, comunicari stiintifice "la meserie", dar pe-aici...Pe "principalul forum al apicultorilor din Romania" -.Pauza!
Asta-i rau!
Ori cei din zona NU mai au incredere in forum, ori il ignora....Si una si alta-i nasol!... :shock: .
Sunt sute de poze facute de apicultori, dar pe-aici nu se vede nimic, asa ca mi se confirma ipotezele....Pacat!....
Buni-rai, parca tot mai bine-i impreuna!....
Parerea mea!....Cei care se simt lezati sa ma ierte!...Constatare de boshorog.... :cry:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Hunbee » 14 Mar 2017, 08:41

Am vrut sa scriu ieri dar pt ca nu era topic deschis am renuntat.
Acum ca ai ridicat mingea la fileu spun si eu ca cel putin duminica parca erau mai putini oameni si expozanti ca anul trecut.
La conferinte icda a venit si ne-a spus ca toamna trecuta a fost slaba nutritional si ca neonicele sunt rele dar degeaba dam din gura ca nimanui nu-i pasa. A urmat ceva cu cresterea matcilor relativ util.
In rest obisnuitele tarabe, cu obisnuitele produse, cu obisnuitele preturi si obisnuita calitate sa nu, baietii cu dubele de ceara si rame, vreme rece si ploioasa.
Primaria si aca timis si-au luat taxele de la comercianti, oamenii au cumparat niste maruntisuri, au inteles sau nu ce sa spus la conferinte, bostinarii au vandut foite, tamplarii rame si cam atat.
Sa cantat populara, sa mancat/mirosit un mic sau kurtos kalacs, si gata.
Poze nu am facut ca nu mi se pare deloc fotogenica breasla noastra invariabil imbracata in geci negre si cu fetele sictirite.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Donbazil » 14 Mar 2017, 22:38

Salut!

Acesta este exact genul de discurs al celui care n-a avut acces la ceaun si la "repriza a treia"!.... :lol: :lol: :lol:
Si mie mi-a fost frig si mie nu mi-a placut ploaia mocaneasca, dar m-am intalnit cu zeci de prieteni si ne-am strans mainile, am povestit, am ascultat o parte a expunerii, am mancat un mic - de bere nu m-am putut apropia ca eram sofer,- la ceaun si la petrecere n-am putut sta din acelasi motiv plus ca nu eram singur si nu se facea s-o lungesc - si am plecat cu o kila de halva si un puiet de pom....Dar cu sufletul mai plin decat atunci cand am ajuns...
Fiecare vede cu ochii lui si judeca dupa inima lui....
Daca vii la Faget sper sa ne vedem si sper sa fii mai degajat.... :lol:

P.S. Am vazut pozele si filmele de la chef si chiar mi-a fost ciuda ca nu mi-am planificat mai bine iesirea la Ghiroda...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde mellis » 14 Mar 2017, 23:00

Seara buna.
Mi-am planificat sa ajung Dumineca la targ dar nu am reusit si vremea nu m-a ajutat deloc.
Trebuie tinut cont ca a avut loc tot acum la Sibiu un eveniment apicol important .. am planificat sa ajung acolo dar nici anul acesta nu am reusit.
Sper sa ne vedem la Faget.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Arhivistu » 20 Sep 2017, 18:53

La Sighisoara merge careva la targ?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Dragos2006 » 20 Sep 2017, 19:55

Ne intalnim echipa mare , incepem de vineri seara iar sambata la cina festiva organizata de Pistu Orban.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde Donbazil » 22 Feb 2018, 22:09

Salut!
Poate colegul Zoli sau altcineva din Ardeal ne poate informa despre targul de la Szekesfehervar de anul asta....Tare as fi curios sa merg daca as avea cu cine....

XXX. Országos Méhésztalálkozó és Vásár, Székesfehérvár – 2018. február 24.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde mausica » 22 Feb 2018, 23:47

La Faget se mai tine ceva anu asta ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde peterneamt » 21 Dec 2019, 10:09

Calendarul Targurilor Apicole 2020 - complet



https://www.viitorsanatos.ro/blog/calen ... %20complet
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Calendar TARGURI APICOLE 2016

Mesajde EugenVoinea » 08 Mar 2022, 12:37

275249403_2447856072015806_2884151631911889198_n.jpg
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori