Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 01 Feb 2020, 13:14

Nu știu în altă parte a tării cum a evoluat consumul. La mine în vest din
noiembrie până în momentul de față consumul este sub 3kg. Am 4 stupi
cântăriți permanent. În zona mea nu cred că este vreo problemă cu hrana.
Despre puiet mai bine să nici nu aud. Până în martie. Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2020, 13:29

Balian scrie:Nu știu în altă parte a tării cum a evoluat consumul. La mine în vest din
noiembrie până în momentul de față consumul este sub 3kg. Am 4 stupi
cântăriți permanent. În zona mea nu cred că este vreo problemă cu hrana.
Despre puiet mai bine să nici nu aud. Până în martie. Părerea mea. :)

lafel si la mine!...nu e vorba de zona anume a tarii... :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Feb 2020, 13:53

In acea postare era vorba despre stimulare, despre stimularea albinelor sa iasa la zbor. Trebuia sa spun ca se poate stimula eventual ponta.Cum o facem, cand o facem, incepand din februarie sau din martie in functie de puterea familiilor si unde vrem sa ajunga la o anumita data, aceasta e alta discutie. Oricum eu nu as pune niciodata faguri cu miere prin stupina, mai ales primavara si toamna.
Cu atat mai putin in aceasta "iarna" cand albinele au tot avut ferestre de zbor si nu au nevoie sa fie stimulate pentru iesi din stupi.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2020, 14:25

yuonyuon scrie:Eu cred ca am o problema....nu inteleg "procesul" de a stimula o familie de albine....ce se stimuleaza mai exact ca nu inteleg??
matca uita sa mai oua?? daca nu stimulam?
poate poate...desi stiu raspunsu (pe cel care il primesc mereu la infinit :evil: )
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 01 Feb 2020, 15:01

Nici eu nu înțeleg ce se stimulează la început de februarie. :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 03 Feb 2020, 09:27

dan pescarul scrie:Foarte bine,stimulați-le să ouă,apoi stați cu grijă in Februarie,cînd va fi cu adevarat frig,că mor pe puiet,fără hrană.Familiile iernate normal nu au nevoie de deranj pînă la jumătatea lui Martie,cel puțin.Acum poate să le stimulăm zborul,mărind urdinisul,tragind afară albinele moarte cu o sîrmă îndoită,eventual le dăm afară un fagure cu miere,să le atragă la zbor.

Bănuiesc că nu îmi urmăriți postările neapărat, ceea ce e normal pentru că sunt un începător. Situația mea era următoarea: în toamnă am băgat în C2 rame cu miere căpăcite de sus până jos. Pentru că prin noiembrie la tratamentul prin picurare am observat că stupii s-au cam depopulat, m-am temut ca nu cumva să fie prea slabi ca să treacă din C1 în C2.
Acum situația este următoarea: 2/3 din familii sunt deja in C2 cu un grad de consum de miere de până la jumătate din C2 (care are 6-8 rame 3/4). Unele au deja ouă - asta fără nicio intervenție de-a mea, de asemenea am văzut că au preferat în mod evident peretele expus la soare (în cazul meu fața sau spatele stupului). La restul de 1/3 am descăpăcit o porțiune lată cât rola pe 2 rame deasupra cuibului.
Normal că indiferent de motivul pe care l-am avut, ce am făcut se încadrează tot la stimulare, dar cred că în situația mea era cel mai indicat lucru.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 04 Feb 2020, 10:58

yuonyuon scrie:
yuonyuon scrie:Eu cred ca am o problema....nu inteleg "procesul" de a stimula o familie de albine....ce se stimuleaza mai exact ca nu inteleg??
matca uita sa mai oua?? daca nu stimulam?
poate poate...desi stiu raspunsu (pe cel care il primesc mereu la infinit :evil: )


Adica iti bagi nasul unde nu-ti fierbe oala, la stresezi, le deranjezi... :lol:
Matca nu uita, dar cand incepe... incepe ca proasta, de nu se mai opreste, asa ca mai bine stimulezi, ca sa-i piara cheful mai tarziu si sa plece prin copaci. :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 05 Feb 2020, 08:56

dan pescarul scrie:Nu vă urmăresc postările in mod special,cînd deschid forumul mă uit să vad postările noi,ale tuturor,dacă am timp,dacă nu mă uit la întreținerea albinelor si la noutăți în legislație.Sfatul meu era la nivel general,să nu aplicați automat ce se discută aici,din motivele enunțate,să vă pliați pe condițiile specifice din stupină,meteo,calendar. Oricum vor mai fi zile cu 11-12°C și albinele vor aduce hrană lîngă puiet.Așa cum descrieți situația,eu nu aș mai umbla la albine cel puțin pînă la 15-20 Martie,tot pentru a descăpăci lîngă cuib,pentru spațiu de ouat si stimulare, concomitent.

Urmărind și citind informații din apicultură mi-am dat și eu seama că absolut toate lucrurile trebuiesc trecute printr-un filtru personal înainte să le aplici și în stupina ta. Și în funcție de cât de experimentat și profesionist este acest filtru, vei avea și rezultate. Cred că cei care au 2 sau mai multe stupine în regiuni diferite: câmpie, deal, munte aplică tehnici diferite și efectuează lucrări diferențiate în acele stupine.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2020, 10:07

stefanbad scrie:
dan pescarul scrie:Nu vă urmăresc postările in mod special,cînd deschid forumul mă uit să vad postările noi,ale tuturor,dacă am timp,dacă nu mă uit la întreținerea albinelor si la noutăți în legislație.Sfatul meu era la nivel general,să nu aplicați automat ce se discută aici,din motivele enunțate,să vă pliați pe condițiile specifice din stupină,meteo,calendar. Oricum vor mai fi zile cu 11-12°C și albinele vor aduce hrană lîngă puiet.Așa cum descrieți situația,eu nu aș mai umbla la albine cel puțin pînă la 15-20 Martie,tot pentru a descăpăci lîngă cuib,pentru spațiu de ouat si stimulare, concomitent.

Urmărind și citind informații din apicultură mi-am dat și eu seama că absolut toate lucrurile trebuiesc trecute printr-un filtru personal înainte să le aplici și în stupina ta. Și în funcție de cât de experimentat și profesionist este acest filtru, vei avea și rezultate. Cred că cei care au 2 sau mai multe stupine în regiuni diferite: câmpie, deal, munte aplică tehnici diferite și efectuează lucrări diferențiate în acele stupine.

Corect !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 05 Feb 2020, 12:53

stefanbad scrie:
dan pescarul scrie:Nu vă urmăresc postările in mod special,cînd deschid forumul mă uit să vad postările noi,ale tuturor,dacă am timp,dacă nu mă uit la întreținerea albinelor si la noutăți în legislație.Sfatul meu era la nivel general,să nu aplicați automat ce se discută aici,din motivele enunțate,să vă pliați pe condițiile specifice din stupină,meteo,calendar. Oricum vor mai fi zile cu 11-12°C și albinele vor aduce hrană lîngă puiet.Așa cum descrieți situația,eu nu aș mai umbla la albine cel puțin pînă la 15-20 Martie,tot pentru a descăpăci lîngă cuib,pentru spațiu de ouat si stimulare, concomitent.

Urmărind și citind informații din apicultură mi-am dat și eu seama că absolut toate lucrurile trebuiesc trecute printr-un filtru personal înainte să le aplici și în stupina ta. Și în funcție de cât de experimentat și profesionist este acest filtru, vei avea și rezultate. Cred că cei care au 2 sau mai multe stupine în regiuni diferite: câmpie, deal, munte aplică tehnici diferite și efectuează lucrări diferențiate în acele stupine.
la inceput mereu e haos ...face parte din procesul de invatare....vei ajunge la un moment dat sa crezi cu adevarat ca sti ca mai apoi sa iti dai seama ca nu sti nimic....nu ezita sa incepi iar de la zero....asta daca nu te opresti din invata si evoluat..

e foarte important sa inveti corect din prima ..dar sincer nu prea ai de unde.....trebuie sa citesti....sa pui in practica...trebuie sa iti alegi bine persoana de la care inveti ...si sa faci diferenta intre hobisti si profesionisti desi la inceput toti is "mai profesionisti" ca tine .

indeea de baza: la inceput investiti in cunoastere nu in pavilion....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 05 Feb 2020, 14:16

yuonyuon scrie:la inceput mereu e haos ...face parte din procesul de invatare....vei ajunge la un moment dat sa crezi cu adevarat ca sti ca mai apoi sa iti dai seama ca nu sti nimic....nu ezita sa incepi iar de la zero....asta daca nu te opresti din invata si evoluat..

e foarte important sa inveti corect din prima ..dar sincer nu prea ai de unde.....trebuie sa citesti....sa pui in practica...trebuie sa iti alegi bine persoana de la care inveti ...si sa faci diferenta intre hobisti si profesionisti desi la inceput toti is "mai profesionisti" ca tine .

indeea de baza: la inceput investiti in cunoastere nu in pavilion....


Asculta sfatul lui yuonyuon, are dreptate. Legat de investitii la inceput mai bine investesti in echipamente, lazi si etc decat in prea multe familii sau roi. Daca pierzi albinele cel putin ramai cu echipamentele si cumperi doar albinele. Ideal ar fi sa nu pierzi prea multe. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 05 Feb 2020, 15:11

stefanbad scrie:Urmărind și citind informații din apicultură mi-am dat și eu seama că absolut toate lucrurile trebuiesc trecute printr-un filtru personal înainte să le aplici și în stupina ta. Și în funcție de cât de experimentat și profesionist este acest filtru, vei avea și rezultate. Cred că cei care au 2 sau mai multe stupine în regiuni diferite: câmpie, deal, munte aplică tehnici diferite și efectuează lucrări diferențiate în acele stupine.

Foarte adevarate aceste observatii. Dar exista anumite reguli generale de care trebuie tinut cont. In primul rand familiile trebuie pregatite pentru iernare in fiecare toamna ca si cum ar urma cea mai grea iarna cunoscuta. Si aici ma refer la asigurarea rezervelor de hrana in primul rand si efectuarea tratamentelor necesare. O alta regula de baza e sa facem in asa fel incat sa avem in oricare perioada a anului familii puternice, atat in sezonul activ cat si in timpul iernarii. Se pot invata multe si de pe net, dar baza trebuie sa fie literatura apicola. E drept ca unele carti au pasaje si informatii depasite, dar pe net sunt mult mai multe informatii gresite decat informatii utile si de aceea acel filtru de care amintesti trebuie sa fie foarte riguros. Trebuie pus mare accent pe invatatura, deoarece cresterea numarului de familii creste mai repede decat cresc cunostintele acumulate si aplicarea lor in practica. E nevoie de ambitia de a face lucrurile bine si de a invata si din greseli.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 12 Feb 2020, 15:13

Mai rezistati fara turte? :lol:
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Feb 2020, 23:31

Pana acum 30 de ani nu existau nici un fel de turte, vitamine, protofil etc si nu existau nici depopulari sau disparitii aparent fara motiv de familii de albine cu toate ca iernile erau ierni cu adevarat. Dupa 90 si mai ales dupa intrarea in UE au aparut tot felul de stimulente, medicamente, "steroizi" pentru albine si alte asemenea. Productiile de miere per familia de albine au crescut doar pe hartie, in realitate au scazut si au aparut si depopularile si disparitiile de familii. Oare incotro se indreapta apicultura si ce ne asteapta in viitor?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde paul » 15 Feb 2020, 23:47

Vasile_Bucovineanu scrie:Pana acum 30 de ani nu existau nici un fel de turte, vitamine, protofil etc si nu existau nici depopulari sau disparitii aparent fara motiv de familii de albine cu toate ca iernile erau ierni cu adevarat. Dupa 90 si mai ales dupa intrarea in UE au aparut tot felul de stimulente, medicamente, "steroizi" pentru albine si alte asemenea. Productiile de miere per familia de albine au crescut doar pe hartie, in realitate au scazut si au aparut si depopularile si disparitiile de familii. Oare incotro se indreapta apicultura si ce ne asteapta in viitor?

De acord, cu o mica precizare ... acum 30 de ani existau antibioticele !!! Datorita lor nu existau depopulari,nosemoza era teorie in cartile de apicultura . Probabil ca si Varachetul era mai putin botezat ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 16 Feb 2020, 07:29

Așa este. Erau antibiotice cu care noi apicultorii în urmă cu 30 de ani am transformat bolile mai rezistente și
azi când nu mai avem voie să le folosim
ne mor albinele.
În ansamblu apicultura și ce o înconjoară
s-a schimbat radical. O parte în bine o parte
în rău. Dacă noi ne shimbăm numai vârsta greșim profund.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori