Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Salcia

Mesajde adrian.vintila » 27 Feb 2012, 09:55

Rog pe cei ce se duc la salcie sau o au aproape de stupina sa spuna pareri despre dezvoltare.
De asemenea tot ce se poate, perioada infloririi, zone unde se gaseste in suprafete mari, factori care o influenteaza.
In prezenta salciei mai ajuta stimularea cu sirop?
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Salcia

Mesajde badguy_goodguy » 27 Feb 2012, 12:16

M-am apropriat de ea... pare inca in adormire, dar salcaia in cateva zile de caldura din cate am inteles se trezeste la viata foarte repede.
De la salcie se obtine de obicei doar polen , foarte putin nectar , deci e bine sa stimulezi cu sirop si sa lasi albinele sa-si aduca polen.
trebuie sa fie foarte cald ca salcia sa secrete nectar (parca).
In fine, am salcia la 50 metri de stupi (cu salcamul impreuna) zona de vale/balta...in perioada de martie vad albinele aducand doar polen...exagerat de mult polen, de aia nu cred in povesti cu secretii de nectar de la salcie.
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Salcia

Mesajde adrian.vintila » 27 Feb 2012, 22:26

Chiar daca dam sirop macar au polen. Pana la urma sirop fara polen tot nu e mare scofala.
Credeti ca se poate si recolta polen daca este asa mult?
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Salcia

Mesajde jonny_it » 27 Feb 2012, 22:32

adrian.vintila scrie:Rog pe cei ce se duc la salcie sau o au aproape de stupina sa spuna pareri despre dezvoltare.
De asemenea tot ce se poate, perioada infloririi, zone unde se gaseste in suprafete mari, factori care o influenteaza.
In prezenta salciei mai ajuta stimularea cu sirop?


Un stupar batran spunea cam asa ceva: "Daca salcia ar inflori in iunie am merge la cules de salcie, nu la salcam."
Am destul de multa salcie in zona si intotdeauna daca este cald in perioada cand infloreste albinele aduc foarte mult polen si chiar si nectar in stup. Este cea mai importanta sursa de polen dupa alun si arin in perioada de primavara pana la inflorirea pomilor fructiferi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Salcia

Mesajde proapis13 » 27 Feb 2012, 23:24

La mine in zona unde am vatra stupinei am 3 soiuri de salcie ce infloresc concomitent
undeva la mijlocul lunii martie iar daca nu sunt fluctuatii mari de temperatura tine vreo 5 zile daca nu mai mult
In aceste zile daca nu ai colectoarele de polen puse risti sa te trezesti cu cuibul blocat de polen
au fost ani cand 2 rame de polen blana pe o parte si pe alta erau cel mai putin :shock:
Ca o curiozitate,pe un mitisor de salcie se gasesc aproximativ 12mil granule de praf de polen :!:
salve :D
Fişiere ataşate
salix.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Salcia

Mesajde adrian.vintila » 27 Feb 2012, 23:28

Zona dintre Braila si Stancuta credeti ca e o zona propice?
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Salcia

Mesajde badguy_goodguy » 28 Feb 2012, 03:26

adrian.vintila scrie:Zona dintre Braila si Stancuta credeti ca e o zona propice?


Se zice aproximativ 5 salcii poate satura cu polen nevoia a 100 de familii... nu stiu cat de adevarat este.
20 la sigur...100 nu stiu
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Salcia

Mesajde clucian » 25 Mar 2012, 21:42

Exista mai multe tipuri, cu pondere apicola diferita:

Pondere apicola mare:

Salcia Alba (Salix alba L) infloreste aprilie - mai, ofera, nectar, polen, mana si ofera in jur de 100 - 150 Kg / ha
Salcia Capreasca (Salix caprea L.) infloreste martie - aprilie, ofera polen si mana, ofera in jur de 150 - 200 kg / ha

Pondere apicola mijlocie:

Salcia plesnitoare (Salix fragilis L. ) infloreste aprilie - mai ofera nectar si polen, productie de miere la hectar 100 Kg /ha
Salcia pletoasa (Salix babylonica L.) infloreste martie - aprilie ofera nectar, polen, mana, productia e in jur de 100 Kg / ha.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Salcia

Mesajde Cristina-Irina » 12 Dec 2012, 21:29

Din cate am citit, polenul produs de Salcia Capreasca (Salix Caprea Pendula) este un polen de cea mai buna calitate.
Inaltimea acestei salcii nu depaseste 2-3 m, dupa inflorire trebuie tunsa drastic, pentru a forma mai multe crengi curgatoare in anul urmator, care sunt pline de "mitisori" cu mult polen.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Salcia

Mesajde horia_ch » 13 Dec 2012, 14:00

Salcia căprească de la mama ei (aceea din păduri) nu are crengi curgătoare. Cea cu crengi plângătoare (Salix caprea pendula) este o varietate obţinută de horticultori, pentru... vânzare în hypermarket. :lol:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Salcia

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2012, 14:21

Cristina-Irina scrie:Inaltimea acestei salcii nu depaseste 2-3 m, dupa inflorire trebuie tunsa drastic, pentru a forma mai multe crengi curgatoare in anul urmator, care sunt pline de "mitisori" cu mult polen.

Faci o mare confuzie intre speciile de salcii
Salcia capreasca nici macar nu are frunza ca salcia comuna
si creste si pina la 10m inaltime unde are umiditate in sol - am eu in apropierea tupinei
salve :D
Fişiere ataşate
450px-Salix_caprea_012.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Salcia

Mesajde Cristina-Irina » 13 Dec 2012, 20:06

Aveti dreptate in legatura cu Salcia Capreasca. Eu am cumparat Salix Caprea Pendula si pe eticheta scria si denumirea populara de Salcie Capreasca. Daca intrati pe Eden Garden veti putea constata ca si ei fac aceasta confuzie.
Oricum am mai invatat ceva. Informatia in legatura cu calitatea polenului este tot de pe net unde am gasit un tabel cu diferite tipuri de polen si o scurta caracterizare a calitatii acestora.
Fişiere ataşate
87-309-large.jpg
87-309-large.jpg (47.49 KiB) Vizualizat de 20529 ori
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Salcia

Mesajde liviutzbogos » 19 Dec 2012, 23:24

Despre salcia de pe malul raurilor ce ziceti, de care e? Ma refer in special la cea de pe malul raului Timis (pt cei care cunosc). Desi anul trecut s-a defrisat toata lunca Timisului (ce am vazut eu, de la Sag si pana la Crai Nou, Cruceni, TOT), pe malul raului au ramas.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Salcia

Mesajde mihaistupar » 31 Dec 2012, 01:02

Salutare! Nu mă pricep așa de bine la varietăţile de salcie, da știu sigur că reprezintă mult pt stupar. La mine in zonă,inflorește cam la 4-5 zile după primul zbor.asta intre 10 și 20 martie. Dacă am baftă de minim 2 ore la zi de soare,timp de cel puțin 5-6 zile,culesul acesta nu poate fi bătut de nicio stimulare artificială. Polenul are cea mai mare valoare proteică,iar nectarul oricât de puțin ar fi, e tratament super pt ieșirea din iarnă. Insă,un rol f. Important,in aceste câteva zile, il joacă izolarea termică a cuibului,pt a fi necesare cât mai puţine la incălzit,cât și restrângerea cuibului,in cazul in care nu ai o rasă capabilă să-si organizeze perfect treaba la condițiile de climă disponibile. Sunt niște concluzii adunate in timp.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Salcia

Mesajde adrian.vintila » 31 Dec 2012, 14:15

Sunteți din sf. Gheorghe de Tulcea nu?
În general cum sunt anii ca și vreme?
Pana când tine perioada de înflorire la salcie luând în calcul faptul ca sunt mai multe feluri?
Mulțumesc
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Salcia

Mesajde mihaistupar » 01 Ian 2013, 12:36

Sf. Gheorghe Jud. Covasna. La mine tine salcia cam 3 saptamani, pt ca sunt vreo 5-6 feluri
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori