Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rama claditoare cu hranitor

Mesajde gica.mosu » 12 Feb 2012, 15:03

Eu am acest fel de rama in fiecare stup 10 sau 12 rame si o folosec permanent ca rama de control pentru varoza si intrarea in frigurile roitului, avand in vedere ca in perioada de roire sau schimbare linistita a matcii primele botci sunt construite aici. Hranitorul tip uluc are cadru de rama 1/1 cu o treime FA si trei sarme. Pozitionarea ei este a doua in partea stanga a cuibului iar in partea opusa se gaseste o rama claditoare cu 1/2 FA (aceasta iarna se scoate din cuib) ,pe timp de iarna se afla in cuib langa diafragma permitand stimularea cu miere semicristalizata,serbet de zahar sau sirop daca timpul permite interventie in stup.Incepand cu data de aproxim 10 iulie nu se mai taie celulele de trantor construite aici urmand ca acestea sa fie umplute cu miere necesara pentru iernare.Ulucul este confectionat din lemn de tei cu cote latime 40 mm lungime 470 si inaltime de 110 mm avand capacitatea de aproxim.1 kg miere sau sirop.Inainte de ansamblare se face o ceruire sau parafinare pentru a inchide porii lemnului.Ca plutitor folosesc o sipculita(parafinata) de 3-5 mm grosime cu gauri de 3-4 mm.In partea de sub uluc pe care am pus FA acesta albinele il cladesc si il umplu cu miere puiet sau pastura.Ca o concluzie folosirea acestei rame la stupul de 10-12 rame avem permanent un control asupra starii si sanatatii familiei de albine.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde gica.mosu » 05 Mar 2012, 17:08

Cum v-am promis va atasej poza cu aceasta .
Fişiere ataşate
Tati032.jpg
Rama uluc permanent in stup
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde IonutMioveni » 05 Mar 2012, 22:42

Buna seara domnu' Gica!
As avea 3 mici intrebari sau nelamuriri cum doriti sa le spuneti.
1. Din ce motiv(e) folositi 2 rame claditoare si nu una singura?
2.Care ar fi avantajele folosirii a 2 rame claditoare?
3.De ce asezati rama claditoare in pozitia celei de-a II-a rame de langa perete si nu prima cum am tot intalnit la majoritatea.
Precizez ca sunt incepator si inca studiez. Multumesc frumos pentru intelegere.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde gica.mosu » 11 Mar 2012, 01:06

Asa cum am scris aici si in art st dadant 12 ...cat 185(vezi art) folosesc rh-cl si rk-cl in cuib, poz2-3 st rh in poz 2-3
dreapta rk (cind infl pomii) si1-3 rame cl(claditoare mici 160,185,230) in cat avantaje: albinele cresc aici nr de
trintori necesari dez familiei (nu strica r cu puiet centrale); la controlul fam nu scot (nu deranjez cuibu Iin timpul cules) decit
cele 1-3 r kl din cat si daca sint probleme(botci trase,nu cadesc faguri )intervin si in cuib si iau masurile ce se
cuvin de luat...La st oriz 16,18 ,20(met cat in cuib+gr haneman)pun in dr 1r miere,1r pastura,1rk-cl apoi7-8r cu
puiet,rh-cl diafr...n rame pt miere(asa fac eu) bine s-au rau...Procedind asa matca are tot timpul la indemina celule
de trintori pe care le oua si nu mai strica ramele din cuib scutind apic de o munca in plus(taierea acestora)...
Rog si pe alti apic sa scrie...si cum...fac ei...la dif tipuri de stupi...Asa invatam unii de la alti...Sa-na-ta-te..MOSUUU!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde pescaru » 11 Mar 2012, 15:56

Hranitorul prezentat se foloseste pe scara larga ,si eu il folosesc dar nu rama a doua pentru ca ai pierdut din start o rama de puiet cu iel si alta rama ca rama oarba ,hranitorul se foloseste primavara linga ultima rama si se largeste odata cu dezvoltarea stupului iar cand se ajunge la ultima rama din corp se scoate si se muta in cat ,sau poti sa il lasi in corp penultima rama ca si rama claditoare si scoti rama claditoare , dar si asa tot pierzi o rama de puiet .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde jenica67 » 11 Mar 2012, 18:37

gica.mosu, nu crezi ca ar fi mai potrivit, sa scrii pe un forum de cuvinte incrucisate, cel putin ai avea mai multi cititori ?? Totusi e asa de greu, sa scrii ca omul, sa priceapa toti imediat ? Ms pentru intelegere.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Rama claditoare cu hranitor

Mesajde gica.mosu » 11 Mar 2012, 21:35

Iata traducerea..presc mele(heroglife):rh-cl=rama hranitoare claditoare( poz 2-3 stinga) si RK-cl=
rama claditoare( normala1/1 ,1/2, 2/3) poz 2-3 in cuib s-au incat dreapta , de fapt un ghid pt activitatea
din st=stup precum ghidul dintr-un...autocar in excursie...MULTUMESC...de observatie..mai bagati.....
si alte pareri(cum faceti...dv)...Cu respect -mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori