Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde jonny_it » 17 Apr 2020, 19:11

Balian scrie:.... locul va fi umplut cu scăriță de trântor. Dacă nu vor fi tăiate periodic ele devin crescătorii de varroa.


Stim ca varroa se inmulteste mai repede in celula de trantor, dar totusi vrem ca varroa sa se hraneasca pe trantori sau pe viitoarele albine?
Este lunga discutia ... :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 17 Apr 2020, 19:15

yuonyuon scrie:la mine caturile au 15.5 si ramele mici de 14.5......
doua caturi 1/2 fac exact pentru 1/1 ... asa le am proiectat de la inceput...

Folisiți urdinișele de pe corpurile de 1/2 în timpul culesului? (foto)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 17 Apr 2020, 20:54

anu trecut am folosit la tei si fs....am observat ca la cei cu urdinis superior mierea era ventilata mult mai repede...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 18 Apr 2020, 06:20

yuonyuon scrie:anu trecut am folosit la tei si fs....am observat ca la cei cu urdinis superior mierea era ventilata mult mai repede...

Exact la asta am așteptat. Sunt care țin albinele în sistem clopot și vara și au probleme cu umiditatea mierii la extracție. Mai ales la culesuri îngrămădite ca rapița/salcâm.
Eu am un orificiu de 15x4cm permanent pe folie unde au acces la hrăniror. Hrănitirul are grilaj de aerisire. Primăvara deasupra un strat protector care dozează și lasă o ventilație ușoară. Nu am condens niciodată și mierea de rapiță o pot despărți de salcâm, ajungând la umiditate potrivită în timp.

Ceva diferență de încărcare cuib cu miere nu ați sesizat? (mai ales la fs.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde kiloz » 18 Apr 2020, 08:02

Discutia cu jumatati de rame.
Si pe vremuri. Care e adevarata jumatate.
162 ori 145. Nici unu. 300/2 =150.
162× 2= cu boczonadi mijlociu. O dimensiune folosita în partea de nordvest al tarii si ulterior raspândita în tara. Cauza, influenta apicultorilor din zona respectiva pe vremea respectiva. Atunci asa sa perceput si asa a ramas.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 18 Apr 2020, 09:59

kiloz scrie:Discutia cu jumatati de rame.
Si pe vremuri. Care e adevarata jumatate.
162 ori 145. Nici unu. 300/2 =150.
162× 2= cu boczonadi mijlociu. O dimensiune folosita în partea de nordvest al tarii si ulterior raspândita în tara. Cauza, influenta apicultorilor din zona respectiva pe vremea respectiva. Atunci asa sa perceput si asa a ramas.


Să fiu mai explicit:
(300-8)/2=146mm
Acel 8 este calea de acces între cele două rânduri de 1/2.
145mm pe care ai de unde rezultă? :D
Dimensiunea ramei Boczonadi mijlociu este 420x290mm
Dimensiunea ramei Unificat Transilvănean este 420x325mm care ar fi mai aproape (162*2=324) dar nu așa se calculează.
Calculul este 162*2+8=332mm.
Înălțimea de 162mm nu este de jumătate. Este dimensiunea ramei de magazin stabilit în 1936 când a vrut să facă ordine și a standardizat cele trei tipuri de stupi în România. Stup orizontal (300mm), stup vertical cu magazin (300 + 162mm) și stup multietajat (230mm)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 18 Apr 2020, 10:46

Balian scrie:
yuonyuon scrie:anu trecut am folosit la tei si fs....am observat ca la cei cu urdinis superior mierea era ventilata mult mai repede...

Exact la asta am așteptat. Sunt care țin albinele în sistem clopot și vara și au probleme cu umiditatea mierii la extracție. Mai ales la culesuri îngrămădite ca rapița/salcâm.
Eu am un orificiu de 15x4cm permanent pe folie unde au acces la hrăniror. Hrănitirul are grilaj de aerisire. Primăvara deasupra un strat protector care dozează și lasă o ventilație ușoară. Nu am condens niciodată și mierea de rapiță o pot despărți de salcâm, ajungând la umiditate potrivită în timp.

Ceva diferență de încărcare cuib cu miere nu ați sesizat? (mai ales la fs.)
urdinisu superior este folosit si de culegatoare nu doar pentru ventilatie....este un avantaj si la productie....
Stupii fara urdinis superior incarcau ramele la fata si albeau (inaltau faguri) iar cei cu urdinis superior deja capaceau cam 25 la suta din rame in partea de sus....este totusi o diferenta...

la floarea soarelui problema este ca noptile sunt reci si albina pe timpu nopti sta lanaga puiet neavand cine sa urce mierea in sus (nu e trafic din cauza temperaturii)..iar ziua mierea adusa noua va fi pusa gramada in cuib si asa apar blocajele....DAR daca stupul este puternic ..nu va bloca cuibul...adica va lucra nonstop la verticalizare....acuma depinde si de zona ca daca esti in nordu moldovei ..deja te pregatesti de iarna....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 18 Apr 2020, 14:48

Mulțumesc! Sunt de aceeași părere. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori