Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Puiet roiuri august

Mesajde Cosmin Niță » 28 Iul 2020, 13:39

Bună ziua!
Am trei roiuri formate pe data de 13 iunie (au fost roiuri la pachet), în prezent sunt pe 7 rame, unul dintre ele are 4 rame de puiet iar celelalte doua au 3 rame cu puiet. Ce părere aveți? Cam câte rame cu puiet ar fi bine sa fie în luna lui august ca roiul sa aibă populație suficienta pentru a trece iarna? Mulțumesc!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Puiet roiuri august

Mesajde jonny_it » 28 Iul 2020, 15:04

Cosmin Niță scrie:Bună ziua!
Am trei roiuri formate pe data de 13 iunie (au fost roiuri la pachet), în prezent sunt pe 7 rame, unul dintre ele are 4 rame de puiet iar celelalte doua au 3 rame cu puiet. Ce părere aveți? Cam câte rame cu puiet ar fi bine sa fie în luna lui august ca roiul sa aibă populație suficienta pentru a trece iarna? Mulțumesc!


Buna ziua,
Treaba este simpla, nu conteaza neaparat cantitatea de puiet, conteaza ca acel puiet sa fie capabil sa ierneze. Deci albine sanatoase care nu au crescut puiet.
2 rame acoperite 75% cu puiet(sa zicem ca 25% este coronita) este coronita inseamna 5-6 intervale cu albine in perioada de iarna. Ceea ce este bine, suficient incat sa ierneze si in anul urmator sa faca productii bune incepand cu primele culesuri.
Trebuie sa ne punem intrebari cand avem 6-7 rame cu puiet compact in august si familia ierneaza pe 5-6 intervale. Inseamna ca undeva gresim.

Sfaturi:
Nu incercati sa prelungiti ponta pana toamna tarziu ca va furati singur caciula.
Dupa 15 august nu le stresati cu inlocuitori de polen, sirop, turte, etc.
Tineti varroa sub control si atentie la alte boli care fac probleme mai mari decat varroa dar putini tin cont de ele.

Mai bine zis daca nu au varroa, au hrana suficienta pusa la timp nu prea au nevoie de altceva.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 16:39

Ee...asa da forum...raspuns corect si la obiect


As adauga ca eu le pun diafragme polistiren stanga dreapta....folie paturi si micsorez urdinisu...le scot o rama plina cu miere dupa diafragma sau adaug una daca nu au..
Trebuie sa fim siguri ca nu raceste puietul.....dar aveti grija ca daca nu raceste...mananca dublu :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde jonny_it » 28 Iul 2020, 17:25

yuonyuon scrie:Ee...asa da forum...raspuns corect si la obiect


As adauga ca eu le pun diafragme polistiren stanga dreapta....folie paturi si micsorez urdinisu...le scot o rama plina cu miere dupa diafragma sau adaug una daca nu au..
Trebuie sa fim siguri ca nu raceste puietul.....dar aveti grija ca daca nu raceste...mananca dublu :lol:


Polistiren, folie si etc sunt utile primavara cand incep sa creasca iar puiet, in rest si acum si iarna nu prea au sens, in iulie/august este cald. Doar ca multi, printre care ma numar si eu le pun din toamna cand trec ultima data prin ei pentru a nu deranja roiul primavara.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Puiet roiuri august

Mesajde paul » 28 Iul 2020, 17:52

jonny_it scrie:2 rame acoperite 75% cu puiet(sa zicem ca 25% este coronita) este coronita inseamna 5-6 intervale cu albine in perioada de iarna.

Uau !
Pe asta n-am aflat-o pana acum ! Adica, o rama si jumatate cu puiet inseamna 6-7 rame cu albina iarna ! Tare asta ! Poate doar, daca din respectivele celule ar ecloza ... carabusi, dar si in acest caz ma indoiesc ! :lol:
Jonny, te stiam mai sugubat, dar, nici chiar asa ! ;)
LE ... asa da forum Yuoane ! Clar si ... mai ales la obiect ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 18:11

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Ee...asa da forum...raspuns corect si la obiect


As adauga ca eu le pun diafragme polistiren stanga dreapta....folie paturi si micsorez urdinisu...le scot o rama plina cu miere dupa diafragma sau adaug una daca nu au..
Trebuie sa fim siguri ca nu raceste puietul.....dar aveti grija ca daca nu raceste...mananca dublu :lol:


Polistiren, folie si etc sunt utile primavara cand incep sa creasca iar puiet, in rest si acum si iarna nu prea au sens, in iulie/august este cald. Doar ca multi, printre care ma numar si eu le pun din toamna cand trec ultima data prin ei pentru a nu deranja roiul primavara.

Ma refeream la roiurile pe care le fac pe sfarsit de sezon..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde jonny_it » 28 Iul 2020, 18:27

paul scrie:Uau !


Mai citeste odata si gandeste-te in ce luna suntem si cat mai este pana se termina cu puietul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Puiet roiuri august

Mesajde paul » 28 Iul 2020, 18:39

jonny_it scrie:
paul scrie:Uau !


Mai citeste odata si gandeste-te in ce luna suntem si cat mai este pana se termina cu puietul.

Am citit foarte atent ! Defect ... de fabricatie ! ;)
Colegul a intrebat cate rame cu puiet ar trebui sa aiba in august . Tu i-ai spus ca daca are 1,5 rame batute cu puiet ierneaza pe 6-7 rame ! Asta a intrebat colegul, asta i-ai raspuns ! ;)
Daca-i spuneai colegului sa se straduiasca sa aiba 4-5 rame de puiet ( 6-7 cu puiet) si il invatai ca tot pe atatea ( 4-5) sa ierneze era ... ok ! Albina eclozata pana in august moare pana-n decembrie, cel mai tarziu ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Puiet roiuri august

Mesajde Shrek » 28 Iul 2020, 20:29

paul scrie:...... ok ! Albina eclozata pana in august moare pana-n decembrie, cel mai tarziu ! ;)

Poate nu stii dar albinele lui Jonny nost', traiesc mii de ani! Acestea provin din Egipt și au fost găsite ( desenate) zburand chiar si in piramide ( caritas)!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 20:31

Sa zis cu forumu ..la obiect :lol:
Nimenu citeste exact ce se scrie....asta e ..dam inainte asa :lol:

Nici eu nu am citit prima parte..a postarii lui jony
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 20:44

Vara o rama de puiet batuta 100% sunt cam 3...

Dar la iernat albina sta mai stransa..( sta ca sindrila)....deci o rama jumate......dar se aduna si din penultima genetatie ceva albina....in cazu in care nu este cules abundent pe final

La o rama cu puiet ar fi 1.5 la iernat...plus ceva din urma...

Daca ai 4 de puiet la un roi si garantat au crescut in conditii optime ....temperatura 35 (obligatoriu)..polen si resurse bune de hrana (in luna august trebuie mai mult decat in restu sezonului altfem nu ia in crestere puietu..din motive de nesiguranta...viitorului....)
.....deci iernezi pe 6 sigur

Ma repet daca puietu nu este crescut in conditii optime ( in special temperatura) nu apuca craciunu.....
Multe albine nu sunt crescute in conditii bune in mijlocu veri dapai in august cand vine frigu seara.....
Uitativa pe youtube nici unu nu trece de un cat ...cu 8-9 de puiet....e genocid acolo.... ;) ...acuma lasamd "gluma" la o parte incercati si treceti peste hopu asta....si aveti grija de puiet ca oki din cap
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 20:48

Si ce zice jony :. Incercati sa cresteti ultima generati in august cand inca va ajuta vremea......ce e in septembrie e PRAF!!!

Albina crescuta bine orcum traieste mai mult decat trebuie...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde 5rame » 28 Iul 2020, 21:16

yuonyuon scrie:Ee...asa da forum...raspuns corect si la obiect


As adauga ca eu le pun diafragme polistiren stanga dreapta....folie paturi si micsorez urdinisu...le scot o rama plina cu miere dupa diafragma sau adaug una daca nu au..
Trebuie sa fim siguri ca nu raceste puietul.....dar aveti grija ca daca nu raceste...mananca dublu :lol:


Cand puneti diafragmele stanga, dreapta ?????/????
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Puiet roiuri august

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2020, 21:43

5rame scrie:
yuonyuon scrie:Ee...asa da forum...raspuns corect si la obiect


As adauga ca eu le pun diafragme polistiren stanga dreapta....folie paturi si micsorez urdinisu...le scot o rama plina cu miere dupa diafragma sau adaug una daca nu au..
Trebuie sa fim siguri ca nu raceste puietul.....dar aveti grija ca daca nu raceste...mananca dublu :lol:


Cand puneti diafragmele stanga, dreapta ?????/????
la orice roi format...sau la orce familie care nu sa dezvoltat pana la 10 rame...

Cand nu mai avem puiet in toamma nu le recomand pentru ca isi fac cuibu gresit...(sunt mai bune din pfl....iarna)
Le pun iar in martie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Puiet roiuri august

Mesajde jonny_it » 28 Iul 2020, 21:50

Shrek scrie:
paul scrie:...... ok ! Albina eclozata pana in august moare pana-n decembrie, cel mai tarziu ! ;)

Poate nu stii dar albinele lui Jonny nost', traiesc mii de ani! Acestea provin din Egipt și au fost găsite ( desenate) zburand chiar si in piramide ( caritas)!


Ce am scris eu si ce s-a inteles ... :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Puiet roiuri august

Mesajde Balian » 28 Iul 2020, 21:58

Ei... mai este tehnologie și fără diafragmă...și funcționerază.
Am termometru în cuib nici vorbă să scadă sub 35 de grade în august.
Albină să fie. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron