Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Accesarea masuri 141&112= autorizare sanitar veterinara

Mesajde Vio » 23 Ian 2012, 21:15

Buna seara tuturor apicultorilor,
sunt unul din cei care a accesat M_141, dupa multe drumuri si vreme pierduta pe la ghisee(proiectul l-am intocmit singur, fara consultant). Acuma, in anul II aflu ca pentru a putea vinde miere in calitate de PFA nu e suficient sa ai Certificat de producator, ci trebuie sa detii Autorizatie sanitar-veterinara. De aici 2 variante:
1. Comercializare en-gross=> un set de conditii obligatorii de indeplinit pt autorizare,
2. Comercializare en-detail => alt set de conditii obligatorii.
Autorizarea pentru comercializare en-detail da voie si la vanzare en-gross, invers nu este valabil(cu autorizare pt comercializare en-gross nu poti vinde en-detail)
Pentru a dezvolta acest subiect rog pe cei care s-au autorizat deja sa participe cu lamuriri,
Multumesc
Avatar utilizator
Vio
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Iun 2011, 18:30
Localitate: Cluj Napoca

Re: Accesarea masuri 141&112= autorizare sanitar veterinara

Mesajde Dragos2006 » 23 Ian 2012, 21:20

Problema difera de la judet la judet . Intreaba si tu pe cei din judetul tau care deja au trecut de aceasta etapa.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Accesarea masuri 141&112= autorizare sanitar veterinara

Mesajde Vio » 23 Ian 2012, 21:25

In urma vizitei la DSV pentru lamuriri cu privire la acest aspect, am primit o hartie cu raspunsul sec:"cand aveti actele astea veniti si le depuneti.(punct) si cu asta s-a intors si si-a continuat activitatea dinaintea intrarii mele in birou : messenger :oops:
Norma din 24 iunie 2010 (Norma din 2010) sanitara veterinara privind procedura de autorizare sanitara veterinara a unitatilor care produc, proceseaza, depoziteaza, transporta si/sau distribuie produse de origine animala
"Art. 5. - In vederea obtinerii, dupa caz, a autorizatiei sanitare veterinare, a autorizatiei sanitare veterinare conditionate sau a autorizatiei sanitare veterinare pentru schimburi intracomunitare cu produse alimentare de origine animala pentru unitatile care desfasoara activitatile prevazute in anexa nr. 1, reprezentantul legal al unitatii depune la directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti o documentatie care va cuprinde:
a) cererea de autorizare din partea unitatii, cu precizarea activitatilor;
b) proiectul planului unitatii cu fluxurile tehnologice si evidentierea echipamentelor si utilajelor;
c) planul cu amplasarea obiectivului in zona;
d) memoriul tehnic justificativ;
e) copia certificatului unic de inregistrare;
f) copia certificatului constatator emis de oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul in a carui raza teritoriala isi are sediul;
g) chitanta care atesta ca au fost achitate tarifele prevazute in anexa nr. 8. "(din aceeasi norma aflu ca e vorba de "Unitate de prelucrare a mierii de albine si/sau a produselor apicole .. 536RON )
Stie cineva ceva concret in sensul asta?
Avatar utilizator
Vio
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Iun 2011, 18:30
Localitate: Cluj Napoca

Re: Accesarea masuri 141&112= autorizare sanitar veterinara

Mesajde Vio » 23 Ian 2012, 21:28

Dragos2006 scrie:Problema difera de la judet la judet . Intreaba si tu pe cei din judetul tau care deja au trecut de aceasta etapa.

Adica legea, daca exista, se aplica diferentiat de la judet la judet??? :roll:
Avatar utilizator
Vio
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Iun 2011, 18:30
Localitate: Cluj Napoca

Re: Accesarea masuri 141&112= autorizare sanitar veterinara

Mesajde Dragos2006 » 23 Ian 2012, 21:58

Nu exista o lege , fiecare judet are politica sa . Tu nu ai nevoie de autorizare , ai nevoie de INREGISTRARE sanitar-veterinara. Dute si cere opisul pentru inregistrare !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron