Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Iun 2011, 20:15

ves.lucian.zabrani scrie:mai am o poza mai de ansamblu !!!!!

aceeasi rama pe care am fotografiat-o tot aici dar mai sus ( pe pagina 1 la acelasi subiect ) mai " cheala de miere "
Fişiere ataşate
rsz_6dscn0908.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 25 Iun 2011, 20:36

gabi bee scrie:situatie asemanatoare si la mine. ... dau cu tuica si gata . a doua zi m-am uitat daca s-au dat albinele la matca si am gasit pe rama aceasta in toate celulele ce au fost goale cate 2-3 oua in fiecare celula.... nu imi explic fenomenul ! :!: :?: :P

De la tuica tata, de la tuica.Trebuia sa pui si ceapa.A-ncurcat borcanele :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gabi bee » 25 Iun 2011, 20:57

nea gica , vorbesti serios ? sa fi fost matca ametita de tuica s-au faci misto de mine ? :!: :?: :P :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Adi Hodis » 25 Iun 2011, 21:49

Mai Gabi, tu nu vezi ce serios este ??? ... eu vad ca serios a zis ... :lol: :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gabi bee » 25 Iun 2011, 22:01

m-ati prins la mijloc ! ca sa ma conving o sa repet operatiunea la acelasi stup . dau cu aceeasi tuica la toate ramele , inchid stupul si verific dupa 24 de ore . facem un experiment ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 25 Iun 2011, 22:17

Stupul tau,tuica ta,albinele tale,banii tai.
Vezi ca de la prea multa beutura se ajunge la ciroza.
Si cu Boc asta si cu spitalele desfintate nu-ti mai raman decat tratamentele naturiste - unguente cu popaverina si cimitirol,extract de zama de clopot si impachetare cu huma galbena la 2 metri.
Lasa-te pagubas ca lucrul asta nu mi-l permit nici eu.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Adi Hodis » 25 Iun 2011, 22:25

Pfaaai de mine !!! nu mi-a picat fisa ca ... tzuica ai gatat-o ( ai beut-o ) tu Gabi si s-a suit la " cat" ... d´aia a iesit ce a ieshit din tata lucrarea ...
Mai mai ... :lol: :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gabi bee » 25 Iun 2011, 22:35

asa este ,m-ati convins , nu sunt eu in masura sa fac experimente la cativa stupi ai mei . bine ca matca acum oua normal . o sa urmaresc ce se intampla cu ouale care au fost ouate atunci mai multe intr-o celula ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Adi Hodis » 25 Iun 2011, 22:43

Gata Gabi, nu mai glumesc ... pina maine. :)
Ouale in plus, le muta albinele, adica le-o fi mutat deja ... s-au poate nu le muta ci le papa s-au cine stie ... ( eu nu le-am urmarit ... ) dar stiu ca NU lasa in celula decat un ou ... n-am vazut niciodata 2 larve si nicidecum sa iasa 2 albine dintr-o celula.
gabi bee scrie:... o sa urmaresc ce se intampla cu ouale care au fost ouate atunci mai multe intr-o celula ! :P

Sa ne spui ce s-a intamplat ... poate ca vei afla ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde victor s » 26 Iun 2011, 10:26

veninosi gabi??? cam veninosi :lol: dar bine ca nu se lasa decat cu mancarimi dupa intepaturile lor (in cap... :lol: )
sa vezi cum e dupa un an petrecut alaturi de ei...devii dependent de intepaturile lor :lol:
sa vezi cum te trezesti dimineata cu o jumatate de ora mai devreme sa apuci sa citesti ce s-a mai scris inainte de a merge la servici, de uiti si sa mai bei cafeaua :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 26 Iun 2011, 10:53

victor s scrie:veninosi gabi??? cam veninosi :lol: dar bine ca nu se lasa decat cu mancarimi dupa intepaturile lor (in cap... :lol: )

Hai sa va zic una similara.
Un cunoscut da in damblaua astora cu semne pe mana (pescari).
Prin noiembrie merge cu aia de era in gasca la stiuca.Prind aia ceva stiuci,cunoscutul avea o sticla de visinata cu el,dedea la stiuca se mai incalzea cu visinata,alora nu le dadea deloc.
Prinde si el un peste cu ochii rosii, vede ca nu era stiuca si intreaba pe Mache vecinul de pescuit:
- Maa,ce peste e asta si de ce are ochii rosii?
-Nu stiu ce peste este dar ochii rosii ii are de la visinata :lol: :lol:
Mai Gabi bee,jocul ala "De-a baba oarba" il stii?
Ia ghici cine-i baba oarba?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gabi bee » 26 Iun 2011, 20:44

il stiu cum sa nu , numai ca nu l-am mai jucat de cand eram copil . in cazul de fata cine dracu sa fie baba oarba decat eu ? ma alergati voi din colt in colt da mai ma uit si eu pe sub fular ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde johny77 » 16 Iun 2013, 14:41

buna ziua.
am gasit la un familie puternica, 4 botci, una necapacita si 3 capacite, una la mijlocul ramei in margine, si restul in partea de jos a ramei.
am impartit stupul in 2, lasand intr-unul matca si o botca, si in altul doar o botca.
am 2 intrebari:- erau botci de roire sau de schimbare linistita?
- oare o sa roiasca unde am lasat matca si o botca?
multumesc
johny77
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2013, 12:05
Localitate: Ibanesti, Mures

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Mircea_63 » 17 Iun 2013, 18:31

Daca va roi insemna ca nu era de schimbare linistita...

In principiu botcile de SL sunt putine 2-3-4 plasate pe centrul ramei, dar nu ai certificat de garantie la ele.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde paul » 17 Iun 2013, 23:23

La cea mai tare familie a mea (20 rame full)am gasit pe o rama 1 botca capacita si pe o alta rama 1 botca necapacita (aproape de capacire). Puiet larvar si oua de o zi ... putine. Se poate ca babaciunea sa fie in curs de expirare si fetele vor ... sa curga sange ?
M-o dus capul si am facut 2 roisori . Unul cu rama cu botca capacita si celalalt cu rama cu botca necapacita . Bineinteles ca le-am mai pus cate o rama cu puiet capacit , incadrate de rame cu miere si pastura .
Ce credeti ? Or fi fost botci de schimb linistit ? Daca da, mai face familia vreuna sa ramana si in stupul "mama"?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde proapis13 » 17 Iun 2013, 23:35

Da,da,da....numai ca pe rama aia cu botca necapacita daca mai si scuturai doica de pe o rama cu puiet larvar faceai numai bine :!:
Nu-i rau,numai sa fi fost botci de S.L. daca regina nu intrerupe ponta in urmatoarea saptamina
dupa capacirea urmatoarelor botci poti sa i le mai ,,castrezi ''inca odata :lol: - pe bune
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori