Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stimulari de primavara

Mesajde ilalexandru » 20 Feb 2012, 00:33

MAi e putin si vine si caldura. Moment in care trebuie sa incepem stimularea familiilor de albine. Si acum vine intrebarea mea : cu ce e recomandat sa incepem a stimula? Sa incepem cu sirop de zahar, cu protofil si alte alea in el? Sau sa incepem sa descapacim la ramele cu miere? Unde e uzura mai mare? Dar beneficiul?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Stimulari de primavara

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2012, 00:40

la mine cutuma este sa zgarii cu furculita tot ce-am bagat in toamna cu petece in dulap. Deja le-am mutat la caldura :D
plus ce (si daca) a ramas neacoperit peste iarna.
Cum termin cu astea, sirop la greu. Cu alea-alea prin el ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stimulari de primavara

Mesajde gica.mosu » 20 Feb 2012, 10:12

Un s ubiect mai complex si diversificat de la om la zona ,timp, zbor de curati, hrana din stup incepe:
-in lipsa de hrana-punem rame cu mire de la rez (daca avem) s-au miere zaharisita (inpungi),apifonda etc.
-pt stim ouatului:turte proteice, pungi cu mierre....dupa zbor de curatire sirop cind permite timpul...
Revin cu alte retete si detalii...cum am promis...Sanatate...muuuuulta...mosu!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulari de primavara

Mesajde mechenici » 20 Feb 2012, 13:42

Salut.Indicat ar fii sa complectam cuiburile cu rame cu miere ,sa decapacim dupa diafragma cam2dm la 4 zile shi dupa aceea sirop,uni dau ceai 2apa unu zahar eu dau 1+1 sunt ele destul de uzate nu le mai omor eu cu mina mea ---siropul sa infloreasca porumbarul in zn.mea,apoipaducelu sa.
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: Stimulari de primavara

Mesajde ilalexandru » 20 Feb 2012, 20:56

Sirop sau descapacire? Asta e problema care ma roade acum. Poate o sa procedez astfel : se incalzeste, verific cuiburile, scot ce am langa diafragma(carton,pasla,ziar), pun hranitoarele, administrez sirop vreo 3 zile si apoi intru la descapacit. Cate o rama la o saptamana(nu de alta, dar nu pot face mai mult de 30 intr-o dupa amiaza). Apoi dupa doua saptamani, adica sper ca pe la 25 martie sa urmeze vreo 10 zile cu 200 ml sirop de stimulare. Planuri acum...in realitate, depinde de vreme.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Stimulari de primavara

Mesajde XXL » 21 Feb 2012, 20:25

sirop non stop+ descapacit masiv pe ramele cu care largim cuibul
asta binenteles dk avem albina sa acopere puietul
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Stimulari de primavara

Mesajde reformistul » 21 Feb 2012, 23:53

XXL scrie:sirop non stop+ descapacit masiv pe ramele cu care largim cuibul
asta binenteles dk avem albina sa acopere puietul


Nu va grabiti cu siropul si cu largitul cuiburilor? ;)
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Stimulari de primavara

Mesajde peterneamt » 22 Feb 2012, 11:01

Albinele sunt niste biomasini (ca si noi dealtfel ) ce se formeaza si dupa eclozare, cind consumind pastura isi maresc nivelul de proteina din corp. Cu cit aceasta acumulare este mai mare si de calitate cu atit albina traieste mai mult si poate muncii mai mult. Puietul larvar este hranit de doici pe baza proteinei consumate si acumulate, laptisorul fiind secretat de glandele hipofaringeale pe baza proteinei din corp ( ca si la noi laptele matern este sintetizat din corpul mamei nu direct din hrana si de aici problemele cu lipsa de calciu etc. )
Cind scade nivelul proteic la doici < 20 -25 % si din hrana lipsesc aminoacizi esentiali ( lanturile de aminoacizi formeaza proteinele ) atunci vor rezulta generatii de albine cu nivel scazut de proteina ce nici nu culeg bine nici nu cresc bine nici nu cladesc si traiesc aproximativ 25-30 zile.
Si daca le dam turte proteice sau in natura apare un cules abundent de polen aceste generatii sunt tarate si abia dupa o luna si ceva ( 2 cicluri 21+21 zile ) vom avea albine cu un continut bun de proteina si asta in conditiile in care hrana sa optimizat repede altfel vom avea niste albine care nu sunt capabile sa acumuleze nici necesarul propriu de hrana, dar sa ne mai dea si noua . In afara de primavara la noi in Dolj deficitul de polen este chiar si in culesurile de productie de la salcim si floarea soarelui dar mai ales in august cind cimpurile sunt arse si cum a fost in toamna trecuta.....
Se stie ca albinele consuma glucide (oze )in functi de ezistenta proteinelor in hrana si cresc sau nu puiet in functie de calitatea hranei ce o au in stup sau pe care o aduc in stup si pe acest ultim caz se bazeaza stimulatul ( APORTUL DE POLEN PROASPAT INSEAMNA CU ADEVARAT STARTUL PONTEI ).
GINDITIVA CE FEL DE ALBINA PRODUCETI IN PERIOADA DE IARNA STIMULIND ALBINELE CU FEL DE FEL DE PREPARATE FARA VALOARE PROTEICA CARE UZEAZA PREMATUR ALBINA INTRATA LA IERNAT SI CARE DE OBICEI NU ARE ACCES LA PASTURA DIN CAUZA FRIGULUI. SI DACA LE DATI PROTEINA GINDITIVA LA RISCUL INCARCARII INTESTINULUI SI A FAVORIZARII APARITIEI NOSEMEI.
IN CONCLUZIE (SI AM MAI SCRISO ) CE NU SE FACE IN TOAMNA (AUGUST ) NU SE MAI POATE RECUPERA NICI CU BANI. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stimulari de primavara

Mesajde d.dorin86 » 23 Feb 2012, 22:18

sunt incepator si am dat prima turta pe data de 22 februarie si intrbarea mea este cit timp trebuie sa contnui cu turte si la ce intervale
d.dorin86
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Aug 2011, 18:13
Localitate: deva

Re: Stimulari de primavara

Mesajde un OM » 23 Feb 2012, 22:54

Din ce era constituita turta?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stimulari de primavara

Mesajde stefanmadalin » 25 Feb 2012, 00:46

De stimulare cu zer a auzit cineva? Am inteles de la tata ca stimuleaza puternic ouatul matcii.El a folosi aceasta metoda pana prin 2005 ,cand avea 9 stupi.
Am sa il folosesc si eu ,dar mai inainte am sa studiez mai bine ,sper sa gasesc ceva prin cartile de specialitate.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stimulari de primavara

Mesajde Peter Janos » 03 Mar 2012, 20:21

stefanmadalin scrie:De stimulare cu zer a auzit cineva? Am inteles de la tata ca stimuleaza puternic ouatul matcii.El a folosi aceasta metoda pana prin 2005 ,cand avea 9 stupi.
Am sa il folosesc si eu ,dar mai inainte am sa studiez mai bine ,sper sa gasesc ceva prin cartile de specialitate.

Foloseste cu incredere !!!! Lapte praful pentru viteii "INLAVIT "este din zer uscat plus vitamine . Il folosesc de ani de zile . 9 lei /kg
Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: Stimulari de primavara

Mesajde tiby visan » 10 Iun 2012, 09:44

va salut d.le peter j.spuneti-mi si mie de unde pot procura laptele pt. viteiINLAVIT facut s-au are la baza zer uscat.zerul de la vaci cind facem brinza este bun?se da in amestec cu sirop ceva?sau se da simplu?sunt mai la inceput de drum in apicultura va multumesc.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Stimulari de primavara

Mesajde jenica67 » 10 Iun 2012, 22:22

Lapte praf de vitei, gasesti la cabinetele veterinare. Intre timp a venit vara, nu mai ai nevoie, numai la anul viitor. Acum daca ai roi, poti sa le dai numai sirop invertit cu ceaiuri, eventual protofil si vitamine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori