Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Iun 2011, 20:20

un coleg m-a rugat sa-i pun un film cu lipitul fagurilor .

Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde redoo » 19 Iun 2011, 20:42

am vazut :D multumesc. de data asta am incercat si am reusit sa -i lipesc cu un pistol de lipit.brimul a iesit un pic cam ciuruit :lol: ,dar la urmatorul am fost meserias....am efectuat cu o panza de bofaier un mic santulet pe ciocul pistolului si am reusit sa ma tin pe sarma.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde tassevasi » 19 Iun 2011, 22:46

Eu lipesc cu trafo 220 la 12 ori 14 ,18 ,24 v acasa iar in pastoral cel mai ideal si merge f bine acest pinten , l-am facut sa acopere toata sirma .
Numai bine
Fişiere ataşate
Imagine0463.jpg
Imagine0467.jpg
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde ves.lucian.zabrani » 20 Iun 2011, 21:46

in pastoral cel mai bine este cu doua fire ce vin de la bornele bateriei .
asta sa nu fie cu suparare , daca nu mergi in pastoral cu bicicleta !!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde tassevasi » 21 Iun 2011, 21:50

In situatia in care nu ai mij de tr (tractor, camion) si ai pavilion ,ori un cort (te-a adus copiii cu masina si mai vin la o saptamina ) cum faci ?
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde aliuta2000 » 21 Iun 2011, 21:54

pe post de traf se poate folosi si o sursa de calc pe 12 v ... eu am una de prasila pe acasa ca urla prea tare si am pus-o la pastrare , si acu ii vad utilitatea(in lucru asta nu ma deranjeaza ca face cateva min zgomot)
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Iun 2011, 22:02

tassevasi scrie:In situatia in care nu ai mij de tr (tractor, camion) si ai pavilion ,ori un cort (te-a adus copiii cu masina si mai vin la o saptamina ) cum faci ?
Numai bine .

sigur gasim o solutie , stimate coleg . si pintenul tau poate fi o scula de nadejde . orice scula isi gaseste utilitatea pana la urma .
SANATATE MAXIMA !!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde vlad » 30 Iun 2011, 18:10

,, In situatia in care nu ai mij de tr (tractor, camion) si ai pavilion ,ori un cort (te-a adus copiii cu masina si mai vin la o saptamina ) cum faci ?
Numai bine . "

merge perfect cu pinten apicol incalzit cu o spirtiera sau daca n-ai nici asa ceva lasi un pic fagurii la soare si apoi intra pintenul sau tablita (ca a colegului de mai inainte ) la fix . o spirtiera se poate improviza din orice cutie si poti pune in ea sa arda inclusiv tuica ( asta daca te lasa inima si te induri de tuica )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iun 2011, 19:46

ma indur pentru ca de anul trecut nu mai fac si nici nu mai beau nici tuica , nici vin si nici bere . am fost "tata" berii dar am fost !!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde marginean_mihai » 03 Iul 2011, 13:16

tassevasi scrie:In situatia in care nu ai mij de tr (tractor, camion) si ai pavilion ,ori un cort (te-a adus copiii cu masina si mai vin la o saptamina ) cum faci ?
Numai bine .
cu o baterie veche, o incarci cand iti aduci aminte , merge mult si bine
:D
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde adriann » 26 Iul 2011, 00:21

aliuta2000 scrie:pe post de traf se poate folosi si o sursa de calc pe 12 v ... eu am una de prasila pe acasa ca urla prea tare si am pus-o la pastrare , si acu ii vad utilitatea(in lucru asta nu ma deranjeaza ca face cateva min zgomot)


nu o sa iti mearga ca intra in protectie la scurt.....poate doar daca o modifici cu ajutorul unui electronist
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde liviu1965 » 26 Iul 2011, 10:38

O alta idee:
pastoral : faci un foculet si pui in ceaun ( orisice vas) apa la fiert . Folosesti pinten,.....ce ai ....
acasa : daca ai masina sigur ai si un incarcator de acumulator..... Daca nu , folosesti un alimentator de minim 1A si tensiune de la 9V in sus.

Sursa de la pc : folosesti 12v si vezi ca este pe undeva un conector de 3, ceva amperi. Atunci nu intra in protectie.
Eu am folosit o sursa de 12v / 2a si a fctionat ok.
De preferinta o sursa de la un pc mai batran ( alea aveau consum > => si o sursa puternica )

Bafta
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde bonzo » 26 Iul 2011, 15:36

Va salut
Orice sursa de calculator, fie mai noua sau mai veche scoate undeva la 10 A (suficient pentru lipit faguri) pe partea de 12 V. Problema, la lipit faguri, este ca sarma noastra are o rezistenta foarte mica si, practic, punem sursa in scurt-circuit, rezulta un curent foarte mare si sursele de calculator intra, in general, in protectie.
O solutie ar fi inserierea sursei cu o rezistenta de putere, de exemplu o bucata de nichelina, care va limita curentul in circuit. Cu cat rezistenta nichelinei este mai mare (bucata mai mare de nichelina), cu atat curentul limita va fi mai mic. Eu folosesc o bucata de nichelina, dar cu o alta sursa, nu de calculator, pentru a se incalzi sarma mai putin, ca sa nu tai foaia de fagure.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde alt stupar » 26 Iul 2011, 15:46

Ia foloseste nichelina direct pentru insarmare !
E bobo, mai ceva decat inoxul, si nu are moarte, n-o rugineste ceara!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde liviu1965 » 26 Iul 2011, 19:39

Parerea mea
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: transformatorul cu care lipesc fagurii artificiali

Mesajde aliuta2000 » 26 Iul 2011, 23:30

sti cum " muieti is pesmetii " se rezolva si pentru cei care nu stiu se deduce prin incercari repetate si chiar daca nu se cunoaste principiul scurt -circuitului , se vede ca asa merge si asa nu .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori