Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

APILUK P

Mesajde Nebunu_R » 03 Mar 2012, 11:19

Hrana energetica si stimulativa pentru albine cu vitamine, minerale si polen
Ingrediente: zaharoza, fructoza, glucoza, apa, faina de soia degresata, polen, vitamine(A, D3, E, B1, B2, B3, B6, B12, C)
si minerale(CuSO4, CoCl12, Mg(NO3)2, MnSO4, ZnSO4, NaF, Kl,FeSO4).
Se administreaza ca hrana si stimulator familiei de albine incepand din februarie dar numai dupa primul zbor de curatire.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: APILUK P

Mesajde Nebunu_R » 03 Mar 2012, 11:21

A folosit cineva asa ceva?
Am vrut sa iau Apicomplex pt a-mi face turtele mele si dna de la magazin mi-a recomandat turta asta.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: APILUK P

Mesajde sakala » 03 Mar 2012, 13:54

turte apiluk le-am pus acum 3 sapt cate una de 1kg pana acum au mancat cam jumatate eu am folosit fara polen dar am o cutie si cu polen si le voi pune dar sa am un zbor de curatire mai accentuat .am cumparat deoarece un prieten a folosit anul trecut si a zis ca este buna. ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: APILUK P

Mesajde gigiploesteanu » 03 Mar 2012, 18:24

Dar pe albine le-ai întrebat dacă este bun ? intreabă-le şi precis că vor răspunde că mierea este mai bună ! Dragi colegi, vă recomand să daţi albinelor din mierea pe care le-aţi furat-o şi totul va fi foarte bine. Fiţi înţelepţi ! Succes în toate !
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: APILUK P

Mesajde horia_ch » 03 Mar 2012, 18:42

Problema apare când n-ai furat nimic şi albinele TREBUIE să treacă iarna, având în stup toamna vreo 5 kg de rezerve. Ce faci în cazul ăsta? Cumperi miere de la hypermarket sau le dai d-astea?
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: APILUK P

Mesajde gigiploesteanu » 03 Mar 2012, 19:27

Intr-un asemenea caz cumperi miere de la o persoană de încredere, o cunoştinţă, iar albinelor de dai miere, că-i mai bună decât oricare înlocuitor. Altfel ....Este doar un sfat !
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: APILUK P

Mesajde CristiTm » 03 Mar 2012, 21:23

eu am dat turta de la apiluk era la indemana magazinul in Timisoara, aia alba cu vitamine fara polen in ianuarie au mancat-o toata chiar daca mai aveau si miere in 15 martie le dau una din aia galbena cu polen daca creste temperatura peste 15 grade
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: APILUK P

Mesajde pngflorin » 03 Mar 2012, 23:16

Hrana energetica si stimulativa cu minerale si vitamine. Se poate utiliza in orice perioada a anului, dar este recomandata incepand cu sfarsitul lui ianuarie atat la familiile cu stoc insuficient de hrana, cat si cele cu stoc suficient, pentru care se doreste o grabire a depunerii de oua la matca.
Ambalata in turte de 1kg.
Toate ingredientele folosite sunt avizate pentru consum uman.
Termenul de valabilitate este marcat pe fiecare punga si este de 1 an de la data fabricatiei.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: APILUK P

Mesajde fanella » 04 Mar 2012, 20:43

Am folosit si anul trecut dar am cumparat si anul acesta hrana de la la Apiluk. Pot sa spun ca la stupi la care le-am dat hrana Apiluk anul trecut stupi sau dezvoltat mult mai bine decit cei la care le-am dat Apifonda. Din aceasta cauza anul acesta am renuntat sa mai cumpar Apifonda si am cumparat atit Apiluk V dar si Apiluk P. Eu sunt foarte multumit de acesta hrana dar si de modul cum am fost tratat cind am sunat pentru a procura produse de la acesta firma. Sunt foarte serviabili si prompti in servirea clientilor.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: APILUK P

Mesajde CristiTm » 05 Mar 2012, 22:03

majoritatea produselor le aduc si ei din serbia am vb cu ei vin si la targul de sambata de la Ghiroda (Timisoara) am cumparat si rame de la ei au fost intelegatori ca nu ma pricep si la rugamintea mea le-au insarmat cu capse si au lipit si fagurii tot mi-au dat telefon doar sa vin sa le ridic (am platit 8 lei rama de tei cu sarma capse si fagurii de 1/1 si 5 lei pe cea de jumate) .


a nu se lua drept reclama dar sunt ok oameni astia
Fişiere ataşate
P1020201.JPG
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: APILUK P

Mesajde Catalin Ene » 19 Ian 2017, 10:33

Salutare.

Vad ca aici nu s-a mai scris de foarte mult timp.

Dupa atatia ani banuiesc ca v-ati creat o imagine despre turtele Apiluk P.

Pana acum mi-am facut eu turtele proteice dar in acest an as vrea sa le cumpar.

Ce parere aveti despre turtele Apiluk P comparativ cu altele dupa piata?

Sunt bune? Exista si alte alternative mai bune? (exceptie turtele facute de noi).

Multumesc
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: APILUK P

Mesajde gabimihai » 19 Ian 2017, 23:04

Personal folosesc de 3 ani aceste turte proteice. Sunt foarte bine luate de albine, atat primavara cat si vara in timpul secetelor severe cand nu prea exista polen suficient in natura. Chiar luna viitoare dau comanda, am fost foarte multumit, s-a cunoscut si la dezvoltarea familiei.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: APILUK P

Mesajde Arhivistu » 20 Ian 2017, 10:15

Ai facut vreun test,sa zicem pe 10 familii,la 5 sa le fi dat turta si la 5 nu,sau cum ti.ai dat seama ca s.au dezvoltat mai tare cand le.ai dat turta? Am pus si eu intr.un an si nu am vazut nici o diferenta intre aia care aveau turta si ăia care nu..nici macar Placebo! :idea:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: APILUK P

Mesajde gabimihai » 22 Ian 2017, 14:20

Fiind o hrana proteica ce suplimenteaza lipsa de polen (pastura) de pe rame si ca unii stupi au pastura mai multa altii mai putina, administrarea turtelor e binevenita. Asadar,am observat la cei care aveau putina pastura ca erau la fel de puternici ca ceilalti , ba exista puiet cu o rama mai mult. Imediat ce incepe inflorirea corcodusului, in general al pomilor foarte putin mai consuma din turta si atunci iau ce a ramas din stup pentru a administra la nevoie vara. Fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: APILUK P

Mesajde geo12 » 22 Ian 2017, 22:47

gabimihai scrie:Fiind o hrana proteica ce suplimenteaza lipsa de polen (pastura) de pe rame si ca unii stupi au pastura mai multa altii mai putina, administrarea turtelor e binevenita. Asadar,am observat la cei care aveau putina pastura ca erau la fel de puternici ca ceilalti , ba exista puiet cu o rama mai mult. Imediat ce incepe inflorirea corcodusului, in general al pomilor foarte putin mai consuma din turta si atunci iau ce a ramas din stup pentru a administra la nevoie vara. Fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.


Dar nu ar fii mai ieftin si mai bine sa le facem noi ? Adica productia de bani facuta pana in toamna sa ne ramana noua , sa nu mai trebuiasca ca in primavara(sau cand o da fiecare) sa mai scoatem inca o tura de bani din buzunar?
geo12
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2017, 21:34
Localitate: Anglia

Re: APILUK P

Mesajde Arhivistu » 23 Ian 2017, 12:49

Pai le faci daca ai din ce...gabimihai.eu nu zic ca sunt rele turtele dar nici nu prea am vz diferente,la mine cel putin...acuma,cum zici si tu,fiecare face cum crede.salutari
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron