Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 03 Ian 2020, 21:22

Balian scrie:
yuonyuon scrie:- productii intre 50-100kg
- fara mortalitati peste iarna
- mierea vanduta
- si colooana intacta.. :lol:

Mă gândesc cât lucrează în stupină apicultorul care are coloana intactă. Eu pe orizontale o am stricat.
O mecanizare la deplasări la intervenții sau la stoarceri ajută f mult. Ca să scap de dureri de spate am
făcut apilift gen lisă care și ridică stupul sau corpul
. Nu mi-a plăcut. Este f greu de lucrat cu el. O platforma
extensibilă binegândită mi se pare o soluție care ajută mult. Dupăm câteva exerciții nu mai ai nevoie de ajutor.
Am făcut o macara pentru încărcat și pentru intervenții. Îmi place dar ce am eu are f multe neajunsuri.
Macaraua prezentată de Cristi Vidican consider că întrunește cam tot ce se poate aștepta de o astfel de construcție.
Este f scumpă, deci trebuie copiată și simplificată. Cum fac chinezii și devine mult mai ieftină. :lol:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yiNanaBq9Pk&t=10s[/youtube]
daca ne poti arata niset poze?

nu de alta dar ma bate gandu la o chestie de ridicat caturi ...posibil chiar si mcara (cum e in video)
am cam tot ce imi trebuie . ...numa ideea lipseste...
practic pe mine m ar costa curentul si timpu..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 03 Ian 2020, 21:53

Mă scuzați că arăt pe asfalt nu în noroi. :lol: Nici așa nu este ușor de lucrat cu el.
Nu îmi place. :(

Apilift.jpg
În acțiune
Apilift 1.jpg
Apilift
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 03 Ian 2020, 21:56

Nu este ceva finalizat. E o schiță. Are multe defecțiuni, dar funcționează.
Mai este timp până în primăvară. Consum de curent nervi.... :lol:

Macara.jpeg
Macara
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 03 Ian 2020, 23:36

Nu vreau sa ma consideri...iodiot, pentru ca vreau sa-ti dau niste idei, dar poate te intereseaza:
-axul vertical, încearcă sa-l confectionezi dinfr-o prajina de foraj. Dacă ai fo zona petrolieră sau unde s-a forat in trecut, sigur găsești ( sunt țevi metalice, extrem de rezistente si au cred ca 1-2 toli).
- bratul macaralei, încearcă să îl confectionezi asemeni grinzilor extensibile folosite in constructii pentru susținerea cofragului planseului. Sa fie culisant pe lungime si sa poti bloca cu bolt, la lungimea dorita.
- partea de motorizare, cred ca poate fi un troliu rezistent. Am vazut pe șantiere, care ridică greutăți de 100_150 kg! Un precin " strangaret" iti poate procura de prin străinătate , chiar folosite . Alimentarea poate fi pe baterii ori poti folosi un generator.
- rămâne de rezolvat problema stabilității remorcii, cu bratelaterale sau picioare( nu stiu cum se numesc) asemeni automacaralelor. Cam mult de lucru dar cred ca se consuma mai puțin timp, energie si materiale decât pentru a construi un cadru detasabil/ extensibil. Zic si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 03 Ian 2020, 23:48

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PheILl3JlL0[/youtube]

cred ca trebuie sa postam la topicu cel cu "fiare"

orcum asta ma intereseaza...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 04 Ian 2020, 07:37

@ Shrek --- Pe mine mă interesează între altele orice opinie ce este legat de apicultură.
- în ziua de azi din fericire poți găsi aproape orice material din care să lucrezi. Și nici nu sunt exagerat de scumpe.
Tot ce aparține sistemului hidraulic însă sunt f scumpe. De aceea aș prefera să merg pe varianta electrică. Există
inclusiv cilindri de forță electrice cu șurub cu bile și motor de antrenare.
- se pot găsi pe net o gamă f largă de subansamble de palane sau trolii electrice la prețuri accesibile
- stabilitatea remorcii este o problemă, dar cum greutatea ce ridicăm nu este f mare, acele brațe laterale se
pot face din cilindri amintite (eventual o contragreutate... după primul stup încărcat încărcătura devine tot mai stabilă)
Dacă videoul despre macara este privit ca ”Star wars” normal că este asemănător macaralei de plantat viaduct.
Acolo însă sunt prezentate soluții pentru multe probleme care pot apărea în exploatare. Problema împachetării de
a nu fii nevoit să montezi/demontezi la fiecare folosință, verticalizarea consolei, posibilitatea blocării brațelor
orizontale care la prima vedere nici nu sare în ochi. Nu trebuie copiat la indigo că evident ar ieși un preț astronomic.
Să privim numai ca idee. Un model de inspirație.
@ Yuonyuon --- Materialul sub link este același lucru. Sunt trei cilindri hidraulici. Unul pentru a ridica ansamblul
în poziție de lucru, și cele două mici pentru asigurarea orizontalității planului de lucru al brațelor.
Dacă dorim să vorbim despre mecanizarea apiculturii (ceea ce azi este mai actual ca oricând), acest topic era creat
anume să putem discuta orice ce are legătură cu apicultura fără să fiim offtopic. Dacă vedem că infectăm
atmosfera ne mutăm pe mesaj privat. :)
(Numai o părere cum văd eu această temă.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 12 Ian 2020, 10:40

”Balian scrie:
Tocmai în aceste zile am înființat o cooperativă. Pe bune.
Ce șansă de reușită vom avea, vom vedea. Lumea e învățată, sau va învăța că
la supermarchet sunt și lucruri dubioase. Te stoarce ca sursă ca să obțină la
final un preț bun (mic) plus un profit bun (mare) = preț de cumpărare f mic.
Preț f mic la preluare înseamnă a umbla la calitate. Părerea mea.

Draga Geza, foarte buna initiativa !
In urma cu ceva ani cand la moda erau asociatiile ( prietenii stiu de ce), cand erau discutii pe aici pe forum pentru infiintarea Asociatiei Apicole Stuparitul, am avansat o discutie despre oportunitatea infiintarii unei cooperative. Bineinteles ca ... nimeni nu m-a bagat in seama. ;)
Din ce te-am citit, am inteles ca esti si conducatorul unei asociatii. Ce anume te-a determinat sa infiintezi cooperativa, sau, sa intreb altfel, ce poate face in plus pentru nevoile apicultorului o cooperativa comparativ cu asociatia ? Sau, sa intreb si mai altfel, ce anume le diferentiaza ? Banuiesc ca ambele pot negocia preturi, ambele pot executa prestari servicii ...
LE ... suntem inafara subiectului topicului. Daca vrei sa-mi raspunzi te rog s-o faci intr-un topic dedicat daca exista, sau, daca nu exista, te rog sa deschizi unul .”

Stimat coleg Paul!
Sunt dator să spun pentru a putea vedea real situația, că nu sunt conducătorul unei asiciații numai coordonatorul
cercului apicol din Salonta a Asociației Apibioproduct Oradea.
Cooperativa se numește Cooperativa Apibiocoop Oradea. Nu eu am înființat-o, sunt numai unul dintre membri fondatori.
Ce pot să spun despre ea este numai părerea personală.
Am primit funcția de coordonator de la asociație ca să-l reprezint apicultorii din zona Salontei. Am dus această funcție
coordonat de întrebarea bine intemeiată a apicultorilor ”Cu ce mă ajută pe mine asociația?”.
Asociația a fost inființată în 1997 și are un statut destul de sumar care nu lasă un spațiu de mișcare situației economice și
organizatorice de azi. Decăt să o transformăm în temelii era mai ușor să înființăm o entitate nouă o cooperativă care
să le organizeze într-un grup și să funcționeze cu membri afiliați pentru o anumită activitate economică binedeterminetă.
Activitate cu buget individual, profit (+/-) rezultat din încasări și plăți. Încercând să dea un răspuns întrebării de mai sus
cu vânzarea produselor și aprovizionarea apicultorilor. Pentru sustenabilitatea permanentă a activității cooperativei
are în plan efectuarea unor activități și nonapicole....
Personal ducând o activitate asemănătoare cooperativei nu sunt eligibil a fi membru. Chiar pentru asta sunt numai membru
fondator. Dacă cooperativa va intra în funcțiune și va presta ce are în plan voi retrage și voi fi numai om de legătură între
apicultori și cooperativă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 12 Ian 2020, 11:13

Draga Geza, sincer, punctual si la obiect, n-am inteles mare lucru din cele expuse mai sus. Nu-i vina ta. Posibilitatile mele sunt ... limitate. ;)
Din cate stiu eu ... o cooperativa se infiinteaza prin aportul in natura al membrilor care o compun, aport care apoi se traduce in parti sociale. Adica, eu vin cu un spatiu, tu vii cu o instalatie de imbuteliere, altul vine cu un mijloc de transport, altii vin cu bani si cumpara parti sociale ... E ok ? Toti acestia devin membri cooperatori, isi aleg structura de conducere si ... aiaie. Cumva, ca sa ma exprim mai plastic, vorbim de o societate semiinchisa sau semideschisa, cooptarea de noi membri se face cu acordul ... adunarii generale si in urma unei expuneri de motive.
O asociatie este o societate deschisa. Se poate inscrie oricine, daca nu este prevazut altfel in Statut, sau, ma rog, cei care se incadreaza in prevederile statutare, se plateste o cotizatie si ... Dumnezeu cu mila !
Desfasurarea activitatilor economice in ambele situatii se realizeaza prin obtinerea codurilor C.A.E.N. ! Care-i faza ca nu inteleg ?
Te-am intrebat toate astea pentru ca am observat ca ai experienta in activitatea asociativa si eram curios ce anume a determinat schimbarea de directie ? Adica, voiam sa stiu avantajele si dezavantajele ambelor forme de asociere.
LE ... iti multumesc pt. raspuns si te asigur de aceiasi stima ! Nu stiu daca-i cazul sa ne adresam unul altuia cu asemenea formule ... pretioase. Folosesc formula de adresare ... draga ... pentru ca interlocutorul meu sa fie convins ca nu am personal nimic cu el, indiferent ca vreodata am avut vreun diferend. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 12 Ian 2020, 11:59

Dragă Paul! Neînțelegeri mai sunt. Trebuie să mergem înainte. Să reușim să le prelucrăm.
Aici pe forum pentru mine este important să primesc informații. Am primit și mai primesc.

Cum am spus sunt un simplu membru fondator. Inițiativa și priceperea de a inființa și duce
la funcționare nu-mi aparține. Cum ai descris stau lucrurile și la cooperativa noastră.
Obiectul de activitate a asociației conform statutului nu prevede activitate de comerț și multe altele.
Are f mulți membri activi și inactivi, nu poate acumula capital social, mai greu accesează ajutor
extern Unional sau donații, nu are aport și părți sociale și multe alte oportunități.
Altfel în aceste informații văd că ești mult mai informat decăt mine.
(Ce am sris de eligibilitate din prevederile statutului nu sunt compatibil. Mă rog.)

Mulțumesc de încredere și adresarea mea asemănătoare demonstrează că și eu consider un viitor
dialog în relație prietanoasă. Cu respect Geza
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 12 Ian 2020, 12:14

Balian scrie:Obiectul de activitate a asociației conform statutului nu prevede activitate de comerț și multe altele.
Are f mulți membri activi și inactivi, nu poate acumula capital social, mai greu accesează ajutor
extern Unional sau donații, nu are aport și părți sociale și multe alte oportunități.
Altfel în aceste informații văd că ești mult mai informat decăt mine.
(Ce am sris de eligibilitate din prevederile statutului nu sunt compatibil. Mă rog.)

Acum ... inteleg ! Mai greu, dar ... :)
Intr-adevar, accesarea unor fonduri europene este mai facila in cadrul unei organizatii restranse care poate contribui cu cota parte la dezvoltarea proiectului si, da, intr-o forma asociativa unde-i ca la turnul Babel e mai greu cu dezvoltarea unor proiecte, mai ales in conditiile in care majoritatea asteapta doar sa ia si daca se poate nimic sa nu dea ! ;) Stiu prea bine de pe vremea cand PNA-ul se dadea doar prin asociatii ! ;)
Succes ! Foarte buna idee ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupăritul

Mesajde paul » 12 Ian 2020, 12:24

Balian scrie:
Mulțumesc de încredere și adresarea mea asemănătoare demonstrează că și eu consider un viitor
dialog în relație prietanoasă. Cu respect Geza

La mustata am ratat din cauza unei probleme mai vechi de sanatate care acum s-a acutizat, un week-end de vanatoare ( acest week-end ) la o asociatie de vanatoare din Bihor ! Chiar intentionam sa va contactez pe dumneavoastra, pe Cristi Vidican, pe Mausica si pe prietenul meu cu idei secesioniste Voicu Criste , sa stam la o poveste intr-o seara din cele trei. :) Prietenul meu cu care trebuia sa vin e acolo si ... ma amaraste . :lol:
Poate ... alta data ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 12 Ian 2020, 12:34

paul scrie:La mustata am ratat din cauza unei probleme mai vechi de sanatate care acum s-a acutizat, un week-end de vanatoare ( acest week-end ) la o asociatie de vanatoare din Bihor ! Chiar intentionam sa va contactez pe dumneavoastra, pe Cristi Vidican, pe Mausica si pe prietenul meu cu idei secesioniste Voicu Criste , sa stam la o poveste intr-o seara din cele trei. :) Prietenul meu cu care trebuia sa vin e acolo si ... ma amaraste . :lol:
Poate ... alta data ! :)


Accept cu mare drag!
(Să fiu informat înainte ca să pot să mă organizez.) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 12 Ian 2020, 15:32

paul scrie:
Balian scrie:
Mulțumesc de încredere și adresarea mea asemănătoare demonstrează că și eu consider un viitor
dialog în relație prietanoasă. Cu respect Geza

La mustata am ratat din cauza unei probleme mai vechi de sanatate care acum s-a acutizat, un week-end de vanatoare ( acest week-end ) la o asociatie de vanatoare din Bihor ! Chiar intentionam sa va contactez pe dumneavoastra, pe Cristi Vidican, pe Mausica si pe prietenul meu cu idei secesioniste Voicu Criste , sa stam la o poveste intr-o seara din cele trei. :) Prietenul meu cu care trebuia sa vin e acolo si ... ma amaraste . :lol:
Poate ... alta data ! :)

Oooo ce bine era.
In ce zona e la vanatoare prietenul ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Ian 2020, 22:28

In Romania orice discutie despre cooperativa duce cu gandul la cap-urile de acum 30 de ani. Ideea de cooperativa si asociere a fost compromisa si e cam greu de reabilitat.Avem exemplul nenumaratelor asociatii aparute in anii din urma, sindicat, etc. Contrar fiintelor cu care lucreaza, apicultorii sunt in general solitari si incearca sa razbata singuri.
De altfel evreul zice ca pentru ca o afacere sa aiba succes trebuie sa aiba mai putin de trei asociati si numarul sa nu fie cu sot. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 30 Ian 2020, 20:34

Vă rog să mă ajutați cu o listă a medicamentelor apicole autorizate în anul 2020.
Dacă există. Mulțumesc!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 30 Ian 2020, 23:29

Balian scrie:Vă rog să mă ajutați cu o listă a medicamentelor apicole autorizate în anul 2020.
Dacă există. Mulțumesc!
nu mai folositi medicamente ca nu este necesar ....nici la om nu sunt bune ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori