Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 141

Mesajde un OM » 13 Feb 2012, 00:06

Taxe anuale nu se platesc deloc la masura 141, cel putin eu in al treilea an nu stiu sa fi platit. Dumneata de unde stii chestia aceasta? Ca platestI dosarul pentru inscriere, ceva taxe pentru PFA, o bucata mare de benzina pe drumuri astea da.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Masura 141

Mesajde Georgian » 13 Feb 2012, 18:57

oameni buni eu stiu ca in proiect trebuie sa maresti nr de stupi si daca in anul 0 ai 25 stupi in anul 1 trebuie sa maresti nr de stupi cu 12, in anul 2 cu 12, in anul 3 cu 13. Deci in anul 3 la control trebuie sa detii 62 de stupi. In ce priveste banii nu ii inereseaza ce ai facut cu ei daca ai respectat planul de afaceri adica marirea efectivului de stupi!!! eu asa am in planul de afaceri nu stiu ce are fiecare in plan!
Daca gresesc corectati-ma! Va multumesc.
Avatar utilizator
Georgian
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Ian 2012, 19:10
Localitate: PLOSCA

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 13 Feb 2012, 21:25

Bani europeni în agricultura vasluianã

PROIECTE Fermierii vasluieni au depus, la ultimele sesiuni de proiecte nerambursabile, finantate cu bani europeni, nu mai putin de 86 de proiecte, pe Mãsura 112, “Instalarea tânãrului fermier”, si peste 200, pe Mãsura 114, “Sprijinirea fermelor de semisubzistentã”. În ceea ce priveste proiectele aprobate pentru înfiintarea de exploatatii apicole, judetul Vaslui este pe locul I în tarã, în timp ce, pe ansamblu, rata de absorbtie a banilor europeni în agriculturã a fost de 65%, fiind în primii trei la nivel national. Ultimele sesiuni de depunere proiecte pe aceste douã mãsuri, care sunt si cel mai usor de accesat, sunt în luna iunie, sumele totale puse la dispozitie fermierilor, la nivel national, fiind de peste 333 milioane euro.

În ultimul an, fermierii vasluieni au fost mai harnici în depunerea de proiecte în vederea accesãrii de bani europeni nerambursabili. Astfel, în cadrul Mãsurii 112, “Instalarea tânãrului fermier”, la Oficiul Judetean de Plãti pentru Dezvoltare Ruralã si Pescuit Vaslui, au fost depuse, doar în ultima sesiune care tocmai s-a încheiat, 86 de proiecte, aflate acum în evaluare, sumele cerute fiind între 10 si 25 mii euro, valoarea medie fiind de 19000 euro. Pânã acum, în cei trei ani de când a fost deschisã aceastã mãsurã, au fost deja declarate eligibile 172 proiecte ale tinerilor fermieri vasluieni, alte 15 fiind în asteptare, pânã la solutionarea unor contestatii. Valoarea totalã a proiectelor aprobate este de 33,13 miliarde lei, din care au intrat deja în conturile agricultorilor peste 18 miliarde lei. La semnarea contractului de finantare, beneficiarii acestor fonduri europene primesc 60% din sumã, restul, în decurs de trei ani, pe mãsurã ce se îndeplinesc conditiile contractuale. Din suma maximã care poate fi accesatã, de 25000 euro/proiect, 30% trebuie investitã în mijloace fixe, restul, de 70% putând fi folositi pentru dezvoltarea fermei, libertatea fiind foarte mare în ceea ce priveste destinatia banilor primiti. Urmãtoarea, si ultima sesiune de depunere proiecte pentru aceastã mãsurã va fi în perioada 1 – 29 iunie 2012, suma totalã care poate fi accesatã la nivel national fiind de peste 120 milioane euro. “Având în vedere cã aceasta va fi ultima depunere de proiecte în aceastã formã, invitãm fermierii sã-si pregãteascã din timp documentatia, pentru a putea depune proiecte eligibile si a primi finantare. Trebuie mentionat cã, la numãrul de proiecte depuse pentru înfiintarea de exploatatii apicole, judetul Vaslui este pe locul I în tarã”, a declarat Virgil Cadãr, directorul executiv al OJPDRP Vaslui. În ceea ce priveste Mãsura 141, “Sprijijirea fermelor de semisubzistentã”, în aceste zile, ultimii fermieri care au depus proiecte declarate eligibile sunt asteptati la OJPDRP pentru autorizare si semnarea contractelor de finantare. Este vorba de 340 de fermieri din judetul Vaslui a cãror proiecte au fost deja aprobate, alte aproape 200 de dosare fiind în asteptare. Suma care poate fi primitã este de 7500 euro, bani nerambursabili, la semnarea contractului, beneficiarii primind imediat în cont 1500 euro, apoi, anual, aceeasi sumã, timp de cinci ani. Dupã trecerea unei perioade de trei ani, se face o verificare si, dacã au îndeplinit conditiile din contract, primesc si urmãtoarele transe de bani. Pânã acum, în judetul Vaslui au fost aprobate 1032 dosare de finantare pe Mãsura 141, suma totalã primitã fiind de 7,74 milioane euro. Urmãtoarea, si ultima sesiune de depunere proiecte pe aceastã mãsurã este tot în perioada 1 – 29 iunie, suma pusã la dispozitie fiind de peste 112 milioane euro. Trebuie spus cã, la Vaslui, gradul de absorbtie a banilor disponibili prin diversele mãsuri finantate prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Ruralã (FEADR) este de peste 65%, situându-ne în primele trei judete din tarã. Mai mult decât atât, rata de aprobare a proiectelor a fost de 99%, ceea ce denotã cã, atât potentialii beneficiari, cât si consultantii care au întocmit proiectele si-au fãcut bine treaba.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde un OM » 13 Feb 2012, 22:54

Nu va mai faceti iluzii ca nu veti trebui sa dati seama doar pentru o parte din sumele primite, fie o treime sau jumatate sau o alta parte. Toate sumele primite prin masura 141 trebuie justificate. Nu-i intereseaza deocamdata sumele pe care le castigi prin diverse vanzari de roiuri, miere, polen, propolis sau alte produse ale familiei de albine( asta nu inseamna ca nu trebuie identificate in registrul de intrari si iesiri), pentru ca deocamdate apicultura nu este impozitata.
Cumpararea de tractoare, pavilioane nu fac obiectul masurii 141.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 13 Feb 2012, 23:04

Pina in prezent nu am accesat nici o masura si cred ca nici nu voi accesa.Liber e mai bine,merg cu PNA si atit.
Ce imi trebuie mie bataie de cap cind pe picioarele mele,ce e drept mai greu pot sa fac ceva.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde livanualbinaru » 14 Feb 2012, 10:57

am accesat masura 141, as vrea sa stiu daca as putea sa mai fac un proiect tot mas. 141 dar pe numele sotiei bineinteles pe alta suprafata de teren in alta localitate mai exact la parintii ei. Intentionez sa mai fac si acolo o stupina .
Va intreb pentru ca, consultantul mia zis ca nu sar putea deoarece suntem sot si sotie iar eu am acesat deja masura.
livanualbinaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Ian 2012, 18:26
Localitate: Priseaca , Olt

Re: Masura 141

Mesajde un OM » 14 Feb 2012, 14:47

Din cate stiu nu se poate ca sotul sau sotia sa poata accesa o alta masura.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Masura 141

Mesajde dorindafi » 14 Feb 2012, 15:13

livanualbinaru scrie:am accesat masura 141, as vrea sa stiu daca as putea sa mai fac un proiect tot mas. 141 dar pe numele sotiei bineinteles pe alta suprafata de teren in alta localitate mai exact la parintii ei. Intentionez sa mai fac si acolo o stupina .
Va intreb pentru ca, consultantul mia zis ca nu sar putea deoarece suntem sot si sotie iar eu am acesat deja masura.

sotzia poate sa acceseze 141 dar pt. orice altceva in afara de stupi
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Masura 141

Mesajde kissi » 14 Feb 2012, 20:34

livanualbinaru scrie:am accesat masura 141, as vrea sa stiu daca as putea sa mai fac un proiect tot mas. 141 dar pe numele sotiei bineinteles pe alta suprafata de teren in alta localitate mai exact la parintii ei. Intentionez sa mai fac si acolo o stupina .
Va intreb pentru ca, consultantul mia zis ca nu sar putea deoarece suntem sot si sotie iar eu am acesat deja masura.

Puteti sa faceti doar pe parintii ei.
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Masura 141

Mesajde livanualbinaru » 15 Feb 2012, 21:00

mersi de raspunsuri, se pare ca avea dreptate consultantul :(
livanualbinaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Ian 2012, 18:26
Localitate: Priseaca , Olt

Re: Masura 141

Mesajde livanualbinaru » 25 Apr 2012, 23:45

vau intrat banii in cont pe proiectele depuse in iunie 2011 masura 141 ??? . La mine inca nu .
livanualbinaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Ian 2012, 18:26
Localitate: Priseaca , Olt

Re: Masura 141

Mesajde jimm » 26 Apr 2012, 21:33

A fost publict noul ghid
Spicuire:

"Documentele luate în considerare pentru demonstrarea comercializării unei părți din
producție, sunt cele emise în perioada 01.07.2011 – 15.05.2012.
a) Cantităţile valorificate de persoanele fizice sunt cantitățile comercializate și justificate, după
caz, prin:
- certificatul de producător, care va fi însoțit de adeverința eliberată de entitatea care a
achiziționat produsul/produsele și de borderoul de achiziții/ factură fiscală;
- copie după Carnetul de viticultor, care va fi însoțit de adeverința eliberată de entitatea care a
achiziționat produsul/produsele și de borderoul de achiziții/ factură fiscală;
- adeverinţă eliberată de grupul de producători/alte forme asociative pentru
membrii/nemembrii acestora din care să rezulte cantitatea comercializată;
În cazul în care certificatul de producător/carnetul de viticultor nu este însoţit de adeverință și
de borderoul de achiziții/factura fiscală pentru demonstrarea comercializării unei părţi din
producţie, proiectul este declarat neconform.
b) Cantitățile valorificate de persoanele fizice autorizate conform OUG 44/2008 sunt cantităţile
comercializate, după caz, din factura fiscală/chitanţe/borderou de achiziţii, etc."

Treaba serioasa! :lol:
Ori suntem ferma de semisubzistenta ori nu suntem!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Masura 141

Mesajde iulians » 20 Mai 2012, 21:35

Am depus proiectul in luna iunie 2011 iar in luna aprilie au intrat in sfarsit banii. Inca nu mi-am luat registre si nici crotalii pentru stupi.Spuneti-mi care ar fi urmatorii pasi?
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Masura 141

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Mai 2012, 04:07

pai ai nevoie de carnetul de viticultor !!! dupa cum spune Jimm !!! :lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Masura 141

Mesajde pngflorin » 21 Mai 2012, 09:11

iulians scrie:Am depus proiectul in luna iunie 2011 iar in luna aprilie au intrat in sfarsit banii. Inca nu mi-am luat registre si nici crotalii pentru stupi.Spuneti-mi care ar fi urmatorii pasi?


despre ce registre vb.......?
este o activitate neimpozitata.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Masura 141

Mesajde iulians » 21 Mai 2012, 09:56

Pai la trei ani cand vin sa ma verifice eu ce le arat?!Cum justific banii,nu trebuie un registru de incasari si plati?
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori