Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

E bine sa pun 4 stupi pe un palet????

Mesajde varza » 29 Dec 2021, 22:00

Ma gandesc daca e bine sa pun 4 stupi pe un palet in timpul sezonului si sa ii transport in modul acesta in pastoral? Am facut rost de o masina cu macara ( nu are furci doar macara simpla) si nu stiu daca e ok si ii pot ridica pe 4 odata si cum ii leg sa ii pot urca pe toti sus in masina? Am tot vizualizat pe afara dar majoritatea avea macara cu furci si erau 2 stupi pe palet.... Are cineva o recomandare? Oare trebuie lasat spatiu intre stupi pe palet sau pot fi lipiti unul de altul si capacul sa nu iasa in exteriorul lazi....
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E bine sa pun 4 stupi pe un palet????

Mesajde varza » 29 Dec 2021, 22:01

Apelez la sfaturile voastre intrucat nu am experienta de niciun fel la stupi pe paleti....
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E bine sa pun 4 stupi pe un palet????

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2021, 08:17

Da, se poate. Cei din Noa Zeelandă fac asta chir cu elicopterul.
Vezi mai jos în în link.

Se poate improviza chiar o furcă care să intre în palet. Atenție, să fie palet sănătos.
Vezi că în link, ei au doi paleți sub stupi.
https://www.stuff.co.nz/business/farmin ... ered-hives

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: E bine sa pun 4 stupi pe un palet????

Mesajde danielM » 29 Ian 2022, 21:52

varza scrie:Ma gandesc daca e bine sa pun 4 stupi pe un palet in timpul sezonului si sa ii transport in modul acesta in pastoral? Am facut rost de o masina cu macara ( nu are furci doar macara simpla) si nu stiu daca e ok si ii pot ridica pe 4 odata si cum ii leg sa ii pot urca pe toti sus in masina? Am tot vizualizat pe afara dar majoritatea avea macara cu furci si erau 2 stupi pe palet.... Are cineva o recomandare? Oare trebuie lasat spatiu intre stupi pe palet sau pot fi lipiti unul de altul si capacul sa nu iasa in exteriorul lazi....

Eu as zice măcar 5 ,poate te inspira ceva de aici : viewtopic.php?f=15&t=169&start=96
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: E bine sa pun 4 stupi pe un palet????

Mesajde danielM » 29 Ian 2022, 21:57

Sau ai putea face paleți lungi ,cât lungimea benei , ai avea avantajul încărcarii mai rapide în felul ăsta.
Pune o poza cu mașina poate ne putem da mai bine cu părerea
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron