Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde osho » 04 Feb 2012, 19:21

buna ziua
as dori sa stiu cum este cel mai corect sa pastram si sa colectam laptisorul de matca
voi cum procedati?
mersi
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde osho » 05 Feb 2012, 19:58

nu stie nimeni? :(
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde vevidadra » 03 Apr 2012, 09:09

Vă pot răspunde la această întrebare din experienţa a 3 ani de colectare a lăptişorului de matcă. Singur m-am documentat de pe forumule ruseşti şi ucraineşti la modul de colectare şi păstrare a lăptişorului de matcă, însă mai este mult de lucrat la acest capitol.
Apicultorii ruşi recoltează lăptişorul în seringi păstrîndul la întuneric în frigider la t de +5 grade timp de 6 luni. Unii din ei recoltează botcile cu tot cu larvă şi lăptişor, învelite cîte una ca pe bomboane, în congelator timp de peste un an. Nu vă sfătui să faceţi la fel, dar puteţi încerca şi analiza această temă.
Fără a nu diminua producţia de miere şi a colecta lăptişor de o calitate superioară, introduc botci cu larve transvazate în coloniile cu regine. La stupii ME din 20 botci introduse sînt primite în medie 14. La stupii orizontali de 20 de rame, fiind introduse 14 botci numai 10 sînt primite. După 2 serii de botci crescute se schimbă ramele cu puiet căpăcit cu cele cu larve de toate vîrstele şi ouă. Pentru a nu deranja des familiile de albine se potrivesc cel mai bine stupii ME. La un cules mediu şi o acceptare reuşită a larvelor transvazate peste 72 de ore se recoltează 5 ml sau 5,5 g de lăptişor de la o colonie, sau două în
cazul acceptării mai proaste a larvelor transvazate. Într-o zi se poate de recoltat lăptişor şi transvazat larve la cel puţin 8 colonii.
Metoda este foarte bună deoarece nu orfanizăm familile de regină şi lăptişorul este de o calitate excelentă. Eu folosesc această metodă la înmulţirea reginelor, deoarece imită schimbarea liniştită a reginelor.
În cazul introducerii ramelor cu botci în colonii orfanizate sunt acceptate pînă la 40 de botci cu larve transvazate. Se recoltează mai mult lăptişor, însă se depune mai mult efort şi perioada recoltării e mică.
La prima metodă se poate de recoltat lăptişor din luna mai pînă în august.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde Bambucha » 03 Apr 2012, 19:37

vevidadra scrie: Fără a nu diminua producţia de miere şi a colecta lăptişor de o calitate superioară, introduc botci cu larve transvazate în coloniile cu regine. La stupii ME din 20 botci introduse sînt primite în medie 14. La stupii orizontali de 20 de rame, fiind introduse 14 botci numai 10 sînt primite. După 2 serii de botci crescute se schimbă ramele cu puiet căpăcit cu cele cu larve de toate vîrstele şi ouă. Pentru a nu deranja des familiile de albine se potrivesc cel mai bine stupii ME.


Va salut. Presupun ca aveti gratie hanemann intre corpuri? sau poate protejati doar rama? Botcile sunt cumva startate in alta parte? Este interesant ce afirmati.
Ati facut cumva vreun test de analiza si o compartie la laptisorul obtinut in acest mod cu cel recoltat clasic?
Astfel de botci crescute in prezenta matcii le consider si eu exceptionale intr-o stupina asezata!
Sanatate si putere de munca
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde vevidadra » 03 Apr 2012, 21:53

Da, între corpusuri la stupii ME se introduce gratie haneman ce nu permite reginii să urce în corpusul cu rama crescătoare de botci. În primul corpus se introduc obligatoriu rame pentru a fi semănate de regină, deoarece în lipsa lor familia poate intra în frigul roirii.
Diferenţa între lăptişorul de matcă obţinut în coloniile cu prezenţa reginelor şi coloniile orfanizate este evidentă, însă cu părere de rău noi nu avem aşa laborator care să determine acest lucru, înafară de cel de la Bucureşti.
Nu folosesc familii starter, deoarece familia în care sa introdus botcile transvazate le primesc şi le hrănesc după puterea ei. Aici este important să nu greşeşti la transvazare. Totodată noi urmărim calitatea şi nu cantitatea. Pentru ca botcile să aibă o acceptare mai bună, după formarea cuibului şi introducerea gratiei, rama cu botci unsă cu miere, se introduce cu cel puţin o oră înainte de transvazare. Astfel ca albinele să pregătească şi să curăţe botcile. După prima serie de botci primite acceptarea lor va fi mai mare.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde horia_ch » 04 Apr 2012, 15:26

Metoda după care îmi cresc eu mătcile este o variaţiune a unei metode de producere a lăptişorului. Cred că e foarte asemănătoare cu metoda dumneavoastră.
viewtopic.php?f=15&t=140#p1087
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde vevidadra » 04 Apr 2012, 18:25

Da, principiul e acelaş, numai că de la rama cu botci în ambele direcţii, în corp la stupii ME, sînt introduse rama cu puiet larve, rama cu puiet căpăcit cu albini la ieşire, rama cu păstură şi miere şi rama cu miere. La mine stupii ME sunt cu 9 rame.
La stupii orizontali de 16 şi 20 de rame ramele se aşează altfel : 1 ramă cu miere, 2 ramă cu miere şi păstură, 3 ramă cu puiet căpăcit cu albine la ieşire la ieşire, 4 ramă cu larve, 5 ramă cu botci, 6 ramă cu larve, difragma, 7 ramă cu puiet căpăcit cu albine la ieşire, apoi celelalte rame rămase cu puiet pe care se află regina, la care se adaugă o ramă bună pentru ooat şi se termină cu rame cu hrană. Dacă aveţi familii puternice în stupul Dadan de 12 r. cu 2 caturi se poate de încercat şi în el.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde popescu eugen » 20 Mai 2015, 18:23

Baaai , oameni buni , unu e subiectul si pe alte campuri bantuiti d-voastra.Omu nu a intrebat ce vreti voi ,daca ati extrage daca nu, daca e rentabil , etc.Eu am intrat aici ca sa aflu ce?Ce faceau rusii.Noi ce facem?M-a pus fratelo sa rezolv cum suge el din celula ca scula de pe piata e....1200 ron.El e cu mustele ,eu cu fiare,lemne si de toate.Am mai gasit o oferta la 1700.Bai astia sunt turbati?E doar o pompa de vid .Am gasit pe Google pe SELECT AUTO --SCULE o pompa de vid cu 101 ron.Cred ca face acelasi lucru , gasiti si un clip cum functioneaza,tre sa-i mai pui o siringa de veterinar si gata.Voi ce parere aveti?Poate va e de folos la careva , nu dati un pumn de bani la un bou care vrea 1700 pe o jucarie ce el da 100 E pe un kil de miere?
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI

Re: colectarea si pastrarea laptisorului de matca

Mesajde CV-03-BTF » 02 Ian 2017, 21:30

Pentru uz domestic, respectiv cantitati mici... se poate incerca si cu o pompa de la un tensiometru, alimentata la 3v. Dispozitivul ar fi portabil, practic de dimensiunea unei surubelnite cu acumulatori. Data fiind cantitatea mica, nu as folosi acel tub lung din plastic ci unmai unul de 2..3 cm., eventual de la un cateter care sa concentreze produsul direct intr-o fiola. Evident pompa trebuie montata in asa fel incat sa scoata aerul dintr-o incinta ( pe dos ) intrucat ea este construita ca o pompa de presiune.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron