Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 11 Mar 2012, 20:39

[
pescaru scrie:Nu vad bine sau..... 100 gr sare de lamaie la 2 litri , orcum reteta ce ai facuto e propie poti sa o aplici la albinele tale ca altii nu cred :lol:
]
Sa traiesti pescarule!!! [ in ape tulburi?] As fii mandru, sa fie reteta proprie, dar in conditiile astea sunt mandru ca am fost contemporan cu nea Gica Romanescu, fie-i tarana usoara. Cand a postat aceasta reteta, a specificat ca cu aceasta cantitate [ 2l solutie ] se inverteste 100kg zahar.Inainte de postare puteai sa aplici regula de trei simpla sau o ecuatie de gradul intai cu o necunoscuta, si aflai singur procentele.Tot nea Gica la finalul postarii, a spus ceva despre puturosi, cauta postarea lenesule!!! :lol:. Sa fii iubit!!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde leomitica » 11 Mar 2012, 20:43

leomitica scrie:Cu toate ca am ceva experienta ma consider un incepator.
Deunazi ,un prieten mai tanar ,m-a intrebat ceva si n-am(avut curajul)stiut ce sa-i raspund. Are vreo 80 kg miere de salcam mai veche care s-a schimbat ceva la gust si aroma dar nu ar fi chiar fermentata. Oricum de vanzare nu mai poate fi si in afara de faptul ca ar putea fi folosita la rachiu(am avut curajul sa-i recomand asta), n-ar merge acum in primavara sa o foloseasca la sirop?
Pareri, sfaturi....?
Sanatate voua si albinelor voastre!

Omul n-ar vrea sa strice mierea pt rachiu si ar prefera, totusi, varianta siropului.
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 11 Mar 2012, 21:27

Vad ca au aparut niste postari, prin cae un distins stupar se zice si opoi se contrazice :lol: Sa traiesti Proapis!!!
1] cand faci invertirea zaharului si=l folosesti ca atare [turta ,placa cum ii zicea nea Gica], nu mai poti adauga ceai, de aceia am folosit ceai in loc de apa la invertire, iar la sirop l-am pus dupa invertire.
2] sarea de lamaie [sau solutia], se pune in apa, pt ca pana la fierbere sa fie omogena [aceiasi cantitate de sare in toata compozitia]. Atentie!! in timpul procesului [invertirii], sarea si zaharul isi pastreaza cantitatile, numai apa
scade prin evaporare.
3]Atentie mare!!! :shock: dupa invertire se face pasteurizarea compozitiei, pt a inlatura acrirea [pasteurizarea laptelui a berii etc].
PASTEURIZARE= incalzirea compozitiei pana la temperatura de fierbere si racirea brusca.
Eu am bagat oala, cu zaharul invertit[temperatura 12-14 grade] in zapada si am continuat amestecarea pana la racirea care sa permita umplerea pungilor.
Siropul l-am pasteurizat cu apa [plus ceai concentrat] rece, pusa imediat ce am luat oala de pe foc.
Nea Gica, specifica la finalul postarii ca placile din zahar invertit [amintite si de Proapis], se fac in extrasezon, si se pot folosi dupa mult timp ca atare sau diluate in apa sau ceaiuri si completand si alte ingrediente , cantitatea de apa diferind functie ce fel de sirop dorim [ 1/2, 2/1, etc] Sa fiti sanatosi!! B.C
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 11 Mar 2012, 21:43

leomitica scrie:
leomitica scrie:Cu toate ca am ceva experienta ma consider un incepator.
Deunazi ,un prieten mai tanar ,m-a intrebat ceva si n-am(avut curajul)stiut ce sa-i raspund. Are vreo 80 kg miere de salcam mai veche care s-a schimbat ceva la gust si aroma dar nu ar fi chiar fermentata. Oricum de vanzare nu mai poate fi si in afara de faptul ca ar putea fi folosita la rachiu(am avut curajul sa-i recomand asta), n-ar merge acum in primavara sa o foloseasca la sirop?
Pareri, sfaturi....?
Sanatate voua si albinelor voastre!

[ Omul n-ar vrea sa strice mierea pt rachiu si ar prefera, totusi, varianta siropului.
]
Sa traiesti Mitica!! Eram pe aproape si am vrut sa-ti raspund repede ca prietenul tau sa nu faca o prostie.
Nu trebuie sa fii avansat in stuparit ca sa raspunzi la aceasta intrebare.
Indiferent ce i-ai face mirea si-a schimbat compozitia, si nu mai poti sa o faci comestibila, mai ales pt albine.
Albina nu o ia dar daca nu are alternativa de hrana e posibil sa o ia si atunci e grav, ai imbolnavit toate famiile.
Parerea mea este sa nu riste, si mai bine sa faca tuica pt ca este sigur ca nu pierde, am zis este parerea mea . Sanatate!! B.C.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 11 Mar 2012, 21:59

bostina constantin scrie:Vad ca au aparut niste postari, prin cae un distins stupar se zice si opoi se contrazice :lol: Sa traiesti Proapis!!!
1] cand faci invertirea zaharului si=l folosesti ca atare [turta ,placa cum ii zicea nea Gica], nu mai poti adauga ceai, de aceia am folosit ceai in loc de apa la invertire, iar la sirop l-am pus dupa invertire.

Nea Costica,am o rugaminte mare la d-tale,daca se poate
Mergi la o biblioteca si imprumuta o carte si citeste despre oxidarea ceaiului in timp si efectele sale asupra sanatatii omului
Daca nu, poate ai in piete vre-un cunoscut ce prepara ceaiuri
Intreaba-l te rog ce se intimpla cu compozitia unui amestec de plante dupa a doua fierbere si cu ceaiul lasat pina a doua zi
Raspunsul v-a fi ca ceaiul sau orice amestec de plante se degradeaza-oxideaza cu trecerea timpului iar dupa 24h devine toxic
ATENTIE MARITA
la cei ce nu a fost consumata turta din zahar kandi invertit una dintre cauze
este caramelizarea iar ce-a de-a doua este folosirea ceaiului in compozitie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 11 Mar 2012, 22:24

proapis13 scrie:
bostina constantin scrie:Vad ca au aparut niste postari, prin cae un distins stupar se zice si opoi se contrazice :lol: Sa traiesti Proapis!!!
1] cand faci invertirea zaharului si=l folosesti ca atare [turta ,placa cum ii zicea nea Gica], nu mai poti adauga ceai, de aceia am folosit ceai in loc de apa la invertire, iar la sirop l-am pus dupa invertire.

Nea Costica,am o rugaminte mare la d-tale,daca se poate
Mergi la o biblioteca si imprumuta o carte si citeste despre oxidarea ceaiului in timp si efectele sale asupra sanatatii omului
Daca nu, poate ai in piete vre-un cunoscut ce prepara ceaiuri
Intreaba-l te rog ce se intimpla cu compozitia unui amestec de plante dupa a doua fierbere si cu ceaiul lasat pina a doua zi
Raspunsul v-a fi ca ceaiul sau orice amestec de plante se degradeaza-oxideaza cu trecerea timpului iar dupa 24h devine toxic
[ATENTIE MARITA
la cei ce nu a fost consumata turta din zahar kandi invertit una dintre cauze
este caramelizarea iar ce-a de-a doua este folosirea ceaiului in compozitie
salve :D
]
Sunt de acord cu ce ai scris, nu verific ca am incredere in tine, erau mai multe in discutie, ma opresc aici pe subiectul asta si astept raspunsul albinelor. Sa fii sanatos!! C.B.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde gabi bee » 12 Mar 2012, 09:42

bostina constantin scrie:Va salut !! Imi cer scuze pt intarzierea revenirii, este motivata, adica pe 10 martie este ziua de nastere a sotiei, azi am stropit livada [am zis ca n-o mai stropesc] doar cu piatra vanata 200g la 10l apa.
Gabi iata raspunsul meu la intrebarea ta, si rationamentul;
Nu da sirop albinelor pana cand nu exista cules de polen din natura. Nu folosi data calendaristica pt aplicarea primului stimulent.Primul stimulent se da la inflorirea papadiei, pt ca atunci sunt ideplinite conditiile pt zbor total de curatire si aducerea polenului necesar puietului, iar noi ii dam ,,nectarul'', si albina determina matca sa ponteze.
Important acum este reorganizarea cuibului [restrangerea de primavara]. Aceasta lucrare, consta in luarea la mana a tuturor ramelor, se urmareste existenta matcii, ramele goale se scot din cuib [ se lasa o singura rama pt ponta, daca sunt mai multe matca ponteaza dezorganizat].
prima rama opusa diafragmei va fii cu miere, urmatoarele cu puiet, rama goala pt ponta, rame cu pastura [daca e]
si miere, ultima rama cu miere descapacita, diafragma sau o rama goala, toate sa fie acoperite de .Aceasta lucrare se face cand temperatura ne permite.Eu nu am facut aceasta lucrare [nici nu am avut prilejul], de aceea te rog Gabi sa mai aprofundezi procedura, poate ne ajuta un stupar senior, ca avem pe forum dar nu dau nume sa nu supar pe cineva.Sa fii sanatos!!

mersi nea costica ! multa sanatate ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2012, 10:07

Pregatiti siropul ca pina duminica infloreste salca :!:
E valabila pt zona mea
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde pescaru » 12 Mar 2012, 19:21

Am gasit retetele acestea:

gica a scris:

Reteta de sirop invertit:
- oala de 10 litri curata
- 5 kg zahar Coronita sau Margaritar de la ag**na (sunt singurele sorturi de zahar de la noi care nu au miros).
- 5 gr.acid citric (sare de lamaie)
Preparare:
-se pune 1,1 litri de apa la fiert
-cand incepe sa fiarba se pun cele 5 kg. zahar si 5 gr. sare de lamaie
-se continua fierberea,se amesteca sa nu se prinda si cand incepe sa fiarba se regleaza din foc pentru ca se umfla ca laptele(face spuma).Atunci are loc invertirea.Cand spuma incepe sa scada(2-3 minute)este gata.
-vrei sirop 2/1 mai pui imediat 1,5 litri de apa rece si amesteci bine
-vrei sirop 1/1 mai pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine

Nota.Nici cele doua sorturi de zahar nici sarea de lamaie nu au miros.Daca stuparul se misca repede si lucreaza cu grija nu este pericol de furtisag.Personal fac aceste hraniri in mijlocul zilei fara teama.Albina se orienteaza dupa miros asa ca aveti grija.


gica a scris:

Intr-o oala de 10 litri se pune 1 litru de apa la fiert.Cand este gata sa fiarba se pun 5 kg de zahar si se amesteca bine.Se adauga 10 gr. sare de lamaie si se amesteca din cand in cand.Cand da sa fiarba se adauga inca 5 kg. de zahar si se continua incalzirea pana fierbe.Se fierbe 2-3 minute.Se ia de pe foc,se lasa sa se raceasca putin si de aici incolo apar variante.Eu pun in pungi la ochiometru cate 800-900 gr. apoi videz si lipesc.
Le pun pe o suprafata dreapta si orizontala sa iese de grosime egala si sa se raceasca. Reci se indoaie ca un cauciuc mai tare si pot fi mulate ca chitul.Placile au o grosime de 7-9 mm.
Cand se pun la albine se fac cateva gauri in punga cu acul sau furculita de descapacit.


gica a scris:

...Sa le luam pe rand:
5 kg zahar +1,1 litri de apa 6,1 kg= 4,1 litri sirop (va rog sa ma credeti).
6,1kg : 4,1 litri = 1,48 kg/litru (putin mai greu ca mierea).
Rece este putin mai vascos ca mierea.
1,1litri apa : 6,1kg = 0.18 ( amestecul are 18% apa)
5 kg zahar : 6,1 kg sirop = 0,82 (amestecul are 82 % substanta uscata)
Teoretic,asta iese din reteta.Practic iese un amestec putin mai dens deoarece la fierbere se mai evapora din apa.
Acum:
- vrei sirop 1/1 mai pui imediat 4 litri de apa rece sau ceai si obtii 8 litri de sirop 1/1
- vrei sirop 2/1 pentru hranire de completare vara mai pui imediat 1,5 litri apa rece.
Pus in PET-uri si inchis ermetic tine mult si bine.
Acum chestii de finete:
- puneti apa la fiert (1 litru),cand incepe sa fiarba puneti zaharul si amestecati.Cand zaharul se topeste si incepe sa fiarba puneti 100 ml apa in care ati dizolvat 5 grame sare de lamaie.Cand fierbe cu spuma si incepe sa scada puneti imediat apa rece.

Daca doriti sa faceti placi de zahar candi la 1litru de apa puneti 10 kg de zahar si 10 grame sare de lamaie,fierbeti ca la sirop si lasati sa se raceasca un timp.Puneti in pungi pe care sa le asezati pe suprafete plane.Cand se raceste are proprietatile duroflexului.Din acest amestec nu arunca nimic afara cum se intampla cu serbetul.

(stima si multumiri domnului Gica)

In loc de incheiere:

Vi se pare ok (la cei interesati) daca voi experimenta pe un lot Apifonda, pe altul turta dupa reteta domnului Gica, iar pe altul miere de rapita cristalizata (sau de floarea soarelui)? – 3 loturi experimentale a cate 6-7 familii/lot cu repetare anul viitor (iarna 2011-2012).

Ar mai fi posibile:
- Serbet de zahar dupa reteta: http://www.stuparitul.com/serbet_zahar_albine.html
- Coca de zahar pudra cu miere topita
- Coca de zahar pudra cu sirop (de zahar, de zahar invertit cu acid citric, chiar cu Apiinvert)
(nu mi se par prea atragatoare nici una dintre ultimele 3)

Si ca idee, cu nea Gica am vorbit ultima oara aprox. 150 minute nationale si 7,5 euro cost suplimentar din partea mea ,noi oltenii santem mai vorbareti :lol: ,iar in retete scrie 5 gr ., nu 5 % ,iar la cantitati mai mari se mai adauga ,asta nu ca as vrea sa ne contram ,ca santem destul de ,,maturi '' sa nu zic batrani ca e prea mult ,dar unele contraziceri sant bune pentru sanatatea fam. de albine . Cum zice proapis , hai pe sirop . :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 12 Mar 2012, 19:31

startovitul in sirop se poate pune dupa invertirea lui ??
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde nae » 12 Mar 2012, 19:57

Da ,vitamine/prot...l /star...t se introduc dupa racirea (40*) siropului .
Am folosit si au inceput sa-mi cada matcile ,poate nu este asta cauza dar elimin posibilele cauze . Nu ''atac '' produsul , iau o pauza , la anul tragem concluziile .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde liviu1965 » 12 Mar 2012, 20:01

catalin_viezure_6 scrie:startovitul in sirop se poate pune dupa invertirea lui ??


Cand e rece, adica dupa ce ai terminat "fabricarea"
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 12 Mar 2012, 21:07

Va salut!! Pt toti forumistii dar in special pt Catalin si Pescaru, va redau metoda originala postata de nea Gica, acolo scrie data postarii, si mai da si alte detalii. Am mai scris, si mai scriu, hai sa nu interpretam gresit ce omul ne-a dat mura-n gura. Telefonul mai face si microfonie[ e ascultat de mai multi neapelati] si poate distorsiona mesajul :lol:.
Pescarule, cred ca nu te-ai suparat pe mine, asa suntem noi astia mai ,,batrani'', acuma ia si mediteaza, si pune-te
pe treaba ca vine polenul din natura si dupa cum zice pe final nea Gica, te incadrezi si tu :shock: .
Catalin, imi cer mii de scuze ca postez la tine dar tu ai deschis topicul si am vrut sa dau tineretului, avansat sau nu in apicultura, o informatie reala si corecta, si atentie la pasteurizarea continutului, pt ca acest lucru a fost dezbatut in alte discutii dar sub alte forme, si nu apare in postarea lui nea Gica.
La intrebarea ta, da poti pune in sirop ce consideri tu ca face bine albinelor tale, dar ai grija la procente. Sa fiti sanatosi cu famiile voastre!! C.B.
INVERTIREA ZAHARULUI
de gica » 05 Sep 2011, 18:48
Reteta pe care o voi posta nu-mi apartine.Invertirea zaharului este cunoscuta de mult timp.Varianta de invertire pentru apicultura a fost stabilita si batuta in cuie de o ruda acum mai bine de 40 de ani.Personal nu am schimbat nimic la ea.
Puteti folosi orice cantitati de zahar cu conditia respectarii proportiilor pentru celelalte componente si esentialul,vasul in care pregatiti sa aiba volumul dublu fata de nr. de kg. de zahar.La 5 kg vas de 10 litri,la 100 kg butoi de 200 litri.
Varianta folosita de mine:
Intr-un pet de 2 litri pun 100 grame sare de lamaie umplu cu apa si amestec pana la dizolvare.Aceasta este solutia de sare de lamaie 5%.Continutul ajunge pentru invertirea a 100 kg de zahar.

Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.

Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.
Pun o poza din 2009
Putem comenta.
Prepararea siropului invertit cere ceva timp.Timpul poate fi scurtat preparand sarje mai mari.
Prepararea poate fi facuta si in extrasezon cand dispunem de timp la discretie.In acest caz nu se mai adauga apa (1,5 sau 4 litri) si concentratul poate fi pastrat luni sau ani.In urma unei discutii pe forumul vechi cu colegul Valter am preparat un astfel de concentrat invertit pe care l-am pastrat 15 luni.Nu a cristalizat in acest timp.
Si fiindca am ajuns la capitolul timp,foarte multi au zis de-a lungul timpului ca nu au timp.Raspund acum:
LENESII NU AU TIMP NICIODATA.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde eucondruz » 12 Mar 2012, 23:23

proapis13 scrie:Pregatiti siropul ca pina duminica infloreste salca :!:
E valabila pt zona mea
salve :D

Care salca(m) si care duminica?
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2012, 23:28

eucondruz scrie:
proapis13 scrie:Pregatiti siropul ca pina duminica infloreste salca :!:
E valabila pt zona mea
salve :D

Care salca(m) si care duminica?

La mine deja mitisorii sunt infloriti si salix caprea are mugurul umflat
Salca fara ,,m'' :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde eucondruz » 12 Mar 2012, 23:37

"M" a fost o aluzie la o iluzie. La mine infloreste dupa 1 aprilie. ;) :oops:
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori