Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 18 Dec 2011, 14:29

1.Uleiul de in fiert(adevarat) se usuca in 24 de ore, chiar in strat mai gros. Ceea ce se gaseste in comert la PET-uri de 1l si cu denumirea de ulei de in fiert este o facatura, numai ulei de in fiert si sicativat nu este ! Ulei de in fiert si sicativat se gaseste la P.O.L.I.C.O.L.O.R , LA BIDOANE DE 5l si costa 110lei.
2. Pentru o vopsire corecta se procedeaza astfel:
- se amesteca uleiul de in in proportie de 1:1 cu un diluant, preferabil ar fi cu esenta de terebentina. Se pune acest ulei intr-o tava cu peretii mai inalti si se face o imbaiere a stupului pe fiecare latura. Deoarece este mai dificil de procurat cuva de imbaiere, se poate aplica uleiul de in si cu pensula, in doua straturi, cu interval de uscare de 24 ore intre cele doua aplicari. Aplicarea uleiului de in se face obligatoriu si pe interiorul stupului.
- se lasa la uscat circa o saptamana, dupa care se aplica un strat de vopsea metalica cu pulbere de aluminiu, numai pe exterior.
3. Se face mereu afirmatia precum ca peretele stupului trebuie sa respire. Este o conceptie total gresita. Peretele stupului trebuie sa asigure o izolare termica fata de mediul exterior. Lemnul asigura aceasta izolatie termica datorita microcapilarelor goale din strucura sa. Daca lemnul nu este protejat, umezeala din interiorul stupului patrunde in capilarele sale si anuleaza proprietatea de izolator termic. Acum capilarele sunt pline cu apa! Uleiul de in aplicat pe suprafata lemnului patrunde foarte putin in adancimea lemnului(adancimea de patrundere este invers proportionala cu gradul de diluare al uleiului).Dupa uscare formeaza o pelicula care impiedica apa sa patrunda in structura lemnului si acesta isi pastreaza proprietatea de izolator termic.
La vopsirea stupului nu trebuie facuta legatura cu vopsirea gardului doar pe o singura parte, aia-i alta mancare de peste!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde alt stupar » 18 Dec 2011, 19:34

Intrebare: de ce se dilueaza ?
Are producatorul vreun interes sa-l comercializeze mai concentrat decat este recomandabil pentru aplicare ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 18 Dec 2011, 22:25

Regula generala in cazul vopsirii oricarui material absorbant(cum este in cazul nostru lemnul) este ca primul strat de vopsea sa se dea diluat pentru a patrunde mai in adancime, facand o ancorare mai puternica.Este cazul tuturor grundurilor. Uleiul de in(nediluat) are o consistenta vascoasa si de aceea nu patrunde in adancimea lemnului. Prin diluare, consistenta lui scade si patrunde mai adanc in fibra lemnului, producand acea ancorare mai puternica a urmatorului strat de vopsea.
In urmatorul link aveti dovada aplicarii acestui procedeu in cazul concret al stupilor:
http://www.lesruchersdargonne.com/tmt_bois.htm
Merita studiat cu atentie tot saitul, sunt de vazut lucruri interesante !
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde alt stupar » 18 Dec 2011, 23:05

Doamne, ce dor imi era sa-i regasesc jurnalul !
am uitat complet de ea in ultimii 2-3 ani.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde gomo » 31 Ian 2012, 01:10

La dedeman costa doar 77lei bidonul de 5 litri in comparatie cu praktiker unde edte 110 lei bidonul de 5 l aceeasi marca Policolor.
gomo
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Noi 2011, 06:49
Localitate: Buzau

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 09:12

Eu tratez doar partea exterioara a stupilor si fara sa diluez (2 straturi)
Tratarea in zilele f calduroase sub cerul liber, uleiul e subtire se aplica cu pensula in strat gros si se absoarbe bine daca lemnul e uscat (nu e necesara diluarea sa)
Uscarea doar prin expunere la soare 1-2 zile, la temperaturi de peste 30 grade

PS ce vad la tipa respectiva presupune prea multa manopera iar de interiorul stupului nici vorba !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2012, 09:58

Cate bordeie atatea obiceie
Poate ca initiatorul acestui topic reprezinta interesele vreunui producator sau vanzator
al acestui produs si de-aia propune sa cumparam de unde este mai scump.
Ar fi mai bine sa expunem fiecare modul cum aplicam uleiul nu cum am auzit.
Eu unul folosesc ulei de trafo sau de rapita deoarece are concentratia cea mai mare de ULEI 100%.
Aplic uleiul primavara numai atunci cand temperatura mediului ambiant depaseste 3 zile consecutiv 20 de grade.
Un strat la 7 zile si al doilea il aplic daca la atingerea lemnului cu un servetel acesta nu adera la ulei.
Uscarea se face NUMAI la umbra si in zone cu curenri de aer.
Stupii trebuie sa fie neaparat uscati
Nu aplic ulei pe interior.
Atentie marita :!: uleiul de in sicativat contine maxim 15% ulei,restul e apa de ploaie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 10:07

uscarea la umbra are avantaje ? la soare nu se absoarbe mai bine ?
DAUNEAZA SOARELE IN VRE-UN FEL ?
dupa ce le dau cu ulei de in, le las pana seara in aer liber apoi le acopar cu o folie contra umezelii din timpul noptii (corpurile noi)
Ultima oară modificat de Crisan Dorel pe 31 Ian 2012, 19:31, modificat 1 dată în total.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2012, 10:29

Cu un borcan doua de miere cumperi bunavointa unui electrician de inalta ;)
15% e ulei de in,restul ,,apa de ploaie'',sunt aditivii din ulei
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 11:11

O succinta cautare si vedem ca nu e bun orice ulei ...
citez:
Sicativarea--La această reacție participă doar uleiurile. Reacția este de fapt un proces de polimerizare (adiție repetată) care are loc la nivelul dublelor legături din molecula gliceridei și care se produce sub acțiunea oxigenului diatomic din aer. Se concretizează prin faptul că anumite uleiuri, întinse pe suprafețe, formează pelicule aderente, transparente și rezistente la intemperii.
Din punctul de vedere al comportării la sicativare, uleiurile se împart în trei categorii:
uleiuri sicative - sunt cele care formează pelicule de foarte bună calitate în mai puțin de 24 de ore;
uleiuri semisicative - acestea formează pelicule într-un timp îndelungat și calitatea lor este mai mică;
uleiuri nesicative - nu formează pelicule, acestea fiind uleiurile comestibile.

Deci ... alegeti ulei sicativat !!
Ultima oară modificat de Crisan Dorel pe 31 Ian 2012, 11:37, modificat 1 dată în total.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde jimm » 31 Ian 2012, 11:21

proapis13 scrie:...
Eu unul folosesc ulei de trafo s..................

Salut Proapis
Am incercat sa iau si eu sa dau pe un gard din lemn si am auzit ca ar fi cancerigen?
Adevar sau minciuna?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 11:45

Oare albinele doamnei din pagina cu link-ul de mai sus nu fac cancer ? :lol:
Chiar nu se gandeste deloc la sanatatea lor ? :lol:
Poti sa-l dai linistit dar cand deschizi poarta sa folosesti manusi :lol:
(partea cu manusile e gluma)

PS scuze jimm ... m-am pus pe șotii, nu are legatura cu postarea ta. Si acum un raspuns ... intr-o oarecare masura e toxic din cauza sarurilor care se adauga dar dupa uscare devine insolubil (ma refer la uleiul sicativat).
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 31 Ian 2012, 15:08

proapis13 scrie:Cate bordeie atatea obiceie

Nu este vorba de bordeie si obiceiuri, ci este vorba de tehnologia de lucru

proapis13 scrie:Poate ca initiatorul acestui topic reprezinta interesele vreunui producator sau vanzator
al acestui produs si de-aia propune sa cumparam de unde este mai scump


Nu am initiat eu acest topic ! Am lucrat de foarte mult timp cu ulei de in si din acest motiv am raspuns la o intrebare a unui user. Un moderator a considerat interesant acest raspuns si a initiat un topic cu acest subiect. Nu reprezint interesele nimanui, pur si simplu de acolo am cumparat eu. Acum am aflat ca se gaseste mai ieftin si in alta parte, dar eu pun pret si pe credibilitatea producatorului.

proapis13 scrie:Ar fi mai bine sa expunem fiecare modul cum aplicam uleiul nu cum am auzit.

Am postat acel link in ideea ca acel stupar cu o activitate foarte voluminoasa, diversificata si cu recunoastere europeana este mai convingator decat un stupar cu 100 de stupi(cat am eu).
proapis13 scrie:Eu unul folosesc ulei de trafo sau de rapita deoarece are concentratia cea mai mare de ULEI 100%.
Aplic uleiul primavara numai atunci cand temperatura mediului ambiant depaseste 3 zile consecutiv 20 de grade.
Un strat la 7 zile si al doilea il aplic daca la atingerea lemnului cu un servetel acesta nu adera la ulei.
Uscarea se face NUMAI la umbra si in zone cu curenri de aer.
Stupii trebuie sa fie neaparat uscati
Nu aplic ulei pe interior.

Bravo proapis13! Ai reusit sa sintetizezi in doar cateva propozitii o mare prostie! Felicitari, continua tot asa !!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 19:21

Kostas scrie:1.Uleiul de in fiert(adevarat) se usuca in 24 de ore, chiar in strat mai gros. Ceea ce se gaseste in comert la PET-uri de 1l si cu denumirea de ulei de in fiert este o facatura, numai ulei de in fiert si sicativat nu este ! Ulei de in fiert si sicativat se gaseste la P.O.L.I.C.O.L.O.R , LA BIDOANE DE 5l si costa 110lei.
2. Pentru o vopsire corecta se procedeaza astfel:
- se amesteca uleiul de in in proportie de 1:1 cu un diluant, preferabil ar fi cu esenta de terebentina. Se pune acest ulei intr-o tava cu peretii mai inalti si se face o imbaiere a stupului pe fiecare latura. Deoarece este mai dificil de procurat cuva de imbaiere, se poate aplica uleiul de in si cu pensula, in doua straturi, cu interval de uscare de 24 ore intre cele doua aplicari. Aplicarea uleiului de in se face obligatoriu si pe interiorul stupului.
- se lasa la uscat circa o saptamana, dupa care se aplica un strat de vopsea metalica cu pulbere de aluminiu, numai pe exterior.
3. Se face mereu afirmatia precum ca peretele stupului trebuie sa respire. Este o conceptie total gresita. Peretele stupului trebuie sa asigure o izolare termica fata de mediul exterior. Lemnul asigura aceasta izolatie termica datorita microcapilarelor goale din strucura sa. Daca lemnul nu este protejat, umezeala din interiorul stupului patrunde in capilarele sale si anuleaza proprietatea de izolator termic. Acum capilarele sunt pline cu apa! Uleiul de in aplicat pe suprafata lemnului patrunde foarte putin in adancimea lemnului(adancimea de patrundere este invers proportionala cu gradul de diluare al uleiului).Dupa uscare formeaza o pelicula care impiedica apa sa patrunda in structura lemnului si acesta isi pastreaza proprietatea de izolator termic.
La vopsirea stupului nu trebuie facuta legatura cu vopsirea gardului doar pe o singura parte, aia-i alta mancare de peste!


Nu sunt de acord cu punctul tau de vedere, lemnul chiar trebuie sa respire si asa cum preia apa din interior, tot asa trebuie sa o lase sa plece in exterior...uleiul de in permite acest lucru..tratarea lemnului difera la stupi fata de alte lucruri din lemn pentru ca e tocmai vorba de stupi si nu de garduri, dulapuri , grinzi de casa sau alte cele...coloniile normale prin metabolizarea mierii produc 5 l de apa in lada intr-o iarna, apa care trebuie sa "plece" undeva, daca dvs aplicati protectie si pe interior si pe exterior gresiti.
Sunt mai multe motive, nu mai argumentez aici pentru ca s-a mai discutat despre asta si pe forumul vechi, si chiar regretatul nenea Gica Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, stim ca avea in stupina lazi vechi de 30 de ani tratate doar cu ulei si doar la exterior care sunt perfect ok...la vopseluri durata de viata a lemnului folosit la lazi de stupi este mult redusa fata de ulei.
Ultima oară modificat de BUNKA pe 31 Ian 2012, 19:39, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 19:26

Kostas scrie:Regula generala in cazul vopsirii oricarui material absorbant(cum este in cazul nostru lemnul) este ca primul strat de vopsea sa se dea diluat pentru a patrunde mai in adancime, facand o ancorare mai puternica.Este cazul tuturor grundurilor. Uleiul de in(nediluat) are o consistenta vascoasa si de aceea nu patrunde in adancimea lemnului. Prin diluare, consistenta lui scade si patrunde mai adanc in fibra lemnului, producand acea ancorare mai puternica a urmatorului strat de vopsea.
In urmatorul link aveti dovada aplicarii acestui procedeu in cazul concret al stupilor:
http://www.lesruchersdargonne.com/tmt_bois.htm
Merita studiat cu atentie tot saitul, sunt de vazut lucruri interesante !


Daca-l dai la rece si lemnul nu e uscat bine normal ca nu absoarbe, tre sa fie blana uscata bine expusa la soare, la fel ca si bidoanele de ulei, se dau cu pensula si apoi se lasa in soare..intra absolut tot, fara fierbere, fara diluanti sau alte matrapazlacuri..daca o faci iarna e suficienta o camera calda si uleiul incalzit usor, nu neaparat fiert ca e periculos si cu vaporii si cu riscul de incendiu.
Nu sunt de acord cu aplicarea de vopsea mai ales cu aluminiu pe stupi, n-are ce sa caute aluminiul acolo...parerea mea!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 19:29

Crisan Dorel scrie:Eu tratez doar partea exterioara a stupilor si fara sa diluez (2 straturi)
Tratarea in zilele f calduroase sub cerul liber, uleiul e subtire se aplica cu pensula in strat gros si se absoarbe bine daca lemnul e uscat (nu e necesara diluarea sa)
Uscarea doar prin expunere la soare 1-2 zile, la temperaturi de peste 30 grade

PS ce vad la tipa respectiva presupune prea multa manopera iar de interiorul stupului nici vorba !


Perfect de acord cu tine Dorele, eu fac la fel si am lazi de stupi tratate astfel de 7-8 ani care sunt in stare perfecta...o sa putrezesc eu inaintea lazilor :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori