Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde a_costy » 02 Ian 2012, 13:42

lucky5stike,

Ma bucur ca dumneavoastra ati inteles perfect ce am vrut sa spun (faptul ca Romania nu are nici insule si nici zone izolate, astfel incat sa se poata face imperecherea matcilor selectionate, 100% cum scrie la carte si nu ca noi romanii suntem mai prosti sau mai lenesi decat altii). Nici nu ma mir, doar sunteti profesor.

P.S. Rog pe cei ce nu inteleg mesajele, sa ceara lamuriri suplimentare inainte sa arunce cu rahat.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde jenica67 » 02 Ian 2012, 18:48

a_costy ai tu material selectionat si nu gasesti loc unde, sa il imperechezi ? Iati stupii cu tine si dute o saptamana pe transalpina, la tine intr-o poienita, si imperechezi matcile, cu cine doresti. Vino la noi pe Semenic, vino ca gasesti la munte la noi, la Brebu nou sau Garana si alte zone, unde sigur sunt f putine albine si rezultatele vor fi bune. Numai sa vrei, sa faci experiente cate vrei. Sau acum vrei insule in mislocul marii ? Vrei si tu Insula Serpilor ? :lol:
Ultima oară modificat de jenica67 pe 04 Ian 2012, 14:33, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Badea Alin » 02 Ian 2012, 21:48

jenica67 scrie: Vrei si tu Insila Serpilor ? :lol:

De ce nu?
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde a_costy » 04 Ian 2012, 11:52

O vreau, pt ca e a Romaniei.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde jenica67 » 04 Ian 2012, 14:32

Ai acordul meu. :P
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde peterneamt » 07 Ian 2012, 14:29

Selectionat =selectat =ales ,in functie de anumite caractere ereditare dorite. Deci selectia o faci in functie de ce vrei sa obti respectiv : albine,miere,laptisor, polen, propolis. In zootehnie rasele sau obtinut prin consangvinizare si astfel animalele au pierdut alte caracteristici importante, cum ar fi rezistenta la boli etc. Daca fiecare in stupina lui isi face inmultirea din ce are mai bun , rezultatul este maxim pentru toti apicultorii, pentru ca nu se pierde informatie genetica. Dar daca am lua toti matci de la un singur producator care produce super matci ,rezultatul ar fi dezastros in timp.
In concluzie chiar daca mai cumparati pentru a evita consangvinizarea, nu renuntati la ce aveti in ograda .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 19:50

jenica67 scrie:Hai sa dam totul cu rahat si sa ne facem, cei mai mari ******, de pe planeta asta. Toate lucrurile astea de rahat, de fapt nu formeaza tara asta ? Si daca ele sunt de rahat, oare din cauza cui, sunt asa ?? Parerea mea este ca, democratia asta, a dat impresia unora, ca brusc sunt destepti, si ii judeca pe ceilalti, dupa cum sunt ei. Fara sa observe ca altii muncesc, studiaza, experimenteaza si au alte rezultate decat ei.

leatule mai spala-te pe dinti de la atatea pomelnice!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 14 Feb 2012, 12:47

Kamy, te rog frumos, nu cred ca asta e limbajul potrivit in sectiuni apicole.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 21:03

lucky5strike scrie:Kamy, te rog frumos, nu cred ca asta e limbajul potrivit in sectiuni apicole.

care e nepotrivit? sant mai greu de cap.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde lucky5strike » 19 Feb 2012, 22:51

Mesajul cu pomelnicul.

Da-ti silinta sa nu fi greu de cap, fiindca ne tii in loc.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 20 Feb 2012, 07:28

lucky5strike scrie:Mesajul cu pomelnicul.

Da-ti silinta sa nu fi greu de cap, fiindca ne tii in loc.

mie mi se parea ca ,,rahatul,, nu se potrivea cu forumul banuiesc ca nu era vorba de acela care se vinde la alimentari si am incercat sa sugerez acest lucru dar daca aici sant oameni asmenea mustelor care ,,iubesc orice,, imi cer scuze nu vreau sa stric nimanui placerea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 20 Feb 2012, 07:31

lucky5strike scrie:Mesajul cu pomelnicul.

Da-ti silinta sa nu fi greu de cap, fiindca ne tii in loc.

mie mi se parea ca ,,rahatul,, nu se potrivea cu forumul banuiesc ca nu era vorba de acela care se vinde la alimentari si am incercat sa sugerez acest lucru dar daca aici sant oameni asmenea mustelor care ,,iubesc orice,, imi cer scuze nu vreau sa stric nimanui placerea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Ioan Guist » 20 Feb 2012, 08:38

Da...nu mai bine te bagi matale pe probleme de apicultura si ...nu te "instalezi" gratuit in post de ...educator?
Nu ai vazut ca sunt destui militieni (moderatori)? Nu-ti convine ceva? Exista bumb cu Raporteaza.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 20 Feb 2012, 11:41

Ioan Guist scrie:Da...nu mai bine te bagi matale pe probleme de apicultura si ...nu te "instalezi" gratuit in post de ...educator?
Nu ai vazut ca sunt destui militieni (moderatori)? Nu-ti convine ceva? Exista bumb cu Raporteaza.

doar n-or fi unsi militienii tocmai cu asa ceva?eu vad ca altora nu le convine,eu chiar n-am nika de raportat,instalarea se face pe bani?de ce sa-i faci cine-o cauta cu lumanarea.ca sa nu va deranjeze dati-mi o lista de cuvinte alese care se pot folosi si la care e pacat mare daca spui din gresala cuiva sa nu le foloseasca,fiindca sant preferate?
mie nu-mi place cuvantu ala si daca se face atata caz de o remarca scurta si la obiect ce sa-nteleg ca nu avem toti aceleasi gusturi?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde Ioan Guist » 20 Feb 2012, 14:22

Kamy
Ideea e ca daca fiecare posteaza "o remarca scurta si la obiect" imediat vor venii alte doua-spe remarci foarte scurte si foarte ...la obiect.
Deea acea , indicat este ca atunci cand un mesaj , cuvant este ...nepotrivit, sa fie raportat incat un moderator sa ia la cunostinta si astfel sa fie evitate conflictele si discutiile in contre.

Doar bine va doresc.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ce intelegem prin matci selectionate?

Mesajde kamy » 20 Feb 2012, 14:48

Ioan Guist scrie:Kamy
Ideea e ca daca fiecare posteaza "o remarca scurta si la obiect" imediat vor venii alte doua-spe remarci foarte scurte si foarte ...la obiect.
Deea acea , indicat este ca atunci cand un mesaj , cuvant este ...nepotrivit, sa fie raportat incat un moderator sa ia la cunostinta si astfel sa fie evitate conflictele si discutiile in contre.

Doar bine va doresc.

am inteles in sfarsit va multumesc dar am ramas cu oroare la raportari de pe vremurile trecute!promit sa nu se mai intample!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori