Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde alt stupar » 12 Mar 2012, 23:43

gluma-gluma dar e clar ca intarzierea in dezvoltarea vegetativa a plantelor va determina o explozie de polen de indata ce temperaturile o vor permite !
Ati pregatit siropelul ?
Tooooata iarna care-mai-de-care da-i pe turte si invertire home made turnata in pungi role made :D
Acum, mai cateva zile vine momentul de ”bagat mana pana-n cot” cum zice Nelu Guist. Grija sa nu ne prinda cu rezervorul gol ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 13 Mar 2012, 02:23

am vazut ca startovitul se recomanda a fi utilizat un pliculet de 5 g la 10 litri sirop , cele 5 grame contin :sodium si clor, cobalt si fosfor ... sodiu adica Na si clor adica CL se gasesc la greu in sarea de bucatarie uitati -va pe cutie o sa vedeti NaCL pe toate cutiile de sare de bucatarie si ...cobalt si fosfor se gasesc in morcovii trebuie cam 300g morcovi pt 1 gram fosfor cat si cobalt ,deci as baga la mixer cam 300 400 grame morcovi si sucul extras l as pune in cei 10 litri sirop deja invertiti plus 1,5 grame sare si suc din 2-3 cepe mai mari (asta ca anti - oxidant.. apropo si ceapa contine fosfor ) ........................ astept parerii fie ele mai bune sau rele caci eu tot astept startovitul de o saptamana caci am facut comanda nu va zic unde( nu vreau sa fac reclama proasta )si tot astept cica asa ajunge la noi in 2 sapt asa mi a zis doamna de la firma respectiva:((((((((((
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2012, 08:44

Unic distribuitor al produsului pt Romania este Apinatura asa ca sursa de aprovizionare
este de la un magazin de profil apicol sau de la cel mai apropiat tirg.
Tinind cont ca esti din zona de granita puteai ruga pe cineva sa-ti ia de la Bulgari
Cunosc pe un apicultor ce da morcovi rasi si storsi in sirop insa nu cunosc si ce cantitate.
Siropul cu ceapa ar trebui sa fie dat prima data;25% suc de ceapa iar sarea
se stie ca atunci cind timpul se incalzeste trebuie administrata in apa calduta in adapatorul stupinei
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde balu » 13 Mar 2012, 10:12

placile mele de duroflex 8/1, sunt si acum neatinse prin stupi, compozitii mai diluate au fost luate mai repede in lucru, turtele zhr pudra/miere salcim imediat, dar zaharul nu l-au placut scos la urdinis, desi l-am dat de 3 ori pin moara, si febra de la mestecat, mierea salcim dispare repede din punga... acum le-am pus miere+lapte praf sugari 1/10 sa vedem daca le place, iese ,,beton'' adica ca o smintina :D :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: sirop

Mesajde florin_florin » 20 Mar 2012, 21:36

Salut .Astazi am pus cite 50 grame sirop in hranitor si rame .A mai pus cineva ?
florin_florin
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Apr 2011, 12:39

Re: sirop

Mesajde nae » 20 Mar 2012, 21:53

florin_florin scrie:Salut .Astazi am pus cite 50 grame sirop in hranitor si rame .A mai pus cineva ?

50 gr /interval ca nu sunt in post .
Da, de ~10 zile ;stimularea cu sirop creste productia de polen /polenul -laptisor /laptisorul -populatie /populatia -miere -bani ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde mierea » 20 Mar 2012, 22:37

florin_florin...oare nu ai fost la mine in stupina ieri...? mai pune oare cineva 50 de grame de sirop....in rama si hranitor?
;)
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 20 Mar 2012, 22:51

nae scrie:
florin_florin scrie:Salut .Astazi am pus cite 50 grame sirop in hranitor si rame .A mai pus cineva ?

50 gr /interval ca nu sunt in post .
Da, de ~10 zile ;stimularea cu sirop creste productia de polen /polenul -laptisor /laptisorul -populatie /populatia -miere -bani ...

:)))))))))))) bv bv buna explicatie :lol: florine punele mai mult io le am pus 3 zile consecutiv cate 200- 300 ml , e prea putin ce le ai pus tu
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde pescaru » 24 Mar 2012, 21:35

si vrei sa spui ca le vei da consecutiv adica zilnic 200 -300 gr sirop pana la inflorirea unui pom , s-au nu am inteles ,
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde kamy » 24 Mar 2012, 21:52

domnilor pentru placerea dvs va recomand sa nu dati sirop de zahar la albine decat dupa ce se schimba oleaca generatia de albina rablagita de iarna,dac-o puneti sa inverteasca siropul se cam duce la loc cu verdeata.este zeama aia de porumb care se vinde la tot coltu sub diferite nume,si va spun din patite ca nu uzeaza albina,si daca nu ma crede-ti incercati una cu zahar una cu zeama de porumb si doar la urma trage-ti de concluzii.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: sirop

Mesajde pescaru » 24 Mar 2012, 21:58

E tare faza cu zeama de porumb :lol: e la fel de buna ca zeama de pruna ,dar ai dreptate ,e naturala :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde jenica67 » 24 Mar 2012, 22:03

Da zema aia de porumb in sticle rosi e tare buna. Cred ca merg si sticlele ale cu etiketa neagra cam ca astea :
http://www.google.ro/search?q=jony+walk ... 80&bih=628
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: sirop

Mesajde pescaru » 24 Mar 2012, 22:24

Frate Jenica saptamana ce trecu a fost un film , cu greci plecati in america cu traditii cu tot , mai demult , si detera peste ,,beuturi din astea '' bune la gust pentru unii ,dar nesanatoase pentru organism , la noi sarim peste 70-80 ani ca varsta cu ,,beutura '' din pruna la ei vorba Grecilor cand faceau filozofie [ Grecii] altii nu coborasera din copaci :lol: . Nu noi bineinteles santem printre cele mai vechi civilizatii , fara gluma .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde macko2001 » 26 Mar 2012, 08:54

Le-am administrat sirop, la unele familii mai mult, la artele mai putin. poate declansa furtisag la momentul de fata?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: sirop

Mesajde nae » 26 Mar 2012, 18:24

macko2001 scrie:Le-am administrat sirop, la unele familii mai mult, la artele mai putin. poate declansa furtisag la momentul de fata?

Furtisagul se declanseaza si in salcam ,natura nu iarta .
Folosesc doar zeama de''dude''(porumb-apimera/sfecla- apiinvert ;sper sa nu gresesc ); poate uzeaza poate nu ,poate e bun poate nu ...,cand am folosit prima oara aveam o ''foame de bani '' ,pe mine , groaznica -un procesator mi-a oferit acest produs (cu plata la ''prima pensie '') , l-am folosit si merge .
In prima faza nu-l diluez (comerciantul nu recomanda diluarea produsului ) sau cand il dau pt. completare ,pt. stimulare (acum )il diluez (la 50 l produs ~10 l/ceai +protof. sau suc de ceapa +apa ) pe ideea ca in timp ce-i reduce umiditatea mai scapa si un grauncior de polen si innobileaza ''zeama'' (n-am facut analize /nu recomand -eu asa fac )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2012, 15:06

Azi am mers cu ulucele sub brat sa le bag la stupii cu probleme de rezerve de hrana, iar seara sa torn ceva sirop. Cand am deschi primul stup mi-am dat imediat seama ca le-am adus degeaba. In fiecare stup, ramele marginase sunt pline cu miere proaspata (daca o scuturam, curgea din ea) si polen. Intre ele plin de puiet (exagerez putin, dar sunt multumit de puiet). Faptul ca a am avut cules de polen de la alun incoace si-a spus cuvantul. am mai avut un hranitor intr-un stup, lasat din toamna, si pe acela l-am scos afara. Cred ca in primavara asta imi iau gandul de la stimulare si lasam siropul pentru roi, ca pana la toamna n-are voie sa stea ca are doar 6 luni termen de valabilitate.
Ieri am fost pe la un magazin apicol. A trebuit urgent sa-mi trag masina din parcare, ca nu avea loc tirul plin cu Dulcofruct. Se pare ca siropul are trecere.
In toamna am lasat niste stupi cu etajele de 1/2 pline cu miere. Am sperat ca matca va incepe ponta in etaj si-i voi trece pe MER. Da de unde! Au consumat prea putin din etaj, ia acum au umplut cu nectar ce au consumat in iarna. Planul nu mi-a mers.
Va doresc tuturor tuturor sa nu mai aveti nevoie de sirop in primavara.
Fişiere ataşate
Imag178.jpg
Imag172.jpg
Rama MER
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori