Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Oct 2020, 18:42

Am facut tratamente cu oxalic in mai multi ani, dar numai prin picurare, o singura data pe sezon, dupa ce albinele sunt in ghem, la 4-8 grade, ca ultim tratament. Nu prea au cazut paraziti. Acum nu stiu daca nu a fost eficient tratamentul sau nu erau paraziti pe albine. Asa cum am mai spus nu e important ce cade, important e cati paraziti raman pe albine.Daca se face tratament prin picurare cand albinele nu sunt in ghem majoritatea solutiei ajunge pe fundul stupului. Pentru a se vedea eficacitatea tratamentului ar trebui sa se faca pe doua loturi de famili, la un lot cu oxalic si la alt lot cu o substanta despre care se stie ca este eficienta, ex varachet. Apoi sa se faca un al doilea tratament la cele doua loturi inversand substantele: unde sa facut cu oxalic sa se faca cu varachet si invers, unde s-a facut cu varachet sa se faca cu oxalic.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 26 Oct 2020, 19:03

Am început apicultura în timpul Sineacarului. Nici la el nici la Varachet
nu-mi amintesc că s-ar fi făcut analize știițifice. Timpul este care a dat
valoare acestor substanțe.
AO nu se folosește de inerție. Adică de ce să schimbăm ceva ce funcționează.
Pentru că este otravă!! AO nu este otravă. Este un produs natural. Concentrația
de aplicare îl face să fie dăunător omului, și este extrem de dăunător
păduchelui prin simplul fapt că îl arde antenele, sistemului lui de locomoție
și aparatul bucal.
Dacă criticăm vehement agricultura pentru folosirea excesivă a substanțelor
pesticide, suntem și noi obligați să ne orientăm spre alternative. OBLIGAȚI!!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Closcutz » 27 Oct 2020, 08:12

D-le Balian cum administrati acidul oxalic, când si de cate ori pe an? Folosiți si alte tratamente?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 27 Oct 2020, 09:01

Cultura mare se gestioneaza exclusiv prin tratamente chimice.
Legumele sunt pline de pesticide, fungicide, terenul plin cu glifosat
Fructele la fel.
Carnea plin de antibiotic.
De produse procesate nu mai vorbesc.

Mie mi se pare o ipocrizie grasa din partea legiuitorilor UE, ce vor sa impuna in apicultura.

Adica singurul tratament eficient la nosema INTERZIS, daca ai loca sa arzi stupina.

Bine ca la pui se administreaza si preventiv antibiotic la greu. Si o mancam in 30 de zile.

Daca dam la albine 2 grame in toamna, nu e bine, ca raman urme microscopice in mierea extrasa peste 9 luni !!!!!!
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 27 Oct 2020, 09:41

Pe amitraz s au facut sute de studii, daca nu cu miile.

Idem la cumaphos, taufl etc


AO folosit de noi e un produs chimic, utilizat in diferite industrii, in produse gen deruginol, si da, in raport cu vietati e OTRAVA.
Face parte din clasa de toxicitate maxim posibila.
Doza letala la om e 15-30 de grame.

E un acid organic de mii de ori mai puterrnic decat acidul acetic etc, produce leziuni grave, daca e inhalat, ingerat, produce arsuri grave pe piele prin contact.

AO regasit in natura cu concentratiiii cu mii de ori mai mici, e alta lume.

Deci sa folosim ao, poate ea va fi viitorul in gestionarea varroa, dar sa vorbim deschis despre ea, sa stim exact ce este, sa nu minimalizam efectele adverse la albine, si riscurile in administrare.

Sa o folosim, dar sa nu ne amagim ca e mai eficient decat amitrazul, decat cumaphosul, si sa constientizam ca si ea este daunator pt albine ca si celelalte.

Deocamdata asa cum la amitraz e recomandat un numar limitat de tratamente din cauza efectelor adverse la albine, fix asa e si la ao, se recomanda si mai putine tratamente din aceeasi motive.

Alta e ca unii apicultori nu respecta recomandarile nici la una, nici la alta si sustin ca e bine, albinele n au nimic.
Poti avea o dezvoltare slaba anul viitor si pur si simplu nu ai de unde sti daca e de la un tratament exagerat. Nu ai cum.
Si atunci ne luam de alti factori...primavara cu vreme proasta, iarna grea, f40 pe care au iernat, mierea de fs pe care au iernat, care sunt explicatii pertinente de altfel.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 27 Oct 2020, 11:27

Closcutz scrie:D-le Balian cum administrati acidul oxalic, când si de cate ori pe an? Folosiți si alte tratamente?

În jurul meu toți avem presiune mare de varroa. Mai mult din cauza aglomerării, și a circulației permanente de pastoral.
Schema mea este primăvara la începutul lui aprilie Herba Strip pe care scot înainte de rapiță.
Sublimare după extracția de salcâm dacă testarea indică infestare.
După fs Varostop 2 ani după care 2 ani AO sublimat de 2-3 ori la interval de 4-5 zile.
Tratament final AO picurat (o dată) 5ml pe interval de albine, în decembrie.
La fiecare serie fac control cu Mitak (amitraz). În decembrie nu!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Oct 2020, 13:54

Acum trei sau patru ani am discutat cu cineva care era producator de miere bio. Mi-a zis ca in sezonul care se incheiase a dat prin sublimare vreo 5 kg de oxalic la 130 de familii. In toamna avea familii unde varroa era in limite acceptabile, dar avea si familii cu infestare mare. Am tras concluzia ca tratamentele numai cu oxalic nu sunt suficiente pentru a tine infestarea sub control.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 27 Oct 2020, 15:25

Dacă o parte a tratamentelor reușim să facem cu acizi organici deja am
avut un câștig mare. Altfel vorbim nu numai despre acid oxalic. Mai sunt
formicul și lactic. Primul este ff eficient dar și periculos pentru albine dacă
nu se respectă temperatura recomandată la aplicare. Exdact ca Varachetul
dacă se aplică sub 15 grade.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 27 Oct 2020, 15:27

Poate am mai scris.
Multi au renuntat la bio tocmai ca nu au reusit sa trateze eficient familiile utilizand doar ao.

Uni n au renuntat si fenteaza putin.
Altii fac control de 2-3 ori cu amitraz.

F putini utilizeaza numai ao.
Alternat cu alte substante e probabil bine.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 27 Oct 2020, 21:00

kovacslg scrie:Poate am mai scris.
Multi au renuntat la bio tocmai ca nu au reusit sa trateze eficient familiile utilizand doar ao.


Corect! La fel cum multi dau vina pe varachet(care nu are nici o problema) la fel este si cu oxalicul.
Sa nu confundam incompetenta apicultorului cu lipsa de eficienta a unui tratament.
Tratez de cativa ani doar cu oxalic, formic chiar daca nu sunt la bio.
Anul trecut am testat timolul si anul acesta printre altele am testat si uleiul de chimen negru, cu mai mult sau mai putin succes.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 27 Oct 2020, 21:12

Am mai spus. Nu contest eficiența amitrazului. Este foarte bun.
Mai folosesc și acum numai pentru comparație. Tind să elimin
complet. Caut și am găsit alternativă la el în acizi organici.
Folosind de mai mult timp m-am convins că sunt la fel de
eficienți ca amitrazul. Este liber toată lumea să aleagă schemă
și substanță de tratament pe care crede că îi este potrivită.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 28 Oct 2020, 21:06

Dar de unde concluzia că cei care recunosc că nu se poate gestiona varroa numai cu oxalic sunt incompetenți? Îi cunoașteț?

Eu pe toți pe care i cunosc cu bio, ori au renunțat, ori fentează puțin la final de sezon.
O fi toți incompetenți?
Nu cred.

Sau altfel spus...oare o postare o persoana pe forum are credibilitate mai mare, decât celalalt pe care le cunosc direct?
Pentru mine sunteți apicultor și dvs și el.

Bineînțeles trecem printr un filtru la cine suntem atenți.
Și pe net, din postări in cazul dvs, si in cercul relațional direct după experiența, rezultate, cum arata familiile de albine.... ( Mult mai pertinent zic eu...)

Aici pe forum din ardoarea de a convinge, exageram avantajele și minimalizăm punctele negative, când colo discuțiile in privat sunt mai deschise si mult mai aproape de realitate.
Se mai recunosc unele probleme, pe forum niciodată sau rar.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 28 Oct 2020, 21:31

Balian.
De acord. Echilibrat ca întotdeauna.
AO e eficient. Și un mare avantaj pt apicultor sa le aibă în schema de tratament.
AO are un uriaș avantaj. Nu se dizolva in grasimi.
Este mai "blând" cu albina decat unele neurotoxine.
Singur însă, sau împreună doar cu alți acizi organici nu pot gestiona varroa.
Asta nu spun eu, ci o largă majoritate a apicultorilor care o folosesc, literatura din domeniu, toată retorica internationala despre acest subiect.

De ce?
Fiindcă nu se poate aplica decât în număr limitat de tratamente, care nu sunt sufiente.
De ce un număr limitat?
Fiindcă AO afectează și ea albina și puietul (că și neurotoxinele)
Se formează rezistenta că la celelalte substante
Capacitatea de a ucide varroa e mai limitată la acizi decât la neurotoxine.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 28 Oct 2020, 22:25

kovacslg scrie:Se formează rezistenta că la celelalte substante.

Cine, unde a zis asta ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 29 Oct 2020, 13:15

Deocamdată singura substanță la care varroanu a dezvoltat rezistenta este amitrazul.
Dar fiindcă este folosit extrem de intens pe tot globul se așteaptă că la un moment dat se va dezvolta rezistenta și la acest produs.

Dați va rog o căutare pe oxalic acid și veți vedea că majoritatea părerilor exprimate sunt catre recomandarea de a nu utiliza exclusiv sau de multe ori întrun sezon din același doua motive ca la celelalte neurotoxine.

Dăunează albinei ( pt ea toate reprezinta doze subletale)
Crează rezistenta.

Eu doar relatez ceea ce se exprimă majoritar acum. Sau în anii anteriori.
S ar putea că în anii următori vom ști mai multe.
Poate se va descoperi că ao nu dăunează deloc albinei... că ao e mai eficient decât neurotoxinele... Ar fi super.
Dar tot așa poate in 2-3 ani se va considera că totuși nu e acceptabil la bio.

Să știți că am incercat ao.
Deocamdată pe benzi aplicate pe rame în primăvara.
Infestație anul acesta nu am avut către final, dar asta poate fi din n alte cauze.
Noi nu facem comparații cu lot martor, deci orice concluzie in astfel de condiții poate fi greșită.
Că o fac eu, alt apicultor e a eeasi lucru.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 29 Oct 2020, 13:24

kovacslg scrie:Deocamdată singura substanță la care varroanu a dezvoltat rezistenta este amitrazul.

De unde ai ajuns la această concluzie?
eu știam că amitrazul stă f bine la capitolul rezistență varroa.
Flumetrina și Taufluvalinatul sunt cu mai mare rezistență la varroa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron