Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde pst_claudiu » 03 Ian 2012, 23:37

http://video.google.com/videoplay?docid ... 8595842918 pentru cei ce inteleg engleza.
Este vorba de folosirea unor celule de dimensiuni mai reduse in principal.De fapt e un experiment.Din pacate nu au testat productia de miere, viabilitatea puietuiu...samd.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde pst_claudiu » 03 Ian 2012, 23:46

Natural Cell Size

Next we beekeepers need to control the pests in a natural way. We will elaborate more on this as we go, but Dee and Ed Lusby arrived at the conclusion that the solution to this was to get back to natural cell size. Foundation (the source of contamination in the hive from pesticide buildup in the world beeswax supply) is designed to guide the bees to build the size cells we want. Since workers are from one size and drones from another and since beekeepers for more than a century have viewed drones as the enemy of production, beekeepers use foundation to control the size cells the bees make. At first this was based on natural sizes of cells. Early foundation ran from about 4.4mm to 5.05mm. But then someone (Francis Huber was the first) observed that bees build a variety of cell sizes and that large bees emerged from large cells and small bees emerged from small cells. So Baudoux decided that if you enlarged the cells more you could get larger bees. The assumption was that larger bees could haul more nectar and therefore would be more productive. So now, today, we have a standard cell size of foundation that is 5.4mm. When you consider that at 4.9mm the comb is about 20mm thick and at 5.4mm the comb is 23mm thick this makes a difference in the volume. According to Baudoux the volume of a 5.555mm cell is 301cubic mm. The volume of a 4.7mm cell is 192mm. Natural cell size runs from about 4.4mm to 5.1mm with 4.9mm or smaller being the common size in the core of the brood nest.

So what we have is unnaturally large cells making unnaturally large bees. We will elaborate more on why and how on the page "Natural Cell Size". The short version is that with natural cell size we get control of the Varroa population and can finally keep our bees alive without all the treatments.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde pst_claudiu » 03 Ian 2012, 23:46

pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde stuparul2011 » 24 Ian 2012, 14:26

buna,
uitati ce am gasit eu,pentru varroa.daca nu trebuie aici postat(eu cred ca aici este cel mai bine)rog pe moderatori sa mute mesajul.
--de exemplu pentru formarea roiurilor artificiali fara puiet:
se formeaza o noua familie fara puiet in care introducem o rama capcana,cu celule de trantor care va atrage parazitii varroa.avand in vedere ca in familia mama,raman majoritatea parazitilor,introducem si acolo o rama capcana.
dupa Mladenovic,familia este protejata impotriva varroa cel putin 3 ani de zile.
--o alta metoda,ridicarea stupilor pe platforme de 60-70cm,sa constatat reducerea gradului de infestare cu paraziti.
ce parere aveti despre aceste metode?foloseste cineva?cat sunt de rentabile?
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2012, 15:49

Aia or fi politicieni ca mint de ingheata apele si vara. :mrgreen:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde andrei_calinescu » 24 Ian 2012, 18:39

Acu vreo trei ani o familie entuziasta de din astia "botanisti", au cumparat vreo 50 de roi de la fermierul cu care lucram.
"Suntem bio" au exclamat ei.
Degeaba am insistat cu tratamentele standard(Amitraz & Fluvalinat), ei au tinut-o "Suntem bio". Francezi naivi...
Anul trecut au sunat sa intrebe iar de roi. Si i-am intrebat, cate fam mai aveti?
"Nu stim ce s-a intamplat , dar am ramas cu 4. Aici la noi, nu e zona buna de iernat si nici nu au multa mancare".
Cand i-am intrebat de tratamente contra Varroua mi-au zis ca au facut cu niste Ciociosane mentolate, substante miracol, ca doar e bio.
Trageti singuri concluziile.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2012, 20:09

E la asta nu ma asteptam. Eu stiam ca paduchilor le place parul curat nu cel slinos. La rame o fi invers ? Ce ziceti nu e ciudat ? :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde alin m » 25 Ian 2012, 01:11

Un forumist de pe acest forum (cred ca cel vechi), Maximus zicea ca o forma de lupta cu varoa e si cresterea ramelor din cuib natural fara foita. Are si o carte prin care promoveaza lada ME cu doar 8 rame dar totusi nu exclude si tratamentul cu acid oxalic
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2012, 10:12

Cum iti explici ca nu mai exista prin paduriile patriei familii de albine prin paduri, fiindca acum 30 de ani inca se mai practica bircuitul (vinatoarea de albine), ci numai roiuri ce supravietuiesc maxim 3 ani. Stilul lui Maximus este de a creste albine, mie imi trebuie stupi de volum pe care sa ii ajut sa ajunga la minim 7 rame de puiet pentru a ataca culesurile cu familii productive. I-am cumparat cartea si ...... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde andrei_calinescu » 25 Ian 2012, 18:40

Caracterul destructor al Varroua merge mana in mana cu biodiversitatea.
Aceasta are de suferit din ce in ce , datorita monoculturilor, penuriei de polen, chimicale, etc.
Pe fondul asta se grefeaza al naibii de bine Varroua.
Deci treaba asta cu netratarea sunt povesti si astfel de vise costa enorm.
E ca organismul unui copil crescut la bloc. Degeaba bea ceaiuri naturale daca are imunitatea scazuta. In cazul asta tot mai benefic e un antibiotic.
Imunitatea crescuta se castiga traind curat pe mai multe nivele.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2012, 19:41

Asa este Andrei, ce ma deranjaza este ca unii ii tot dau inainte cu regresia de parca noi am schimbat albina in maxim 100 de ani folosind fagurii artificiali , si sustin ca exista involutie cind eu stiu clar ca este o singura directie , evolutie sau extinctie (disparitie ). Cum ar fi sa facem din gaini dinozauri sau din oameni maimute?
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde lucian_stoianof » 29 Ian 2012, 17:34

Am multi prieteni la bio , iar unii dintre ei imi spun ca nu pot scapa de varroa cu toate tratamentele bio ,mai ales cei care fac pastoral .
Si tot ei recunosc ca pana nu fac un tratament complet cu amitraz , repetat de trei ori la sapte zile , nu scapa de paduchi .( Varroa nu capata imunitate la amitraz.)
Judecati si dumneavoastra !
Cu respect,
Ing. Lucian Stoianof
lucian_stoianof
 
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mar 2011, 14:55
Localitate: Braila

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde osho » 30 Ian 2012, 21:34

de BEEVITAL ce parere aveti merita folosit? ,in special pe timpul verii
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde nae » 30 Ian 2012, 22:19

peterneamt scrie:E la asta nu ma asteptam. Eu stiam ca paduchilor le place parul curat nu cel slinos. La rame o fi invers ? Ce ziceti nu e ciudat ? :roll:

Beton.
Vanzatorii de matci au reusit selectia in 5-10 ani ,paduchii se lasa mai greu .
Eu folosesc rama claditoare tot sezonul ,am revenit la tratamentul ACA (mavrirol, VF ) si tot am comunisti (cred ).
La sectiunea,topicul, ''tratamente 0 ''(cred)am abordat si o varianta : modul in care facem stuparitul .
Ideea mi-a venit cand un apicultor serios(Guist ) a sustinut ca face un singur tratament (Oxalic ,nu sunt sigur )_____cand faci un tratament il faci in lipsa de puiet ,corect ? Daca nu faci 1-t tratamente in august albina de iarna e COMPROMISA (Nae patitul ) .Fundul AV amplifica fenomenul ,zic cei care fac cercetari .
Ramane in dezbatere /observare modul de lucru :
_mutari repetate ,creste temperatura/albina face curat mai vartos ...
_culesuri toxice -rapita/tei /FS
_culesuri la plante aromate -cimbru(timol)/menta (?)...
_mod de lucru -inversari de caturi ...
_sistemul clopot ...
Poate nimic din ce am scris nu ajuta la diminuarea paduchilor .. e iarna si avem timp de butoane .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde akmm » 31 Ian 2012, 11:44

Am citit si sa nu trec mai departe fara sa fac o precizare.Desi in lume se incearca foarte multe variante de control a varroa, doar cateva raman de baza.Amitrazul, desi blamat ici-colo, pare sa fie cea mai sigura metoda de tratament chimic.
Timolul, ca si acidul formic accelereaza schimbarea matcii.Nu e nici o problema poate.Dar daca ai cumparat cateva ,,selectionate'', ar fi bine sa stii ca exista riscul sa le pierzi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde aliuta2000 » 31 Ian 2012, 12:00

akmm scrie:Am citit si sa nu trec mai departe fara sa fac o precizare.Desi in lume se incearca foarte multe variante de control a varroa, doar cateva raman de baza.Amitrazul, desi blamat ici-colo, pare sa fie cea mai sigura metoda de tratament chimic.
Timolul, ca si acidul formic accelereaza schimbarea matcii.Nu e nici o problema poate.Dar daca ai cumparat cateva ,,selectionate'', ar fi bine sa stii ca exista riscul sa le pierzi.

Si vise .Daca gandim Bio vor disparea de la sine :lol: :lol: :lol: :lol: acesti paraziti ai albinei .
totusi se pare ca in america , modificata genetic a fost creata albina care sa reziste la Varroa , nu sa o inlature , ci sa o tolereze, si aiba un instinct mult mai mare de a scapa de varroa in afara stupului( autocuratire) .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori