Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 08:16

se pot inmulti familiile de albine si sa faci aceeasi productie marfa pe stupina,fara ca inmultirea sa diminueze productia,ba din contra s-o sporeasca?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Ioan Guist » 13 Feb 2012, 08:44

Asteptam cu interes (gura cascata) reteta.
O astfel de varianta de lucru ar fi la fix pentru fiecare.

Expuneti va rog sistemul 2in 1
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde alt stupar » 13 Feb 2012, 10:38

kamy scrie:se pot inmulti familiile de albine si sa faci aceeasi productie marfa pe stupina,fara ca inmultirea sa diminueze productia,ba din contra s-o sporeasca?

O intrebare retorica ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2012, 11:09

In conditiile tarii noastre se pune problema de costuri. In functie de ani (conditii ) se poate inmultii fara mare aport financiar intre 10 si 20 % din cauza faptului ca roii nu au timp sa ajunga suficient de puternici fara ajutor pina in August cind se naste si se formeaza albina de iernare. Daca folosim familii ajutatoare sau unim roii in toamna cu familii de productie ( vezi "Rotatia stupilor filmul ") se poate marii procentul dar si cheltuielile vor creste pentru ca o familie sub2 kg de albine va face tot posibilul sa treaca pragul fiziologic (deci va creste mult puiet ), pe cind o familie puternica va culege miere uneori in defavoarea cresterii puietului. Trebuie sa nu uitam ca un roi ajunge fara ajutor familie de productie in al treilea an . Dar daca investim in hrana (artificiala sau naturala )si renuntam la productia de miere familiile se pot tripla intr-un an dar rezultatul va fi tot roi adica nu au cind sa devina familii de productie si nu pot creste atitia faguri pentru a depozita mierea etc.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 13:35

alt stupar scrie:
kamy scrie:se pot inmulti familiile de albine si sa faci aceeasi productie marfa pe stupina,fara ca inmultirea sa diminueze productia,ba din contra s-o sporeasca?

O intrebare retorica ?

NU FAC POLITICA FIE EA SI APICOLA
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Crisan Dorel » 13 Feb 2012, 13:46

kamy scrie:se pot inmulti familiile de albine si sa faci aceeasi productie marfa pe stupina,fara ca inmultirea sa diminueze productia,ba din contra s-o sporeasca?


sa o sporeasca nu ai cum
probabil te gandesti cand e optim sa faci un roi si cat de mare sa il faci
daca ai familii puternice si salcamul e culesul cel mai bun din zona ta atunci ai putea sa valorifici culesul si sa faci divizarea dupa cules
daca faci doar un mic roi v-a trebui sa-l stimulezi bine sa se dezvolte si sa intre in iarna cu rezerve si oricum v-a avea nevoie de un timp mai lung ca sa devina o familie in toata regula

in ecuatie mai intra fagurii, daca nu ai faguri crescuti e un efort pentru familie sa creasca multi faguri

PS colegul peterneamt ti-a raspuns plin de substanta, tu alege planul de dezvoltare care ti se potriveste.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde gabi bee » 13 Feb 2012, 15:54

eu cred ca ce spune kamy este posibil dar trebuie un anumit tip de lada pt asta ! hai kamy , lamureste-ne ca suntem curiosi sa auzim varianta ta ! numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 15:56

Ioan Guist scrie:Asteptam cu interes (gura cascata) reteta.
O astfel de varianta de lucru ar fi la fix pentru fiecare.

Expuneti va rog sistemul 2in 1

no stati oleaca,nu-i ceva ce vreau sa fac,ceva ce am facut deja si anu asta vreau sa fac reconstituirea
da inainte de toate oleaca de istorie.
primul contact greu de uitat cu albinele l-am avut in 1983 cand au roit 2 roi pe un mar care nu putea fi scuturat ,taica-meu nu era acasa,cred ca va imaginati restul in urmatoarele 3 zile aratam ca luptatorii de sumo.
si ca sa nu spuneti ca doar la straini se mostenesc albinele din tata-n fiu am mostenit si io ca fiul risipitor 37 familii in 88-89 cand m-am intors din armata.
i-am inmultit pana prin 90-91 aveam 90-110 familii in ladoaie orizontale de 24-26 de rame.pot sa spun ca a fost cea mai frumoasa perioada de stuparit,am citit tot ce am prins in mana ,am inceput sa fac selectie,transvazari,roi matci pt proprie folosinta. si-acum imi amintesc cu nostalgie ca aveam o famile care ajungea in sezonu activ la 26 de rame
nu am fost multumit niciodata de diferentele de volum al unei familii,am urat roirea naturala de la primul contact cu stupii.
fiind si incapatinat din fire,uneori concurez cu catarul ,de cele mai multe ori facem remiza,am inceput sa studiez,sa dau cu-ntrebatu-n stanga in dreapta,am gasit un mentor in Tibi Koteles din bilghezd,pe care imi permit sa-l pun alaturi de d-nul Oros care au fost prin sfaturile lor parintii apiculturii din salaj,SI SANT ADEVARATE ENCICLOPEDII.
ramanea fara raspuns vesnica-ntrebare,care lada si ce rama ar fi cea mai buna?
in 97 am facut un mic experiment in doua ladoaie de 26 de rame am introdus cate 4 matci in fiecare dupa salcam si am plecat la tei la ciucurova,cunostinte despre pastoral 0.pe drum soferul s-a ratacit,a ajuns in vreo 24 de ore dupa ce a cartografiat o buna parte din dobrogea,a ajuns pe la 12 noaptea,am descarcat pana dimineata cu albinele iesite pe lazi pe la capace si cu mai multe chiote decat la o serbare campeneasca.a doua zi am platit prima vama pe prostie am ingropat mustele din 6 lazi dintre care si cele 2 cu pricina.
Am jurat atunci ca nu mai omor niciodata albine la transport.
98 an nou am incercat santul de pe ailalta margine de drum.am luat un pavilion de 78 de lazi orizontale de 20 rame,pe trei randuri l-am modificat pe 4 si-am numarat 104 lazi.Afost un an bun dar cand am terminat cu extrasu eram arici de-atatea intepaturi.am plecat de acasa cu 101,102 si m-am intors cu vre-o 65 dupa ce am epuizat cele 15 matci pe care le-am dus in nuclee.iarna am vandut pavilionul,fara lazi asa ca am fost nevoit sa fac capace la lazile orizontale in pat cald.
99 plecat cu 50 stupi varsati si intors cu 85de matci,fara nuclee trambalate,la lazile orizontale in pat cald,se poate face un nucleu in capatul lazii procentul de imperechere fiind mare pt ca zboara in spatele lazilor.Dezamagirea cu oamenii la incarcat.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Crisan Dorel » 13 Feb 2012, 16:22

in sistemele cu 2 matci ai o dezvoltare mai accentuata, dar acceptiunea termenului de inmultire = cresterea nr. de colonii. ma rog, se poate si asa.

ps de fapt acum observ numele rubricii ...2 in 1
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 16:54

In 2000 am luat un autobuz de 12 metri pe care l-am transformat in pavilion apicol,101 lazi verticale de care m-am folosit vre-o 6 ani si mi se rupe sufletu sa-l dau la fiare.
atunci m-am lovit prima data de lada verticala de 12 +12 1/1.
dupa cum citisem in carte de metoda cu 2 matci in cuib mi-am facut lazile cu canale de circilar ca sa le pot imparti sa fac roi.
am mai avut vecini la salcam 2 domni ingineri din carei,care aveau tot asa ladoaie orizontale de 26 de rame,dar lucru interesant foloseau aceeasi metoda cu 2 matci restranse pe capete si magazie comuna la mijloc si mi-au spus ca n-au fost dezamagiti niciodata.
91-95:2007-20010 am evadat in doua randuri din raiul stuparilor.a
nul trecut m-am pus pe roti un pavilion pe platforma auto,de 50 de familii cu lazi verticale 12+12

http://anunturiapicole.stuparitul.com/v ... f=11&t=687

aveam vreo 115 -120 de matci si 7-8 rame la fiecare,am facut o comanda de 7000 de rame la d-nul Ghergely din Tg Secuiesc, achitat in avans IN IANUARIE 2011 prin virament 50 % 2800 de roni,comanda ferma promisiune ferma pe luna martie livrare MARFA. se poate ca n-am inteles io bine o fi spus dansul pe marte,sau in martie da fara sa precizeze anul,il rog si pe aceaste cale sa-mi returneze banii ramasi adica 2400,a luat vecinu-meu 500 de rame,si-l trec coautor la metoda asta dar numai dupa dovada platii.
ne-avand rame,suficiente am inceput sa curat sa dezinfectez ce-am avut prin batatura inainte de salcam deja faceam alpinism apicol prin toti prunii,si-atunci ma trasni ideea ce-ar fi sa bag 2 matci intr-o lada 6+6 gratie haneman si magazie comuna.cand schimbul 1 si 3 e ocupat alegi ce-ti ramane,asa ca bice.
rame de cladit garla in magazie,an bun la salcam cules bun pana in 20 iulie am umplut magaziile cu rame.
concluzii:
-din acel moment nu mi-a mai roit niciuna,cu toate ca lada era ful de albina,si barbi ca la vikingi
-se mantine populatia la volum constant cam tot timpul anului,cu conditia sa nu le furi mancarea de pe masa (cuib)
-atata timp cat are o magazie goala sau rame goale sus si binenteles matci tinere,chiar daca exista botci nu roiesc.
-daca sant prea puternice mai ferice de cel care da decat de cel care primeste.
deaceea nu am mintit cand am afirmat ca batranu e coautor.(preferam sa nu fi fost)
bine bine da care-i spilu cu inmultitu? ca din 2 -1 si-un copchil stie sa faca?
am incercat in lazi de polistiren dtot de 12 impartita in 4 adica practic 3+2+2+3 sa bag 4 matci si s-au comportat dupa placerea mea
va spusai ca anu asta vreu sa fac reconstituirea da pa invers din 1, 2 sau 4
chiar daca
Ultima oară modificat de kamy pe 14 Feb 2012, 11:04, modificat de 3 ori în total.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Crisan Dorel » 13 Feb 2012, 17:06

uita-te putin aici: MER cu rama de 150 viewtopic.php?f=4&t=1469
e gandit pentru lucrul cu familie ajutatoare, colectare de polen, etc (all in 1, flexibilitate maxima)
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 17:11

no amu scrisa-i un cearceaf siaicea-i loc de dat care cu parerea care cu paru,da nu contati prea mult c-o sa-ntorc si celalalt obraz,
DA IN LIPSA MEA MA PUTETI SI BATE!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 17:22

intrebare-ntrebatoare ce procent de stupi din tara sant pe ME,peste drum de vand-cumpar si cati pe 1/1si daca mie numi mi-ar place sa-n calzesc 2 stinghii goale in loc de puiet care-o fi parerea albinelor d-nu Crisan?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 17:33

peterneamt scrie:In conditiile tarii noastre se pune problema de costuri. In functie de ani (conditii ) se poate inmultii fara mare aport financiar intre 10 si 20 % din cauza faptului ca roii nu au timp sa ajunga suficient de puternici fara ajutor pina in August cind se naste si se formeaza albina de iernare. Daca folosim familii ajutatoare sau unim roii in toamna cu familii de productie ( vezi "Rotatia stupilor filmul ") se poate marii procentul dar si cheltuielile vor creste pentru ca o familie sub2 kg de albine va face tot posibilul sa treaca pragul fiziologic (deci va creste mult puiet ), pe cind o familie puternica va culege miere uneori in defavoarea cresterii puietului. Trebuie sa nu uitam ca un roi ajunge fara ajutor familie de productie in al treilea an . Dar daca investim in hrana (artificiala sau naturala )si renuntam la productia de miere familiile se pot tripla intr-un an dar rezultatul va fi tot roi adica nu au cind sa devina familii de productie si nu pot creste atitia faguri pentru a depozita mierea etc.

din punct de vedere al nr de faguri construiti sant de acord ca un roi are nevoie de 2 ani,dar la cei care fac pastoralu n-au inseriate ramele cu puiet le plimba de la o famile la alta fara nici o problema.Se practica egalizarea si chiar ajutarea familiilor cu puiet,ca daca mergi doar cu reme de puiet teii sant cam inalti ,daca n-ai puiet suficient se schimba tabla in apiturism,care nu fericeste practicantii
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2012, 17:34

Daca nu te superi, eu nu am inteles, care este solutia, de inmultire 2 in 1 ? Daca vrei sa insisti pe partea cu inmultirea, sa ne scoti din ceata.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 17:35

gabi bee scrie:eu cred ca ce spune kamy este posibil dar trebuie un anumit tip de lada pt asta ! hai kamy , lamureste-ne ca suntem curiosi sa auzim varianta ta ! numai bine ! :D

o sa pun si niste chipuri cu lazi da-mi ingheata diafragma la aparat
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


cron