Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tymol

Mesajde igo1 » 26 Ian 2017, 01:45

Buna seara, as dori să întreb dacă știți de unde as putea cumpăra tymol în stare naturală pentry a-mi prepara singur o rețetă de tratament contra varoua?
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Tymol

Mesajde kiloz » 26 Ian 2017, 04:53

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Tymol

Mesajde balasbebe » 26 Ian 2017, 07:21

Acel produs este foarte scump, in varianta preyentata. Trebuie cautata alta sursa.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Tymol

Mesajde peterneamt » 26 Ian 2017, 10:47

Timolul (cu denumirea IUPAC 2-izopropil-5-metillfenol) este un monoterpen fenolic derivat de la p-cimen cu formula C10H14O, izomer cu carvacrolul. Timolul este găsit în uleiul de cimbru și este extras din cimbrul de câmp. Este un compus cu un miros plăcut, aromatic, și cu proprietăți antiseptice puternice.
Timolul este un biocid, având proprietăți antimicrobiene puternice, atât folosit singur cât și în combinație cu alte biocide, precum carvacrolul. Timolul mai poate fi folosit pentru a reduce rezistența bacteriană la alte medicamente, precum penicilina.Timolul (cu denumirea IUPAC 2-izopropil-5-metillfenol) este un monoterpen fenolic derivat de la p-cimen cu formula C10H14O, izomer cu carvacrolul. Timolul este găsit în uleiul de cimbru și este extras din cimbrul de câmp. Este un compus cu un miros plăcut, aromatic, și cu proprietăți antiseptice puternice. Este şi un bun antihelmintic

http://www.naturela.ro/Ulei-esential-de-Cimbru

http://ansa.gov.md/uploads/files/Nomenc ... n-2100.PDF

https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tymol

Mesajde daffid mihailov » 10 Aug 2017, 00:27

Apilife var e pe baza de timol. A mai folosit careva? Pentru cei la bio cred ca e de luat in calcul.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Tymol

Mesajde maravela » 12 Apr 2020, 14:59

Buna ziua,
as dori sa stiu detalii la tratamentul antivaroua, cu timol ,aplicat pe burete lavabil, daca foloseste cineva, ca altrnativa la varachet.Am citit ce s-a scris pe internet dar nu e ce m-ar interesa- dozare ,reactii la supradozare ,concluzii.
Va multumesc .
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori