Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde nicu68 » 14 Ian 2020, 20:53

eu am inteles ca nu e bine sa il folosesti la transport in pastotal nu in stationar de exemplu cum sunt eu sau poate nu am fost foarte atent :oops:
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Ignatov Andrei

Mesajde yuonyuon » 14 Ian 2020, 23:59

jonny_it scrie:
nicu68 scrie:nea Andrei dumneata folosesti funduri antivaroua?


Cred ca a fost si prima mea intrebare cand l-am vizitat pe nea Andrei :lol:
Si nu ti ai luat nici o palma? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 15 Ian 2020, 00:26

nicu68 scrie:nea Andrei dumneata folosesti funduri antivaroua?


N-am folosit, nu folosesc si nu voi folosi aceasta gaselnitza in tehnologia apicola. Mai bine ii spunea PROvarroua, ca n-am auzit sa aiba o influenta benefica, in afara de gargara tip marketing!
In afara faptului ca multi au doar cuvinte de apreciere privind contributia in a asigura un plus de comoditate, contributia in a mentine un nivel scazut de infestare cu varroua este NULA!
La fel e si cu rama oarba (rama claditoare) care combate varroua, chiar daca - si aceata gaselnitza - are foarte multi adepti!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 15 Ian 2020, 00:27

yuonyuon scrie:
jonny_it scrie:
nicu68 scrie:nea Andrei dumneata folosesti funduri antivaroua?


Cred ca a fost si prima mea intrebare cand l-am vizitat pe nea Andrei :lol:
Si nu ti ai luat nici o palma? :lol:


Mi-a scapat, dar am eu grija data viitoare! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 15 Ian 2020, 00:33

nicu68 scrie:eu am inteles ca nu e bine sa il folosesti la transport in pastotal nu in stationar de exemplu cum sunt eu sau poate nu am fost foarte atent :oops:


La stationar poti spune oricui ca asa te-ai procopsit cu lazile, nu ca tu ai cerut sa fie facute asa...! :lol:
Sa crezi ca este ANTIvarroua... e ca si cum ai crede ca Zeus si Atena sunt inca pe OLIMP!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde jonny_it » 15 Ian 2020, 13:04

ignatov andrei scrie:Mi-a scapat, dar am eu grija data viitoare! :lol:


Vin iar cu bodyguard-ul, nu imi este frica. Doar sa nu fie prea ocupat cu mancatul prajiturilor :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ignatov Andrei

Mesajde nicu68 » 15 Ian 2020, 19:59

mersi de raspuns nea Andrei,oricum eu ma gandeam la aerisire ca ar fi mai buna la fundul antivaroua ,nu ca m-ar scapa de varoua
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 20:17

Fundul cu plasa nu ne poate scapa de varroa, dar e totusi de ajutor in combaterea parazitilor. In urma tratamentelor soc. ex. fumigatie, nu toti parazitii sunt omorati. unii dintre ei, care nu au fost atinsi de o doza letala de substanta activa, sunt doar ametiti si cad de pe albine. O parte dintre ei mor pana la urma, dar unii isi revin si daca fundul e plin si nu au trecut prin plasa, se urca din nou pe albine.
De asemenea fundurile cu plasa sunt utile atunci cand facem testarea infestarii.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 23:14

Sigur atunci cand apare ceva nou parerile sunt impartite. Nu e nevoie ca fundul cu plasa sa aiba suberul scos. Poate fi inchis, parazitii ajung pe el si nu mai au ocazia sa se urce pe albine. In acelasi timp prim verificarea periodica a suberului ne putem da seama de infestarea familiei, mai ales in urma tratamentelor.Daca vrem sa nu existe deloc curent in stup, in timpul iernii se poate pune intre suber si plasa o foaie de polistiren. Sigur nu e ceva ideal, are si neajunsuri, dar discutia ar trebui mutata intr-un topic dedicat.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 16 Ian 2020, 22:28

Vasile_Bucovineanu scrie:Sigur atunci cand apare ceva nou parerile sunt impartite. Nu e nevoie ca fundul cu plasa sa aiba suberul scos. Poate fi inchis, parazitii ajung pe el si nu mai au ocazia sa se urce pe albine. In acelasi timp prim verificarea periodica a suberului ne putem da seama de infestarea familiei, mai ales in urma tratamentelor.Daca vrem sa nu existe deloc curent in stup, in timpul iernii se poate pune intre suber si plasa o foaie de polistiren. Sigur nu e ceva ideal, are si neajunsuri, dar discutia ar trebui mutata intr-un topic dedicat.


Adica, aceasta "minune tehnologica" e doar un kk maca care a dus la obtinerea unor asa-zise avantaje privind viata mai comoda a apicultorului...?!?
De ce mama dracu' ii mai spune ANTIvarroua...?!?
M-am prins:
- Varroua nu vrea la mine, pentru ca-s incapatanat, pe vechi, prost si nereceptiv la nou!
Pe bune, Varroua asta nu e prost, de aia viziteaza majoritatea apicultorilor, ca are de unde! Ce drac' sa mai caute la bosorogi necultivati (care nu se dau cu "noul")...?!? :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Ian 2020, 23:10

Nici eu nu numesc acest fund altfel decat fund cu plasa. Fiecare e liber sa foloseasca sau nu astfel de funduri la stupii sai. Varroa e raspandit pe tot globul si nici un apicultor nu poate spune ca albinele lui nu au si nu o sa aiba varroa. Cum nu putem scapa de gandacul de colorado, la fel nu o sa putem eradica acest parazit la familiile de albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Arhivistu » 17 Ian 2020, 09:46

Nu exista chiar pe tot globul,in Australia inca nu a ajuns din cate stiu eu, cel putin asa zicea un apicultor din zona in ceva laiv dinasta.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Ignatov Andrei

Mesajde jonny_it » 17 Ian 2020, 14:16

Vasile_Bucovineanu scrie:Nici eu nu numesc acest fund altfel decat fund cu plasa. Fiecare e liber sa foloseasca sau nu astfel de funduri la stupii sai. Varroa e raspandit pe tot globul si nici un apicultor nu poate spune ca albinele lui nu au si nu o sa aiba varroa. Cum nu putem scapa de gandacul de colorado, la fel nu o sa putem eradica acest parazit la familiile de albine.


In zona de munte nu mai exista gandacul de colorado.
In Suedia mai bine de jumatate din apicultori nu trateaza impotriva varroa si albinele o duc foarte bine. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Ian 2020, 18:03

Ma indoiesc asupra faptului ca a disparut gandacul undeva. Eu am citit ca in Germania s-a incercat eliminarea din anumite regiuni: S-a interzis cultivarea cartofului in anumite zone. Gandacul s-a adaptat si s-a hranit cu alte plante. Am vazut si eu oua de gandaci depuse pe alte plante.
Despre albinele suedezilor nu stiu ce sa zic. Totusi cum au reusit eradicarea?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Ian 2020, 19:49

Arhivistu scrie:Nu exista chiar pe tot globul,in Australia inca nu a ajuns din cate stiu eu, cel putin asa zicea un apicultor din zona in ceva laiv dinasta.

Cine a spus ca nu exista varroa in Australia a spus un neadevar. Inca de cel putin 5 ani exista acest parazit si acolo: https://www.google.com/search?client=fi ... ralia+2015
Acum cu seceta si incendiile foarte multi apicultori din Australia au ramas fara albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Ignatov Andrei

Mesajde jonny_it » 17 Ian 2020, 19:53

Vasile_Bucovineanu scrie:Ma indoiesc asupra faptului ca a disparut gandacul undeva. Eu am citit ca in Germania s-a incercat eliminarea din anumite regiuni: S-a interzis cultivarea cartofului in anumite zone. Gandacul s-a adaptat si s-a hranit cu alte plante. Am vazut si eu oua de gandaci depuse pe alte plante.
Despre albinele suedezilor nu stiu ce sa zic. Totusi cum au reusit eradicarea?


A disparut din zona. Agricultura in zona este una de subzistenta, cartoful nu se cultiva pe suprafete foarte mari. La inceput gandacul a facut ravagii, acum nu se mai gaseste deloc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori