Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 12 Feb 2012, 20:27

se i-au 4 kg miere ,250gr lapte praf,250gr faina de soia, 100gr praf de oua, 300 ml apa100ml tinctura de [cimbru+c soricelului+pelin]+zahar pudra pana se obtine consistenta aluatului de paine .se pune 4-600gr in pungi pe rame sau in hranitoare,dupa zborul de curatire .tinctura mareste imunitatea albinelor[neosemoza] cu aceaste turte am obtinut rezultate f.bune in lipsa pasturi.[pofta buna fetelor] !!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde paul » 12 Feb 2012, 20:31

Mierea probabil ca trebuie sa fie ... cristalizata ! Altfel iese o smantana ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2012, 20:55

Pt a nu se pierde info te rog sa o muti aici;
viewtopic.php?f=9&t=807
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 12 Feb 2012, 21:36

daca punem in pungi[cristalizata] iar in hranitoare miere fluida [exclus de mana]
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde nae » 12 Feb 2012, 21:47

100ml tinctura !?
Protofilul este mai diluat si se recomanda 34/kg .
Dv. propuneti 100ml la 5kg , poate e bine ,20/kg .
!?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Mesajde nae » 12 Feb 2012, 21:48

.............
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 14 Feb 2012, 11:07

As posta pe alt ...forum dar nu le am cu astea (primesc lectii ) poze urmeaza (rabdare)...Cu intorcerea am fost destul de clar cred eu -in perioada 1-15 apr fac a doua intoarcere cind dezinfectez si stupi si in ac timp spargerea cuibului cu o rama in mijloc.Da-mi un bip pe mobil....Sanatate multa!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde cristi arad » 14 Feb 2012, 13:05

gica.mosu scrie:se i-au 4 kg miere ,250gr lapte praf,250gr faina de soia, 100gr praf de oua, 300 ml apa100ml tinctura de [cimbru+c soricelului+pelin]+zahar pudra pana se obtine consistenta aluatului de paine .se pune 4-600gr in pungi pe rame sau in hranitoare,dupa zborul de curatire .tinctura mareste imunitatea albinelor[neosemoza] cu aceaste turte am obtinut rezultate f.bune in lipsa pasturi.[pofta buna fetelor] !!!

nu cred ca este bine sa incarcam intestinul albinelor pe perioade de ger prelungit cu adaosuri proteice prea multe, in schimb este buna tinctura de cimbru, zeama de lamaie, otetul de mere si ceaiul de sunatoare
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde un OM » 14 Feb 2012, 14:38

Neica Gica a precizat ca aceasta turta se da dupa zborul de curatire.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde pescaru » 14 Feb 2012, 16:06

mai frate ,cum poti deschide un topic de genul asta ,cand praful de oua este sub 10% ca continut in comparatie cu restul ingredientelor care sant majoritare iar ouale tale sant aproape o [ zero ] ca putere de orce vrei tu , iar in forumul vechi sa discutat despre ,,oua '' cand se dau si cand se strica si ce contin , as invita pe colegul Peter Neamt ca e mai in tema ,cu toate ca nu il cunosc personal ,sa ne explice cate ceva mai in detaliu si nu numai ca invitatie ,cu toate ca sa mai discutat ,dar sa nu se uite . Cica ,Turte cu praf de oua '' puteai sa spui ,Turte cu oricare di ingredientele majoritare ca era mai bine .Ca perere, nu mai spuneti gogosi pt. micii intreprinzatori ,parerea mea .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 15 Feb 2012, 17:51

Ac reteta o am dintr-o revista SUA o folosesc din "86"in lipsa pasturii( super-buna)-dupa zborul de curatire. Asa cum am promis o sa "bag una placinta cu.l praf si brinza de vaci"ca sa vezi ca nu m-am suparat pt jignire; si alta cu zer de lapte (pt cei care au oi sau vaci) trasnet...Si inca ceva "ouole"au fost bune am 2 copii si altii prin....sat!!!Sa fim sanatosi cu toti...Doamne-ajuta!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde pescaru » 16 Feb 2012, 13:44

frate Gica , te cred ca albinele tale au o dezvoltare superba ,dar nu de la 100gr. de oua ,dezvoltarea o ai de la restul ingredientelor care sant de baza si nu numai acestea ,si laptele de vaca ,si lapte praf de vitei este super ,orcum fiecare face cum crede ca e mai bine . Orcum majoritatea santem simplii stupari ,avem putini doctori in apicultura care sa ne explice ce si cum . Cu respect
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2012, 11:13

Dea lungul timpului s-au cautat si s-au gasit diverse metode de a suplinii si chiar inbunatatii polenul. Datorita agriculturii plantele polenifere sunt tot mai putine, si polenul monofloral (floarea soarelui ) nu asigura intotdeauna elementele necesare unei alimentatii corecte. Eu sustin ca inlocuitorii trebuie defapt sa fie aditivi = sa complecteze calitatile polenului nu sa il substitue (inlocuiasca ). Albusul de ou nu are o mare valoare nutritiva (albumina + antiproteine) pe cind galbenusul are cam de toate si din aceasta cauza ouale sunt folosite la fabricarea vaccinurilor sau la hrana bacteriilor (culturi ).
Am folosit si praf de inghetata expirat si albinele nu au facut nazuri , dar nu sunt in masura sa spun ce efecte secundare a avut, pentru ca nu au fost vizibile.
Totusi plecind de la ideea ca albinele nu sunt carnivore nu cred ca trebuie exagerat cu proteina de origine animala. Procentul mediu de proteine variaza de la 7 la 37 % in polenurile recoltate de albine deci variaza mult.
Sfatul meu este ca atunci cind facem turtele sa plecam intotdeauna de la polen si de la miere la care mai adaugam si alti inlocuitori care cu cit sunt mai multi ( nu cantitativ ci sortimental )cu atit vor da rezultate mai bune.
Nu conteaza raportul de proteina din turte (ele se alimenteaza separat cu miere si cu polen ca si noi de altfel :mai luam o lingura de ciorba mai muscam odata din piine ), dar condeaza sa aiba la dispozitie ambele (glucide + proteine +etc. ) Deci nu strica daca turta are o concentratie mai mare de proteina daca le dam si sirop 1/1.
Personal folosesc si feedbee (de 3 ani) si nu i-am gasit freo hiba in afara de pret. Retete sunt multe dar totul se reduce la bani = pretul dicteaza in capitalism. Si nu trebuie uitate nici vitaminele si nici mineralele care nu ar trebui sa lipseasca din nici o reteta. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2012, 15:09

peterneamt scrie: Personal folosesc si feedbee (de 3 ani) si nu i-am gasit freo hiba in afara de pret. Retete sunt multe dar totul se reduce la bani = pretul dicteaza in capitalism. Si nu trebuie uitate nici vitaminele si nici mineralele care nu ar trebui sa lipseasca din nici o reteta. ;)

Cind ai timp pui o reteta cu feed bee :?:
Sau mergi pe clasica 78% zahar pudra,20% feed bee si 2% protofil sau ceai???
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2012, 17:48

proapis13 scrie:
peterneamt scrie: Personal folosesc si feedbee (de 3 ani) si nu i-am gasit freo hiba in afara de pret. Retete sunt multe dar totul se reduce la bani = pretul dicteaza in capitalism. Si nu trebuie uitate nici vitaminele si nici mineralele care nu ar trebui sa lipseasca din nici o reteta. ;)

Cind ai timp pui o reteta cu feed bee :?:
Sau mergi pe clasica 78% zahar pudra,20% feed bee si 2% protofil sau ceai???
salve :D

4-5 parti miere (volume )+ 1parte polen +1parte feedbe + plivitamine + protofil. Mierea se incalzeste la baie marina mestecind continu si se opreste focul cind ne arde la deget. Punem in ia protofilul si polivitaminele si amestecam. Varsam mierea intr-un cazan de betoane ( plastic negru de la Baumax ) apoi punem polenul si feedbee-ul si le amestecam cu o bormasina mai puternica ca pe mortar. Punem compozitia in pungi (de figider de 3 kg, la rola) in care punem cam un kg. Le inchidem cu scoci sau cu fir luat dintr-un sac de rafie mai nou ( firul in special la administrarea siropului ). Compozitia este destul de moale si nu se poate administra decit la punga altfel omorim albinele care se lipesc de ia instantaneu. Pungile le punem pe cuib fara sa le gaurim sau zgiriem.
Daca nu avem polen dublam cantitatea de feedbee sau adaugam alti inlocuitori. La fel se poate administra si mierea simpla in cazul cind e necesara o complectare acum in primavara .SPOR LA TREABA !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde valentin » 17 Feb 2012, 18:19

cum inchizi punga cu fir de rafie?
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator