Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde varza » 14 Mar 2022, 15:24

Am un stup la care am trecut pe langa el insa nu stiu daca are sau nu matca. Nu am mai umblat la el din toamna ( temperatura exterioara la momentul filmari undeva la 10-11 grade ). Mentionez ca nu am curatat fundul stupului insa nu exista mortalitate mare si nici consum mare de miere insa albinele desi stau in ghem afanat dau din aripi ( matca daca mai este e din salvare) ...... Filmarea cu el: https://youtu.be/IXAa9xLYsj4
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde jonny_it » 14 Mar 2022, 15:44

Probabil are. Daca ai indoieli in prima zi cand este mai cald ridici o rama repede si vezi daca este puiet de lucratoare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde varza » 14 Mar 2022, 15:52

Sper sa fie ....idea e ca nu au adus nici polen desi unii stupi au adus polen si vazand ca dau din aripi m-am panicat. Totusi vazand ca nu au mortalitate mare si nici nu au consumat mult e clar ca daca e sa nu mai fie regina inseamna ca s-a pierdut acum ceea ce e putin probabil eu nu am mai umblat la stup din toamna.... De asemenea albinele stau in ghem (acum au fost 10-11 grade afara deci ghemul a fost mai afanat la momentul filmari)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde cristi_vidican » 15 Mar 2022, 06:31

Ieri puteai liniștit să desfaci cuibul și să vezi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde varza » 15 Mar 2022, 18:46

Am verificat azi findca au fost undeva la 12 grade. Era matca insa nu am vazut puiet capacit la aceasta ora. Nu am stimulat in niciun fel stupul...... Poate sa aiba ceva oua ca nu am reusit sa vad exact fiind destul de multe albina pe rama insa puiet capacit nu a fost deloc :oops: .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cine poate observa din filmare daca are sau nu matca?

Mesajde cristi_vidican » 15 Mar 2022, 23:32

La ora asta, o regină ok ar trebui să aibă puiet căpăcit.
Posibil ca acolo să ai o regină cu problemă de pontă. Va trebui schimbată cât mai repede dacă e așa
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori