Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

matca scoasa afara de albine

Mesajde adycnst » 16 Iun 2011, 15:47

servus!
am vazut ieri un fenomen despre care doresc sa dicutam:
matca impreuna cu cateva albine la zbor orele 17...dupa 3-4 minute matca doreste sa intre in stup (2 albine o insoteau) matca intra in stup dar in secunda urmatoare este agatata de 3 albine si alungata in iarba.
mentiuni: am vrut sa fac un nucleu asa ca am luat o rama cu 3 botci o rama cu puiet capacit si una de miere
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde un OM » 16 Iun 2011, 20:44

"Vrei nu vrei, mars la imperecheat !"
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde adycnst » 16 Iun 2011, 21:25

ma intreb daca asa este...insa ma mai gandesc ca si ora era destul de tarzie 17...va dati seama ca mie imi convine de minune...:)
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde victor s » 16 Iun 2011, 21:38

poate ca simte si ea nevoie de un preludiu... :lol: :lol: :lol:
nici eu nu stiam ce semnifica acest comportament !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde adycnst » 16 Iun 2011, 21:41

sa punem patratelul rosu!?...+++18:))
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde gica » 17 Iun 2011, 08:26

adycnst scrie:servus!
am vazut ieri un fenomen despre care doresc sa dicutam:

V ezi ca sefa este in nucleu.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde Ovidiu.Turda » 27 Iun 2011, 10:13

eu am patit alceva , am cumparat 5 regine imperecheate si marcate, am facut 5 roi si le-am bagat la fiecare cate o matca, dupa 3 zile cat le-am tinut in cusca lor am rupt sigilu de la cusca si am pus un capacel de ceara, lam gaurit si am introduso iara, ca dupa inca 2 zile cand umblam la o familie ma uit si la un roi, am vazut ca matca sia luat zborul si sa dus fara nici o albina , si nu sa mai intors cu restul nam avut probleme dar aia a zburat, intrebarea e de ce!
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde cosmin_tanase82 » 27 Iun 2011, 11:19

Ovidiu.Turda scrie:eu am patit alceva , am cumparat 5 regine imperecheate si marcate, am facut 5 roi si le-am bagat la fiecare cate o matca, dupa 3 zile cat le-am tinut in cusca lor am rupt sigilu de la cusca si am pus un capacel de ceara, lam gaurit si am introduso iara, ca dupa inca 2 zile cand umblam la o familie ma uit si la un roi, am vazut ca matca sia luat zborul si sa dus fara nici o albina , si nu sa mai intors cu restul nam avut probleme dar aia a zburat, intrebarea e de ce!


E posibil ca in acel moment sa fi reusit sa fuga. Ma gandesc ca nu a fost acceptata de roiul respectiv si atunci care era singura solutie:fuga.
Eu am patit ceva similar cu o matca cumparata anul trecut. Am vrut sa o eliberez eu dar cand am facut asta si-a luat zborul si nu am mai vazut-o in ziua aia. Peste o saptamana am gasit-o in stupul vecin instalata bine mersi. Am vazut-o si cand oua.
Eu cred ca matca de care vorbiti a fost eliberata de curand de albine iar cand ati vazut-o a fugit pentru ca nu a fost acceptata.

O alta posibilitate ar mai fi sa nu fie imperecheata cum trebuie si sa incerce sa continue procesul de imperechere. Din pacate ceva a mers prost si nu a mai reusit sa se intoarca la stup.
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde Ovidiu.Turda » 27 Iun 2011, 14:22

nustiu ce sa intamplat doar cu una am avut probleme , pe celelalte le-a acceptat, sper sa nu o mai patesc asa. A da primadata cand au eliberato am gasito in ghem, am salvato, am bagato iarasi in cusca si am tinuto alte 2 zile, aveau botci si leam distrus.
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde gica » 27 Iun 2011, 15:35

cosmin_tanase82 scrie:..........O alta posibilitate ar mai fi sa nu fie imperecheata cum trebuie si sa incerce sa continue procesul de imperechere. Din pacate ceva a mers prost si nu a mai reusit sa se intoarca la stup.

Domnule,cu partea femeiasca este in felul urmator,ori este fecioara ori nu este,cale de mijloc nu exista.
O regina cand incepe sa oua este imperecheata.Alceva nu exista.Stiu destule brasoave cu regine care s-au imperecheat de 3,14 ori.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde cosmin_tanase82 » 27 Iun 2011, 17:11

gica scrie:
cosmin_tanase82 scrie:..........O alta posibilitate ar mai fi sa nu fie imperecheata cum trebuie si sa incerce sa continue procesul de imperechere. Din pacate ceva a mers prost si nu a mai reusit sa se intoarca la stup.

Domnule,cu partea femeiasca este in felul urmator,ori este fecioara ori nu este,cale de mijloc nu exista.
O regina cand incepe sa oua este imperecheata.Alceva nu exista.Stiu destule brasoave cu regine care s-au imperecheat de 3,14 ori.


Mi-am clarificat atunci si acest aspect. Va multumesc mult pentru informatie!
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si multa, multa miere!
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: matca scoasa afara de albine

Mesajde nae » 15 Noi 2011, 22:30

D-l ing.Dobrota spune ca acest fenomen se intalneste cand familia este orfana de mult timp si are multa albina batrana . Albina batrana nu-i acorda TIMP tinerei REGINE ...In cazul meu a avut dreptate.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori