Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inregistrare stupina DSV

Mesajde mitrea_tutu » 16 Ian 2012, 22:25

Buna seara , sunt din Jud Neamt si am 15 stupi pe care as vrea sa-i inscriu la DSV , nu ma intereseaza sa vand miere in piata ci doar poate voi accesa PNA , stiti cumva ce pasi trebue urmati si unde ar trebui sa apelez ?
mitrea_tutu
 
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2011, 18:50
Localitate: Roman

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde ADITZU » 16 Ian 2012, 22:34

in primul rand adeverinta de la medicul veterinar , adeverinta de la medicul de familie , certificat de producator , adeverinta de la primarie cu nr de stupi detinuti copie dupa carnetul de membru al unei asociatii de profil si cam atat stiu eu
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde panshe85 » 16 Ian 2012, 22:54

ADITZU scrie:in primul rand adeverinta de la medicul veterinar , adeverinta de la medicul de familie , certificat de producator , adeverinta de la primarie cu nr de stupi detinuti copie dupa carnetul de membru al unei asociatii de profil si cam atat stiu eu


salut, nu mi o lua in nume de rau....tu ai luat aut dsv si ti s au cerut actele care le ai enumerat sau ai auzit ca astea se cer?
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 16 Ian 2012, 23:21

Acte necesare si pasii de urmat in vedera autorizarii stupinel la D.S.V.S.A.
-declaratie pe propria raspundere cu nr de stupi la primarie
-inscrierea in registrul agricol
-adeverinta emisa de catre primarie cu nr de fam de albine
-cu aceasta adeverinta te prezinti la doctorul veterinar zonal care trebuie
sa-ti elibereze o alta prin care sa-ti certifice ca ai albinele sanatoase
-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator-
Cu toate aceste acte te inscrii intr-o forma asociativa apicola de unde
cu adeverinta de membru primita de acolo te prezinti la D.S.V.S.A.
-diploma de apicultor sau adeverinta ca urmezi cursurile de pregatire in meseria de apicultor-
Toate actele trebuiesc atat in copie cat si in original
de acolo ti se v-a elibera o alta adeverinta -dupa plata a 108 RON la Mehedinti-
cu care vei merge la A.P.I.A. pentru a fi luat in evidenta
A.P.I.A. iti v-a elibera o alta adeverinta cu care te vei prezenta inapoi la D.S.V.S.A.
Acea adeverinta v-a fi pusa la dosar si ti se v-a elibera un certificat de inregistrare in
baza caruia poti vinde miere in piete si oboare la manifestati publice,etc cu respectarea legislatiei in vigoare
Daca am uitat ceva sau au intervenit alte completari in anul curent va rog sa ma completati
Spor la treaba si ai grija la pingele ca o sa le cam folosesti
P.S. Vezi ca nu se elibereaza Autorizarea sanitar veterinara sub 25 fam de albine
salve :D
Ultima oară modificat de proapis13 pe 16 Ian 2012, 23:36, modificat de 2 ori în total.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde mitrea_tutu » 16 Ian 2012, 23:29

Multumesc pentru raspuns
mitrea_tutu
 
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2011, 18:50
Localitate: Roman

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde ADITZU » 16 Ian 2012, 23:42

panshe85 scrie:
ADITZU scrie:in primul rand adeverinta de la medicul veterinar , adeverinta de la medicul de familie , certificat de producator , adeverinta de la primarie cu nr de stupi detinuti copie dupa carnetul de membru al unei asociatii de profil si cam atat stiu eu


salut, nu mi o lua in nume de rau....tu ai luat aut dsv si ti s au cerut actele care le ai enumerat sau ai auzit ca astea se cer?


doamne fereste de ce sa o iau in nume de rau , dar la noi asta cer asta am facut rost si urmeaza saptamana asta sa ma prezint la dsv unde se elibereazza certificat sanitar veterinar care la noi nu coasta deloc este gratis , dupa care la a.c.a. cu alte docum pentru identificarea stupinei si pe urma la apia si cam asa se pare ca difera de la judet la judet panshe nu sunt asa de suparacios eu cu asta ma prezint la ei intrucat am fost acum o luna sa intreb si am notat pe o coala ce trebe si de aia am scris
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde panshe85 » 17 Ian 2012, 00:06

prietene, mergi si intereseaza te la dsv ca asa nu ajungi nici unde, eu imi voi ridica vineri autorizatia, dar pe pfa ....dosar: copie dupa cui, copie buletin, adeverinta de la primarie cu nr de stupi, cerere care o completezi acolo,caontract de prest cu med vet (care se incheie tot la ei) si proces verbal facut tot de ei (vizita) pana in 150 toata afacerea cu tot cu analize la miere.
din ce am inteles nu mai elibereaza decat pe pfa, iar subventiile de la apia,ex: motorina, beneficiezi daca ai autorizatia pe pfa.......si presupun ca incetul cu incetul toate vor fi la fel....
concluzie: mergi si intereseaza te singur.....ca asa vei auzii cate postari atatea pareri :))
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde panshe85 » 17 Ian 2012, 00:20

ADITZU scrie:......si cam asa se pare ca difera de la judet la judet...........


tot ce e posibil ca doar traim in tara condusa de un chior si un pitic....ce asteptari sa avem?
te salut cu respect!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde alt stupar » 17 Ian 2012, 00:32

mai, a nu se confunda "Act de inregistrare la DSV" cu "Autorizare DSV"
sunt doua hartii complet diferite si in consecinta numarul de acte necesare pentru eliberarea uneia sau alteia difera mult !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde panshe85 » 17 Ian 2012, 00:36

pai omul a spus ca i trebuie in mare pt subventii si pna....deci din cate imi amintesc... trebuie copie dupa autorizatie dsv la dosar, nu ?
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde alt stupar » 17 Ian 2012, 00:46

cumpara medicamente si stupi/roi pe PNA ?
Actul de inregistrare e suficient. Asta se obtine pe o procedura simpla.
Autorizarea scoate peri albi.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde panshe85 » 17 Ian 2012, 00:55

e alegerea lui......insa mai e si motorina si hrana ......parerea mea e ca daca tot o faci fa o , mai devreme sau mai tarziu tot ii va trebui.....si...era o vorba, lenesul mai mult alearga :)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde balasbebe » 17 Ian 2012, 08:14

Cate bordeie atatea ..........
Cine doreste sa se autorizeze sa faca doar un pas. Sa treaca pe la DSV, sa ia legatura cu cei in drept.

Doar o informatie va pot da. Ce a cerut omul nu se plateste. Banii se dau pe exploatatie comerciala, adica pe PFA. Nu este nevoie pentru cateva albine de acte stufoase.
Dute omule la DSV, si recomand fiecaruia sa ceara un fluturas, cu explicatiile necesare. Sa nu se uite ca se cere o sursa de apa si spatiu de depozitare, si camera de extractie.
Nu se poate cere autorizare sau inregistrare in camp.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde samuel » 17 Ian 2012, 18:25

Luna trecuta (decembrie), la DSVSA Bihor am inregistrat stupina pe persoana fizica;
Acte necesare:
- adeverinta primarie cu nr. de stupi;
- copie act de proprietate (comodat, arenda, etc.) pt. teren - vatra stupinei;
- copie act identitate;
+ 2 cererii tipizate (primite de la ei şi completate pe loc).
Şi în 20 min am primit ţidula.
samuel
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Mar 2011, 15:35
Localitate: Oradea

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde costinelblagniceanu » 17 Ian 2012, 18:45

proapis13 scrie:Acte necesare si pasii de urmat in vedera autorizarii stupinel la D.S.V.S.A.
-declaratie pe propria raspundere cu nr de stupi la primarie
-inscrierea in registrul agricol
-adeverinta emisa de catre primarie cu nr de fam de albine
-cu aceasta adeverinta te prezinti la doctorul veterinar zonal care trebuie
sa-ti elibereze o alta prin care sa-ti certifice ca ai albinele sanatoase
-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator-
Cu toate aceste acte te inscrii intr-o forma asociativa apicola de unde
cu adeverinta de membru primita de acolo te prezinti la D.S.V.S.A.
-diploma de apicultor sau adeverinta ca urmezi cursurile de pregatire in meseria de apicultor-
Toate actele trebuiesc atat in copie cat si in original
de acolo ti se v-a elibera o alta adeverinta -dupa plata a 108 RON la Mehedinti-
cu care vei merge la A.P.I.A. pentru a fi luat in evidenta
A.P.I.A. iti v-a elibera o alta adeverinta cu care te vei prezenta inapoi la D.S.V.S.A.
Acea adeverinta v-a fi pusa la dosar si ti se v-a elibera un certificat de inregistrare in
baza caruia poti vinde miere in piete si oboare la manifestati publice,etc cu respectarea legislatiei in vigoare
Daca am uitat ceva sau au intervenit alte completari in anul curent va rog sa ma completati
Spor la treaba si ai grija la pingele ca o sa le cam folosesti
P.S. Vezi ca nu se elibereaza Autorizarea sanitar veterinara sub 25 fam de albine
salve :D
Nu stiu la care D.S.V.S.A ati platit dv.cei 108 RON.Eu am fost si m-am inregistrat la D.S.V.S.A Mehedinti ca si persoana fizica nu mi s-a cerut nici un leu iar ca si acte mi-au fost necesare :adeverinta de la primarie cu nr. de stupi,copie dupa C.I.,copie dupa certificatul de calificare ca si apicultor si schita amplasamentului stupinei.Am fost vizitat de medicul zonal care a intocmit un referat cu cele constatate dupa care mi s-a eliberat autorizatia.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde mitrea_tutu » 17 Ian 2012, 19:05

Multumesc tuturor pentru raspuns, deocamdata ma intereseaza doar sa inregistrez stupina in vederea achizitionarii de stupi sau roiuri prin PNA ,.
Stima .
mitrea_tutu
 
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2011, 18:50
Localitate: Roman

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori