Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 31 Mar 2020, 09:00

Cristian IONITA scrie:
Multa sanatate Paul ... ma bucur ca cel putin ptr tine nu este cazul sa ti urez si "credinta"

Ps: Hristos a devenit acelasi la 20 de ani?

Multumesc la fel Cristi, multa sanatate si tie si tuturor celor de pe aici !
Pentru cei foarte ancorati in ... sec. XXI ;) , recomand cu mare caldura sa citeasca Imparatia lui Dumnezeu si Imparatia Cezarului a lui Nikolai Berdiaev !
P.S. Hristos a fost acelasi si la 10 ani si la 20 de ani, Hristos a fost acelasi dinainte de a se naste, dinainte de a fi cerul si pamantul ,Hristos este Dumnezeu intrupat, parte intrinseca a Trinitatii !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 31 Mar 2020, 11:00

Shrek scrie:. Sa fim lucizi și sa incercam sa respectăm aceasta distanțare socială, despre care se spune ca ar putea amână o posibilă contaminare până la apariția unui tratament eficace ori a unui vaccin.

Lumea asta s-a intors cu fundul in sus. Traim timpuri stranii, daca cititorul patimas al gazetelor si vuvuzea de A3 reia indemnul dictatorului tantalau si gogoman, malai mare , cuier, ficus si sas de sage strain. Fie i-a scazut abrupt tensiunea, fie se pregateste sa predea stafeta. Oricum , ca urmare a schimbarii de orientare si vremea s-a schimbat drastic. Vestea buna este ca inflorirea salcamului va intarzia.
http://www.radiomures.ro/stiri/nou-apel ... ciala.html
Daca ar fi precizat si cauzele care au dus la situatia dramatica a sistemului de sanatate romanesc, analistul de curtea veche ar fi fost si mai credibil. Ca tot vorbeste de cele sfinte, poate stie ca greseala recunoscuta este pe jumatate iertata. Era instructiv sa aflam ca dezastrul din sanatate se datoreaza celor trei ani de risipa a banilor pentru mita electorala plasata cu marinimie in cele 500000 de sinecuri, in cresterile discriminatorii de salarii, in pensiile speciale si in diversele avantaje oferite clientelei de rangul I precum si celei de rangul II, adica hodorogilor bolsevici ( formularea nu-mi apartine, aici ma vad nevoit sa nu te prea contrazic). Apelul la sustenabilitate era luat in ras de catre boschetarii trandafirii din plutonul de executie al Romaniei: Dragnea, tuta de la Videle, olguta, Teodorovici, Badalau, Ponta si toti cioclii din jurul lor. Ei au fost epidemia dinaintea pandemiei. Pandemia se va termina, ciuma se va perpetua. Aceeasi hodorogi bolsevici manipulati sa strige cat ii tinea gura: Daca vin astia, ne taie pensile. Sa ne dea bani ca am muncit o viata, isi pun acum intrebarea: banii sau viata? Viata se salveaza daca sunt bani. Bani de unde? Tuta s-a apucat de crosetat, Orlando este falit si fara serviciu, olguta e datoare la banci, iar Dragnea scrie carti si scrie si scrie.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 31 Mar 2020, 11:12

Zace la gazeta : după ce Romanica a înregistrat mai mult de 2000 de persoane infectate cu noul virus, se trece la scenariul 4 si vor fi luate noi măsuri.....
Asadar, comitetul ss..u, a dispus ca pentru a se proteja mai bine, începând de astăzi, toți politicienii se poarte.....jeci da piele naturală! Pentru a se deosebi între ei, presu' al mare va purta o jaca dan piele neagra, da bou nematurizat, cu tricolorul american pa piept si fara epoleți! Restul.....sefutilor, vor purta o jaca multifunctionala, cu scai pa piept si epoleți pa umeri, unde își vor atasa, în funcție de regim (politic) militar, grade si însemne de arma. Măsurile vor fi luate.....la Armenis, unde pa vremuri era era o pielărie renumita! Pentru plebe, care nu are material pentru o jaca intreaga, deci nu au nevoie de protecție, se instituie obligativitatea de a....da pielea inapoi. Cei care nu au chiar nimic ( deci nu se poate lua pielea de pe ei), au beli..t-o de-a dreptu'!
Mai zace la gazeta ca moș Costache, ala cu mierea....botezată dan supermarchet, si-a dat demisia! Umbla vorba pân burg, ca șeful da la supermarchet, unchesu' Lucovid al n-spelea, l-a chemat pa moș Costache și i-a zas: mai tataie vezi ca ai ramas in urma cu taxa da raft! Dracu te-a pus sa cumperi miere de la chinezi si o ambalezi ca fiind autohtona, de la ...Botezatu! De-aia ii zace miere botezată! Te-a mirosit presa asa ca o vreme te dai la fund ( cu vaselina), mergi acasă, stai pe burta până trece ...pandemie de presa! Dup-aia mai vigem!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 31 Mar 2020, 11:28

boschetarii trandafirii din plutonul de executie al Romaniei: Dragnea, tuta de la Videle, olguta, Teodorovici, Badalau, Ponta si toti cioclii din jurul lor. Ei au fost epidemia dinaintea pandemiei. Pandemia se va termina, ciuma se va perpetua.

Nimic despre Flutur care s-o dat drept doctor in acte ca sa-si faca testul, privand in acest mod pe un medic din linia intai de acesta ( test ) :?:
Nimic despre Rimbu managerul de spital care a adunat laolalta 1300 de oameni, infectati si neinfectati de-a valma, care si-o trecut nevasta in acte ca fiind asistenta, ea fiind functionar, privand un cadru medical de un test care i-ar fi putut salva viata :?: Pentru cei care nu stiu Rimbu a fost propunerea penele Suceava pentru functia de ministru al sanatatii ! :oops:
Ipocritule !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 31 Mar 2020, 11:49

Nici Rambu, nici Flutur nu au condus Romania in ultimii 7 ani de dezastru. Iti mai aduci amite de unul ponta pentru care suspinai acum sase ani, dar de tariceanu cel frumos , dar de dragnea. De farisei stii ceva, ca vad ca esti expert in alea sfinte. Batutul cu caramida in piept nu te izbaveste, produce doar un zgomot de bidon gol. Locul bidonului ruginit este la REMAT. Drum bun! Convingerile morale personale, nu se expun in public. Ele se formeaza si se desavarsesc cu discretie in interiorul fiecarei fiinte si se manifesta cu modestie prin fapte si atitudini. Afisarea lor ostentativa si in exces denota de fapt - regula - o situatie morala pe invers, de superficialitate, ipocrizie, aroganta si narcisism, adica de sminteala . Amicului cu gazeta, ii amintesc ca cel invidiat pentru geaca de bou, are grija si de târla lui, pentru a fi sanatos si a-si putea lua banii castigati, asigurati din munca grea si ingrata a romanilor, care muncesc OPT ore la serviciu.
Ultima oară modificat de feederman pe 31 Mar 2020, 12:15, modificat 1 dată în total.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 31 Mar 2020, 12:15

feederman scrie:Nici Rambu, nici Flutur nu au condus Romania in ultimii 7 ani de dezastru. Iti mai aduci amite de unul ponta pentru care suspinai acum sase ani, dar de tariceanu cel frumos, dar de dragnea. De farisei stii ceva, ca vad ca esti expert in alea sfinte. Batutul cu caramida in piept nu te izbaveste, produce doar un zgomot de bidon gol. Locul bidonului ruginit este la REMAT. Drum bun. Amicului cu gazeta ii amintesc ca cel invidiat pentru geaca, are grija si de târla lui.

Nu stiu ce dezastru a fost in ultimii ani, stiu ca s-a facut o oaresce dreptate sociala ! S-au marit salariile medicilor si asistentelor, adica, a celor care acum sunt in linia intai ! Adica, a acelora pe care guvernantii vopsiti acum in penelisti, cu Flutur in frunte, sub comanda marelui carmaci de nave, ii trimiteau in alte tari ! :oops:
Nu ma dezic de nimic din ceea ce am afirmat, dar,spre deosebire de tine, recunosc atunci cand ma insel ! Ponta si Tariceanu sunt doi tradatori, nu trebuiau sa dea jos un guvern rezultat din alegeri libere si mai apoi ... nici usturoi n-au mancat . :oops:
Nu stiu care din noi este vamesul si care este fariseul ! Probabil ca, in anumite situatii am fost in ambele posturi.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 31 Mar 2020, 12:22

[quote="paul"
Nu stiu care din noi este vamesul si care este fariseul ! Probabil ca, in anumite situatii am fost in ambele posturi.[/quote] Reciteste textul revizuit. Regret ca nu mai am timp. Fiindca iti declari cu inflacarare convingerile iti amintesc intrebarea plina de respect si piosenie, scrisa negru pe alb si care va ramane scrisa in veci de veci: Ce-i popo s-au umflat sarmalele in tine? Search baieti!
PS : guvern legitim?!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 31 Mar 2020, 12:37

feederman scrie:[quote="paul"
Nu stiu care din noi este vamesul si care este fariseul ! Probabil ca, in anumite situatii am fost in ambele posturi.
Reciteste textul revizuit. Regret ca nu mai am timp. Fiindca iti declari cu inflacarare convingerile iti amintesc intrebarea plina de respect si piosenie, scrisa negru pe alb si care va ramane scrisa in veci de veci: Ce-i popo s-au umflat sarmalele in tine? Search baieti!
PS : guvern legitim?![/quote]
Intr-adevar ... nu te dezminti, ipocrizie fara limite! :oops:
N-am negat niciunde ca nu m-as fi adresat asa colegului ! Nu neg nici acum ! Am explicat, explic si acum si voi explica ori de cate ori mi-o vei pune pe tapet ... nu se cuvine nici unui om si mai ales unei fete bisericesti sa rada de oameni flamanzi, de oameni care de foame mananca cirese cu mamaliga !!! Crede-ma ... m-am adresat mai mult decat cuviincios! Satulul nu crede la cel flamand spune o vorba ! Tu insuti spuneai ca ai fost un baiat sarac care manca fructe din pomii vecinilor ! Cum te-ai fi simtit ca cineva sa rada de tine, de saracia ta de care nu erai vinovat ?
P.S. orice guvern rezultat in urma alegerilor este un guvern legitim ! ;)
LE ... search baieti ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde unincepator » 31 Mar 2020, 13:09

paul scrie:
feederman scrie:[quote="paul"
Nu stiu care din noi este vamesul si care este fariseul ! Probabil ca, in anumite situatii am fost in ambele posturi.
Reciteste textul revizuit. Regret ca nu mai am timp. Fiindca iti declari cu inflacarare convingerile iti amintesc intrebarea plina de respect si piosenie, scrisa negru pe alb si care va ramane scrisa in veci de veci: Ce-i popo s-au umflat sarmalele in tine? Search baieti!
PS : guvern legitim?!

Intr-adevar ... nu te dezminti, ipocrizie fara limite! :oops:
N-am negat niciunde ca nu m-as fi adresat asa colegului ! Nu neg nici acum ! Am explicat, explic si acum si voi explica ori de cate ori mi-o vei pune pe tapet ... nu se cuvine nici unui om si mai ales unei fete bisericesti sa rada de oameni flamanzi, de oameni care de foame mananca cirese cu mamaliga !!! Crede-ma ... m-am adresat mai mult decat cuviincios! Satulul nu crede la cel flamand spune o vorba ! Tu insuti spuneai ca ai fost un baiat sarac care manca fructe din pomii vecinilor ! Cum te-ai fi simtit ca cineva sa rada de tine, de saracia ta de care nu erai vinovat ?
P.S. orice guvern rezultat in urma alegerilor este un guvern legitim ! ;)
LE ... search baieti ! :oops:[/quote]Bunaziua, nu stiu daca este locul potrivit pentru un apel cu privire la un medicament fabricat in Bucuresti,dar eu am trebuinta de el,fiind cardiac:se numeste chinidina arena 200 mlg,si miar trebui 6 cutiipentru 2 luni ca apoi poate ma pot duce la TG-mures la doctorul care mi-a recomandat,dar acum nu-l mai gasesc.Se gaseste in Bucurestisi se da si fara reteta,eu restitui banii contravaloare lor.Va multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde unincepator » 31 Mar 2020, 13:12

unincepator scrie:
paul scrie:
feederman scrie:[quote="paul"
Nu stiu care din noi este vamesul si care este fariseul ! Probabil ca, in anumite situatii am fost in ambele posturi.
Reciteste textul revizuit. Regret ca nu mai am timp. Fiindca iti declari cu inflacarare convingerile iti amintesc intrebarea plina de respect si piosenie, scrisa negru pe alb si care va ramane scrisa in veci de veci: Ce-i popo s-au umflat sarmalele in tine? Search baieti!
PS : guvern legitim?!

Intr-adevar ... nu te dezminti, ipocrizie fara limite! :oops:
N-am negat niciunde ca nu m-as fi adresat asa colegului ! Nu neg nici acum ! Am explicat, explic si acum si voi explica ori de cate ori mi-o vei pune pe tapet ... nu se cuvine nici unui om si mai ales unei fete bisericesti sa rada de oameni flamanzi, de oameni care de foame mananca cirese cu mamaliga !!! Crede-ma ... m-am adresat mai mult decat cuviincios! Satulul nu crede la cel flamand spune o vorba ! Tu insuti spuneai ca ai fost un baiat sarac care manca fructe din pomii vecinilor ! Cum te-ai fi simtit ca cineva sa rada de tine, de saracia ta de care nu erai vinovat ?
P.S. orice guvern rezultat in urma alegerilor este un guvern legitim ! ;)
LE ... search baieti ! :oops:
Bunaziua, nu stiu daca este locul potrivit pentru un apel cu privire la un medicament fabricat in Bucuresti,dar eu am trebuinta de el,fiind cardiac:se numeste chinidina arena 200 mlg,si miar trebui 6 cutiipentru 2 luni ca apoi poate ma pot duce la TG-mures la doctorul care mi-a recomandat,dar acum nu-l mai gasesc.Se gaseste in Bucurestisi se da si fara reteta,eu restitui banii contravaloare lor.Va multumesc.[/quote]Nu mai gasesc medicamentul,si poatepeste 2luni sa fie voie sa merg la Mures,sunt din Alba.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 31 Mar 2020, 13:50

unincepator scrie:se numeste chinidina arena 200 mlg.

Se pare ca exista in farmacii. La o prima cautare am vazut ca are sensiblu farmacia. Selecteaza aici pe aceasta postare cuvintele chinidina arena si apoi search google. Apoi da telefoane pana il gasesti. Sanatate !
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 31 Mar 2020, 14:06

paul scrie:Intr-adevar ... nu te dezminti, ipocrizie fara limite!

Cat se poate de prieteneste: Ma prapaditilor! Nu ma supara atributul de ipocrit . Chiar ma amuza. Chiponcors, chiponcors! Dar voi aveti proprietatea termenilor? Asa la prima incercare eu spun ca ipocrizia reprezinta o contradictie intre afirmatii, atitudini sau acte sucesive in legatura cu o paradigma constanta. Adica pe intelesul lui shrek sa te contrazici pe tine insuti sau sa spui acum una si sa faci imediat alta. Daca ai constatat o asemenea situatie in ce ma priveste, pune-le aici punctual ca sa râde shrek de mine. Altfel, liber la insulte , dar atentie la recul.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 31 Mar 2020, 14:46

feederman scrie:
paul scrie:Intr-adevar ... nu te dezminti, ipocrizie fara limite!

Cat se poate de prieteneste: Ma prapaditilor! Nu ma supara atributul de ipocrit . Chiar ma amuza. Chiponcors, chiponcors! Dar voi aveti proprietatea termenilor? Asa la prima incercare eu spun ca ipocrizia reprezinta o contradictie intre afirmatii, atitudini sau acte sucesive in legatura cu o paradigma constanta. Adica pe intelesul lui shrek sa te contrazici pe tine insuti sau sa spui acum una si sa faci imediat alta. Daca ai constatat o asemenea situatie in ce ma priveste, pune-le aici punctual ca sa râde shrek de mine. Altfel, liber la insulte , dar atentie la recul.

Nu stiu de ce-l amesteci pe Shrek in povestea noastra ! Eu te-am acuzat de ipocrizie, eu iti raspund !
Spui ca daca am constatat vreo situatie in care una spui si alta fumezi , uite una chiar aici ... ne acuzi pe noi ca te insultam, dar tu ai folosit termenul IPOCHIMEN si la adresa mea si la adresa lui ! O fi acest termen vreun alint si eu n-am aflat pana acum ? :oops: Ca vezi paiul din ochiul celuilalt si nu vezi ditai barna din ochiul tau ( nu vrei s-o vezi), cum se cheama ? Cand raspunzi la intrebari punctuale cu niste parascovenii frumos imbrobodite literar, cum se cheama ? Cand la orice situatie expusa aici vii cu aceeasi marota ... Dragnea, Ponta, Tariceanu si nu vrei sa recunosti sub nicio forma ca si favoritii tai politici gresesc si gresesc grav in unele situatii cum e cea de la Suceava actualmente, cum se cheama ?
Feedere, eu m-am lamurit demult in ceea ce te priveste ! Esti prea orbit de ura la adresa acelora care au o alta parere decat a ta, ai mari frustrari pe care le reversi asupra celor care nu-s de acord cu tine, vrei sa ai dreptate si acolo unde situatia e cusuta cu ata alba !
Daca te-ai simtit jignit in ceea ce am afirmat, te rog sa ma ierti ! Daca poti ! Eu ... asa am interpretat !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 01 Apr 2020, 18:09

Prietenul la nevoie se cunoaste, iar patriotul dupa mers. Dupa mersul la cumparaturi prin Milano, Paris Florenta sau Londra, dupa cum este cazul, interesul si plictiseala. Tot dupa cum este cazul o poate face cu Lufthansa, Alitalia, cu Rollsul sau airjetul personal. Unii se cunosc dupa ceea ce fac pentru tara lor in situatii de urgenta. Novac si Federer au dat din bogatia lor si tarilor in care s-au nascut, cate un million de euro pentru a usura situatia grea in care se afla. Simona Halep a dat si ea 20 000 de euro din cele 30 de milioane stranse si cu ajutorul modest al admiratiei noastre. Marele Ion Tiriac i-a intercut pe toti. Dupa ce s-a scobit pentru 20000 de euro la un teledon publicitar marca A, destinat punerii in valoare a umanismului, ciocoilor de curte noua, fostul militian parasutat cu misiune dupa Cortina de fier a anuntat pe alde gura casca, ca va dona 2 400 000 de euro pentru a ajuta batranii din plutonul gurilor stirbe, aflat in dificultate. A lasat si un numar de telefon in cazul ca nu-l vor gasi acasa pe filantrop, telefon la care vor trebui sa demonstreze ca sunt necajiti. Usurat ca batranii Romaniaei au scapat de necazuri si-a pus coada la spinare si a taiat-o pe o insula izolata unde Covidul chiar daca ajunge va muri in scurt timp de epuizare. In timp ce el respira briza marii, Ministrul sanatatii - bun sau rau- alearga ore in sir cu masina de serviciu de dimineata pana seara, de la un capat la altul al tarii ca sa puna lucrurile cap la cap si sa opreasca urgia. Nici un mare filantrop nu sesizeaza situatia, nu ridica un deget, nu lasa o lescaie. Iti mai aduci aminte doamnă , era tarziu era si iarnă, ba chiar si vară , ba si toamnă, cand dragnea imbracat in costum de taran – si-i sedea de minune - si tuta viorica imbracata in lelita - la fel de bine- saltau zglobii de trei ori pe zi peste Carpati si peste mari si tari in elicopterele si air jeturile distinsului patriot, cu scopul de a bea o tuiculita, de a molfai un colt de pita, de a lacrima la jalea doinelor stramosesti, si de a simula sarba infratirii prostilor si a trandafirilor? L-au parasit subit sentimentele patriotice? Sau patriotismul domnului trece obligatoriu prin chimirul interesului de gasca. Ori i s-au stricat elicopterele? Nici macar un clip, un indemn : Stati acasa ca oricum nu scapati.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 02 Apr 2020, 14:28

O nouă zi, o nouă fenta! Nu mergeți după ea!
Zilele acestea este mare scandal în presă și pe net, cu demisia unor medici! Postaci plătiți ori oameni puțini la minte, luati de valul de mizeriei strigă în cor: moarte lor, moarte lor, m*ie dezertorilor! Asa mi-am adus aminte de o întâmplare, la un peco din țară cu ceva ani in urma. La un moment dat, un tânăr vine in fuga in benzinărie si intreaba speriat tare , pe vanzator: nu va supărați, unde aveti buda ca ma scap pe mine? La care vânzătorul, imperturbabil, ii raspunde : ieșiți afara, dați colțul, si vedeti o usa deschisa! Intrati acolo. Omul iese in fuga, dar se întoarce imediat si ii spune vânzătorului: dar nu aveti hârtie!
Vânzătorul, vizibil iritat, ii striga de la inaltimea pultului : ba da nesimțit esti! După ce ca te-am lăsat să mergi la buda, acum nu iti convine ca nu-i hârtie! Caca-te pe tine atunci! Este mai bine?
Inainte de a arunca cu noroi intr-o breaslă intreaga, care nu este chiar atat de neprihanita cum s-ar crede, trebuie sa vedem dincolo de aceasta campanie de denigrare. La ora actuală, au cele mai mari salarii din sistemul bugetar si sunt intr-un numar destul de mare. Salariile lor, au fost crescute pe timpul guvernării psd-iste! De aceea ei nu au intrat în jocul # rezist, nici al magistraților si si-au vazut de treaba. Ar putea fi ei electoratul psd? Greu de crezut, daca nu, chiar imposibil. Pentru simplul fapt ca sunt oamenii educați si vad lucrurile altfel. Numărul celor ce si-au dat demisia din sistemul medical, este nesemnificativ in comparatie cu nr total. Si atunci, pentru ce aceasta campanie de presa împotriva medicilor?
Explicația este simplă! Bibiloiu, se întreba retoric, de fapt testează piata "cu sintagma" criza economica( ce va sa vina), trebuie suportată de toti"! Cu alte cuvinte, bugetarilor le vor fi tăiate lefurile! Sa taie lefurile medicilor, mama lor de dezertor! Si pensiile nesimtite impozitate( de ce nu or fi facut-o până acum?)! Dar nici un cuvant despre profiturile băncilor. Nici despre comisioanele banane ale administratorilor fondurilor de pensii private. Ca atare, premierul il scoate la înaintare sa vada cum înghite societatea galusca. Nu am nici cea mai mica îndoială, ca bibiloiu va fi sacrificat definitiv pe altarul orgoliilor celor doi bărbați de stat, mai devreme ori mai tarziu. Totusi nu inteleg, daca in ianuarie ne imbogateam din împrumuturi cu dobândă negativă, cum poate sa vina criza acum? Când mintea bibiloiu, atunci sau acum? Este cert insa ca după ce trece criza cu covidu', o sa ne roadă...foamea. Vremuri grele au sa vina, ne anunță guvernantii? Asa o fi? Cum va reacționa societatea cand 10 15 mii de familii își vor fi pierdut pe cineva drag ( poate si singura sursa de venit) iar cardurile sunt goale? Vor mai dori guvernanții alegeri anticipate? Intreb si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Aurel1959 » 02 Apr 2020, 16:26

Shrek scrie:O nouă zi, o nouă fenta! Nu mergeți după ea!
Zilele acestea este mare scandal în presă și pe net, cu demisia unor medici! Postaci plătiți ori oameni puțini la minte, luati de valul de mizeriei strigă în cor: moarte lor, moarte lor, m*ie dezertorilor! Asa mi-am adus aminte de o întâmplare, la un peco din țară cu ceva ani in urma. La un moment dat, un tânăr vine in fuga in benzinărie si intreaba speriat tare , pe vanzator: nu va supărați, unde aveti buda ca ma scap pe mine? La care vânzătorul, imperturbabil, ii raspunde : ieșiți afara, dați colțul, si vedeti o usa deschisa! Intrati acolo. Omul iese in fuga, dar se întoarce imediat si ii spune vânzătorului: dar nu aveti hârtie!
Vânzătorul, vizibil iritat, ii striga de la inaltimea pultului : ba da nesimțit esti! După ce ca te-am lăsat să mergi la buda, acum nu iti convine ca nu-i hârtie! Caca-te pe tine atunci! Este mai bine?
Inainte de a arunca cu noroi intr-o breaslă intreaga, care nu este chiar atat de neprihanita cum s-ar crede, trebuie sa vedem dincolo de aceasta campanie de denigrare. La ora actuală, au cele mai mari salarii din sistemul bugetar si sunt intr-un numar destul de mare. Salariile lor, au fost crescute pe timpul guvernării psd-iste! De aceea ei nu au intrat în jocul # rezist, nici al magistraților si si-au vazut de treaba. Ar putea fi ei electoratul psd? Greu de crezut, daca nu, chiar imposibil. Pentru simplul fapt ca sunt oamenii educați si vad lucrurile altfel. Numărul celor ce si-au dat demisia din sistemul medical, este nesemnificativ in comparatie cu nr total. Si atunci, pentru ce aceasta campanie de presa împotriva medicilor?
Explicația este simplă! Bibiloiu, se întreba retoric, de fapt testează piata "cu sintagma" criza economica( ce va sa vina), trebuie suportată de toti"! Cu alte cuvinte, bugetarilor le vor fi tăiate lefurile! Sa taie lefurile medicilor, mama lor de dezertor! Si pensiile nesimtite impozitate( de ce nu or fi facut-o până acum?)! Dar nici un cuvant despre profiturile băncilor. Nici despre comisioanele banane ale administratorilor fondurilor de pensii private. Ca atare, premierul il scoate la înaintare sa vada cum înghite societatea galusca. Nu am nici cea mai mica îndoială, ca bibiloiu va fi sacrificat definitiv pe altarul orgoliilor celor doi bărbați de stat, mai devreme ori mai tarziu. Totusi nu inteleg, daca in ianuarie ne imbogateam din împrumuturi cu dobândă negativă, cum poate sa vina criza acum? Când mintea bibiloiu, atunci sau acum? Este cert insa ca după ce trece criza cu covidu', o sa ne roadă...foamea. Vremuri grele au sa vina, ne anunță guvernantii? Asa o fi? Cum va reacționa societatea cand 10 15 mii de familii își vor fi pierdut pe cineva drag ( poate si singura sursa de venit) iar cardurile sunt goale? Vor mai dori guvernanții alegeri anticipate? Intreb si io!

Uneori ma mancau degetele si voioam sa te critric.Acum nu am decat sa -ti apreciez pozitia si nu pot sa ma abtin.Corect gandit!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori