Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Closcutz » 26 Mai 2020, 21:52

Cred că este cea mai contraproductiva lucrare din apicultura inventata vreodată!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 27 Mai 2020, 07:03

Izolare în cușcă e metodă radicală. Izolând însă matca pe 4 rame cu gratie (1 ramă cu miere/polen,
1 ramă construită și 3 foițe) dă rezultat până la +50% la producție. Când este ce aduna. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 27 Mai 2020, 11:54

Atât timp cât nu s_a testat nu putem da un rezultat. Sa zicem ca e forțată doica sa culeagă (neavând altceva de făcut), dar dacă suplimentam la timp cu o rama de capacit sporul depășește 50la suta
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Balian » 27 Mai 2020, 16:54

vicpo scrie:Atât timp cât nu s_a testat nu putem da un rezultat. Sa zicem ca e forțată doica sa culeagă (neavând altceva de făcut), dar dacă suplimentam la timp cu o rama de capacit sporul depășește 50la suta

Testat de f mult timp. Numai noi nu am folosit metoda.
Domnul Andrei spune că rușii folisesc de 8o de ani.
Mai pui o ramă de puiet căpăcit și n-o să mai ai nici albină. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 27 Mai 2020, 16:55

vicpo scrie:Atât timp cât nu s_a testat nu putem da un rezultat. Sa zicem ca e forțată doica sa culeagă (neavând altceva de făcut), dar dacă suplimentam la timp cu o rama de capacit sporul depășește 50la suta

Foarte putina doica se ocupa cu cresterea de puiet ca sa influienteze......altele sunt problemele....eu am testat si mam lamurit....izolarea matcilor e pistol cu apa....

Mai ales ca avem poliflora ,tei si fs......risc nejustificat....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2020, 17:09

Fara suparare, dar matca ce reuseste sa treaca prin Haneman... e o matca de KK...!
TORACELE matcii e cel ce nu scade, nici nu creste, iar matca ce are toracele mic si poate trece prin gratie dupa ce-i "scade abdomenul", e o matca crescuta dupa retetele alimentare din lagarele naziste! :lol: :lol:

Chestia cu "doica devine culegatoare pentru ca nu mai are puiet de hranit"... nu e o minciuna chiar gogonata, sunt altele si mai si...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 27 Mai 2020, 18:55

ignatov andrei scrie:Fara suparare, dar matca ce reuseste sa treaca prin Haneman... e o matca de KK...!
TORACELE matcii e cel ce nu scade, nici nu creste, iar matca ce are toracele mic si poate trece prin gratie dupa ce-i "scade abdomenul", e o matca crescuta dupa retetele alimentare din lagarele naziste! :lol: :lol:

Chestia cu "doica devine culegatoare pentru ca nu mai are puiet de hranit"... nu e o minciuna chiar gogonata, sunt altele si mai si...!


Deci si dumneavoastra aveti regine obeze, chiar ma gandeam, doar la mine nu reusesc sa treaca prin hanemann sau si la altii! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 27 Mai 2020, 19:46

Am scris "sa zicem" adică presupunând ca va culege și doica tot nu merita izolarea
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde vicpo » 27 Mai 2020, 19:47

Balian scrie:
vicpo scrie:Atât timp cât nu s_a testat nu putem da un rezultat. Sa zicem ca e forțată doica sa culeagă (neavând altceva de făcut), dar dacă suplimentam la timp cu o rama de capacit sporul depășește 50la suta

Testat de f mult timp. Numai noi nu am folosit metoda.
Domnul Andrei spune că rușii folisesc de 8o de ani.
Mai pui o ramă de puiet căpăcit și n-o să mai ai nici albină. :D

Nu înțeleg ultima propoziție, cum adică n-o sa mai am albină?
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Mai 2020, 20:09

Balian scrie:Izolare în cușcă e metodă radicală. Izolând însă matca pe 4 rame cu gratie (1 ramă cu miere/polen,
1 ramă construită și 3 foițe) dă rezultat până la +50% la producție. Când este ce aduna. :lol:

Izolarea reginei pe 4-5 rame creste intradevar cantitatea de miere adunata de o familie. Conditia este ca familia sa fie bine dezvoltata si izolarea sa se faca inainte cu 2 doua saptamani de cules si bineinteles asa cum zice colegul sa aiba ce aduna.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde yuonyuon » 27 Mai 2020, 21:04

Daca totusi se face o izolare ...trebuie facuta mai inaitie de doua saptamani......ca sa aiba efect....

Banuiesc xa metoda e furata de la "chetroi"....ce face el acolo e o comedie....omu face asa pentru ca asa "a prins" nu intelge nici el de ce si cum....

Multi au vazut filmu cu 42kg la fs ...
Chiar si cu izolarea matcii culegatoarea e tot aia...cea ce cred multi ca doica ramane blocata pe doua rame de larvar este foarte putin....ca de altfel consumul hranirii unei rame de larve este mult mai mic comparat cu cel al unei rame ecluzionate in primele 6 zile...(aici e si greseala fatala. Uitam ca albina mai SI mananca la ecluzionare)

Banuiesc ca in rusia se fac astfel de izolari pentru a valorifica un cules la maxim ca mai apoi orcum sezonu i gata...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Mai 2020, 21:49

Metoda izolarii reginei pe cateva rame e veche, se preteaza la stupii orizontali si se mai numeste cat in cuib. Poate fi folosita atunci cand urmeaza un cules important sigur, dupa care urmeaza o perioada cu culesuri de intretinere pentru ca familiile sa se poata reface. Se floseste mai ales in stuparitul stationar.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde tiih » 02 Iun 2020, 07:46

ignatov andrei scrie:Fara suparare, dar matca ce reuseste sa treaca prin Haneman... e o matca de KK...!
TORACELE matcii e cel ce nu scade, nici nu creste, iar matca ce are toracele mic si poate trece prin gratie dupa ce-i "scade abdomenul", e o matca crescuta dupa retetele alimentare din lagarele naziste! :lol: :lol:


Subscriu!!!
Si pentru a fi si mai convingator...i-a incercati va rog sa vedeti daca o matca provenita dint-o botca de roire...din aia mare, de parca ar fi o "ghinda uriasa",poate trece prin gratie....
Niciodata :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 02 Iun 2020, 18:47

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:Fara suparare, dar matca ce reuseste sa treaca prin Haneman... e o matca de KK...!
TORACELE matcii e cel ce nu scade, nici nu creste, iar matca ce are toracele mic si poate trece prin gratie dupa ce-i "scade abdomenul", e o matca crescuta dupa retetele alimentare din lagarele naziste!


Subscriu!!!
Si pentru a fi si mai convingator...i-a incercati va rog sa vedeti daca o matca provenita dint-o botca de roire...din aia mare, de parca ar fi o "ghinda uriasa",poate trece prin gratie....
Niciodata :idea:

N-am avut NICIODATA pretentia ca as fi ... crescator, selectioner,sau, mai stiu eu cum, in materie de matci ! ;)
Ca, am si eu matci de kk, toata lumea are, mai putin ipocritii care nu recunosc.
Matcile mele sunt TOATE de roire, sau, aproape toate, pentru ca mai am si matci din schimb linistit. Adica, din ghinzi, domnule tiih. ;) Eu, atat ma pricep sa fac ... inghesui o familie din care vreau botci si o bag in roit. Asta in mod normal. Anul acesta m-au luat multe familii inainte si au intrat in friguri, mai ales datorita faptului ca nu m-am prea putut deplasa la ele cand am voit ( starea de urgenta) .
Cum ramane totusi cu matcile din familiile intrate in friguri ( dupa cum vezi Yuoane m-am corectat) si care-s la dieta pentru a putea zbura ? O fi adevarat sau nu ? O fi avand Bucovineanu dreptate ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde jonny_it » 02 Iun 2020, 19:22

paul scrie:Cum ramane totusi cu matcile din familiile intrate in friguri ( dupa cum vezi Yuoane m-am corectat) si care-s la dieta pentru a putea zbura ? O fi adevarat sau nu ? O fi avand Bucovineanu dreptate ?


Se micsoreaza ABDOMENUL treginei, NU SI TORACELE.
Alea de trec prin gratie sunt regine crescute cand era foame mare, de salvare din botci deodata cu mine sau cine stie de unde.
Uitati-va putin pe anatomia si fiziologia albinei si discutam dupa. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam si pregatim stupii pentru culesul de salca

Mesajde paul » 02 Iun 2020, 20:07

Jony, cand mananci toata ziua burgheri uiti cum arata parjoalele moldovenesti . ;)
Intr-adevar, galbejitele au toracele mai mare si nu prea au cum sa treaca prin gratie. Astea autohtone, mai brunete sunt mai zvelte. Este o diferenta cam ca intre o nemtoaica cu dorsalul mare si o ... columbianca ! ;) Sa nu-mi spuna niciunul dintre voi ca n-a avut regine pe care nu dadeau doi bani, ochiometric vorbind ( torace, abdomen ) si care au impresionat prin ponta, sau, daca n-au impresionat, s-au situat in media si standardul stupinei.
Eu apreciez reginele dupa ... ponta ! Nu dupa ... culoare, abdomen, lungime, latime ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 19 vizitatori