Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Bolile albinelor

Mesajde Bold » 03 Apr 2022, 17:23

Dl.Cristi_Vidican,un mare expert in stuparit,chiar nu puteti sa- mi dati un raspuns?-------in ce fel apare loca europeana in stup?
Bold
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2022, 18:26

Re: Bolile albinelor

Mesajde yuonyuon » 03 Apr 2022, 19:52

Bold scrie:Dl.Cristi_Vidican,un mare expert in stuparit,chiar nu puteti sa- mi dati un raspuns?-------in ce fel apare loca europeana in stup?

loca exista in orice stup sub forma inactiva ...ia se declanseaza cand se incalca cu nesimtire cele trei reguli ale imunitatii: temperatura ,calitatea hranei si calitatea fagurilor(igiena)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bolile albinelor

Mesajde peterneamt » 03 Apr 2022, 22:15

Corect ! Mai trebuie subliniat faptul că lipsa unui singur aminoacid esențial, o perioadă de timp mai mare, din hrana albinei (polen ), (de exemplu arginina,) poate favoriza apariția bolii ! Administrarea de proteine asimilabile în perioadele de lipsă.... în natură ( secetă prelungită ), minimalizează șansele de apariție a bolii.... și reduce instinctul de furtișag .....!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Bolile albinelor

Mesajde Balian » 03 Apr 2022, 22:33

Colegul, inițiatorul topicului nu a indicat locul unde are stupina.
Eu de nenumerate ori am amintit că în zonele cu perioade de lipsă de hrană proteică trebuie neapărat administrat proteine de orice fel la albine, altfel pot apărea pericole în existența familiilor de albine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Bolile albinelor

Mesajde Bold » 04 Apr 2022, 19:03

Multumesc celor 3 colegi pentru detalierea topicului--
--colegul youngyoung - temperatura - cred ca a fost primul motiv de aparitie a bolii in stupii mei. La 9 Aprilie 2021,am largit cuiburile cu 4 rame ( 2 stanga + 2 dreapta si am facut in stup 10-12 rame in total),pregatind culesul de rapita, eu plecand la tratament in statiune, revenind la 1 Mai 2021;
- calitatea hranei - niciodata nu am dat la albine decat miere;
- calitatea fagurilor - toti fagurii schimbati in 2020.

-- colegul peterneamt - polen - au avut cel putin 1 rama cu pastura in stanga + dreapta;
- proteine asimilabile - niciodata nu am dat la albine ca hrana sirop sau alte produse de pe piata;
- furtisag - cred ca a fost al doilea motiv de aparitie a bolii, stupina este acasa, nu a fost niciodata la pastoral, drumul lor cand vin de la cules trec peste o alta stupina, saraca, care trage toata mierea si apoi le hreneste cu sirop,la el cred ca a aparut boala,aici albinele au facut furtisag si aducand pe picioruse sporii purtatori ai bolii in stupii lor.

-- colegul balian - locul stupinei - este acasa , nu afost la pastoral niciodata;
- administrarea de proteine - nu am avut niciodata lipsa de hrana,opresc rame cu miere suficiente din anul anterior. Din experienta: am luat intr-un an placute albe ( proteine) de pe piata, alaturat am pus rama cu miere descapacita si rasatura in alimentator dupa diafragma , de placute nici nu s-au atins,iar la miere au linso total.

Concluzie: in cazul meu dragi mei colegi,cred ca au fost motivele: 1- tempertura
2- furtisagul
Sa auzim numai de bine!
Bold
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2022, 18:26

Re: Bolile albinelor

Mesajde Radu16b » 04 Apr 2022, 19:19

Si unde inseamna acasa, pentru dumneavoastra?
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Bolile albinelor

Mesajde Neafiliatul » 04 Apr 2022, 23:52

Bold scrie:;
- proteine asimilabile - niciodata nu am dat la albine ca hrana sirop :?:
-
- administrarea de proteine - nu am avut niciodata lipsa de hrana,opresc rame cu miere suficiente din anul anterior. Din experienta: am luat intr-un an placute albe ( proteine) :?: de pe piata, alaturat am pus rama cu miere descapacita si rasatura in alimentator dupa diafragma , de placute nici nu s-au atins,iar la miere au linso total.

!
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Bolile albinelor

Mesajde kiloz » 05 Apr 2022, 08:33

" plăcuțe albe"-proteine= încă nu am văzut proteine albe, dat la albine.
Stimularea e o industrie.
Hrănirea cu miere ? Cine ce si cum, produsul finit trebuie sa fie in butoaie.
Loca europeană- Ignatov ar putea povesti multe.
Cel mai mare problema, e predispozitia la boală si instinctul redus de curătire.
Restul sunt numai catalizatorii evolutiei.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Bolile albinelor

Mesajde Shrek » 05 Apr 2022, 10:19

Prima chestie ,este cine si cum a stabilit diagnosticul. Dacă este pus" la ochi" este posibil sa nu fie real. Apoi, daca este real, bazat pe teste de laborator, chiar dacă este dureros, poate ca tratamentul termic " distrugerea stupinei prin ardere", ar fi o solutie corecta. De cautat vinovati, intotdeauna " altii", este foarte simplu. Iar răspunsuri la întrebarea domnului, se gasesc , detaliat, în cărți despre bolile albinelor. Dar, după cum ați pus problema, domnu' bold, pare ca nu stăpâniți îndeajuns termenii ci doar căutați o explicație care sa va confirme ca de vina pentru" ghinionul" dv. este de vina " altcineva!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bolile albinelor

Mesajde yuonyuon » 05 Apr 2022, 11:34

kiloz scrie:" plăcuțe albe"-proteine= încă nu am văzut proteine albe, dat la albine.
Stimularea e o industrie.
Hrănirea cu miere ? Cine ce si cum, produsul finit trebuie sa fie in butoaie.
Loca europeană- Ignatov ar putea povesti multe.
Cel mai mare problema, e predispozitia la boală si instinctul redus de curătire.
Restul sunt numai catalizatorii evolutiei.

si asta tot din cauza temperaturii scazute..."toate drumurile duc la roma" orice ai face ..mereu e aceiasi problema hrana si temperatura si calitea ramelor...

domnu a zis ca a largit cu 4 rame la inceput de aprilie ....pentru dansu nu pare mare lucru ...dar pentru albine a fost dezastru....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bolile albinelor

Mesajde Bold » 05 Apr 2022, 16:55

Da dl.youngyoung,asa este,va imbratisez raspunsul dat, pentru care va multumesc.M-am grabit cu largirea cuibului,trebuia sa astept pana la 1 Mai cand reveneam de la statiune/tratament.Sa auzim numai de bine !--Bold--Poiana Mare--zona Bailesti--Dolj.
Bold
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Mar 2022, 18:26

Re: Bolile albinelor

Mesajde kiloz » 05 Apr 2022, 18:08

Oare de ce în aceasi situatie la o familie apare si la altul nu?
Mâncare, hrană de rezervă, temperatura,puterea familieei,nr rame din cuib, deci total conditii asemănătoare. Numaică nici o familie nu seamănă cu altul.
Cazul meu , nu string cuibul pentru iarnă, ierneaza pe 9 rame, deci 8 intervale, primăvara largesc cu cat.
Ar trebui să apare sau nu ?
Printro selectie rigurooasă si eliminarea famililor bolnave se poate scăpa destul de usor , chiar fără nici un tratament.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Bolile albinelor

Mesajde yuonyuon » 05 Apr 2022, 19:41

kiloz scrie:Oare de ce în aceasi situatie la o familie apare si la altul nu?
Mâncare, hrană de rezervă, temperatura,puterea familieei,nr rame din cuib, deci total conditii asemănătoare. Numaică nici o familie nu seamănă cu altul.
Cazul meu , nu string cuibul pentru iarnă, ierneaza pe 9 rame, deci 8 intervale, primăvara largesc cu cat.
Ar trebui să apare sau nu ?
Printro selectie rigurooasă si eliminarea famililor bolnave se poate scăpa destul de usor , chiar fără nici un tratament.
pentru ca demulte ori se lucreaza in serie iar stupii slabi se extind lafel ca cei puternici si ei nu reusesc sa tina pasul....

ori egalizari ori observat ce nu corespunde si se intarzie lucrarea de extindere...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bolile albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 06 Apr 2022, 22:35

Intreb si eu: ce s-a intamplat cu familiile de albine si cine a stabilit ca a fost vorba de loca europeana? Daca ramele care au fost adaugate langa cele existente in stupi nu era un motiv sa apara loca.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bolile albinelor

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2022, 08:13

Bold scrie:Dl.Cristi_Vidican,un mare expert in stuparit,chiar nu puteti sa- mi dati un raspuns?-------in ce fel apare loca europeana in stup?

Bună ziua!
Îmi pare rău că văd întrebarea dumneavoastră abia acum. Mă bucur că ați primit răspunsurile dorite de la colegii cu mai multă experiență decât mine, mai ales în bolile albinelor.

P.S. Nu sunt un mare expert în stupărit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori