Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Soarecii

Mesajde Cipri S » 22 Noi 2011, 17:43

Azi la controlul pe fundul stupului cu sarma in forma de "L" am constatat la cativa dintre ei resturi de albine.Imediat le-am luat capacul si podisorul sa arunc o privire inauntru.Intradevar multe resturi de ceara si albina si excremente de soareci.Cum nu am vazut soarecele si nici nu am cum sa deranjez ghemul de iernare,am pus niste grausor otravit pe fundul stupului.O fi bine,o fi rau?
Alta problema care nu-mi da pace este ca ,la cei cativa stupi pe care i-am deschis am constatat cam multe albine moarte,comparativ cu altii la care nu erau decat cateva moarte pe fundul lazii. E normal? Sa ma ingrijorez?
La un roi de anul acesta,pe langa faptul ca albine moarte pe fundul stupului erau destule,ghemul de iernare era deja in partea din spate.Deja nu mai au mancare?Cand sa le pun?, ca nici n-as vrea sa le deranjez prea mult in timpul iernii. :?:
Avatar utilizator
Cipri S
 
Mesaje: 94
Membru din: 22 Iun 2011, 09:59

Re: Soarecii

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 20:26

Puteai sa pui intrebarea aici viewtopic.php?f=8&t=775
Nu era nevoie sa deschizi un nou topic
Se vede treaba ca nu prea citesti forumul
Grausorul trebuie intai muiat ca altfel nu-l mananca soarecii ;) :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Soarecii

Mesajde dorindafi » 22 Noi 2011, 20:32

:mrgreen: cauta pe forumul vechi la pagina mea shi vei vedea otrava shi efectele ei
shi vorba lui 13 : nu prea citeshti :!:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Soarecii

Mesajde Cipri S » 22 Noi 2011, 21:02

Nu degeaba afirma cineva pe aici ca pe forumul asta nou nu mai e asa activitate ca pe cel vechi.Daca pui o intrebare multi fac referire la forumul vechi,iar unii isi dau cu presupusul despre cat de mult citesti forumul,cand si cum sa deschizi un nou topic,sau mai stiu eu ce alte aberatii,in loc sa raspunda concret la intrebari,daca vor,daca nu mai bine sa se abtina.Parerea mea!
Ma scuzati ca nu prea am citit pentru azi,voi incerca sa ma informez cat mai mult de pe vechiul forum fara a mai ridica aici probleme care cu siguranta au mai fost in discutie de foarte multe ori.
Avatar utilizator
Cipri S
 
Mesaje: 94
Membru din: 22 Iun 2011, 09:59

Re: Soarecii

Mesajde dorindafi » 22 Noi 2011, 22:05

:mrgreen: da colegu,ai dreptate,fiecare ramane cu parerea lui fiind ea chiar shi o aberatzie
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Soarecii

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 22:16

Cipri S scrie:Niar unii isi dau cu presupusul despre cat de mult citesti forumul,cand si cum sa deschizi un nou topic,sau mai stiu eu ce alte aberatii,in loc sa raspunda concret la intrebari,daca vor,daca nu mai bine sa se abtina.Parerea mea!.

Eu cred ca ti-am raspuns la intrebare putin mai sus daca ai citit cumva
Daca nu esti multumit de raspunsul primit mai am unul;astept sa-l ceri ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Soarecii

Mesajde reformistul » 24 Noi 2011, 13:33

Cipri S scrie:Azi la controlul pe fundul stupului cu sarma in forma de "L" am constatat la cativa dintre ei resturi de albine.Imediat le-am luat capacul si podisorul sa arunc o privire inauntru.Intradevar multe resturi de ceara si albina si excremente de soareci.Cum nu am vazut soarecele si nici nu am cum sa deranjez ghemul de iernare,am pus niste grausor otravit pe fundul stupului.O fi bine,o fi rau?
Alta problema care nu-mi da pace este ca ,la cei cativa stupi pe care i-am deschis am constatat cam multe albine moarte,comparativ cu altii la care nu erau decat cateva moarte pe fundul lazii. E normal? Sa ma ingrijorez?
La un roi de anul acesta,pe langa faptul ca albine moarte pe fundul stupului erau destule,ghemul de iernare era deja in partea din spate.Deja nu mai au mancare?Cand sa le pun?, ca nici n-as vrea sa le deranjez prea mult in timpul iernii. :?:



Verifica gratiile daca sunt puse bine, incearca sa identifici pe unde a patruns soarecul (soarecii). Grausorul nu trebuia pus in stup (daca ai vazut ca nu mai este acolo trebuie sa faci in asa fel incat sa nu mai intre - tu il astepti cu masa pregatita?). Ar fi mai bine sa-l pui sub stup (vezi sa nu ai pasari care sa ajunga la el). La roiul care si-a format ghemul in partea din spate nu ar trebui sa fie problema daca stii ca aveau mancare suficienta (asta tu stii cat le-ai lasat). Unele familii de albine fac ghemul si din spate, nu este obligatoriu sa-l faca din partea din fata catre spate.
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Soarecii

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 02 Mar 2012, 12:24

Spuneti-mi va rog, daca mai trebuie tinute gratile antisoareci, o data cum venirea primaverii. Adica mai exista pericolul ca din luna martie sa mai intre soareci in stupi, sau acest pericol este doar toamna?
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: Soarecii

Mesajde pngflorin » 02 Mar 2012, 23:06

Tăgîrţă Viorel scrie:Spuneti-mi va rog, daca mai trebuie tinute gratile antisoareci, o data cum venirea primaverii. Adica mai exista pericolul ca din luna martie sa mai intre soareci in stupi, sau acest pericol este doar toamna?


lasale puse.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Soarecii

Mesajde nae » 02 Mar 2012, 23:36

Acum te ''apara'' de hoate -intra mai greu /dar intra .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Soarecii

Mesajde alt stupar » 02 Mar 2012, 23:51

Tăgîrţă Viorel scrie:Spuneti-mi va rog, daca mai trebuie tinute gratile antisoareci, o data cum venirea primaverii. Adica mai exista pericolul ca din luna martie sa mai intre soareci in stupi, sau acest pericol este doar toamna?

ia-le jos, omule.
Si intoarce blocurile-urdinis pe pozitia mica.
Nu mai intra nici un soarece de acum.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Soarecii

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 03 Mar 2012, 19:52

Stimati colegi, va multumesc tuturor pentru sfaturi! Eu sunt c-am speriat din cauza soarecilor pt ca In aceasta zona (a Hategului) sunt f. multi soareci. In toamna lui 2010 am gasit si 5-6 soareci intr+un stup. Asa ca o sa fiu atent daca mai intra acum la 1-2 stupi, si daca-i OK, o sa dau gratile si la ceilalti jos. Oricum va multumesc pentru sfaturi, chiar daca au fost pro si contra,
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: Soarecii

Mesajde pngflorin » 10 Mar 2012, 22:00

Astazi la o familie puternica am gasit un soarece, mancase toata apifonda si deranjase cuibul, cu toate ca era albina multa si cu zbor, asa ca lasati grile antisoareci acolo unde sunt, eu pe asta am uitat-o ridicata.....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Soarecii

Mesajde eucondruz » 10 Mar 2012, 22:09

Pentru a scapa de griji si daca ai avut si un zbor de curatire ,o turta e binevenita.
Atat timp cat la urdinis nu exista garda, e bine ca paza sa fie asigurata de gratie. Soarecele sta la panda si.....
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Soarecii

Mesajde pngflorin » 10 Mar 2012, 22:27

nu albinele mancasera Apifonda ci soarecele....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Soarecii

Mesajde Geangu Cristian » 15 Mar 2012, 00:07

eu de cand am stupi nu am pus asa ceva dar in schimb am redus cu o tabla faltuita prinsa in holsuruburi ,inaltimea pana la 6 mm nu am avut nici un soarice asta am auzito la cursurile de apicultura si sunt multumit o problema o am cand bag varachet dar ma-m adaptat la aceasta inltime si este ok
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori