Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde mirel.79 » 12 Ian 2020, 00:56

Va salut pe toti.
Anul trecut a fost primul an în care am tratat ramele de la rezerva cu sulf, cam 3 tratamente pana in decembrie. Ideea este ca pe langa cele goale au fost si ramele cu miere. As dori sa-mi spuneti daca acele rame mai pot fi folosite in primavara pentru a le introduce in stup.
Va multumesc anticipat.
Sa auzim de bine .
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde DoarEu » 12 Ian 2020, 02:48

In teorie,daca ramele sunt capacite total si nu exista pastura/polen si miere descapacita pot fii folosite.In teorie...
In practica,eu unul nu as mai da ramele alea inapoi...pentru ca ramele fara celule necapacite cu miere si celule cu polen sunt destul de putine...
Iti dai seama ce bine o sa ii prinda unei albine care a incalzit toata iarna ghemul o picatura de miere cu sulf...o delicatesa nu alta.Nu mai zic de puiet...
In alta ordine de idei,exista si alte alternative la sulf,mult mai putin toxice: Certan,Cerapol,acid acetic glacial,samd.Fiecare are dezavantajele sale,depinde de tine sa alegi ceea ce te ajuta cel mai mult.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde mirel.79 » 12 Ian 2020, 17:56

Asta este și ideea, acum faptul este consumat și tocmai din această cauză vreau pareri.
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde marco68 » 12 Ian 2020, 18:12

Bine cum spui ca deja fapta este consumata......inainte sa le dai la albine ,le scoti la aer citeva zile....eu am facut asa dar cu faguri fara miere, de trei ani de cind fac asta , inca nu au murit....cineva mai obisnuit cu chimia poate sa-ti dea un raspuns mai destept
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde mirel.79 » 12 Ian 2020, 22:07

K, ms frumos asa am sa fac. Astept in schimb și alte pareri iar daca vor fi pe aceeași idee clar le dau dracu și nu le mai bag deloc. Seara buna.
Avatar utilizator
mirel.79
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2015, 23:19
Localitate: SLATINA

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde Arhivistu » 13 Ian 2020, 15:41

Pai si acuma ce sa mai faci,sa arunci ramele? le dai la abine, nu patesc nimic,le mai aerisesti si aiae :D
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Tratament cu sulf la ramele de rezervă cu miere

Mesajde jonny_it » 13 Ian 2020, 15:52

mirel.79 scrie:Va salut pe toti.
Anul trecut a fost primul an în care am tratat ramele de la rezerva cu sulf, cam 3 tratamente pana in decembrie. Ideea este ca pe langa cele goale au fost si ramele cu miere. As dori sa-mi spuneti daca acele rame mai pot fi folosite in primavara pentru a le introduce in stup.
Va multumesc anticipat.
Sa auzim de bine .


Exista variante mai simple decat sulful: acidul acetic glacial. 50 ml la 10 caturi suprapuse si din septembrie pana in martie/aprilie nu ai stres.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori