Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 06 Mar 2012, 08:49

[quote="mihaiGrig"][quote="


Doua intrebari pe masura experientei:
1-organizarea cuibului la urdinis inseamn amunca in plus pentru albine,mult mai putin puiet pt familie,cuib blocat si in final muta matca cuibul in spatele lazii cu cheltuielile aferente,de aceea va recomand haneman si cuibul in spate.
2-imposibil,urdinisul si calea de acces raman tot in fata
o zi buna!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde iosca » 08 Mar 2012, 22:27

kamy scrie:
iosca scrie:p, eu nu-s adeptul ingradirii matcii (din mai multe puncte de vedere)
dati-mi voie sa va contrazic nitel: in culesurile puternice l.


Kamy daca sunt sau nu, adeptul ingradirii matcii nu ma poti contrazice, pt ca numai eu pot sti asta. Nu ? :)
In legatura cu gratia, de ce s-o folosim, daca putem tine matca acolo unde vrem si prin alte metode.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 08:48

scuze n-am nika cu matale despicam ideea-n 4,alte metode au rezultate de 100%?gratia haneman se apropie vertijinos.ce preferati cand extrageti la pavilion sa cautati matca sau sa n-aveti grija ei?am facut de amandoua si o prefer pe ultima!
in rest toate cele bune!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde iosca » 09 Mar 2012, 21:34

kamy, mai inainte, dupa prima fraza am pus un zambet ca sa vezi ca-i numa' o gluma.
Acu' serios vorbind, chiar nu-s adeptul gratiei (vorbesc exclusiv de familiile de productie), dar n-am spus ca-i cel mai bine cum fac eu. Pur si simplu asta-i conceptia mea si modul de lucru.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 11 Mar 2012, 08:08

iosca scrie:
ok poate sa faca fiecare cum vrea io m-am ars urat in 98 cand am plecat de acasa cu pavilion in pat cald cu ~100 de matci si m-am intors cu 65 dupa ce am epuizat toate matcile din nuclee,asa ca suflu si-n iaurt!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde gabi bee » 11 Mar 2012, 11:01

iosca scrie:
kamy scrie:
iosca scrie:p, eu nu-s adeptul ingradirii matcii (din mai multe puncte de vedere)
dati-mi voie sa va contrazic nitel: in culesurile puternice l.


Kamy daca sunt sau nu, adeptul ingradirii matcii nu ma poti contrazice, pt ca numai eu pot sti asta. Nu ? :)
In legatura cu gratia, de ce s-o folosim, daca putem tine matca acolo unde vrem si prin alte metode.


iosca , prin ce metode poti tine matca acolo unde vrei , fara sa folosesti hanneman ? e o treaba importanta asta cu folositul sau nu a gratiei hanneman si alte metode eu nu stiu ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde gabi bee » 11 Mar 2012, 18:00

deci la orizontal in pat cald se poate izola matca cu gratia in spate pt ca albina ce vine de la cules sa nu mai traverseze cuibul pt a depune nectarul in rame ! la vertical sau ME inseamna ca e bine sa imobilizam matca pe corpul de la jumatate si nu pe cel de jos pt a nu mai traversa albina cuibul cu puiet ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaiGrig » 13 Mar 2012, 20:29

marian sima scrie:Mai baieti la orizontal daca pui diafragma la mijloc matca nu trece pe sub diafragma(eu nu am gasit niciodata matca tretecuta de diafragma)daca pui catul deasupra ramelor de miere ,matca sta in cuib in spate ,chestia este ca ramele din cuib sa nu aibe legatura cu catul pus deasupra,la mine aceasta operatie mergea la primul rind de sus,partea proasta este ca aceasta operatie ar merge mai bine la rindurile de jos care in culesuri tinde sa se populeze mai mult.
Orizontalul folosit cu cap are randament mai bun pe vagon decit verticalul,controlezi dezvoltarea familiei mai bine rezolvi blocarea cuiburilor ,aceste operatii se regasesc in productia de miere marfa,un lucru e esential adaptarea cuibului in spate ,albina intra si depoziteaza direct in rame,nu mai este nevoita sa treaca cuibul,cind spuneam eu asta pe forumul vechi unii ziceau ca ;"ce e asta".
Gratia haneman i-ti blocheaza trintori in cuib si are mai multe impedimente.

Buna seara domnule Sima.
Cateva intrebari:
1- Vorbiti de diafragma de micsorare a cuibului, nu de cea de etansare de care nu trece matca?
2-Cum vedeti sau cum ati rezolvat dumneavoastra controlul dezvoltarii familiei si blocarea cuibului la orizontalul pe pavilion?
Sunt incepator si am un vagon cu stupi orizontali.
Multumesc anticipat pentru informatii.
mihaiGrig
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Dec 2011, 21:21
Localitate: Pascani-Iasi

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 02 Ian 2013, 22:49

la ce m-am gandit eu, poate spun prostii, e posibil, dar macar de dragul discutiilor ca tot e iarna, m-am gandit la urmatoru stup orizontal doar pentru pavilion, repet , doar pt pavilion cu un singur urdinis.
Un stup orizontal de 18-20 de rame.
la urdinis punem ramele in pat rece- 12 rame=450 x450 mm.
Spre culoar in stup va ramane o distanta de la marginea ramelor din pat rece pana la scandura dinspre culoar, in functie de lungimea lazii, aproximativ 300 mm-daca lungimea este de 750 mm sau va mai ramne doar 225 mm daca lungimea este pt 18 rame . in acest spatiu de 225-300 mm putem disune aproximativ 6-8 rame in pat cald.
Abia acum vin intrebarile:
-cum credeti ca se va reorganiza albina singura atunci cand ocupa toate ramele? va ramane cu puietul in pat rece si va duce mierea in spate la ramele in pat cald???
sau va lucra invers????

Etapizat ar fi cam altfel: la iesirea in iarna vom dezvolta familia cu ramele in pat rece, cand cele 12 vor fi ocupate complet , dam drumul in spate la ramele in pat cald, cu atatea rame cat este nevoie pentru cules si in functie de familie, deci ce se va intampla in aceasta faza? va migra matca pe ramele in pat cald si va duce mierea pe ramele in pat rece? sau albinele va duce toata mierea in ramele din pat cald si va ramane cu cuibul in pat rece???????

O sa spuneti acum care este rostul acestui stup??
Ma gandesc sa imbin avantajele unui stup vertical cu ramele in pat rece cu avantajele unui stup orizontal cu ramele in pat cald.

sau se poate face altfel: la urdinis rame in pat cald si spre culoar, 12 rame in pat rece.
Eu doar ridic o minge la fileu, nu incercati sa veniti cu lozinci de genul "incerca, cheltuie banii si vezi apoi cum este" sau alte lozonci.
Sa analizam, eu nu am stupi orizontali, am aut si mi s-au parut buni. Si la vertical sunt o gramada de incoveniente. catul greu, ridica catul, zdrobeste albina, nu urca albina, cand pun catul? daca nu urca albina? daca urca si matca sus? la orizontal toate probleme dispar. cati apicultori lucreaza numai cu corpul ? sau numai cu izgonitoare? haideti sa fim seriosi, tot cu rame lucreaza marea majoritate.
Deci, doar discutam.
va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 14:23

Ar mai fi o vareanta,care s-ar face cu 2 diafragme una oarba si ailanta cu haneman,pusa in capatul ramelor,ar fi impartita lada astfel incepand din spate 5 rame cu o matca,6 rame cu o alta,care ambele circula prin haneman intr-o magazie comuna formata din cele 7 rame care mai incap!un altfel de cat in cuib.
E discutabila utilitatea,fiind 11 rame de puiet si 7 pentru miere 1000% ca va fi blocat cuibu,albina de nu se vad ramele,si extrasu cea mai mare penitenta posibila!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Donbazil » 03 Ian 2013, 21:31

Sal'tare!
Nu vreau sa va manii acuma dupa anu' nou, da intreb si io: dar daca ai un vagon cu 60-72 de familii, ( trei niveluri cate 10-12 pe un rand), mai ai vreme sa faci chichitze d'astea la toti stupii si sa ai si grija sa fie totul O.K.?.....
Prima chestie scrisa de Ignatius seamana izbitor cu stupu' lu " DOM' ROFESOR URSU" si din discutiile de pe forumuri a rezultat clar ca-i doar.... mare reclama....
Cea de-a doua, a colegului Kami, mi se pare de-a dreptul fantezista si ma intreb oare el chear ar fi in stare sa se ocupe de un pavilion plin cu astfel de familii, organizate asa cum a scris - dar sa mai produca si miere!......Cand si la 20 de rame cu o singura matca roiesc in draci.....
Am avut mai multe feluri de pavilioane si de lazi in pavilioane si credeti-ma ca le cam stiu.....Din patzite!.....
Si vorba colegului : "fara lozinci"......Da' totusi ma intreb: Care-i avantajul? :shock:
Ca asa de povestit, povesti, e misto......Ca e iarna si avem vreme...... :lol: :lol: :lol:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 03 Ian 2013, 22:54

la orizontal cu cat in cuib cel mult o diafragma cu spatiu dedesubt , e suficient, nu se recomanda nici haneman si nici izgonitor. ducand cuibul spre culoar, el poate fi separat cel mai simplu de diafragma sau de dispunerea ramelor judicios, asa cum explica Donbazil.

Intrebarea mea este. Daca la urdinis punem 12 rame in pat rece si apoi 8 rame in pat cald perpendiculare pe ramle e din pat rece, cum credeti ca se va organiza albina????? va face cuibul spre urdinis si mierea in ramele pe pat cald? sau invers? Dar putem dirija sa avem cuibul pe cele 8 rame in pat cald-asta la cules, si cele 12 rame pentru depozitare miere????

gandesc astfel: la iesirea din iarna crestem familia in pat rece pana se dezvolta pe 12 rame apoi la cules reorganizam cuibul in cele 8 rame din pat cald spre culoar si apoi pe cele 12 rame in pat rece le folosim pentru cat/magazin depozitare miere/nectar.
Asta este idee de baza de la care vreau sa plecam la discutie, e viabila? poate fi imbuatatita? e vreun avantaj cu ramele in pat rece ? ma gandesc ca la iesirea din iarna e bine cu ramele in pat rece. pentru dezvoltarea familiei si apoi in timpul culesului e bine pentru depozitarea mierii.
Cum poate fi imbunatatit acest sistem, asta daca poate fi imbunatatit si ar merita.
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 03 Ian 2013, 22:55

sa trati Donbazil, v-am trimis un mesaj privat, va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde alt stupar » 03 Ian 2013, 23:03

ignatius scrie:Cum poate fi imbunatatit acest sistem, asta daca poate fi imbunatatit si ar merita.

Nu ar merita !
orice practician iti va explica in secunda II dupa ce-i povestesti ideea ca in cules ramele din pat cald vor fi lipite de cele puse in pat rece cu niste fagurasi atat de plini de miere si atat de neregulat dispusi incat iti vine sa-ti iei campii cand pica culesul si te-apuci la stors.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 03 Ian 2013, 23:29

nu e convingator, de ce ar face fagurasi? oricum distanta intre ramele din pat rece si pat cald nu ar fi mai mare de 10-12 mm, spatiu care la o adica poate fi eliminat cu o diafragma oarba sau o gratie gen prof. Ursu cu conditia sa nu fie propolizata.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde alt stupar » 03 Ian 2013, 23:55

ignatius scrie:nu e convingator, de ce ar face fagurasi? oricum distanta intre ramele din pat rece si pat cald nu ar fi mai mare de 10-12 mm, spatiu care la o adica poate fi eliminat cu o diafragma oarba sau o gratie gen prof. Ursu cu conditia sa nu fie propolizata.

-10-12 mm ?
Suficient !

-Diafragma oarba ?
Pai atunci... unde mai e combinatia pat cald - pat rece ??

-Nu e convingator ?
Nici nu e necesar... probabil povestile prof. Uxu sunt mai convingatoare ;) Succes !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori