Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde tomy81 » 22 Mai 2014, 11:22

tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde ionut vlv » 23 Mai 2014, 20:54

pentru astfel de cazuri ar trebui sa existe bursa Gica Romanescu!!chiar daca poate a fost multa neglijenta.se vede de la o posta ca albinele insemnau pentru acest om nu numai investitie financiara.pacat.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA


Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde mellis » 07 Iun 2017, 14:36

Ale mele au fost salvate de pompieri, mi-a spus un vecin, inca nu am vesti de la reclamatia facuta la politie.
Dureaza pana merge la parchet si decind.....
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara



Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde Neafiliatul » 16 Apr 2020, 20:37

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde paul » 28 Apr 2020, 21:44

Astazi mi-a trecut glontul ... razant !
Stupii ii tin pe terenul cuiva, intr-o livada . Proprietarul livezii a taiat asta iarna livada batrana de langa stupii mei si crengile copacilor le-a facut stive la vreo 10 m de stupii mei. Stive de 4 - 5 m inaltime si late de 2-3 m. Intr-un capat al stivei este un iaz colmatat de vreo 2 ha care s-a umplut de stuf, stuf care asa cum banuiti este uscat. Cineva a dat foc la stuf, intentionat sau accidental ( vreo tigara aprinsa) si imediat focul s-a extins, a ars stuful si s-au aprins stivele de crengi . :oops:
Prietenul meu care tine si el cativa stupi de-ai lui pe aceeasi locatie s-a dus intamplator pe acolo, dupa ce avusesem o discutie telefonica legata de stadiul de dezvoltare al familiilor si de necesitatea caturilor, si a vazut focul de la distanta . A sunat imediat la 112 si pompierii au venit in aproximativ 8 minute !!! :idea:
Doar 3,5 m sau poate 4 mai erau pana ajungea focul la primul rand de stupi :!:
Ce sa spun, n-am cuvinte sa multumesc pompierilor pentru promptitudine si profesionalism si lui Dumnezeu pentru faptul ca a facut in asa fel ca prietenul meu sa ajunga acolo la timp, lucru pe care nu-l avea in program ( prietenul) ! Stiu, multi dintre voi ati fi numit acest lucru ... noroc, eu cred in pronia divina :!:
LE ... stie cineva daca pot pune pe forum filmarea cu focul chiar daca e doar o simpla filmare cu telefonul, fara sa fiu nevoit sa urc fimuletul pe youtube ? Nu de alta, dar, n-am cont de youtube si nici nu vreau sa-mi fac!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde cristi_vidican » 29 Apr 2020, 07:51

Paul, ce să zic, îmi pare bine că ai scăpat.
Fiecare dintre noi am trăit astfel de momente, când, zic eu, Dumnezeu a intervenit miraculos.

Dacă vrei, îmi poți trimite mie filmulețul pe telefon, pe whatsapp și îl pun eu pe youtube și îl atașez aici.
Îți pot da nr de tel în privat. Scrie-mi acolo dacă dorești.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde paul » 29 Apr 2020, 21:57

Saracul om ... https://www.youtube.com/watch?v=vS27GFtjtDU
Nu inteleg ce spune, dar, nu-i greu de banuit ! :( Inteleg doar ... Hristos Voskrese !
LE ... Cristi, vorbim ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni





Re: A rămas fără 70 de stupi din cauza unui incendiu

Mesajde Balian » 22 Aug 2021, 07:09


Din păcate asistăm cum spune apicultorul la tot mai multe incendii de vegetație.
Și asta și multe altele sunt mitiv pentru care să divizăm stupina în mai multe
vetre. Să nu ținem tot efectivul întrun singur loc.
La folosirea a mai multor vetre, putem elimina factorul ”aplicare tehnologie greșită”
când se depopulează o vatră și alta cu tot aceea tehnologie nu. Sau folosind mai
multe vetre putem forma roiuri deplasând de la o vatră pe alta să nu se reîntoarcă
albina de unde am luat. Așa putem folosi mai rațional baza meliferă, nu suntem
concurentul nostru inșine, obținând producții mai bune ....
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor



Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori