Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 19 Apr 2020, 11:56

Danieldan scrie:"Corpul de jos pus sus o sa fie folosit pentru a extinde suprafata de puiet si pentru a aduna nectarul si polenul. Mierea o sa o puna acolo" citat din johny.
In acest caz nu se blocheaza cuibul? Cum mai creste atunci spatiul pt. ouat?
PS: am facut inversarea si am adaugat si al treilea corp in acelasi timp.( deja ma apucasem de treaba pana sa primesc raspunsurile.). Acum cred ca ar exista o solutie pt. A se pastra caldura. Cred ca daca se foloseste o gratie hanneman din plastic ( acest tip impiedica caldura sa se ridice pt ca e mai deasa ca una din metal, orificiile sunt mai rare ca la cea din metal), si folosirea in al treilea corp acelasi nr
De rame ca in cuib ( stiu ca e uzual ca daca in cuib sunt 10 rame in cat se pun 9). Acum eu si din cauza restrictiilor de circulatie am facut aceste operatiuni odata. Nu am stupii pe langa casa
.


De-ar fi culesuri care sa blocheze cuibul instantaneu! :lol:
La orice stup multietajat, daca nu are spatiul ocupat minim 70% din volum, inseamna ca cel ce lucreaza cu acest sistem greseste grav. Niciodata nu se adauga corp de acelasi volum daca familia nu este in stare sa-l exploreze macar 40% imediat ce este pus!
La sistemele verticale, unde dimensiunea corpurilor difera (cum ar fi Dadant cu cat 1/2), chiar daca albinele nu urca la adaugarea catului, observam ca volumul sistemului este ocupat 67%!
In concluzie:
- sistemele verticale, cu acelasi fel de corpuri si care isi dezvolta cuibul (ma refer doar la spatiul de ouat) in doua corpuri, ca sa fie eficiente si sa se profite de imensele avantaje, nu trebuie sa aiba volumul ocupat mai putin de 70% decat in timpul iernii, cand albinele stau in ghem!

HRISTOS A INVIAT!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 17 Mai 2020, 17:13

Hristos a înviat!
Nu au mers rau stupii chiar dacă am facut inversarea si am adaugat al 3 lea cat in acelasi timp. Cred ca si din cauza ca iarna a fost una calduroasa. Au si strâns ceva miere. Mai am o intrebare, doua: se mai face inversarea inainte de salcam? Inversarea se face doar in timpul culesului? Se face dupa culesul de salcam pentru a preveni roirea? Presupunem ca in toate 3 cazurile matca a coborât si in catul de jos
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde paul » 17 Mai 2020, 17:50

Danieldan scrie:Hristos a înviat!
Nu au mers rau stupii chiar dacă am facut inversarea si am adaugat al 3 lea cat in acelasi timp. Cred ca si din cauza ca iarna a fost una calduroasa. Au si strâns ceva miere. Mai am o intrebare, doua: se mai face inversarea inainte de salcam? Inversarea se face doar in timpul culesului? Se face dupa culesul de salcam pentru a preveni roirea? Presupunem ca in toate 3 cazurile matca a coborât si in catul de jos

Adevarat a inviat !
Sa inteleg eu ... ai 3 corpuri, 2 cuib (1+1) si unul pentru miere, adica ai echivalent 15 rame dadant cuib si 7,5 rame dadant pentru miere, asta daca corpurile sunt pe 10 rame ME. Bun. Nu ai ce sa mai inversezi la asemenea volum, eventual mai adaugi un corp pentru miere deasupra cuibului iar celalalt corp pentru miere ( cel adaugat de tine ) il ridici deasupra, asta, functie de cules ( cand mai mult de 50% din catul pus de tine e plin cu miere si albina). Daca-l suspectezi ca da semne de roire ii adaugi un cat cu foita intre corpul 1 si corpul 2, dupa ce in prealabil ai distrus toate botcile si potirasele .
Concluzie ... nu adaugi cat decat daca este cules, adaugi cat cu foite intre cele doua corpuri care formeaza cuibul ( spargi cuibul) daca da semne ca vrea sa intre in roit.
Banuiesc ca folosesti gratie hanneman ! ;) Daca banuiala mea este intemeiata, luam de bun scenariul tau ca matca se afla in corpul 1 si pui gratia deasupra corpului cu foita.
Succes !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 18 Mai 2020, 10:37

paul scrie:Sa inteleg eu ... ai 3 corpuri, 2 cuib (1+1) si unul pentru miere, adica ai echivalent 15 rame dadant cuib si 7,5 rame dadant pentru miere, asta daca corpurile sunt pe 10 rame ME. Bun. Nu ai ce sa mai inversezi la asemenea volum ...


Ai folosit vreodata ME? :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 18 Mai 2020, 18:16

jonny_it scrie:
paul scrie:Sa inteleg eu ... ai 3 corpuri, 2 cuib (1+1) si unul pentru miere, adica ai echivalent 15 rame dadant cuib si 7,5 rame dadant pentru miere, asta daca corpurile sunt pe 10 rame ME. Bun. Nu ai ce sa mai inversezi la asemenea volum ...


Ai folosit vreodata ME? :D


Nu e nevoie, ca pe forum exista informatie la greu...
Nici albine nu e nevoie sa ai; daca citesti forumul esti DOXA! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde paul » 18 Mai 2020, 21:11

jonny_it scrie:
paul scrie:Sa inteleg eu ... ai 3 corpuri, 2 cuib (1+1) si unul pentru miere, adica ai echivalent 15 rame dadant cuib si 7,5 rame dadant pentru miere, asta daca corpurile sunt pe 10 rame ME. Bun. Nu ai ce sa mai inversezi la asemenea volum ...


Ai folosit vreodata ME? :D

Folosesc si acum . Am spus ceea ce fac eu si ... ma descurc ! ;)
LE ... eu nu inversez niciodata. Iernez pe un singur corp, ca la dadant. ;) Omul a cerut un sfat si eu i l-am dat, cat m-am priceput eu si mai ales ... cum procedez eu. Tu daca le stii asa bine cu ME-ul de ce nu-i dai un sfat mai ... profi ? ;)
LE 2 ... Andrei, mai am si albine ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 18 Mai 2020, 21:26

paul scrie:LE 2 ... Andrei, mai am si albine ! ;)


Stiam ca nu te superi si tii la glume!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 18 Mai 2020, 23:20

paul scrie:Folosesc si acum . Am spus ceea ce fac eu si ... ma descurc ! ;)
LE ... eu nu inversez niciodata. Iernez pe un singur corp, ca la dadant. ;) Omul a cerut un sfat si eu i l-am dat, cat m-am priceput eu si mai ales ... cum procedez eu. Tu daca le stii asa bine cu ME-ul de ce nu-i dai un sfat mai ... profi ? ;)
LE 2 ... Andrei, mai am si albine ! ;)


Am scris si eu mai sus parerea mea.

Malaiu chiar daca probabil a scris carti de apicultura uitandu-se pe geam(mie asa mi s-a parut) la albine a tiparit o carte "Intretinerea albinelor in stupi multietajati". Dupa ce am citit-o mi-am dat seama ca este o interpretare personala a ce au scris altii, dar este descris destul de bine modul de lucru cu acesti stupi, mai bine zis cum au fost ganditi sa fie folositi.
In majoritatea tarilor cu apicultura dezvoltata apicultorii iau de bun ceea ce spun cercetatorii si stau pe calea batatorita, nu prea fac experimente aiurea, sau daca o fac testeaza mai intai 1-2-3 ani pe cateva familii, altfel cel mai probabil o sa-i coste. La noi hobby-stii pot sa faca orice, nu traiesc din apicultura, asta nu inseamna ca este si bine pentru albine si pentru productia lor de miere, dar fiecare cu ideile lui. :)
Ideea este ca putini au citit si mult mai putini au inteles ce scrie in cartea aia.

PS: Tinand cont de iernile de la noi de aici din nord iernarea pe 2 corpuri daca se face la exterior si daca se folosesc stupi din lemn este cam obligatorie daca vrem familii sanatoase in anul urmator. Inversarea este o alta lucrare care daca se face cand trebuie ajuta mult la obtinerea unei productii mai bune, altfel se obtine contrariul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Danieldan » 22 Mai 2020, 22:57

Hristos a înviat! Am sa caut prin casa cartea lui malaiu.

Acum la postarile din pagina precedenta multi au zis ca nu se pune corpul 3 primavara cand se face inversarea. Stiu ca inversarea se face la pomi fructiferi. Si se asteapta ca albinele sa umple complet cele doua corpuri. Însă pana atunci trece floarea la pomi fructiferi. Zicea cineva Citez: "Daca s-a facut inversarea odata cu adaugarea corpului 3 s-a gresit. Acum albinele trebuie sa incalzeasca 3 corpuri si temperaturile nu sunt suficient de mari in special noaptea. In loc sa se stimuleze dezvoltarea, aceasta va fi franata. Era suficienta inversarea acum. In corpul de sus care acum era aproape gol, aveau unde sa depuna si miere deoarece reginele nu ponteaza pe toate ramele in acelesi timp. Dupa ce ramele din primele 2 corpuri sunt bine acoperite de albine si vremea se stabilizeaza se adauga corpul 3."
Dar se extrage si mierea din corpul c2 din rame negre tratare tratate cu varachet? Daca nu se pune corpul 3 in timpul pomilor fructiferi inseamna ca nu mai gustam miere poliflora?
Danieldan
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Ian 2019, 16:41

Re: Fan Club ME

Mesajde Chirca » 02 Iun 2020, 15:46

Câte bordeie,atâtea obiceie. Malaiu a avut dreptatea lui,dar eu i am dat dreptate lui Nea Gică;fără inversare. Și cum spune nea Andrei ,ca întotdeauna , este vorba de volum.
Chirca
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2020, 15:31

Re: Fan Club ME

Mesajde vicpo » 02 Iun 2020, 16:04

Dacă nu inversezi c1 rămâne gol după ce eclozioneaza puietul, regina oua în c2 și c3, tot acolo și stransura și decât sa ridici încă un corp mai bine inversezi. Dacă întreți familii asa cum specifica cartea ești obligat la spațiu, spațiu pe care ți-l da inversarea. Dacă ma mulțumesc cu 12-13 rame albină... pot sa nu inversez
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Fan Club ME

Mesajde Chirca » 03 Iun 2020, 21:42

Regina nu urcă în c3,am mereu bariera de miere peste care nu-i place să treacă. Nu folosesc gratie, deși am avut,și a fost degeaba.Inversarea cred că o duce în c3,cuibul se duce în jos,nu umblu în c1,c2 adicacuib.Cum spunea nea Gică, familia se ,,formatează,, după o 2 ani.Un vis,să lucrezi,după ce sa setat familia pe corpuri..Asta-i valabil pe zona mea,cu dezvoltare f.buna primăvară,și rapiță la greu,adică rapiță 1,și rapiță 2
Chirca
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2020, 15:31

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 03 Iun 2020, 23:35

Chirca scrie:Regina nu urcă în c3,am mereu bariera de miere peste care nu-i place să treacă. Nu folosesc gratie, deși am avut,și a fost degeaba.Inversarea cred că o duce în c3,cuibul se duce în jos,nu umblu în c1,c2 adicacuib.Cum spunea nea Gică, familia se ,,formatează,, după o 2 ani.Un vis,să lucrezi,după ce sa setat familia pe corpuri..Asta-i valabil pe zona mea,cu dezvoltare f.buna primăvară,și rapiță la greu,adică rapiță 1,și rapiță 2


Sa dezvolti familia in functie de zona, asta inseamna un management eficient.
Sa dezvolti familia in functie de posibilitatile ME, e alta sfaraiala!
Daca familia a ajuns sa ocupe bine volumul a doua corpuri pentru zona de puiet, atunci inversarile se fac la adaugarea corpurilor 3, 4, 5, 6...
Se adauga corpul 3, apoi 4 sub 3, apoi 5 sub 3, apoi 3 peste puiet, 4, 6 sub 5... etc.
Mai e si metoda "trasului de urechi", metoda pe care o agreez.
Forme de dezvoltare la ME sunt multe: poti avea C1 plin cu miere si pastura, C2 cu puiet, C3 inceput de "caciula" cu C4, C5 si C6 cu miere....
In concluzie: nu exista forma de stup care sa asigure o asemenea dezvoltare, asa cum asigura stupul ME!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 04 Iun 2020, 08:22

ignatov andrei scrie:.......In concluzie: nu exista forma de stup care sa asigure o asemenea dezvoltare, asa cum asigura stupul ME!


Există vă rog. MER-ul. :)
Metoda ce ați descris folosim și la MER cu diferența că săriturile sunt mai fine dar exact acest algoritm urmărim.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 08:45

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:.......In concluzie: nu exista forma de stup care sa asigure o asemenea dezvoltare, asa cum asigura stupul ME!


Există vă rog. MER-ul. :)
Metoda ce ați descris folosim și la MER cu diferența că săriturile sunt mai fine dar exact acest algoritm urmărim.


Eu stiu de CALD si FRIG!
Tu vii si spui ca exista:
- caldutz, frigutz, recisor...MER-isor :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 04 Iun 2020, 08:59

Pentru noi e MER nu MER-ișor.
Scriem cu litere mari și vă mulțumim că și d-voastră la fel scrieți. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori