Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament eficient?

Mesajde cristi82 » 04 Oct 2020, 13:02

Buna ziua,
Am facut un tretament cu varachet forte cu benzi prin fumigatie (varachet cumparat acum in septembrie), azi m-am uitat sa vad cati paduchi au picat, la uni nu am gasit nici un paduche pe tablite, la alti unu, doi, la alti vro cinici, la vro doi maxim 10 paduchi, ma intreb oare este bun tratamentul? specific ca am stupi cu fund antivaroua (85 % suprafata sita din fund).
Mentionez ca in 10 august le-am pus la fiecare familie cate doua benzi de la varostop;
Initial am crezut ca am o infectie puternica deoarece udeva la mislocul lui august am gasit un roi cam de 2 rame care o fi plecat din ceva stup de al meu, crezand ca am o infectie mare de varoa in stupi. Dar surpriza nu prea au picat paduchi in urma tratamentului de ieri!
Oare o fost asa de eficient tratamentul cu benzi de la varostop facut in luna agust ?
Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Tratament eficient?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 04 Oct 2020, 16:18

Nu stiu ce sa spun. Nu am folosit varostop. Din ce am inteles de la alti apicultori flumetrina care e substanta activa din varostop este foarte eficienta. Pe de alta parte, la orice tratament, nu e impotant cati paraziti cad, important e cati raman in stupi. Daca stupii au fost bine etansati si s-a folosit doza corespunzatoare in functie de volumul stupilor e posibil ca infestarea sa nu fi fost foarte mare. Oricum e bine ca peste 6-7 zile sa se mai faca un tratament.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Tratament eficient?

Mesajde mausica » 04 Oct 2020, 16:22

Da varostopu e f eficient. Mai ales facut dupa fs ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tratament eficient?

Mesajde Balian » 04 Oct 2020, 16:36

cristi82 scrie:Buna ziua,
Am facut un tretament cu varachet forte cu benzi prin fumigatie (varachet cumparat acum in septembrie), azi m-am uitat sa vad cati paduchi au picat, la uni nu am gasit nici un paduche pe tablite, la alti unu, doi, la alti vro cinici, la vro doi maxim 10 paduchi, ma intreb oare este bun tratamentul? specific ca am stupi cu fund antivaroua (85 % suprafata sita din fund).
Mentionez ca in 10 august le-am pus la fiecare familie cate doua benzi de la varostop;
Initial am crezut ca am o infectie puternica deoarece udeva la mislocul lui august am gasit un roi cam de 2 rame care o fi plecat din ceva stup de al meu, crezand ca am o infectie mare de varoa in stupi. Dar surpriza nu prea au picat paduchi in urma tratamentului de ieri!
Oare o fost asa de eficient tratamentul cu benzi de la varostop facut in luna agust ?
Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat.

Spuneți că aveți fund antivarroa. După Varostop au picat păduchi?
Flumetrina este f eficientă în primele 2-3 ani, după care e bine
lăsat o pauză și alternat cu alt produs cu altă substanță activă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament eficient?

Mesajde petrumanea » 04 Oct 2020, 16:37

mausica scrie:Da varostopu e f eficient. Mai ales facut dupa fs ;)

Anul asta am facut un tratament cu ba -tik (flumetrina ) in martie si unu in august.aian septembrie am facut la 30 stupi cu mitak si au cazut 1,2 sau nici unul.Se pare ca flumetrina este cel mai bun tratament .
petrumanea
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Feb 2014, 09:21
Localitate: Carpinis-Timis

Re: Tratament eficient?

Mesajde cristi82 » 04 Oct 2020, 16:49

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu stiu ce sa spun. Nu am folosit varostop. Din ce am inteles de la alti apicultori flumetrina care e substanta activa din varostop este foarte eficienta. Pe de alta parte, la orice tratament, nu e impotant cati paraziti cad, important e cati raman in stupi. Daca stupii au fost bine etansati si s-a folosit doza corespunzatoare in functie de volumul stupilor e posibil ca infestarea sa nu fi fost foarte mare. Oricum e bine ca peste 6-7 zile sa se mai faca un tratament.


Stupii sunt pe 6-8 rame de albine in proportie de 80% din ei dupa restrangerea pentru iarna, acum cand am facut tratament cu varachet am pus cate 4-5 picuri de substanta (amitraz) pe fiecare banda, am vrut sa fac un tratament cat mai puternic, deoarece m-am asteptat la multi paduchi, am folosit la fiecare stup folie pentru etansare.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Tratament eficient?

Mesajde cristi82 » 04 Oct 2020, 16:59

Balian scrie:
cristi82 scrie:Buna ziua,
Am facut un tretament cu varachet forte cu benzi prin fumigatie (varachet cumparat acum in septembrie), azi m-am uitat sa vad cati paduchi au picat, la uni nu am gasit nici un paduche pe tablite, la alti unu, doi, la alti vro cinici, la vro doi maxim 10 paduchi, ma intreb oare este bun tratamentul? specific ca am stupi cu fund antivaroua (85 % suprafata sita din fund).
Mentionez ca in 10 august le-am pus la fiecare familie cate doua benzi de la varostop;
Initial am crezut ca am o infectie puternica deoarece udeva la mislocul lui august am gasit un roi cam de 2 rame care o fi plecat din ceva stup de al meu, crezand ca am o infectie mare de varoa in stupi. Dar surpriza nu prea au picat paduchi in urma tratamentului de ieri!
Oare o fost asa de eficient tratamentul cu benzi de la varostop facut in luna agust ?
Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat.

Spuneți că aveți fund antivarroa. După Varostop au picat păduchi?
Flumetrina este f eficientă în primele 2-3 ani, după care e bine
lăsat o pauză și alternat cu alt produs cu altă substanță activă.


Dupa tratamentul cu varostop cam la o saptamana m-am uitat sa vad daca o picat paduchi si am gasit cativa la fiecare stup, pe parcursul lunii august am facut completariile unde era nevoie iar in luna septembrie am fost prins in mai multe munci (am avut foarte multe lucruri de rezolvat) si nu am puut sa ma uit daca o mai picat paduchi!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Tratament eficient?

Mesajde tiih » 05 Oct 2020, 07:50

Varostopul e un tratament foarte eficient daca se foloseste conform prospect....cand suprafata de puiet este in restrangere....4 benzi pentru stupii puternici ce au cel mult 3 ...4 rame cu puiet....E eficient nu numai pentru ca foloseste flumetrina..ci si pentru faptul ca tehnologia de impregnare ,doza folosita sunt puse la punct....Nu putem noi sa fim si farmacisti si chimisti in lupta cu paduchele...
Cand folosim substantele de contact,numarul paduchilor ce cad pe fundul stupului nu e un indiciu...multi cad ametiti, de pe albine ,in afara stupului....
Poate fi un indiciu,cand folosim tratamente soc .prin inhalatie,cum e varachet forte, la 20 minute-24 ore de la folosire ,dar mare atentie ,orice picatura in plus raportata la volumul stupului poate duce mai devreme sau mai tarziu la pierderea matcii ,printre altele :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tratament eficient?

Mesajde Balian » 05 Oct 2020, 08:34

La fundul antivarroa distanța dintre sită și placa de control este spațiu unde albina nu umblă. Varroa căzută amețită nu mai poate recățăra pe albină.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament eficient?

Mesajde cristi82 » 05 Oct 2020, 08:43

Balian scrie:La fundul antivarroa distanța dintre sită și placa de control este spațiu unde albina nu umblă. Varroa căzută amețită nu mai poate recățăra pe albină.

Asa este!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Tratament eficient?

Mesajde paul » 05 Oct 2020, 18:59

tiih scrie:
,dar mare atentie ,orice picatura in plus raportata la volumul stupului poate duce mai devreme sau mai tarziu la pierderea matcii ,printre altele :!:

La cat timp dupa administrarea picaturii in plus mor reginele ? :shock:
Personal, de 10 ani de cand am albine administrez o picatura in plus ( la lada de 10 pun 4 picaturi in loc de 3, la lada de 12 pun 5 in loc de 4 ) si ... nu tin minte sa-mi fi murit vreo regina in perioada imediata ( 1-2 saptamani ) . Erau ani in care faceam si 4-5 tratamente la distanta de o saptamana ! Acum, fac doar doua cand nu mai am puiet in stupi si ... n-am probleme legate de varooa si nici decese ale reginelor. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tratament eficient?

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2020, 19:56

paul scrie:
tiih scrie:
,dar mare atentie ,orice picatura in plus raportata la volumul stupului poate duce mai devreme sau mai tarziu la pierderea matcii ,printre altele :!:

La cat timp dupa administrarea picaturii in plus mor reginele ? :shock:
Personal, de 10 ani de cand am albine administrez o picatura in plus ( la lada de 10 pun 4 picaturi in loc de 3, la lada de 12 pun 5 in loc de 4 ) si ... nu tin minte sa-mi fi murit vreo regina in perioada imediata ( 1-2 saptamani ) . Erau ani in care faceam si 4-5 tratamente la distanta de o saptamana ! Acum, fac doar doua cand nu mai am puiet in stupi si ... n-am probleme legate de varooa si nici decese ale reginelor. ;)


Conteaza cate faci in lipsa de puiet... mai bine zic cate faci cat timp regina nu este hranita bine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament eficient?

Mesajde tiih » 06 Oct 2020, 07:30

Nu stiu la cat timp dupa tratament mor..important e ca mor sau devin sterpe matcile... Daca in septembrie toti stupii aveau puiet , urma 2...3 tratamente cu varachet.....iar in aprilie ii gaseam cu matci sterpe sau lipsa...cam 1...2 din 100,pentru mine principala cauza o consider tratamentul cu varachet si nu nosema sau alte boli specifice matcilor.E tributul (cel mai mic, pe care trebuie sa il platim paduchelui !)
Si cand spun asta,o spun dupa observatii de zeci de ani.facute pe minimum 100 stupi intrati la iernare.Chiar daca respectam cu strictete doza exista posibilitatea sa afectam matca..o picatura 2 in plus inseamna si sanse in plus sa avem neplaceri cu matcile...
Parerea mea!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tratament eficient?

Mesajde Balian » 06 Oct 2020, 10:06

Cine consideră substanțele susamintite otravă, are alternativă să se orienteze spre acizi organici.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament eficient?

Mesajde tiih » 07 Oct 2020, 07:42

Balian scrie:Cine consideră substanțele susamintite otravă, are alternativă să se orienteze spre acizi organici.


Toti trebuie sa consideram substantele susamintite avand o doza mai mare sau mai mica de otrava....
Toti trebuie sa consieram substantele pe baza de acizi organici ,substantele "bio" drept niste tratamente "adjuvante"(cunosc destui apicultori care folosind numai asemenea substante vreo 2...3 ani la rand,au considerat a fi principala cauza cand apoi au avut pierderi masive...dupa!!!.....)
Toti ar trebui sa consideram necesar cel putin un tratment "soc" pe an ...in speta prin inhalare....varachet forte spre exemplu.....
Nu toti stim si ce pericol ne pandeste ignorand acest lucru.......
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tratament eficient?

Mesajde Balian » 07 Oct 2020, 08:12

Nici eu nu mă bazez numai pe acizi. Fac control periodic cu borcanul, și mai
includ în schemă (vara și toamna) un tratament de control cu o altă substanță.
Consider fățărnicie să luptăm împotriva folosirii pesticidelor în agricultură și
să nu încercăm metode alternative în apicultură.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori